هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

'درباره نقش انسان در گرمايش زمين شکی باقی نمانده است'


دانشمندان در آمريکا می گويند که شواهد واضحی يافته اند که نشان می دهد زمين واقعا در حال گرمتر شدن است و به علاوه انسان مستقيما در آن نقش دارد.

داده های تازه که در نشست سالانه انجمن آمريکايی پيشرفت علوم عرضه شد نشان می دهد که دمای اقيانوس های جهان افزايش يافته است که ناشی از افزايش سطح گازهای گلخانه ای است.

نتيجه اين رشته تحقيقات درست چند روز پس از به اجرا گذاشته شدن پيمان کيوتو منتشر می شود و به گفته پژوهشگرانی که آن را انجام داده اند به طور قطع ثابت می کند که گرمتر شدن زمين ناشی از فعاليت های انسانی است.

براساس اين تحقيقات دمای اقيانوس ها طی 40 سال گذشته به طور متوسط نيم درجه سانتيگراد بالا رفته است و اين تحليل نشان می دهد اين تحول تنها می تواند ناشی از افزايش سطح گازهای گلخانه ای باشد.

دانشمندان ساير علل محتمل، از جمله تشعشعات خورشيدی و فعاليت های آتشفشانی را بررسی کردند، اما مدل های کامپيوتری نشان داد که گازهای گلخانه ای عامل آن هستند.

دکتر تيم بارنت از موسسه اقيانوس شناسی "اسکريپس" در دانشگاه کاليفرنيا که اين تحقيقات را انجام داده است می گويد ديگر شکی درباره واقعی بودن پديده گرمايش زمين باقی نمانده است و زمان آن رسيده است که بشر بررسی پيامدهای اين پديده را که به گفته وی به نهايت جدی است آغاز کند.

وی گفت: "يخچال های هيمالايا در حال آب شدن هستند. آکادمی علوم چين تخمين زده است که تا سال 2050 دو سوم اين يخچال ها نابود خواهد شد. 300 ميليون نفر از ساکنان غرب چين در طول ماه های تابستان به آب جاری از اين يخچال ها متکی هستند. تکليف آنها چيست؟".

"به نظر من اولين کاری که بايد انجام شود اين است که بايد از طريق يک رشته مطالعات بسيار سريع دريابيم که با چه نوع مشکلاتی در سراسر جهان روبرو خواهيم بود. تا زمانی که ندانيم با چه چيزی سر و کار داريم پيدا کردن راه حلی برای آن بسيار دشوار خواهد بود."

به گفته وی هم اکنون سواحل غربی آمريکا در طول ماه های تابستان با کمبود آب مواجه هستند. آمريکای جنوبی نيز با مشکل مشابهی دست به گريبان است.

دکتر بارنت می گويد که داده های تازه بايد کشورهايی را که به پيمان کيوتو پايبند نيستند، به خصوص آمريکا را وادارد مواضع خود را مجددا مورد ارزيابی قرار دهند.

آمريکا از عضويت در پيمان کيوتو که هدف آن کاهش گازهای گلخانه ای است سر باز زده است.

به نقل از : BBC

  
; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٤