هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

'گرمايش زمين اورست را تهديد می کند'

جمعی از پژوهشگران در مورد تخريب شرايط زيست محيطی قله اورست هشدار داده و از جامعه جهانی خواسته اند برای مقابله با اين روند اقدام کند.

اين گروه، که از تعدادی از کوهنوردان معروف جهان و اعضای سازمان موسوم به دوستداران زمين، مستقر در بريتانيا، تشکيل يافته، گفته است که افزايش گازهای گلخانه ای و گرمايش آب و هوای کره زمين به ذوب شدن يخچال های طبيعی اورست منجر شده و با تشکيل درياچه های جديد، خطر جاری شدن سيلاب های ويرانگر در سلسله کوه های هيماليا را در پی آورده است.

اين گروه از سازمان ملل خواسته است تا قله اورست را در فهرست مناطق در معرض تهديد قرار دهد و جامعه جهانی را برای حفظ شرايط زيست محيطی اين منطقه در برابر خطر تخريب بسيج کند.

به گفته آنان، قله اورست از جمله ميراث های مشترک بشری است و بايد حفاظت از آن برای تمامی کشورهای الزام آور باشد و به اين منظور، لازم است کشورهای مختلف به اقدام هماهنگی برای کاهش ميزان توليد گازهای گلخانه ای مبادرت ورزند.

قرار است گروه مدافعان اورست درخواستی را تسليم يونسکو کند و خواستار آن شود تا تعدادی از نقاط واقع در حوزه هيماليا، از جمله پارک ملی ساگارماتها در نپال، در فهرست ميراث های بشری قرار گيرد.

در صورت موافقت يونسکو با اين درخواست، کشورهای عضو سازمان بايد برای حفاظت از اين مناطق روش خود را اصلاح کنند.

در عين حال، به گفته خبرنگار بی بی سی، حتی مصوبه يونسکو نيز نمی تواند دولت ها را مجبور کند به اقدام موثری برای کاهش توليد گازهای گلخانه ای دست بزنند.

 

به نقل از :BBC NEWS

  
; ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸۳