هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

ايران يکي از چهار کشور بلاخيز جهان

 

 

به نقل از:پايگاه ملی داده های علوم زمين کشور

ایران یکی از 4 کشور بلاخیز جهان
  
   ایران در کنار کشورهایی همچون مصر، هند و چین به عنوان یکی از 4 کشور بلاخیز جهان که هر ساله بیش از 1100 میلیارد ریال خسارت به جهت بروز حوادث طبیعی به آن وارد می آید شناخته شده است.
   آخرین زمین لرزه در محدوده تهران مطابق با 27 مارس 1830 میلادی با بزرگی 1/7 ریشتر ویرانیهای فراوانی به جای گذاشته و از آن زمان تاکنون پهنه تهران و شهرهای اطراف آن که دیر یا زود زلزله ای سهمگین آن را به لرزش درخواهد آورد، زلزله ای به خود ندیده است. این در حالی است که مطابق پیش بینی سازمانها، موسسات و کارشناسان زلزله شناسی به احتمال 95 درصد در هر 150 سال رویداد یک زلزله ویرانگر در محدوده تهران دور از انتظار نخواهد بود و با توجه به سپری شدن 172 سال از آخرین زلزله منطقه تهران این فاجعه هر لحظه پایتخت کشور را مورد تهدید قرار میدهد. بر اساس برآورد صورت گرفته در سال 1379 چنانچه وقوع زلزله در 20 سال آینده در تهران اتفاق بیافتد به طور متوسط 124 میلیارد دلار خسارت به ساختمانهای دولتی و خصوصی وارد میشود که این خسارت از نظر اقتصادی معادل درآمد ارزی چندین سال کشور خواهد بود. مسئولیت ساخت و ساز در بخش خصوصی بر عهده وزارت مسکن و شهرداری بوده و مسئولیت ساخت و سازهای دولتی برعهده بالاترین مقام اجرایی دستگاه اجرایی است و در صورت تخریب ساختمانهای این نهادها آنها باید پاسخگو باشند. هیات دولت در سال 70 مصوبهای را مبنی بر مقاوم سازی ساختمانهای ستادی و دولتی در مقابل زلزله در دستور کار خود قرار داد که بر اساس گزارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور طی سالهای 70 تا 80 تقریبا هیچگونه فعالیت اجرایی در این بخش صورت نگرفته و مصوبه هیات وزیران عملا تا سال 79 انجام نشده است. نبود نظارت صحیح بر نقشه های تهیه شده، نداشتن متولی نهایی نظارت بر طرحها، نبود فناوری ساختمان سازی در کشور و در نتیجه عدم امکان ساخت ساختمانهای مقاوم و در نظر گرفتن منافع فردی و اقتصادی از سوی کارفرمایان درخصوص کم کردن هزینه ها از جمله دلایل اجرایی نشدن مقاوم سازی ساخت و ساز در کشور تلقی میشود.
  
   تدوین قانون سوانح طبیعی
  
   مدیر پروژه بازسازی مناطق زلزله زده در وزارت کشور از تهیه و تدوین قانون سوانح طبیعی و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی خبر میدهد. دکتر حمزه شکیب می افزاید: با این کار میخواهیم مردم را در مقابل وقوع سوانح طبیعی به ویژه زلزله بیمه کنیم، بر همین اساس مطالعاتی را در این زمینه با شرکتهای خصوصی نیز انجام داده ایم. وی به عنوان مدیر پروژه باسازی مناطق زلزله زده استانهای قزوین، زنجان، همدان و کرمانشاه در وزارت کشور در ارتباط با اقدامات صورت گرفته در این مناطق گفت: بعد از وقوع زلزله سال 81 در استانهای قزوین و زنجان و همچنین زلزله هایی که در استانهای همدان و کرمانشاه به وقوع پیوست، کارشناسان بانک جهانی آمادگی خود را برای پرداخت وام به ایران اعلام کردند که در همین راستا در وزارت کشور ستادی برای بررسی وضعیت مناطق زلزله زده تشکیل شد. بحران ناشی از وقوع زلزله ای مهیب و خطرناک در تهران که نزدیک به یک ششم جمعیت کشور در این شهر ساکن هستند و به لحاظ موقعیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به عنوان منطقه استراتژیک کشورمان محسوب میشود، وضعیت را به گونه ای ترسیم کرده که اگر امروز شاهد این اتفاق باشیم قطعا قادر نخواهیم بود برای مهار آن اقدامی صورت بدهیم و این حادثه میتواند یک فاجعه در تاریخ ایران و جهان تلقی شود. بنابراین صاحب نظران امر پیرامون کاستن از خطرات و پیامدهای ناشی از وقوع احتمالی زلزله در تهران به ارائه پیشنهادات و نظریه هایی می پردازند که در جای خود قابل تامل و تفکر و حتی اجرایی شدن است.
  
   خطر سیلاب، کمتر از زلزله نیست
  
   طبق گزارش سازمان حفاظت محیط زیست از سال 1331 تا 1379 در ایران 3 هزار و 262 سیل به وقوع پیوست که خسارت ناشی از آن در دهه آخر نسبت به دهه اول، رشد 250 درصدی داشته است. براساس تحقیقات این سازمان، پدیده سیل یک امر فراگیر در کشور بوده و تقریبا تمام نواحی کشور به نوعی از این طریق متحمل خسارت هنگفتی شده اند. برآوردهای وزارت کشور حاکی است که در سالهای گذشته 70 درصد اعتبارات سالانه طرح کاهش اثرات بلایای طبیعی و ستاد حوادث غیرمترقبه صرف جبران خسارات ناشی از سیل شده است.
   براساس تحقیقات صورت گرفته درخصوص میزان فراوانی وقوع سیل در سالهای 1331 تا 1379، در دهه 30 حدود 192 سیل و در دهه 70 بیش از یک هزار و 340 سیل در ایران به وقوع پیوسته که بر این اساس 70 درصد سیلهای نیم قرن گذشته طی دوره زمانی 60 تا 75 روی داده است. بنابر این گزارش از مهمترین دلایل تشدید خسارات ناشی از سیل در سالهای اخیر، تخریب پوشش گیاهی، احداث سازه های تقاطعی نامناسب، دخل و تصرف غیرمجاز در حریم رودخانه و عدم توجه مناسب به هشدار و پیش بینی سیل بوده است. بر اثر سیلابهای روی داده در دهه 30 بیش از 6 هزار نفر کشته، حدود 32 هزار واحد مسکونی تخریب و 44 هزار راس دام نیز تلف شده و به بخش زیادی از اراضی کشاورزی و راههای ارتباطی نیز آسیب وارد آمد. در دهه 70 که بیشترین سیلابها در کشور رخ داد میزان کشتهها حدود 500 نفر و در کمترین حد ممکن بوده است و همچنین تعداد خانه های تخریب شده 82 هزار و 882 باب، میزان راههای ارتباطی تخریب شده 13 هزار و 325 کیلومتر، تعداد دام تلف شده 370 هزار و 136 راس و میزان مزارع تخریب شده 998 هزار و 33 هکتار گزارش شده است.
   قریب به 300 روز از حادثه دلخراش زلزله بم در پنجم دیماه سال 82 میگذرد، اما شنیده ها و عملکردها حکایت از این واقعیت دارد که همچنان اندر خم یک کوچه ساکن شده ایم تا شاید حادثه ای رخ دهد و ما از گزند آسیبهای آن در امان بمانیم!

  
; ساعت ٢:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۸۳