هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

نرم‌افزار جديدي كه به نقشه‌هاي جغرافيايي "جان" مي‌بخشد طراحي شد

  

لندن، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۴/۲۹‬ 

يك گروه از محققان انگليسي در دانشگاه كيمبريج نرم افزار تازه‌اي ابداع كرده‌اند كه با استفاده از آن مي‌توان در هنگام بررسي نقشه‌هاي جغرافيايي علاوه بر به روز كردن اطلاعات، تصاوير مناسب و حتي فيلمهاي ويديويي كوتاه از مناطق مورد نظر را مشاهده كرد.

نرم افزار تازه كه به وسيله "تام داموند"، "گرهارد ريت مي‌ير" و "ناتان اده" تكميل شده، در مورد همه نقشه‌هاي جغرافيايي معمولي كه بر روي كاغذ چاپ شده كاربرد دارد و مي‌تواند اطلاعات اضافي را بر روي صفحه خود نقشه به نمايش در آورد.

به اعتقاد پژوهشگراني كه اين سيستم تازه را ابداع كرده اند، اين سيستم بخصوص مي‌تواند به امدادگراني كه براي انجام عمليات نجات و امداد به مناطق مختلف ناآشنا سفر مي‌كنند مفيد باشد.

در اين سيستم از يك پروژكتور "ال‌ورهد" براي به نمايش در آوردن تصاوير و يك نرم‌افزار ويژه براي تشخيص علائم و نشانها و اشكال روي نقشه استفاده مي شود.

اين نرم افزار به يك رايانه دستي، و قابل حمل و نقل متصل است و با ارائه اطلاعات روي نقشه به رايانه اين امكان را بوجود مي‌آورد كه رايانه بتواند با بهره‌گيري از بانك اطلاعاتي خود و يا اطلاعات موجود در شبكه اينترنت دانستنيهاي لازم در مورد منطقه مورد نظر را به صورت بصري (اعم از تصاوير و يا نوشته ها) بر روي نقشه به نمايش در آورد.

امدادگران و يا كساني كه سرگرم استفاده از نقشه هستند مي‌توانند در حين كار بر روي هر منطقه انواع داده‌هاي مورد نظر از جمله به عنوان مثال محل بروز يك تصادف ترافيكي و يا موقعيت پاسگاه پليس و يا پرواز هليكوپتر امداد رسان در آسمان را بر روي نقشه خود مشاهده كنند.

به گزارش پايگاه اينترنتي نشريه علمي نيو ساينتيست جزييات كامل اين ابداع جديد و مفيد در كنفرانس بين‌المللي مهندسان الكترونيك و برق كه در ماه اكتبر كه با عنوان "واقعيت بسط يافته" برگزار مي‌شود ارائه خواهد شد.

  
; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۳۱ تیر ۱۳۸٤