هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

نقشه میانکاله و پراکندگی مناطق حفاظت شده

یکی از مراجعین به وبلاگ آموزش جغرافیا در خواست نقشه ای از شبه جزیره میانکاله کرده بود . به عنوان قدردانی از مراجعه ایشان علاوه براین نقشه ؛ نقشه پراکندگی مناطق حفاظت شده که در سازمان حفاظت محیط زیست تهیه شده است را هم قرار دادم . امید وارم مورد استفاده باشد.

 

ادامه مطلب   
; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٧


جغرافیای پزشکی

روزنامه جام جم 18/2/87طرح گسترده بررسی ارتباط بیماری‌ها با آلاینده‌های زمین‌شناسی اجرا می‌شودزمین ، حلقه ای‌ گمشده برای بیماری‌هاجام جم آنلاین: با توجه به حجم فراوان توانمندی‌‌های معدنی در سطح ایران و به تبع آن، توسعه فعالیت‌های صنعتی و معدنی، پیچیدگی زمین‌شناسی و از طرف دیگر، گسترش شهرسازی و وجود بیماری‌هایی با علل نامعلوم، بررسی‌های زمین‌شناسی پزشکی در ایران ضروری به نظر می‌رسد. به این منظور، پایگاه ملی داد‌ه‌های علوم زمین کشور پس از انجام بررسی‌ها در سطح ملی و بین‌المللی تدوین بانک اطلاعات زمین‌شناسی پزشکی را در دستور کار خود قرار داده است. این بانک در واقع با هدف ارائه اطلاعات پایه، شناسایی عوامل و فرآیندهای زمین‌شناسی موثر بر سلامت، جلوگیری یا کاهش مخاطرات زیست محیطی و ایجاد ظرفیت‌های پژوهشی برای علاقه‌مندان و متخصصان ایجاد شده است. تدوین بانک اطلاعات زمین‌شناسی پزشکی، فصل آغازین ایجاد ظرفیت مطالعات این رشته در ایران خواهد بود.

شرایط زمین‌شناسی مناسب، لازمه وجود حیات در هر منطقه‌ای از کره زمین است. آنچه به صورت اولیه اهمیت دارد اکسیژن، آب و محیطی است که جانداران بتوانند در آن زندگی کنند. این موارد از ابتدای زندگی بشر برای انسان مشخص بوده و به همین دلیل، جوامع انسانی در مناطقی که این شرایط وجود داشت، گسترش یافته است.

اما با گذشت زمان و احتیاج به منابع طبیعی، بشر بیشتر در معرض عوامل محیطی خاص قرار گرفت.به همین علت هم در مراجع تاریخی بسیاری از تمدن‌‌ها، به رابطه محیط و سلامت انسان توجه شده است. در بسیاری از این مراجع، مشکلات سلامت ذکر شده با محیط‌های شغلی ارتباط داده شده است، ولی در برخی موارد ارتباط با محیط طبیعی نیز به عنوان یک منشا برای مشکلات سلامت آورده شده است؛ به عنوان مثال در یک کتاب پزشکی چینی که به 3 قرن پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد به رابطه محیط زیست و سلامت اشاره و وجود بیماری‌های تنفسی مرتبط با خرد کردن سنگ‌ها، سمیت سرب در مشاغل و همچنین خاصیت سمی‌نقره، مس، آنتیموان و جیوه اثبات شده است.

