هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

افزايش آتش سوزی جنگلها در آسيا و پی آمدهای آن

 

پل رينکن
خبرنگار امورعلمی بی بی سی

تحقيقات نشان می دهد از بين رفتن زمين های تورب دار( زغال سنگ خام ) استوايی به گرم تر شدن هوای کره زمين کمک کرده است.

زمين های تورب دار جنوب شرق آسيا را برای پاک کردن جنگل ها بطور عمدی آتش می زنند ولی برخی مواقع کنترل آن از دست خارج می شود. اين کار می تواند موجب نشت مقدار قابل توجهی گاز کربنيک در هوا شود.

دکتر سوزان پيج، از دانشگاه لستر در بريتانيا، می گويد اراضی تورب دار که حاوی ۲۱ درصد کربن ذخيره شده در خاک زمين در سراسر جهان است می تواند تا سال ۲۰۴۰ کاملا از بين برود.

مطابق محاسبه دکتر پيج در سال۱۹۹۷ حدود ۲ ميليارد و ۶۷ ميليون تن گاز کربنيک از طريق سوزاندن زمين های تورب دار وارد هوا شد. اين مقدار معادل ۴۰ در صد گاز کربنيکی است که سالانه از سوختن نفت توليد می شود.

منبع فراموش شده

زمين های تورب دار در جزاير متعدد جنوب شرق آسيا از جمله برنئو، سوماترا و پاپوآ وجود دارد. تورب در زمين های پست ديده می شود و ضخامت آن ممکن است از ده متر نيز تجاوز کند. يک چنين لايه ضخيم تورب می تواند تا ۶۰ در صد کربن داشته باشد.

دکتر پيج می گويد که دانشمندان، سياستمداران و برنامه ريزان خصوصيات و اهميت اين زمين ها را فراموش کرده اند.

دلايل اصلی از بين بردن زمين های تورب دار، پاک و خشک کردن يک منطقه وسيع، بمنظور کاشتن درخت جهت تهيه الوار يا نخل های روغنی يا مزارع برنج است. ايجاد مزارع و مناطق مسکونی در مقياس کوچک، از دلايل ديگر است.

دکتر پيج می گويد:"هنگامی که بخشی از زمين های جنگل را تميز و خشک می کنيد تورب موجود در زمين قابليت اشتعال بيشتری پيدا می کند. آتش سوزی يک چنين زمين هايی سريع تر به مناطق مجاور آن کشيده می شود."

پروژه های بازسازی

در کاليمانتانا واقع در جزيره برنئو خشک کردن زمينی به وسعت يک ميليون هکتار و آماده کردن آن برای برنجکاری موجب ويرانی زمين های تورب دار شد. ولی اين برنامه که در دوره رياست جمهوری سوهارتو شروع شده بود به دليل اينکه خاک زمين برای برنجکاری مناسب نبود نيمه تمام ماند.

اگر چه مبارزه با آتش سوزی های عمدی تا حدودی موفقيت آميز بوده حوادث طبيعی نيز اين مشکل را افزايش می دهد. زمين های پاک شده در هنگام خشکسا لی به آسانی آتش می گيرد.

دکتر پيج در حال حاضر در پروژه ای شرکت دارد که ناظر بر مرطوب کردن مجدد زمين های تورب دار است. وی خاطر نشان می سازد که بدون اقدام عاجل وبرنامه کنترل آتش سوزی ها، وضعيت وخيم تر می شد.

گزارش کامل اين تحقيقات به کنفرانس سالانه انجمن سلطنتی جغرافی، داده شده است.

  
; ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٤