هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

بوميان بيابان‌نشين صحراي كالاهاري در زمره نخستين دامداران بوده اند

 

 

لندن ،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۵/۲۵‬
.

انسان شناسان تاكنون بر اين باور بوده‌اند كه بوميان ساكن صحراي كالاهاري در جنوب آفريقا صرفا به شكار حيوانات و جمع آوري مواد خوراكي به شيوه كوچ دائم سرگرم بوده‌اند اما تازه‌ترين شواهد بدست آمده در اين زمينه حاكي از آن است كه اين بوميان در حدود ‪ ۲۰۰۰‬سال قبل به پرورش دام و نگاهداري احشام اشتغال داشته اند.

به نوشته نشريه علمي "كارنت آنتروپولوژي ‪=Current Anthropology‬ انسانشناسي كنوني " وجود يك ناحيه آلوده شده به وسيله مگس تسه تسه در مرز مشترك ميان كنيا و صحراي كالاهاري عاملي بوده كه مانع از انتقال احشام اهلي شده از كنيا به كالاهاري بوده است.

علت اين امر آن است كه مگس تسه تسه هم براي انسان و هم براي دام كشنده است. اما دانشمندان تا كنون در تعيين زمان دقيق شكسته شدن اين مانع و عبور نخستين احشام اهلي از اين منطقه توفيق نداشته اند.

اكنون لاري رابينسون از دانشگاه دولتي ميشيگان و همكارانش توانسته اند استخوانهاي گاوهايي را در صحراي كالاهاري در شمال بوتسوانا پيدا كنند كه از عمرشان حدود ‪ ۲۰۰۰‬سال مي‌گذرد.

به گفته رابينسون اين بينه نشان مي‌دهد بوميان ساكن اين منطقه در حدود دو هزاره پيش داراي گله هاي گاو بوده اند.

  
; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸٤