هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

هسته زمين سريعتر از پوسته آن به دور خود گردش مي‌كند

 

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۶/۰۶‬
.

اطلاعات جديد جمع‌آوري شده در مطالعات زلزله‌شناسي نشان مي‌دهد سرعت چرخش وضعي هسته كره زمين بيشتر از سرعت دوران لايه جبه و همچنين پوسته زمين به دور خود است.

به گزارش سايت اينترنتي "نيوساينتيست"، هر چند اين اختلاف سرعت اندك است اما بدان معناست كه دروني‌ترين هسته جامد كره زمين كه در زير هسته مذاب زمين مدفون شده، در هر ‪ ۹۰۰‬سال يك بار بيشتر از پوسته زمين به دور خود مي‌چرخد.

"زيائودونگ سانگ" زلزله‌شناس دانشگاه "كلمبيا" در نيويورك آمريكا در مطالعه‌اي جديد ‪ ۱۸‬جفت زلزله را مورد مطالعه قرار داد كه هر دو زلزله جفت شده، دقيقا در مكاني يكسان از زمين اما در زمانهاي مختلف رخ داده بودند.

اين محقق مدت زمان رسيدن امواج اين جفت زمين لرزه‌ها از جزاير "ساوث سندويچ" در جنوب اقيانوس اطلس تا يك ايستگاه زلزله‌نگاري در آلاسكا را اندازه‌گيري كرد و متوجه شد زلزله‌هاي مشابهي كه با فواصل بيشتر از چهار سال در مكانهايي مشابه از كره زمين رخ داده بودند، به طور مشخص به زمانهاي متفاوتي براي انتقال امواج خود از يك طرف زمين به طرف ديگر و عبور از ميان هسته دروني زمين، نياز داشته‌اند.

محاسبات اين محقق نشان مي‌دهد زلزله‌هاي قديمي‌تر در زمان كمتري امواج خود را از قطر زمين عبور مي‌داده‌اند و اين بدان معناست كه امواج زلزله‌هاي جديدتر درهنگام رسيدن به مركز زمين با مكاني از هسته زمين مواجه مي‌شده‌اند كه امواج زلزله‌هاي قديمي‌تر از آن عبور نكرده بودند و به عبارت ديگر، هسته مركزي زمين با سرعتي متفاوت از سرعت پوسته و جبه زمين به دور خود دوران مي‌كند.

به زبان ساده‌تر، اگر هم‌اكنون زمين را سوراخ كرده و به هسته زمين برسيم و چند سال بعد نيز همين كار را در نقطه‌اي مشابه از زمين تكرار كنيم، تونل اوليه به يك نقطه از هسته و تونل دوم به نقطه‌اي ديگر از هسته زمين برخورد مي‌كند زيرا هسته زمين با سرعتي متفاوت از پوسته آن به دور خود دوران مي‌كند.

به گفته "سانگ"، سرعت دوران هسته كره زمين به دور خود احتمالا بين ‪۰/۳‬ تا ‪ ۰/۵‬درجه در سال، بيشتر از سرعت دوران لايه‌هاي بالاتر زمين به دور خود است.

علمي./‪۱۴۱۸/۲۳۱۵‬

  
; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٧ شهریور ۱۳۸٤