هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

گاز دي اكسيد كربن در كره زمين طي ‪ ۲۵۰‬سال اخير افزايش يافته است

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۴/۱۶‬
.

بررسي حباب‌هاي هواي كره زمين متعلق به هزاران سال پيش نشان مي‌دهد كه ميزان گاز دي اكسيد كربن در جو زمين در خلال ‪ ۲۵۰‬سال گذشته به شدت افزايش يافته است.

پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي روز پنجشنبه به نقل از مجله علمي "نيچر" نوشت:
گروهي از دانشمندان توانسته‌اند، حباب‌هاي هوا مربوط به حدود ‪ ۴۰۰‬هزار سال قبل را كه در لايه‌هاي قديمي يخ محبوس بوده، مورد بررسي قرار دهند و تركيب آن را با دوره‌هاي بعدي و زمان حاضر مقايسه كنند.

‪ ۴۰۰‬هزار سال قبل، تغييري اندك در مدار زمين، باعث تغيير در آب و هواي زمين شد و از اين نظر با شرايط متحول جاري قابل مقايسه است.

اين دانشمندان نتيجه گرفتند كه پس از اين تغيير، ميزان گاز دي اكسيد كربن در هواي زمين، براي ‪ ۳۰‬هزار سال همچنان يكنواخت باقي ماند.

انتشار گزارش جديد در مورد تاثير استفاده از سوخت‌هاي فسيلي در گرمايش آب و هواي زمين، سياست دولت آمريكا در خودداري از پيوستن به پيمان كيوتو و تلاش براي كاهش ميزان گازهاي گلخانه‌اي را در معرض انتقاد بيشتري قرار مي دهد.

پس از خاتمه جديدترين دوره يخبندان كره زمين نيز تغييري محسوس در توليد اين گاز مشاهده نشد اما از زمان آغاز انقلاب صنعتي در دو قرن و نيم پيش، اين مقدار بيش از ‪ ۳۰‬درصد افزايش يافته است.

انقلاب صنعتي به تحول سريع در فناوري توليد و به خصوص استفاده روزافزون از سوخت‌هاي فسيلي مانند زغال سنگ، نفت و گاز در توليد كارخانه‌اي و حمل و نقل منجر شد.

نتيجه اين پژوهش نظر دانشمنداني را تاييد مي‌كند كه معتقدند، آلودگي ناشي از استفاده از سوخت‌هاي فسيلي، عامل اصلي در ايجاد گاز دي اكسيد كربن و گرمايش آب و هواي زمين بوده است.

پخش گازهاي ناشي از سوخت‌هاي فسيلي در فضا، باعث مي‌شود تا لايه‌اي اطراف كره زمين را فرا گيرد و با حبس گرما در داخل جو، عملا شرايطي شبيه گلخانه را ايجاد كند.

از همين رو، از اين گازها با عنوان گازهاي گلخانه‌اي نام برده مي‌شود.

يافته‌هاي جديد داراي نتايج سياسي نيز هست زيرا ديدگاه دولت كنوني آمريكا در اين زمينه را كه گرمايش زمين ممكن است ناشي از عواملي غير از استفاده وسيع از سوخت‌هاي فسيلي باشد، بيشتر زير سوال مي‌برد.

رشد اقتصادي چين هم از عوامل افزايش شديد آلودگي زيست محيطي بوده است.

ايالات متحده به دليل فعاليت‌هاي صنعتي و همچنين، استفاده وسيع از اتومبيل‌هاي شخصي به تنهايي توليدكننده حدود ‪ ۲۲‬درصد از تمامي گازهاي گلخانه‌اي در جهان است اما دولت آن كشور، از پيوستن به پيمان كيوتو كه واستار تلاش مشترك تمامي كشورها در كاهش ميزان آلودگي زيست محيطي است، خودداري ورزيده است.

مساله آلودگي زيست محيطي از جمله موضوعات اصلي در اجلاس سران گروه هشت كشور صنعتي جهان است كه در اسكاتلند برگزار شده و با تظاهرات گسترده از جمله از سوي منتقدان دولت آمريكا به دليل خودداري از پيوستن به پيمان كيوتو همراه بوده است.

كشورهاي اتحاديه اروپا حدود ‪ ۱۳‬درصد از مجموع گازهاي گلخانه‌اي جهان را توليد مي‌كنند و چين مسئول ايجاد حدود ‪ ۱۲‬درصد از اين مقدار است.

يكي از عوامل اصلي آلوده‌ساز در چين، كاربرد وسيع زغال سنگ در صنايع و نيروگاه‌ها و استفاده روزافزون از خودروهاي شخصي است كه نتيجه رشد سريع اقتصاد اين كشور بوده است.

  
; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۸ تیر ۱۳۸٤