هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

میزان تخریب آتشفشان جزیره مونتسرات در منطقه کارائیب

یک گروه از محققان فرانسوی و انگلیسی با انجام بررسیهای دقیقی میزان قدرت تخریبی آتشفشان سوفریه هیلز در جزیره مونتسرات واقع درمنطقه کارائیب را در سالهای ۱۹۹۵و ۲۰۰۳اندازه گیری کرده اند.

آتشفشان جزیره مونتسرات طی یک دهه اخیر لااقل دو نوبت به طرز قدرتمندی فعال شده است و در هر دو نوبت مقادیر زیادی دود و آتش و گدازه آتشفشانی از خود خارج ساخته و زندگی در جزیره مونتسرات را دچار اختلا کرده است.

به نوشته نشریه علمی "جیئولوژی = زمین شناسی" دو محقق فرانسوی و انگلیسی به نام ماری ادموندز و ریچارد هرد با بررسی گدازه های سرد شده آتشفشانی در بخش شمالی کوه آتشفشان به این نتیجه رسیده اند که قدرت تخریبی شدید آتشفشان ناشی از پرتاب شدن موادی بوده است که اصطلاحا با نام "آذرکوفت یا آذرآوار "pyroclasticاز آنها یاد می شود.

آذرآوارها ترکیبی از گازهای بسیار داغ، خاکسترهای سوزان، و صخره های نزدیک به ذوب هستند که با سرعت زیادی در شیب کوه به حرکت در می آیند و هرچه سر راه خود ببینند از بین می برند.

در فعالییت آتشفشانی روز ۱۳ژوئیه سال ۲۰۰۳این آذرآوارها چنان دارای سرعت و انرژی بوده اند که پس از پائین آمدن از کوه همچنان به پیشروی ادامه داده اند و وارد آب دریای مجاور شده اند و در آنجا در اثر شدت برخورد یک دریا لرزه (سونامی) پدید آورده اند.

نکته جالب اینکه این دریا لرزه چنان قدرت مند بوده که موجب شده مجددا این آذر آوارها همراه با امواج قوی دریا لرزه به ساحل برگردند و تا عمق چهار کیلومتری و ارتفاع ۳۰۰متر بالا سطح دریا و ۲۵متر بالا زمین در ساحل به پیش رانده شوند.

به گفته محققانی که پژوهش اخیر را به انجام رسانده اند این قبیل انفجار های ساحلی را می توان به صورت تجربی شبیه سازی کرد و بنابراین باید انتظار داشت که در طبیعت نمونه های زیادی از آنها یافت شود.

اما در کنار دریا و با توجه به آنکه خطوط ساحلی دائما در معرض خورده شدن و شسته شدن قرار دارند بسیاری از شواهد مربوط به این قبیل انفجار ها با سرعت از بین می رود.


 

منبعخبرگزارى ایرنا

  
; ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٤