هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

زلزله مهیب اخیر، محور زمین را کج کرد!

چهارشنبه,9 دي 1383

 

زلزله مرگبار آسیا ممکن است با شتاب دائمی که در حرکت کره زمین ایجاد کرده است، روزها را در جزئی از ثانیه کوتاهتر کرده و باعث شده که محور زمین کمی کج شده باشد.
به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از http://www.ComeToNet.com و به نقل از نیوز، ریچارد گروس، ژئوفیزیشین آزمایشگاه جت پروپولسیون که با ناسا همکاری دارد تئوری ارائه کرده است که میگوید در نتیجه زلزله روز یکشنبه، جرم بزرگی در داخل کره زمین به سمت مرکز حرکت کرده است و باعث شده تا سیاره زمین 3 میکرو ثانیه یا بعبارتی 3 میلیونم ثانیه سریعتر بچرخد و باندازه یک اینچ یا حدود 2.5 سانتی متر در محورش خم شود.
مدل او میگوید که وقتی یک صفحه بزرگ از یک طبقه زمین در زیر اقیانوس Indian  
 به زیر طبقه دیگر فشرده شود باعث میشود که زمین فشرده تر شود و در نتیجه سریعتر بچرخد.
گروس گفت پیش بینی تغییرات با مدل او آنقدر کوچک است که شاید توسط ماهواره ای که مسئولیت اندازه گیری چرخش زمین را مرتبا به عهده دارد دیده نشود اما قدر مسلم آنست که تغییراتی در دیتای حاصله این ماهواره پدید خواهد آمد.
او گفت که قطبهای زمین معمولا حدود 33 فوت تغییر میکنند بنابراین اضافه شدن تغییری معادل یک اینچ بعید است که بتواند اثری دراز مدت بگذارد.

معمولا این تغییرات توسط زمین جبران شده و حالت تعادل دوباره بدست می آید. اما در حالت بروز چنین شرایطی دانشمندان باید در پایان سال، جزئی از ثانیه را به آن سال اضافه کنند تا جبران زمان هم بشود، شرطی که در سالهای بعدی نیازی به رعایت آن نخواهد بود.

  
; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٩ دی ۱۳۸۳