هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

نشانگر زلزله

 

 

خروج گاز از چشمه های آب گرم می تواند پیش نشانگر زلزله باشد

دولت هند قصد دارد در مورد اینکه آیا خروج گاز از چشمه های آب گرم می تواند هشدارهای ارزشمندی از سونامی یا زلزله قریب الوقوع فراهم کند تحقیقاتی انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از کلکته، دانشمندان چند روز قبل از وقوع سونامی ویرانگر ۲۶دسامبر در سوماترا متوجه افزایش چشمگیر خروج گاز از اعماق زمین در محل چشمه های آب گرم شدند. بدنبال این کشف یک مرکز مهم تحقیقات هسته ای در شرق هند ماموریت یافت مطالعاتی را در این زمینه انجام دهد.

بیکاش سینها دانشمند برجسته اتمی هند می گوید ما دریافتیم هنگامی که صفحات بزرگ در زیر زمین به یکدیگر فشار وارد می کنند مقادیری گازهای اعماق زمین مانند هلیم به خارج پرتاب می شود.

سینها این مشاهده را جالب و بسیار نومیدکننده خواند زیرا امکان پیش بینی مکان یا زمان زلزله و سونامی وجود ندارد.

سینها که ریاست مرکز سیکلوترون انرژی متغیر در کلکته را نیز به عهده دارد می گوید خروج گازهای داغ می تواند نشانه زلزله یا سونامی قریب الوقوع در منطقه ای به وسعت ۱۲۰۰کیلومتر باشد.

وی افزود با این حال باید تحقیقات بیشتری در این زمینه و نحوه تغییرات مقاومت الکتریکی و میدانهای مغناطیسی زمین و نیز امواج فراصوتی که می تواند علایم مطمئنی از زمین لرزهای قریب الوقوع ارایه کند انجام شود.

سونامی ماه دسامبر در سوماترا اندونزی بیش از ۲۰۰هزار تلفات انسانی برجای گذاشت.

منبع: خبرگزارى ایرنا

 

  
; ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٤