هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

نمونه آب برای اولین بار در مریخ شناسایی شد

کاوشگر فینیکس ناسا که هم اکنون روی مریخ مشغول مطالعه است، برای نخستین بار آب را در یک نمونه خاک جمع آوری شده از سطح این سیاره شناسایی کرده است.

دانشمندان اکنون قادر خواهند بود این نمونه را مطالعه کنند تا معلوم شود آیا این سیاره امروز یا در گذشته قابل سکونت بوده است یا خیر.

فینیکس پیشتر در انتقال نمونه های خاک از بازوی روباتیک به آزمایشگاه روی این کاوشگر دچار مشکل شده بود.

اما اکنون موفقیت و شرایط خوب این فضاپیما باعث شده است که ماموریت آن تا پایان ماه سپتامبر تمدید شود

ادامه مطلب   
; ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸٧


مسیر های گردشگری

اینجا آدرس سایتی است مربوط به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که با کلیک کردن بر روی هر استان اطلاعات مفصلی از مسیر های گردشگری را در اختیار می گذارد.

  
; ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ امرداد ۱۳۸٧


پنج سال آینده قطب شمال بدون یخ

 

زمان برای توقف وضع موجود کوتاه است. طی ۵ تا ۱۰ سال آینده قطب شمال عاری از یخ می شود.
تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین به مرز خطرناکی رسیده است.
اینها گفته های یکـــــی از بزرگ ترین دانشمندان اقلیم شناس ناسا است؛ فردی که آینده خطرناکی را برای زمین پیش بینی کرده است.
دانشمند اقلیم شناس ناسا دکتر «جیمز هانسن» فیزیکدان ۶۳ ساله، در سال ۱۹۶۷ به آژانس فضایی امریکا پیوست. وی که تاکنون تلاش های بسیاری را در زمینه شبیه سازی کامپیوتری گرم شدن آب و هوای کره زمین در انستیتو «گودارد» در «منهتن» انجام داده است، یکی از منتقدان موضع دولت بوش در رابطه با افزایش گازهای گلخانه یی به خصوص دی اکسیدکربن و تغییرات آب و هوایی است.

ادامه مطلب   
; ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ امرداد ۱۳۸٧


'مریخ در دوران اولیه آکنده از آب بوده است'

داده های یک کاوشگر فضایی ناسا نشان می دهد که آب زمانی بر سطح مریخ فراوان بوده است که احتمال مساعد بودن شرایط آن زمان برای پیدایش موجودات زنده در این سیاره را افزایش می دهد.

محققان نشانه های وجود دریاچه های وسیع، رودهای جاری و دلتاهایی را که از دوران اولیه مریخ به جا مانده است کشف کرده اند. همه این مکان ها می تواند زیستگاهی بالقوه برای میکروب ها بوده باشد.

آنها همچنین دریافتند که شرایط نمناک و مرطوب احتمالا برای مدت های مدید بر سیاره سرخ ادامه داشته است.

جزئیات این تحقیقات در نشریه "نیچر" و "نیچر ژئوساینس" چاپ شده است

ادامه مطلب   
; ساعت ٦:٤٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱ امرداد ۱۳۸٧