هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

معرفی یک سایت

در اینجا آدرس سایتی را مشاهده خواهید کرد که اطلاعات جغرافیایی جلبی را ارائه می کند . از جمله ساعات اوقات شرعی؛نقشه و جهت قبله در مکانی که شما هستید و....

  
; ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧


وجه تسمیه البرز و زاگرس

یکی از دوستان از طریق SMS در مورد وجه تسمیه این دو رشته کوه پرسیده بود  که چون پاسخ آن را نمی توانستم از همان طریق بدهم لاجرم در اینجا می آورم و آدرس را برایش می فرستم . شاید پاسخ سوال مشابه ای هم برای دیگران باشد.

رشته کوه البرز

در صفحه 2722 هز جلد دوم لغت نامه دهخدا آمده است که در اوستا این لغت به هره بره زئیتی و در زبان پهلوی هره برز یا هریورس و هربورچ نوشته شده است و از دو جر ء هره به معنای کوه و برز به معنای بالا و بلند  یعنی کوه بلند .در برخی منابع دیگر برزکوه و البرج نیز نوشته شده است. گی لسترنح وحقق جغرافیای تاریخی در کتاب سرزمین خلافت شرقی می گوید معمولا جغرافیدانان قدیمی نام قله های محلی را در آثار خود ترجیح داده اند از این رو کمتر از البرز نامی در نوشته هایشان پیدا می کنیم.به عبارت دیگر ایرانیان هر کوه بلندی را ممکن است الیرز نامیده باشند.

چو خورشید بر زد سر از برزکوه             میانها به بستند یکسر گروه

یونانیان کوههای پشتکوه کنونی را زاگرس نامیده اند که نام ایرانی آن پاطاق بوده است جبل الطاق.صفحه 11056 جلد هشتم لغت نامه دهخدا .

ادامه مطلب   
; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧


آتشفشان "سفید راه" ایلام فعال شد

نمایی از تفتان تنها آتشفشان نیمه فعال ایران

به گفته شاهدان عینی، آتشفشان "سفید راه" در نزدیکی یکی از روستاهای شهرستان مرزی مهران در جنوب استان ایلام طی چند روز گذشته فعال شده است.

به گفته شاهدان، بدنبال وقوع چندین زلزله در مناطق مرزی استان ایلام، آتشفشان سفید راه در نزدیکی روستای "نادرآباد" دهستان "شوهان" از توابع شهرستان مرزی مهران فعال شد.

بنابر اطلاعات به‌دست آمده، از دهانه قسمت فوقانی این آتشفشان گاز و مواد مایع سوزانده خارج می‌شود که بیشتر بوی قیر سوخته می‌دهد.

یکی از مسوولان فرمانداری شهرستان مهران نیز گفت:این آتشفشان محوطه‌ای به اندازه یک اتاق ‪ ۲۴‬متری را در برگرفته است و احتمال می‌رود در آینده نزدیک به دلیل فعل و انفعالات زمین فوران کند.

طی دو هفته اخیر ‪ ۱۰‬زمین لرزه نسبتا شدید در نوار مرزی استان حوالی شهرستانهای مرزی مهران و دهلران در جنوب شهر ایلام به وقوع پیوسته که خوشبختانه هیچ گونه تلفات جانی در برنداشته است.

ایرنا

  
; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧


مشاهده بارش برف در آسمان مریخ

فضاپیمای فینیکس ناسا که در سطح مریخ مشغول مطالعه است در آسمان این سیاره دانه های برف مشاهده کرده است.

این کاوشگر با استفاده از یکی از ابزارهای خود (lidar) سرگرم بررسی ابرهای مریخی بود که ریزش کریستال های بزرگ یخ از آسمان را رؤیت کرد.

اما این ابزار که با منعکس کردن لیزر بر ذرات موجود در آسمان کار می کند، به زمین افتادن دانه های برف را ندید.

داده ها حاکیست که برف پیش از رسیدن به سطح بخار شد؛ فینیکس مشغول بررسی این موضوع است.

ایستگاه هواشناسی تعبیه شده روی فینیکس را کانادا تهیه کرده است. جیم وایتوی از دانشگاه یورک در تورنتو که مدیریت این ایستگاه را به عهده دارد گفت: "ما در چند ماه آینده به دقت در جستجوی شواهد افتادن دانه های برف بر سطح مریخ خواهیم بود."

او افزود: "این یک عامل خیلی مهم در چرخه هیدرولوژیکی مریخ، با جابجایی آب میان سطح و اتمسفر مریخ است."

 

ادامه مطلب   
; ساعت ۳:٠٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٧


کشف قدیمی‌ترین سنگ زمین

دانشمندان به تازگی موفق به کشف قدیمی‌ترین سنگ زمین شدند.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی لایو ساینس، دانشمندان موفق به کشف سنگی مربوط به بیش از 5 میلیارد سال قبل شده‌اند و این سنگ قدیمی‌ترین سنگی است که تاکنون شناخته شده و حدود 250 میلیون سال از سنگ قبلی که به عنوان قدیمی‌ترین سنگ زمین شناخته شده بود، قدیمی‌تر است
.

ادامه مطلب   
; ساعت ۸:٥٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ مهر ۱۳۸٧


هنگام وقوع زلزله

 

بعد از دوماه ونیم کار سنگین  با کارشناسان و مولفان افغانستان  امروز فرصت شد که سری به این وبلگ بزنم . از میان ایمیل هایی که رسیده بود این یکی از بقیه جالب تر و آموزشی تر بود . مطالب آن را با آموزش هایی که در کتاب های درسی می دهیم مقایسه کنید.

نام من doug copp و رئیس گروه نجات و مدیر تیم آمریکائی نجات بین المللی  (ARTI) American Rescue Team International هستم.

این تیم از مجربترین گروه های نجات می باشد . نوشته های متن زیر می تواند جان افراد زیادی را در هنگام وقوع زلزله از مرگ نجات دهد. من به درون 875 ساختمان فرو ریخته ناشی از زلزله خزیدم و با گروه های نجات 60 کشور کار کرده و در تعداد زیادی ازکشورهای جهان گروههای نجات را سازماندهی نمودم و عضو گروه نجات خیلی از این کشورها هستم . همچنین به مدت دو سال به عنوان کارشناس سازمان ملل در زمینه تخفیف فاجعه (UNX051-UNIENET) بودم و از سال 1985 به بعد در صحنه بلایای طبیعی عمده جهان بجز مواردی که فاجعه آنی بوده ، شرکت داشتم .

 

ادامه مطلب   
; ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۸٧