هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

شکوائیه یک همکار

متنی که در زیر می خوانید شکوائیه یک همکار عزیز است که نه آدرسی دارد و نه نام مشخصی با این حال بر خود لازم دیدم که هم متن شکوائیه ایشان را درج کنم و هم اگر بتوانم پاسخی برای آن بنویسم.

"آقای دکتر بد نیست فکری به حال کتابهای فسیل شده واطلاعات از رده خارج آن بکنید .تا کی باید نقدوبررسی ها را خدمتتان ارسال کنیم وهیچ خبری از تغییر درکتب جغرافیا نبینیم ؟آیا فکر می کنیدهمه همکاران امکانات لازم جهت استفاده از اینترنت را دارند ؟!که حتی این حق را هم از ماگرفته اید که مطالب جالب و بروز شما رابرای همکاران جهت مطالعه و استفاده درکلاسها ببریم؟ البته ازبین مولفان کتب جغرافیا تنها دستمان به شمامیرسید تا این شکوائیه را خدمتتان عرض نمائیم . با تشکر از مطالب جالبتان وپاسخی که به من ودهها نفر همچون من از همکارانتان خواهید داد."

مشخص نیست این همکار گرامی منظورش کدام کتاب است ؟ اگر دوره متوسطه را مد نظر داشته باشد  شاید بد نباشد متون فعلی را با کتاب های شناخت کشور ها و قاره ها و یا مبانی جغرافیای اقتصادی دهه های گذشته مقایسه کنیم .زحمت برنامه ریزی درسی کتب فعلی با من و همکارانم بوده است آن هم بیش از 10 سال قبل .استاندارد های برنامه ریزی درسی جهانی ضرورت تغییر در برنامه ها را برای هر دوره 10 ساله توصیه می کند  چه برسد به تغییر در متون درسی که جلوه عینی هر برنامه هستند . اما اگر انصاف بدهیم محتوای کتاب های جغرافیا 1  و پیش دانشگاهی ما نه تنها با پیشرفته ترین نظام های آموزشی دنیا برابری می کند که حتی نسبت به برخی از آنها بسیار معتبر تر و کاربردی تر نیز هست .این نه ادعای فردی که بر اساس نظر سنجی های به عمل آمده  ی تاکنون است . این کتاب هاحتی در شروع کار انتقاد همکاران دانشگاهی را نیز در پی داشت که با این برنامه و محتوا مشکلاتی برای آنها بوجود آمده بود و بسیار ی از دانشجویان رشته جغرافیا که با این کتاب های از مدارس ما فارغ التحصیل شده بودند سطح انتظار و توقع بالاتری از اساتید دانشگاهی خود داشتند.

اما اگر مراد  این همکار گرامی دوره راهنمایی باشد در خلال این مدت تنها توانسته ایم بخشی از انتظارات را پاسخ دهیم ان هم با اصلاح و بروز کردن مطالب این کتاب ها . هسته اصلی این کتب  همانی است که مرحوم خلیلی فر در دهه 50 با همت والایش نگاشته بود و در این مدت با وجود مشکلات بسیار این تغییرات اعمال شده است .

بد نیست بدانیم که براساس پژوهش های به عمل آمده ،در بین معلمان ما در رتبه اول آموزش پذیری و قبول تغییرات در شیوه های آموزشی ، معلمان زن در دوره ابتدایی قرار دارند و پایین ترین رتبه مربوط به معلمان مرد دوره راهنمایی است  و خود این موضوع یکی از عوامل بازدارنده در تغییرات متون این دوره بوده است .

در حال حاضر راهنمای برنامه درسی دوره راهنمایی با برنامه ای جدید و محتوایی به روز آماده است اما متاسفانه به همان دلیل که اشاره شده و دلایل بسیاری که در این مقال فرصت طرح آن نیست ، موانعی بر سر راه اجرای این برنامه وجود دارد.

امید وارم نسل جدید برنامه ریزان درسی بتوانند هر آن چه را که ما کم گذاشته ایم جبران نمایند. از شما هم به جهت تذکری که داده اید سپاسگزارم

 

 

  
; ساعت ٧:٢٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧


همایش سه روزه دبیرخانه در اصفهان

دوستان محبت داشتند و برای همایش سه روزه دبیرخانه در  اصفهان دعوت کردند  تا مطلبی بگویم با عنوان "جغرافیا ، علمی کارآفر ین" و بعد هم گشت  و گذاری در شهر و دیدن دوستان قدیم . و برای اولین بار حمام علیقلی آقا از خواجگان دربار صفویه که به سبک حمام گنجعلی خان کرمان باز سازی شده است . به دیدنش می ارزید.

ادامه مطلب   
; ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٧


سفر به ارمنستان

 

فرصت سفر همیشه پیش نمی آید . در اواخر ماه مهر بود  یکی از دوستان قدیم تماس گرفت و گله مند بود که چرا مدت هاست مثل سالهای گذشته برنامه ای برای سفر فراهم نمی کنم . نمی دانم چطور شد که یکباره یادم آمد که از کشور های همسایه هنوز فرصت دیدن ارمنستان را فراهم نکرده ام . خلاصه از ساعت ١٢ نیمه شب چهراشنبه اول آبان تا ساعت ۵/٢ بامداد چهارشنبه هشتم آبان سفری خاطره انگیز به ارمنستان را تجربه کردیم . آنهم با حداقل هزینه  و صد البته در بهترین فصل.شرح جزئیات سفر از لذت آن هم برای من خواهد کاست و هم کسانی که هنوز چنین سفری را انجام نداده اند بنابراین صرفا به چند تصویر اکتفا می کنم

 

ادامه مطلب   
; ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٧