هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

هسته مركزي زمين جامد است

لندن، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۲/۰۳
علمي.

لرزه شناسان با بررسي امواج زمين لرزه‌اي كه از درون هسته مركزي زمين عبور مي‌كند، بالاخره به اين نتيجه رسيده‌اند كه هسته مركزي زمين صلب و جامد است و نه سيال همچون آب.

در گذشته لرزه نگاران با مطالعه در نحوه تشديدي كه پس از زلزله براي زمين حاصل مي‌شود حدس زده بودند كه هسته اصلي زمين مي‌بايد صلب باشد،اما براي اين فرضيه خود شواهد قانع‌كننده در اختيار نداشتند.

به نوشته هفته نامه علمي ساينس اين با بررسي امواج برشي و نحو گذر آنها از درون هسته مركزي زمين، شواهد روشني دال بر صحت فرضيه پيشنهاد شده بدست آمده است.

امواج فشاري نظير امواج صوت هم از درون سيالات عبور مي‌كنند و هم از درون مواد جامد، اما امواج برشي ‪shear waveكه عبارتند از نوسانات عرضي نظير آنچه كه در يك طناب كه بين دو نقطه محكم شده در هنگامي كه به صورت افقي به حركت در مي‌آيد ايجاد مي‌شود، تنها مي‌توانند از درون مواد جامد گذر كنند.

سرعت سير امواج برشي كندتر از امواج فشاري است بنابراين در هنگام بروز زمين لرزه، آماج برشي كه از يكسوي زمين از درون هسته آن گذر مي‌كنند و از سوي ديگر ظاهر مي‌شوندف ديرتر از امواج فشاري كه از مبدا واحدي به حركت افتاده‌اند در مقصد دريافت مي‌شوند.

ايمن كائو از دانشگاه كاليفرنيا واقع در بركلي به اتفاق دستيارانش داده‌هاي جمع آوري شده از مطالعات درباره لرزه‌هاي حاصل از زلزله‌ها را طي ‪۲۰سال گذشته مورد مطالعه قرار داد.

اين داده‌ها به وسيله لرزع نگارهاي بسيار دقيق گرافنبرگ در آلمان تهيه شده بود. اين محققان سرعت امواج زمين لرزه‌هايي را كه از در جنوب اوقيانوس آرام بوجود آمده بود بررسي كردند و مشاهده كردند نتايج حاصله با آنچه كه به لحاظ نظري محاسبه شده، همخواني دارد.

 

  
; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٤