هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

گسترش شنزار جنوب آفريقا را تهديد می کند

05:16 گرينويچ

- پنج شنبه 30 ژوئن 2005

پژوهشگران هشدار داده اند که بخش های بزرگی از آفريقا در معرض خطر گسترش شنزارهای منطقه ای قرار دارد.

گزارش انتشار يافته توسط گروهی از دانشمندان دانشگاه آکسفورد در بريتانيا در مورد تاثير گرمايش هوای کره زمين بر نابودی پوشش گياهی و گسترش شنزارهای صحرای کالاهاری در جنوب آفريقا، علاوه بر تغييرات آب و هوای زمين به برخی برنامه های اقتصادی کشورهای منطقه به عنوان عوامل گسترش کوير اشاره می کند.

پژوهشگران در مورد گسترش شنزارهای کالاهاری به مناطق قابل سکونت هشدار داده اند

بر اساس اين گزارش، که در نشريه طبيعت Nature انتشار يافته، حرکت شنزارهای کالاهاری باعث خواهد شد تا بخش هايی از اراضی قابل کشت و کار در آينده به کوير تبديل شود.

اين پژوهشگران پيامدهای اقتصادی و اجتماعی چنين تغييری را برای ساکنان منطقه فاجعه بار خوانده اند.

آنان به رهبران کشورهای منطقه توصيه می کنند از اجرای برنامه های اقتصادی که ممکن است اراضی نيمه خشک را به صحرای غيرقابل استفاده تبديل کند خودداری ورزند.

به عنوان نمونه، اين پژوهشگران به برنامه ای در بوتسوانا اشاره می کنند که به منظور گسترش دامداری با کمک اتحاديه اروپا به اجرا گذاشته شده است و از منابع آب زيرزمينی برای اين منظور استفاده می کند.

به گفته آنان، اين برنامه باعث می شود فشار بيش از اندازه ای بر شرايط طبيعی بوتسوانا وارد آيد و مشکلات عمده ای را در آينده در پی آورد.

گسترش کوير

برای تهيه اين گزارش، پژوهشگران از چند برنامه نمونه سازی کامپيوتری برای پيش بينی تغييرات در صحرای کالاهاری استفاده کرده اند.

شنزارهای کالاهاری به طور پراکنده حدود 5/2 ميليون کيلومتر مربع از شمال کشور آفريقای جنوبی تا آنگولا، بوتسوانا، ناميبيا و غرب زيمبابوه و زامبيا را پوشانده است.

 


در حال حاضر، اين شنزارها با پوشش گياهی پوشانده شده است اما به پيش بينی پژوهشگران دانشگاه آکسفورد، تغيير در آب و هوای زمين و برخی فعاليت های اقتصادی باعث نابودی اين پوشش و حرکت شنزارها خواهد شد.

اين پژوهشگران پيش بينی کرده اند که ادامه روندهای جاری باعث به حرکت در آمدن شنزارهای جنوبی کالاهاری از سال 2040 ميلادی و به حرکت در آمدن شنزارهای شمالی از سال 2070 ميلادی می شود.

در چنين صورتی، هزاران نفر با آثار منفی چنين تغييری مواجه خواهند شد زيرا صحرای کالاهاری محل سکونت و امرار معاش جمعيتی است که در گذشته، به شکلی هماهنگ با شرايط طبيعی به زراعت و دامداری اشتغال داشته اند.

در حاليکه تاثيرات تغيير در آب و هوای زمين بر مناطق مختلف، از جمله يخچال های قطبی، مورد بررسی های متعددی قرار گرفته، اين نخستين گزارش مفصل در مورد آينده مناطق کويری آفريقاست.

رهبران گروه 8 کشور صنعتی جهان به زودی در بريتانيا تشکيل جلسه می دهند و تلاش برای مبارزه با فقر و عقب ماندگی آفريقا در دستور کار اجلاس قرار دارد.

اما هفته گذشته گروهی متشکل از سازمان های خيريه و حاميان محيط زيست در بريتانيا در مورد نتيجه اجلاس رهبران گروه 8 ابراز ترديد کردند.

به گفته آنان، بدون اقدام فوری برای متوقف کردن روند گرمايش آب و هوای زمين، اقدامات گروه 8 برای غلبه بر فقر در آفريقا محکوم به شکست است.

 

کالاهاری محل سکونت و امرار معاش هزاران نفر است که آينده آنان با خطر مواجه است

  
; ساعت ۸:٤٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ تیر ۱۳۸٤