هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

بررسی افزایش ارتفاع "اورست"

دانشمندان چینی برای بررسی افزایش ارتفاع "اورست"، به این قله صعود کردند

گروهی از دانشمندان چینی روز یک شنبه برای بررسی این موضوع که آیا ارتفاع قله اورست همچنان در حال افزایش است یا خیر، به مرتفع ترین قله جهان صعود کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محققان چینی تجهیزات "جی پی اس" (سامانه مکانیابی جهانی) و رادارهای ویژه ای را به منظور اندازه گیری ارتفاع دقیق قله اورست، در مرتفع ترین محل این کوه نصب کرده اند.

دانشمندان چینی در سال ۱۹۷۵ارتفاع قله اورست را ۸هزار و ۸۴۳/۱۳متر اعلام کردند که این میزان چند سانتی متر بیشتر از مقدار اندازه گیری شده توسط دانشمندان هندی در دهه ۵۰میلادی بود.

در سال ۱۹۹۹نیز گروهی از محققان آمریکایی ارتفاع قله اورست را ۸هزار ۸۵۰متر ثبت کردند که نشان دهنده افزایش ارتفاع آن نسبت به زمان سنجشهای صورت گرفته قبلی است.

جدای از افزایش ارتفاع، کوه اورست از برخی جهات دیگر نیز دستخوش تغییرات اساسی شده و یخچالهای طبیعی آن در بخشی از رشته کوه که در چین واقع شده، به علت روند افزایش دمای زمین سریعتر از همیشه در حال ذوب شدن است.

کوه اورست که چینی ها آن را "کومولانگما" می نامند، تعیین کننده مرز میان دو کشور چین و نپال است.

نتایج اندازه گیری های جدید ارتفاع قله اورست که توسط دانشمندان چینی صورت گرفته، در ماه اوت منتشر خواهد شد.

منبع: خبرگزارى ایرنا

  
; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳۸٤