هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

کشف يک درياي منجمد زير سطح مريخ

دانشمندان به کمک داده‌هاي فضاپيماي اروپايي «مارس اکسپرس» که هم‌اکنون در مدار مريخ مي‌گردد، به وجود يک درياي منجمد درست در زير سطح آن پي برده‌اند.
به گزارش «بي.بي.سي»، پژوهشگران که جزئيات اين يافته را ماه آينده در نشريه «نيچر» منتشر خواهند کرد، معتقدند که محل کشف اين دريا در مريخ احتمالا ايده‌آل‌ترين نقطه براي جستجوي نشانه‌هاي حيات در آن سياره است.
در قطب‌هاي شمال و جنوب مريخ مقادير زيادي يخ وجود دارد، اما اين نخستين بار است که وجود منبع وسيعي از آب منجمد در نقطه ديگري در اين سياره کشف مي‌شود.
اين منبع، ناحيه‌اي به وسعت درياي شمال (570 هزار کيلومتر مربع) را مي پوشاند و محققان بر اين باورند که پس از سيلي ويرانگر در حدود پنج ميليون سال قبل تشکيل شده است.
شواهد وجود تخته‌هاي شناور يخ که به يکديگر کوبيده شده‌اند توسط دوربيني در فضاپيماي «مارس اکسپرس» کشف شد.
دانشمندان مي‌گويند، آب مايع براي ميليون‌ها سال در اين ناحيه وجود داشته و سپس منجمد شده است.
اگر اشکال اوليه حيات در آنجا تکامل يافته باشد، احتمالا هنوز در اين نقطه وجود خواهند داشت و انتظار مي‌رود مأمور‌يت‌هاي آتي براي کشف آثار حيات در سياره سرخ، بر اين محل متمرکز شود.

  
; ساعت ٦:٥۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۳