هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

درس «جغرافیا» از مقاطع تحصیلی حذف نمی‌شود

در پی نشست خبری حجت‌الاسلام علی ذوعلم، مشاور وزیر و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی، در روز یکشنبه مورخ 13/2/88 و انعکاس خبری آن در خبرگزاری مهر با عنوان «کتاب جغرافیا از نظام آموزشی حذف شد» که از سوی خبرنگار آن خبرگزاری به اشتباه نقل شده است، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی طی نامه‌ای به مدیر مسئول خبرگزاری مذکور، اعلام داشت که تدریس کتاب جغرافیا طبق جدول مصوب شورای عالی آموزش و پرورش هیچ تغییری نکرده، در پایه و دوره‌های تحصیلی کما فی‌السابق مداومت داشته و تنها کتاب استان‌شناسی جایگزین کتاب جغرافیای استان پایه دوم متوسطه و ضمیمه‌ی کتاب اصلی می‌شود.

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی       تاریخ خبر: 13/2/88

 

ادامه مطلب   
; ساعت ۱:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸


رتبه بندی شهر ها

یک مؤسسه مطالعاتی در رتبه‌بندی 215 شهر جهان از نظر سطح زندگی، رتبه جهانی و منطقه‌ای، تهران را از این نظر به ترتیب 178 و 7 اعلام کرد.

به گزارش فارس، مؤسسه «مرسر»، گزارش سال 2009 خود را از نظر کیفیت زندگی در 215 شهر مهم جهان منتشر کرده است.

در این گزارش، شهر وین اتریش به عنوان بهترین و شهر بغداد به عنوان بدترین مکان برای زندگی معرفی شده‌اند.

زوریخ که در گزارش سال 2008 مرسر، در رتبه نخست قرار داشت، در گزارش امسال به رتبه دوم سقوط کرده است.

ژنو نیز رتبه سوم را از این نظر به خود اختصاص داده و دو شهر ونکور و آکلند، مشترکاً در رتبه چهارم جای گرفته‌اند.

به طور کلی شهرهای اروپایی رتبه‌های بالایی را در فهرست رده‌بندی مرسر به خود اختصاص داده‌اند و خبری از شهرهای مهم آمریکا در این رتبه‌ها نیست.

بالاترین رتبه آمریکا در این فهرست مربوط به شهر هونولولات است که در جایگاه 29 قرار گرفته است.
واشنگتن و نیویورک نیز به ترتیب رتبه‌ای بهتر از 44 و 49 به دست نیاورده‌اند.

لندن در رتبه 38، بیرمنگام و گلاسکو در رتبه 56، سنگاپور در رتبه 26 و توکیو نیز در رتبه 35 جای گرفته‌اند

http://www.citymayors.com/features/quality_survey.html

ادامه مطلب   
; ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸


طول دقیق دیوار چین

 

 

اداره دولتی نقشه برداری چین طول دقیق دیوار چین را اعلام کرد.
روزنامه اینترنتی روسی لنتا در شماره امروز خود می‌نویسد: بر اساس نتایج اخرین تحقیقات طول دیوار بزرگ چین هشت هزار و هشتصد و پنجاه و یک کیلومتر و هشتصد متر است که شش هزار و دویست و شصت کیلومتر ان از اجر و دو هزارو دویست و سی کیلومتر ان از خاک ساخته شده و سیصد و شصت کیلومتر ان اصلا به شکل دیوار نیست و به صورت شکاف هایی است که از اب پر شده اند.

بنا به این گزارش در دائره المعارف‌هایی که پیش از این منتشر شده اند طول دیوار چین بین چهار تا شش هزار کیلومتر ذکر شده است.
گفتنی است ساخت دیوار چین از قرن سوم پیش از میلاد اغاز شده و در حال حاضر تنها بخش هایی از ان که ششصد سال قبل از حکومت سلسله مین ساخته شده اند باقی مانده است. این دیوار به منظور حفاظت خاک چین در برابر حملات قبایل ساخته شده و در حال حاضر یکی از معدود اثار تاریخی دست ساز جهان به شمار می‌رود که با چشم غیر مسلح از فضا قابل مشاهده است.

  
; ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