هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

با كاهش نور خورشيد كره زمين تاريكتر مي‌شود

 

                                                               

 

لندن، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۴/۱۷‬
علمي.خورشيد.زمين.

دانشمندان اعلام كردند كره زمين بدليل آلاينده‌هاي موجود در جو تاريك تر مي شود.

در گزارش دانشمندان درنشريه فوكوس بي.بي.سي آمده است:نور خورشيد پس از برخورد با ذرات بسيار ريز ايجاده شده توسط دود خروجي از اگروز اتومبيلها، اسپري‌ها و هواپيماهايي كه در ارتفاع بسيار بالا پرواز مي‌كنند به فضا بازمي گردد.

ابرها نيز بر اثر وجود اين ذرات بسيار ريز بيشتر تشكيل مي‌شوند.

صدها دستگاه در سراسر جهان كاهش ‪ ۱۰‬درصدي نور خورشيد در رسيدن به سطح زمين را از اواخر دهه ‪ ۱۹۵۰‬تا اوايل ‪ ۱۹۹۰‬ثبت كرده‌اند كه اين رقم حدود دو تا سه درصد براي هر دهه مي‌شود.

در آسيا، اروپا و آمريكا اين كاهش شديدتر بوده است و در هنگ كنگ كاهش نور خورشيد ‪ ۳۷‬درصد بوده است.

در سراسر جهان تحقيقاتي در مورد تاريك شدن كره زمين و تاثير آن بر آب و هوا، ذخاير آب و كشاورزي درحال انجام است.

تاثير منفي اين امر بر كشاورزي بسيار اساسي است زيرا حتي يك درصد كاهش نور خورشيد كافي است تا بر مرحله رسيدن برخي از محصولات تاثير گذارد.

آلاينده‌هايي كه منجر به تاريك شدن كره زمين مي‌شوند نيز منجر به بروز مشكلات مختلف انساني و زيست محزطي از جمله ايجاد مه دود, مشكلات تنفسي و بارانهاي اسيدي مي‌شود.

برخي از متخصصان اب و هوايي كه برروي اين پديده تحقيق مي‌كنند معتقدند بازتابش گرما سبب سردترشدن آبها در نيمكره شمالي شده است.

در نتيجه اين امر باران كمتري در مناطق اصلي تشكيل مي‌شود و اين مساله ممكن است در در بروز خشكسالي در دهه ‪۱۹۷۰‬و ‪۱۹۸۰‬در قاره افريقا نقش داشته باشد.

  
; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۸ تیر ۱۳۸٤