هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

كشف گوشه‌اي از اسرار آميزترين دوره‌هاي تطور حيات بر روي زمين

 

 

لندن، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۴/۲۷‬ 

دستيابي به چند نوع فسيل عجيب به ديرين شناسان كمك كرده‌است كه گام تازه‌اي در شناسايي جانداران شگفت آوري بردارند كه در دوره زمين شناسي موسوم به ادياكاران پديدار شدند.

دوره ادياكاران ‪ Ediacaran‬كه از ‪ ۶۳۵‬ميليون سال قبل آغاز شد و تا ‪۵۴۲‬ ميليون سال قبل و شروع دوره موسوم به كامبرين ادامه پيدا كرد، سال گذشته به دورانهاي متنوع زمين شناسي اضافه شد تا به عنوان حد فاصلي ميان دوره- هاي قبل و بعد كه براي زمين شناسان بهتر شناخته شده بود عمل كند.

در دوره ادياكاران يخبندان سراسري زمين را فراگرفته، و سياره مسكوني انسان به صورت يك گلوله برفي بزرگ در آمده بود،اما با پايان يافتن اين دوران و آغاز دوره كامبرين ناگهان انفجاري از انواع گونه‌هاي تازه زيستي در زمين آغاز شد كه شواهد ديرين شناسانه آن در لايه‌هاي زمين مضبوط است.

تا قبل از شروع دوره كامبرين تا حدود ‪ ۲۵‬ميليارد سال قبل تنها ارگانيزمهاي تك سلولي در زمين زندگي مي‌كردند.

ديرين شناسان با انجام حفاريهايي در منطقه ادياكارا در جنوب استراليا در لايه‌هايي كه ‪۵۶۰‬تا ‪۵۵۰‬ميليون سال قبل شكل گرفته‌اند به الگوهاي عجيبي برخورد كرده‌اند كه به سهدسته كلي تقسيم مي‌شوند.

دسته اول كه براي آن نام بسترهاي كيسه‌اي ‪ baggy beds‬انتخاب شده مشابه كيسه‌هاي پلاستيكي مچاله شده است. نوع دوم فسيلها كه با عنوان "بسترهاي شياري ‪ " groovy beds‬نام‌گذاري شده‌اند نظير شيارها و بريدگيهايي هستند كه در كف دريا ديده مي‌شوند و بالاخره سومين گروه موسوم به "بسترهاي طنابي ‪ "ropy beds‬شاخ و برگ درختان هستند كه از يك نقطه در جهات مختلف در سطح فسيلها گسترش يافته اند.

خبر كشف اين فسيلها به وسيله خانم مري دوزر از دانشگاه كاليفرنيا در ريورسايد در كنوانسيون ديرين شناسان در شهر هاليفكس كانادا كه ماه گذشته برپا شد اعلام گرديد.

به نوشته هفته نامه علمي نيو ساينتيست اكنون محققان موسسه گلي تكنيك ويرجينيا اعلام كرده‌اند كه نوع تازه‌اي از اين فسيلها را شبيع لوله‌هاي توخالي هستند كه به صورت شبكه‌اي به يكديگر متصلند در جنوب چين كشف كرده‌اند.

اين محققان عمر اين لوله‌هاي توخالي را بين ‪ ۵۴۲‬ميليون تا ‪ ۵۵۱‬ميليون سال قبل تخمين زده، و در بررسي آنها متوجه شده‌اند كه با هيچ ساختاري به كف دريا اتصال نداشته‌اند و خود آنها نيز به صورتي قرار گرفته‌اند كه تا اندازه‌اي نظير حالتي است كه سرخسها پيش از فسيل شدن بر زمين افتاده باشند.

دانشمندان اميدوارند با بررسي دقيق تر اين نمونه‌هاي فسيلي و كشف ارگانيزمهايي كه اين فسيلها نماينده آنها هستند شناخت بهتري از تطور موجودات زنده در دورانهاي پيشين به دست آورند.

  
; ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸٤