هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

آينده ای گرمتر در انتظار منطقه قطب شمال

 

 
 
خرس های قطبی
ذوب شدن يخ ها تاثير فاجعه باری برای حيات وحش خواهد داشت
يک مطالعه عمده علمی در مورد منطقه قطب شمال نشان می دهد که دمای اين ناحيه از زمين با سرعتی دو برابر باقی نواحی زمين افزايش می يابد.

پوشش يخی اين ناحيه رفته رفته باريکتر می شود و دانشمندان نتيجه گيری کرده اند که اين ناحيه تا 70 سال ديگر در ماه های تابستان شاهد هيچ توده يخی نخواهد بود.

جزئيات اين يافته پيش از انتشار رسمی آن در هفته آينده در رسانه ها ظاهر شده است.

اين مطالعه که قرار است تحت عنوان "ارزيابی تاثير (افزايش دمای زمين) در ناحيه قطب شمال" منتشر شود نتيجه چهار سال مطالعه توسط بيش از 250 دانشمند است و احتمالا دقيق ترين مطالعه ای است که تاکنون در مورد تاثير پديده گرمتر شدن زمين در يک ناحيه خاص انجام می شود.

اين مطالعه دريافته است که در برخی نواحی، قطر لايه يخی اين ناحيه طی 30 سال گذشته عملا نصف شده است.

مدل های رايانه ای نشان می دهد که اگر روندهای فعلی ادامه يابد، زمانی فراخواهد رسيد که در ماه های تابستان در اين ناحيه يخی وجود نخواهد داشت و اين وضع ممکن است در سال 2050 پيش آيد، هرچند احتمال آنکه چند دهه بعد از آن روی دهد بيشتر است.

پروفسور تری کالاگان از دانشگاه شفيلد که يکی از دانشمندان ارشد اين مطالعه است می گويد اين يافته ها بايد جدی گرفته شود.

وی گفت که تاثير گرم شدن ناحيه برای حيات وحش می تواند فاجعه بار باشد. برای مثال خرس های قطبی برای لانه ساختن برای بچه هايشان به يخ و برف نياز دارند.

اما پيامدهای جهانی آن می تواند بالقوه جدی باشد. يخ نور خورشيد را به فضا منعکس می کند، اما با ناپديد شدن يخ، زمين مقدار بيشتری از انرژی خورشيد را جذب خواهد کرد بنابرين پديده گرم شدن زمين تشديد خواهد شد.

ناحيه قطب شمال همچنين حاوی مقادير زيادی گازهای گلخانه ای است که با ذوب شدن يخ ها در جو منتشر خواهد شد و اين عامل ديگری است که به پديده گرم شدن زمين دامن می زند.

  
; ساعت ۸:٠٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ آبان ۱۳۸۳