هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

کشور های جديد

آيا می دانيد که از سال ۱۹۹۰ تاکنون ۲۶ کشور جديد پا به عرصه گذاشته اند؟شايد اطلاعاتی که در ادامه ارائه می شود مورد استفاده دوستان باشد.

اغلب اين کشور ها پس از فروپاشی شوروی سابق متولد شدند. برخی از اين کشور ها ؛ در جريان موج استقلال طلبی اروپای شرقی و شبه جزيره بالکان بوجود آمدند. تعدادی نيز از پس از استقلال تغيير نام يافتند. بعضی از اين کشور ها سابقه ديرينه داشتند مانند ارمنستان. در برخی از اين کشور ها نيز مرز های جغرافيايی از گذشته وجود داشته است. مانند کشور های آسيای مرکزی ( قزاقستان؛ ازبکستان؛ ترکمنستان؛ تاجيکستان؛قرقيزستان) و منطقه قفقاز ( آذربايجان ؛ گرجستان؛ ارمنستان ).استقلال بعضی از اين کشور ها با آرامش همراه بود نظير جمهوری چک و جمهوری اسلواکی که از تقسيم کشور چکسلواکی سابق حاصل شد.اما کشور هايی هم هستند که استقلال را با جنگی خونين تجربه کردند.مانند بوسنی و تمور شرقی. عکس حالت فوق نيز در همين دوران وجود داشت به نحوی که برخی از کشور های دو پاره  به وحدت رسيدند مانند  جمهوری يمن و جمهوری آلمان.همچنين تغييرات عمده ای نيز در کشور هايی بوجود آمد که عليرغم حفظ نام قبلی؛ مشخصات جغرافيايي تازه يافتند مانند جمهوری فدراتيو روسيه و يوگسلاوی.( البته يوگسلاوی در سال ۲۰۰۳ به جمهوری صربستان و مونته نگرو تغيير نام يافت . بنابراين يوگسلاوی سابق به پنج کشور جديد تبديل شد که عبارتند از : اسلونی ؛ کرواسی؛ بوسنی و هرزه گوين ؛ مقدونيه ؛ صربستان و مونته نگرو )

در منطقه بالتيک کشور های استونی ؛ لاتوی (لتونی ) و ليتوانی ظهور يافتند و در  شرق اروپا شاهد ظهور کشور های بلاروس ( روسيه سفيد) ؛ مولداوی  و اوکراين هستيم.

در حوزه اقيانوس کبير  علاوه بر کشور تمور شرقی ؛ کشور پالوئو به استقلال رسيده است که مجمع الجزايری متشکل از ۲۰۰ جزيره است و در ۵۰۰ مايلی جنوب شرقی فيلی پين واقع شده است.

در همين دوران دو نام جديد در قاره آفريقا مطرح شد. ناميبيا در شمال غربی افريقای جنوبی و اريتره که همان کشور سابق اتيوپی است. البته اين تغيير نام ها فقط به اين دو کشور اختصاص ندارد بلکه کشور زئير نيز به جمهوری دمکراتيک کنگو ؛ ساموآی غربی به ساموآ ؛ جمهوری فيجی به جمهوری مجمع الجزاير فيجی ؛ جمهوری کومور به اتحاديه مجمع الجزاير کومور تغيير نام داده اند.

منبع: www.factmonster.com

  
; ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸۳