هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

نخستين نقشه گرمايي از اعماق يخچال‌هاي قطب جنوب تهيه شد

 

لندن خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۳/۲۹

گروهی از محققان دانماركي براي نخستين بار موفق شدند با بهره‌گيري از داده‌هاي ماهواره‌اي، نقشه‌اي از تفاوتهاي دما در اعماق چند كيلومتري يخهاي زير قطب جنوب تهيه كنند.

اين نقشه به دانشمندان در شناخت اين نكته كمك خواهد كرد كه كوههاي يخ در قطب چگونه بر اثر ازدياد گرما در بخشهاي زيرين خود به حركت در مي‌آيند.

به نوشته هفته نامه علمي "نيوساينتيست" ، "كاترين فاكس مائول" از مركز علوم سياره‌اي در كپنهاگ در دانمارك به اتفاق همكارانش نقشه تحولات گرمايي زير قطب جنوب را با استفاده از اندازه‌گيريهايي ماهواره‌هاي تحقيقاتي "ارستد" (‪" ، (Orested‬چمپ" (‪ (CHAMP‬كه از ميدان مغناطيسي زمين در اين بخش از پوسته آن تهيه شده بود، فراهم آورده‌اند.

اغلب صخره‌هايي كه در دل زمين جاي دارند بالاتر از يك دماي معين از حالت غير مغناطيسي به حالت پارا-مغناطيسي تغيير حالت مي‌دهند.

به اين ترتيب مغناطيسي بودن اين صخره‌ها راهنماي خوبي براي تعيين تغييرات دما در زير زمين است.

نقشه جديد همه تغييرات گرمايي را در كل منطقه قطب جنوب تا مسافت ‪۳۰۰‬ كيلومتر آشكار مي‌كند. به گفته برخي از اعضاي تيم تحقيقاتي وجود مناطقي با دماي زياد در اين نقشه حكايت از حضور آتشفشانهايي دارد كه دانشمندان در گذشته از وجود آنها بي‌اطلاع بوده‌اند.

اگر اين آتشفشانها فعال شوند نتايج حاصله فاجعه بار خواهد بود زيرا منجر به سقوط ديواره‌هاي يخي بسيار بزرگ در قطب جنوب خواهد شد.

قرار است در سال ‪ ۲۰۰۹‬چند ماهواره جديد براي جمع‌آوري داده‌هاي تازه در خصوص اين آتشفشانهاي تازه كشف شده به فضا ارسال شود.

  
; ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٤