هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

انجمن جهاني نجوم كشف دهمين سياره منظومه شمسي را تاييد كرد

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

انجمن بين‌المللي نجوم اكتشاف دهمين سياره گردنده به دور خورشيد را كه در مرز منظومه شمسي قرار دارد تاييد كرد.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين شيء ابتدا در سال 2003 كشف شده بود اما سياره بودن آن اخيرا تاييد شد.

فاصله اين شيء از خورشيد بيش از دو برابر فاصله پلوتون از خورشيد است. تاكنون تصور مي‌شد پلوتون دورافتاده‌ترين سياره منظومه شمسي است.

جرم اين سياره حداقل به اندازه پلوتون است.

سياره جديد كه نام علمي آن «2003 يو بي 313» و قطر آن تقريبا سه هزار كيلومتر است توسط ستاره‌شناسان در كاليفرنيا و هاوايي كشف شد.

اين بزرگترين جرم آسماني است كه از زمان اكتشاف نپتون در سال 1846 در مدار خورشيد كشف مي شود.

هنوز جزييات كاملي در مورد اين جرم آسماني در دست نيست اما مشخص شده است كه در مداري نامتعارف گردش مي كند و فاصله آن با خورشيد هرگز كمتر از فاصله نپتون با مركز منظومه شمسي نيست و بخش اعظم مدار آن در فاصله‌اي دورتر از سياره پلوتون قرار دارد.

فاصله متوسط نپتون و پلوتون از خورشيد به ترتيب 1/30 و 5/39 برابر فاصله متوسط زمين از خورشيد است كه خود به بيش از 150 ميليون كيلومتر مي‌رسد كه آن را يك واحد اخترشناسي (AU) مي نامند.

به گفته اخترشناسان كمابيش مشخص است كه اين سياره از يخ و توده هاي سنگ تشكيل يافته است.

به دليل خاصيت اين جرم در انعكاس نور، اندازه گيري آن با حاشيه خطاي قابل توجهي همراه بوده و هنوز ابعاد واقعي آن مشخص نشده است.

در سال 2004 ، اخترشناسان آمريكايي جرم دوردست ديگري را با قطر حدود 1700 كيلومتر در منظومه شمسي شناسايي كردند و آن را «سدنا» ناميدند.

در حال حاضر، دو گروه از اخترشناسان همزمان كشف اين جرم كيهاني را اعلام داشته اند.

قرار است كاشفان جرم جديد يافته‌هاي خود را در كنفرانس اخترشناسي كمبريج در ماه سپتامبر (شهريور- مهر ماه) سال جاري ارايه دهند.

به گزارش ايسنا به نقل از بي‌بي‌سي، اخترشناسان موسسه اخترفيزيك آندولس در اسپانيا گفته‌اند كه جرم جديد را در ادامه برنامه بررسي حاشيه منظومه شمسي كشف كرده‌اند كه از سال 2002 ادامه داشته است.

گروه اخترشناسي آندولس اين جرم را EL612300 نام داده است.

در همان ‌حال، اخترشناسان آمريكايي كاشف سدنا همين جرم را كشف كرده و آن را K40506A ناميده‌اند.

  
; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ امرداد ۱۳۸٤