ادامه مطلب   
; ساعت ٧:٤٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٧


22 هزار کشته گردباد نارگیس در برمه

جام جم آنلاین: شمار قربانیان گردباد "نارگیس" در میانمار(برمه سابق) از مرز 22 هزار و 500 کشته و 41 هزار نفر ناپدیدشده گذشت. کارکنان سازمانهای امدادی برآورد کرده اند این توفان حدود 50 هزار کشته و سه میلیون نفر بی خانمان بر جای گذاشته باشد.
به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین، گفته می شود فقط در یک محله به نام "بوگالای" در یکصدکیلومتری رانگون – پایتخت-  حدود ده هزار نفر جان خود را از دست داده اند و 95 درصد ساختمانهای شهر ویران شده است. بازماندگان این حادثه نیز اکنون در تلاش برای یافتن آب و غذا و سرپناهی برای خویش هستند.منابع خبری عصر امروز سه شنبه گزارش دادند: در حالی که هر لحظه بر شمار قربانیان این توفان افزوده می شود، گروههای امداد و نجات که فاقد وسایل و تجهیزات فنی یا انسانی لازم هستند، تلاش می کنند خود را به مناطق آسیب دیده تر برسانند.رادیو دولتی برمه  در تازه ترین گزارش خود، شمار قربانیان گردباد استوایی نارگیس را 22 هزار و 464 نفر اعلام کرد و گفت که از سرنوشت 41 هزار نفر دیگر خبری در دست نیست. این توفان شنبه گذشته دلتای "ایراوادی" را با سرعت 240 کیلومتر در ساعت در برمه در نوردید.

مناطق بیشتر آسیب دیده شامل ایراوادی، پگو و رانگون و نیز، ایالتهای کارن و مون اعلام شده اند که از چهار روز پیش در حالت اضطراری قرار دارند.

بی بی سی در این زمینه گزارش داد: خبر افزایش تلفات این حادثه درحالی اعلام می شود که سازمان های امدادرسان وابسته به سازمان ملل متحد، همچنان در انتظار گرفتن ویزای ورود به برمه از سوی دولت نظامی این کشور، به منظور کمک به آسیب دیدگان گردباد شدید یکشنبه گذشته در این کشور هستند. دولت برمه گفته است فقط آماده پذیرش کمک جنسی به مناطق آسیب دیده است زیرا 400 هزار سرباز کشور می توانند در عملیات امداد و نجات شرکت کنند. به همین دلیل، تاکنون ویزای ورود برای کارکنان امدادرسان خارجی را صادر نکرده است

  
; ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٧


وجود یک مکانیسم طبیعی تنظیم کربن تایید شد

دانشمندان شواهد تازه ای یافته اند که نشان می دهد سطح دی اکسید کربن جو زمین برای صدها هزار سال توسط مکانیسمی طبیعی تنظیم می شده است.اما آنها می گویند انسان اکنون با چنان سرعتی دی اکسید کربن به جو تزریق می کند که این مکانیسم تعدیل کننده قادر به کنترل آن نیست.این محققان که مطالعه خود را در نشریه "نیچر ژئوساینس" تشریح کرده اند می گویند یافته هایشان موید یک نظریه قدیمی است.

براساس این نظریه کربن متصاعد شده توسط آتشفشان ها در فرآیند "هوازدگی صخره ها"        (rock weathering) جذب و به بستر اقیانوس ها منتقل می شود.        

ادامه مطلب   
; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٧


ماهواره تحقیقاتی برای راهیابی ساده روی زمین

این ماهواره که جیو بی نام دارد بر راس یک موشک سایوز، روز شنبه ساعت ده و شانزده دقیقه شب به وقت گرینویچ زمین را به مقصد فضا ترک کرد. جیو بی تکنولوژی های کلیدی را آزمایش خواهد کرد که نهایتا قرار است بر روی شبکه سکوهای عملیاتی گالیله در فضا به کار بروند.

این تکنولوژی ها شامل ساعت های اتمی می شوند که با دقت بسیار زیاد به کمک تمام کاربردهای راهیابی ماهواره ای می آیند

ادامه مطلب   
; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٧


در همایش مکه؛ مرکز زمین مطرح شد


ساعت مکه باید جایگزین ساعت گرینویچ شود
• این ساعت قبله را از هر مکانى در جهان نشان مى دهد و عقربه هاى آن عکس ساعت هاى فعلى است و مانند حرکت ستاره ها و اجرام آسمانى و حتى موافق گردش خون در بدن انسان است و در وسط کره زمین قرار دارد

ادامه مطلب   
; ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٧