هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

کشف بزرگترین حلقه کهکشانی در کیهان

تلسکوپ فضایی هابل که آخرین ایام خدمت خود را طی می کند موفق شده، تصاویری از بزرگترین حلقه کهکشانی را که شبیه به ابر دود مانند دایره شکل در فضا به نظر می رسند، به زمین مخابره کند.

حلقه کهکشانی نوعی کهکشان خاص است که از یک حلقه بزرگ چرخ مانند متشکل از ستارگان آبی تشکیل شده و در مرکز آن هسته بزرگ توپ مانندی از ستارگان به رنگ زرد قرار دارد. نخستین نوع از این کهکشان ها در سال ۱۹۵۰رصد شد.

حلقه ای که به دور این کهکشان های خاص جای دارد، مشابه نوع خاصی از امواج موسوم به سولیتن Solitonاست.

این نوع امواج اول بار در سال ۱۸۳۴به نحو تصادفی به وسیله یک مهندس اسکاتلندی به نام جان اسکات راسل کشف شد.

راسل در هنگامی که با اسب از کنار یک کانال مخصوص قایقرانی گذر می کرد متوجه شد، در محلی که برای توقف قایقها در نظر گرفته شده، امواجی حلقوی تولید می شود که انرژی و شکل خود را تا فواصل زیاد حفظ می کند.

این پدیده تا مدتها از یادها رفته بود تا آنکه در دهه ۱۹۶۰یک فیزیکدان آمریکایی به نام مارتین کروسکال مجددا آن را کشف کرد و برای آن نام سولیتن را پیشنهاد کرد و خواص فیزیکی آن را توضیح داد.

به گفته جرج پرونکو از موسسه فیزیک انرژی بالا در مسکو، کهکشان تازه کشف شده که برای آن نام هوگ آبجکت Hoag Objectپیشنهاد شده از نوع امواج سولیتن سه بعدی است که اجزا آن را به عوض مولکولهای آب یا گاز، ستارگانی تشکیل داده اند که تحت نیروی جاذبه مجموعه به دور هسته مرکزی آن در گردش هستند. ساده ترین نوع یک موج سولیتن، گردبادها هستند.

در تصاویر ارسال شده به وسیله تلسکوپ هابل از کهکشان تازه کشف شده که بزرگترین حلقه سولیتنی است که تاکنون در عالم مشاهده شده، می توان بخوبی مشاهده کرد که در زمینه عکس، شمار دیگری از کهکشانهای سولیتن موجودند.

به این ترتیب روشن می شود که این نوع کهکشانها که تاکنون کمتر در مورد آنها اطلاعی در دست بود، جزو اجرام کیهانی نادر به شمار نمی آیند.

می توان تصویر کهکشان تازه کشف شده را در پایگاه فضایی ذیل مشاهده کرد:
www.arxiv.org/ps/hep-th/
 
 

منبع: خبرگزارى ایرنا

 

  
; ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٤