هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

توفانهاي شديد مناطق حاره موجب بروز زلزله هاي خفيف و حتي لرزش پوسته زمين مي شوند.

حوادث طبيعي و مخاطرات زمين                                                                                                               

 

 

13/04/1384

نتايج نخستين تحقيق در مورد آثار توفانهاي شديد مناطق حاره كه با بادهاي بسيار تند و بارانهاي سيل آسا همراه است نشان مي دهد اين توفانها موجب بروز زلزله هاي خفيف و حتي لرزش پوسته زمين مي شوند.
  
در ماه اوت سال 2004 زماني كه توفان موسوم به چارلي سواحل فلوريدا را در هم مي كوبيد يك فيزيك دان از دانشگاه مرسر در شهر ماكن در ايالت جورجيا با يك لرزه نگار سرگرم سنجش ميران لرزش پوسته زمين بود.
  
اين فيزيك دان كه "رندل پيترز" نام داشت اندازه گيريهاي خود را به مدت 36 ساعت و در طول زماني كه توفان چارلي بر فراز فلوريدا عبور مي كرد و تا زماني كه توفان به اقيانوس اطلس وارد شد، ادامه داد.
  
در اين بررسي مشاهده شد به محض نزديك شدن توفان به سواحل فلوريدا، پوسته زمين دچار لرزه هاي خفيف شد و اين حالت هنگامي كه توفان مجددا در حال بازگشت به اقيانوس بود تكرار شد.
  
در اين هنگام در شرايطي كه توفان چارلي در حال گذر از روي يك صفحه حامل قاره اي بود يك تكانه شديد بر روي دستگاه ثبت شد. به گفته پيترز اين احتمال وجود دارد كه توفان موجب فروريزي بخشي از طبقات زير زمين شده باشد.
  
توفان چارلي سبب شد زمين دچار لرزه و نوسان شود. سطح سياره در مجاورت توفان شروع به بالا و پايين رفتن و نوسان كرد. تواتر اين نوسانات بين 9/0 تا 3 هزارم هرتز متغير بود.
  
نظير اين گونه نوسانات با تواتر پايين فقط به هنگام بروز زمين لرزه هاي بزرگ مشاهده شده بود و اين نخستين باري است كه ديده مي شود توفانهاي سهمگين نيز از چنين خاصيتي برخوردارند
   
   پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور

 

 

  
; ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٤