هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

امواج سونامی سال گذشته اندونزی تا پرو و کانادا هم رسیده است

 

 

خبرگزارى ایرنا

یک تحقیق علمی نشان می دهد زلزله عظیم سوماترا که ۲۶دسامبر رخ داد علاوه بر امواج مرگباری که اقیانوس هند را درنوردید امواج بزرگی را هم تا پرو و شمال شرق کانادا گسیل داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، این زلزله علاوه بر امواج عظیمی که سواحل اندونزی و هند را در هم کوبید و ۲۱۷هزار کشته برجاگذاشت سونامی کوچکتری هم پدید آورد که یک روز بعد به مناطق دوردستی در اقیانوس اطلس و اطراف قطب جنوب هم رسید.

تحقیق واسیلی تیتوف و همکارانش از آزمایشگاه زیست محیطی دریایی پاسیفیک در سیاتل شواهدی ارایه می کند که نشان می دهد زلزله های محلی می تواند آثار جهانی ببار آورد.

پژوهشگران با استفاده از الگوهای اقیانوسی ثابت کردند سونامی ناشی از زلزله قبل از آنکه محو شد چندین بار کره زمین را طی کرد.

جهت امواج را برآمدگیهای وسط اقیانوسها هدایت می کرد. نقشه برداری زیردریایی به تعیین میزان انرژی سونامی کمک کرد.

محققان همچنین دریافتند امواج سونامی ناشی از زلزله از طریق گذرگاه بین قطب جنوب و آمریکای جنوبی از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام رسید. قدرت این امواج به اندازه امواجی بود که از اقیانوس هند به اقیانوس آرام رسید.

  
; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ شهریور ۱۳۸٤