هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

بادخيزترين نقاط جهان شناسايي شد

 

 

لندن،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۳/۱۰

محققاني كه با استفاده از نرم‌افزارهاي رايانه‌اي الگوهاي مربوط به تحولات آب و هوايي را تعيين مي‌كنند موفق به تكميل نقشه جديدي شده‌اند كه مسير وزش بادها را در جهان مشخص مي‌سازد.

در اين نقشه بادهايي كه در ارتفاع ‪ ۸۰‬متري بالاي سطح زمين مي‌وزد با دقت تعيين شده است. اين ارتفاع براي نصب توربين‌هاي بادي براي توليد برق بسيار مناسب است.

به گفته "كريستينا آرچر"، مهندس محيط زيست در دانشگاه استنفورد، كه در تكميل نقشه جديد سهم داشته است، اغلب نقشه‌هايي كه براي مشخص كردن مسير باد تهيه شده سرعت و جهت باد را فقط تا ارتفاع ‪ ۱۰‬متري مشخص مي‌كند.

در حالي كه هرچه از سطح زمين بالاتر برويم بر سرعت وزش باد افزوده مي‌شود و همين امر كار تهيه نقشه مربوط به نقاط مناسب براي نصب توربين‌ها را مشكل مي‌سازد.

تهيه‌كنندگان نقشه اخير براي تكميل الگوي خود ناگزير شده‌اند اطلاعات مربوط به برخي از نقاط را از طريق انجام محاسبات مقاديري براي سرعت و جهت وزش باد در هزاران نقطه در روي زمين معين كنند.

به اعتقاد متخصصان در هر ناحيه كه سرعت متوسط باد معادل ‪ ۲۵‬كيلومتر در ساعت باشد نصب توربين بادي از نظر اقتصادي مقرون به صرفه خواهد بود.

به اعتقاد اين محققان شمار نقاط روي كره زمين كه چنين مشخصه‌اي داشته باشند آنقدر زياد است كه مي‌توان با نصب توربين‌هاي بادي در آن مناطق تا ميزان ‪ ۷۲‬تراوات (هر ترا معادل يك تريليون يا ‪ ۱۰۱۲‬است) برق توليد كرد.

فقط ‪ ۲۰‬درصد از اين ميزان انرژي براي تامين نياز انرژي كل جهان كافي است.

به گفته "تام گري" سخنگوي اتحاديه انرژي باد در آمريكا، نقشه جديد كه در نشريه علمي "‪ "Journal of Geophysical Research‬به چاپ رسيده است براي همه كساني كه به توليد انرژي از نيروي باد علاقه‌مندند مفيد است.

ميزان كل انرژي برق كه مي‌توان از باد توليد كرد به مراتب بيش از ‪۷۲‬ ترا وات است، اما ملاحظاتي نظير سروصداي توربين‌ها، خطرهاي احتمالي براي پرندگان مهاجر و دشواري نصب توربين در بخشهايي از سطح سياره، مي‌تواند تا اندازه‌اي بر رقم نهايي تاثير بگذارد.

در نقشه جديد برخي از بادخيزترين نقاط جهان در درياي شمال، بخش شمالي آمريكاي جنوبي و درياچه بزرگ در آمريكاي شمالي معرفي شده‌اند.

پربادترين ناحيه در جهان كوه واشنگتن در نيو همپشاير است كه سرعت وزش باد در آن به ‪ ۶۰‬كيلومتر در ساعت مي‌رسد.

بر روي نقشه جديد بخشهايي در خراسان، استان مركزي و بخش جنوبي درياي خزر، آذربايجان، بندرعباس، و خليج فارس به عنوان بادخيزترين نقاط ايران معرفي شده‌اند.

  
; ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٤