هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

فاجعه اي كه در انتظار شهرهاي بزرگ و پرجمعيت است

ازدياد دماي زمين خطر تازه‌اي را براي ساكنان سياره مطرح ساخته كه تا كنون توجه زيادي به آن مبذول نمي‌شد. اين خطر جديد عبارت از آلوده شدن آبهاي شيرين سفره‌هاي زير زميني در شهرهاي بزرگ به واسطه بالا آمدن سطح آب دريا است.

به گزارش هفته نامه علمي نيو ساينتيست سفره‌هاي آب زير زميني بيش از يك دوجين از شهرهاي بزرگ جهان در معرض خطر جدي شور شدن به واسطه نفوذ آب دريا از منافذ زمين به درون اين سفره‌ها خواهند بود.

به گفته وينست پست از دانشگاه آزاد آمستردام حتي اگر در كنارهاي سواحل ديواره‌هاي دفاعي بوجود آيد بازهم به علت كاهش بارندگي ناشي از ازدياد دما و نيز ازدياد مصرف آب شيرين به ولسطه ازدياد جمعيت شهر ها، سطح آب سفره‌هاي زير زميني پائين مي‌رود و اين امر بر خطري كه ساكنان شهرهاي بزرگ را تهديد مي‌كند دوچندان مي‌افزايد.

سفره‌هاي آبهاي زيرزميني بزرگترين ذخيره آب شيرين در زمين محسوب مي‌شوند و به علت محفوظ بودن از تاثير محيط بيروني، سالم تر از اب رودخانه‌ها به شمار مي‌آيند.

اما هم اكنون بيش از دو ميليارد از جمعيت زمين كه در شهرهاي بزرگي نظير شانگهاي، بانگوك مانيل، جاكارتا، مومباي (بمبئي)، كولكاتا (كلكته)، كراچي، لاگوس، بوينس آيرس، و ليما ساكن هستند با خطر الوده شدن سفره‌هاي آبهاي زير زميني روبرو هستند.

آب دريا در حال حاضر تا ۵كيلومتر در زير شهر مانيل در فيلي پين پيشروي كرده است و اين در حالي است كه سطح آب در سفره‌هاي زيرزميني اين شهر پيشاپيش پائين آمده بود.

به اعتقاد متخصصان آبشناسي كه هفته گذشته در كنفرانسي در دانشگاه ايست انگليا شركت كرده بودند، آلوده شدن سفره‌هاي آبهاي زيرزميني منجر به آن خواهد شد كه برخي از شهرهاي بزرگ از سكنه خالي شود.

اندرو اسكينر مدير سابق آژانس محيط زيست در آفريقا در كنفرانس هشدار داد كه مساله شور شدن آبهاي شيرين زيرزميني موضوعي است كه دولتها كمتر بدان توجه داشته‌اند.

در ميان قاره‌هاي مختلف، آفريقا بيشتر در معرض كاهش آب و از دست رفتن سفره‌هاي زيرزميني قرار داشته با اين حال در گزارش گروه متخصصان بين دولتي در امر تغيير آب و هوا كه در سال ‪۲۰۰۱انتشار يافت تنها اشاره مختصري به مشكل آفريقا شده بود و اينك پس از گذشت چهار سال نيز هيچ اقدامي براي رفع خطر صورت نگرفته است.

مشكل كاسته شدن از ظرفيت سفره‌هاي زيرزميني تنها مختص كشورهاي در حال پيشرفت نيست.در كشوري نظير انگلستان نيز مناطق جنوب و شرق مملكت به واسطه كاهش ميزان بارندگي با كاهش سطح ذخاير آبي روبرو شده‌اند.

پيش بيني‌ها حاكي از آنست كه طي ۲۰سال آينده از ميزان اين ذخاير بين ۲۰تا ‪ ۴۰درصد ديگر كاسته خواهد شد.

در همين حال تقاضا براي استفاده از آب براي مصارف مختلف تا ميزان يكسوم يا بيشتر رو به افزايش است.

هند نيز با مشكل بزرگ كم آبي دست بگريبان خواهد بود.

به گفته آماراندا شينا زمين شناس از دانشگاه راجستان در جي پور به علت آنكه يخچاله‌هاي هيماليا تا سال ۲۰۳۰از بين خواهد رفت و خشك خواهد شد، منبع اصلي تغذيه شبكه‌هاي رودخانه‌هاي متعدد شبه قاره هند نيز از ميان خواهد رفت.

به اين ترتيب پروژه ۲۰۰ميليارد دلاري متصل كردن رودخانه در هند كه هم اكنون در جريان است با شكست روبرو خواهد شد زيرا آبي در رودخانه‌ها باقي نخواهد ماند تا به مناطق خشك جنوب و غرب كشور انتقال يابد.

ايرنا 27/1/84

 

 

  
; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸٤