هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

مشابه منظومه شمسی پیدا شد

پال رینکون
گزارشگر مسائل علمی

منجمان می گویند منظومه ای در حال گردش به دور ستاره ای بسیار دور را کشف کرده اند که بسیار به منظومه شمسی شباهت دارد.

بر اساس این اکتشاف، دو سیاره پیدا شده است که اندازه ای متناسب با سیارات مشتری و کیوان دارند و به دور ستاره ای نصف اندازه خورشید می گردند. مارتین دامینیک، از دانشگاه سنت اندروز در بریتانیا می گویند بر اساس این یافته می توان به این نتیجه رسید که تعداد منظومه های شبیه به منظومه شمسی احتمالا بیشتر از تعدادی است که دانشمندان گمان می کردند.

او همچنین در یک گردهم آیی مهم دانشمندان عرصه نجوم گفت منجمان در آستانه یافتن شمار بیشتری از اینگونه منظومه ها هستند.

ادامه مطلب   
; ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٧


سیاره مشابه زمین احتمالا در جهان فراوان است

یک مطالعه تازه نتیجه گیری کرده است که سیارات مشابه زمین که حول سایر ستاره ها می گردند احتمالا بسیار متداول تر از آن هستند که تصور می شد.اکثر قریب به اتفاق سیاراتی که تاکنون در اطراف سایر ستاره ها کشف شده اند از نوع غول های گازی مانند مشتری یا کیوان هستند که این به دلیل ضعف تکنیک های کنونی برای یافتن کرات کوچکتر در نقاط دور دست است.اما تحلیلی توسط دانشمندان در آمریکا نشان می دهد که یک سوم این منظومه های حاوی سیارات غول پیکر همچنین ممکن است حاوی سیاراتی مانند زمین باشند.

جزئیات این تحقیق در تازه ترین شماره مجله "ساینس" چاپ شده است

ادامه مطلب   
; ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٧


کهکشان ما احتمالا آکنده از سیارات مشابه زمین است

 

 

هلن بریگز
گزارشگر علمی بی بی سی، بوستون
مطالعه ای با کمک یک تلسکوپ فضایی نتیجه گیری کرده است که شمار سیارات خاکی، از جمله آنهایی که احتمالا دارای شرایط مناسب برای پیدایش حیات هستند، در کهکشان راه شیری بیش از آن است که تاکنون تصور می شد.شواهد تازه حاکی از این است که بیش از نیمی از ستاره های شبیه به خورشید در کهکشان ما می توانند دارای سیاراتی مشابه منظومه شمسی باشند.

 

منجمان همچنین بر این باورند که شاید صدها سیاره کشف نشده در بخش های دوردست منظومه شمسی ما وجود داشته باشد.به گفته آنها مطالعات آینده به روی این کرات درک ما از چگونگی تشکیل سیارات را از اساس دگرگون خواهد کرد.یافته های تازه درباره سیارات در نشست سالانه انجمن آمریکایی پیشبرد علوم (AAAS) در بوستون ارائه شد.

 

ادامه مطلب   
; ساعت ٩:۱٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٧


'سال 2008 خنک تر از سال گذشته است'

کارشناسان پیش بینی کرده اند که درجه حرارت هوای زمین در سال جاری کمتر از سال گذشته خواهد بود. میشل ژارو، دبیرکل سازمان هواشناسی جهانی، در مصاحبه با بی بی سی، گفته است که به دلیل تاثیرات سرمازای جریان اقیانوسی "لا نینیا"، که در اقیانوس آرام جاری است، احتمالا هوای زمین در سال 2008 خنک تر از سال 2007 است. آقای ژارو گفته است که در صورت تحقق این پیش بینی، دمای زمین نسبت به سال 1998 افزایشی نشان نخواهد داد.کاهش نسبی دمای هوای زمین در سال جاری می تواند پرسش هایی را در مورد پیش بینی پژوهشگران در مورد افزایش اجتناب ناپذیر گرمای زمین و نتایج وخیم آن برای شرایط زیست محیطی این سیاره در پی آورد. در عین حال، مدافعان فرضیه تاثیر استفاده بی رویه از سوخت های فسیلی در گرمایش زمین هشدار داده اند که انتظار می رود ظرف پنج سال آینده، گرما به میزان بی سابقه ای افزایش یابد. به گفته آنان، تاثیر جریان های اقیانوسی در کاهش گرمایش زمین پدیده ای دایمی نیست و نمی توان خنک تر شدن آب و هوا در سال جاری را دلیل نادرست بودن فرضیه های موجود درباره پدیده گرمایش زمین تلقی کرد. "جریان های اقیانوسی" به وجود جریان های آب در عمق یا سطح اقیانوس های اطلاق می شود که درجه حرارت، میزان غلظت نمک یا خصوصیات دیگر آنها با توده آب اقیانوس تفاوت دارد و به همین جهت، با آب اقیانوس مخلوط نمی شوند. 'رودهای نامرئی'این رودهای نامرئی در اثر عوامل مختلف، به خصوص وزش باد، در جهات گوناگون حرکت می کنند و به خصوص دمای جریان های سطحی می تواند بر آب و هوای مناطق ساحلی نزدیک به آنها اثر بگذارد. جریان های "لا نینیا" و "ال نینیو" دو جریان اقیانوسی بسیار بزرگ در اقیانوس آرام هستند که بر درجه هوا در مناطق وسیعی از جهان تاثیر می گذارند.
بروز ال نینیو، که در اسپانیولی نوزاد پسر معنی می دهد، باعث گرمای هوا و جاری شدن لا نینیا، که به معنی نوزاد دختر است، باعث خنک شدن هوا می شود.
در سال 2008، جریان لا نینیا در سطحی وسیع در اقیانوس آرام جاری شده است و انتظار می رود تاثیرات شدید آن در برخی از نقاط جهان ادامه داشته باشد. جاری شدن لا نینیا به ریزش باران های سیل آسا در استرالیا و سرمای شدید هوا در بخش هایی از چین منجر شده است.رئیس سازمان هواشناسی جهانی، از نهادهای وابسته به سازمان ملل، پیش بینی کرده است که تاثیرات جاری شدن لا نینیا تا تابستان امسال نیز ادامه خواهد داشت و در نتیجه، دمای متوسط هوا در جهان را اندکی کاهش خواهد داد. البته کاهش دمای متوسط هوای زمین در سال جاری چندان زیاد نیست و به یک درجه سانتیگراد هم نخواهد رسید.تاثیر بر فرضیه گرمایش زمینبا اینهمه، تغییر دمای هوا در سال جاری به معنی آن خواهد بود که دمای زمین از سال 1998 و جاری شدن ال نینیو، افزایشی نیافته است.برخی از پژوهشگران با توجه به این وضعیت، این نظر را مطرح کرده اند که ممکن است روند افزایش دمای زمین به حداکثر میزان خود رسیده باشد و شرایط طبیعی این کره بر اثرات منفی تولید گازهای گلخانه ای غلبه کرده باشد. به گفته راجر هرابین، کارشناس زیست محیطی بی بی سی، رئیس سازمان هواشناسی جهانی این نظر را مردود دانسته است.به گفته آقای ژارو، دمای هوا در سال 1998 بالاتر از متوسط دمای کره زمین در یک قرن اخیر بود.رئیس سازمان هواشناسی جهانی گفته است که در بررسی تغییرات آب و هوای زمین نباید مبنای کار را دمای هوا در یک سال خاص قرار داد بلکه لازم است به روند تغییرات درجه حرارت توجه کرد. وی جاری شدن ال نینیا را یکی از عوامل "متغیر" هواشناسی توصیف کرده و گفته است که همواره این انتظار می رود که دمای هوا در برخی سال ها پایین تر و در برخی سال ها بالاتر از روند بلند مدت باشد. همچنین، کارشناسان در مرکز هواشناسی هدلی در بریتانیا گفته اند که با جاری شدن جریان ال نینیو در پنج سال آینده، انتظار می رود گرمای هوا به سطح بی سابقه ای برسد.

 

  
; ساعت ٧:۱۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٧