هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

د ر مورد گرم شدن رمين

اگر مایلید که در مورد گرم شدن زمین مطالبی را بخوانید سری به وبلاگ جایگزین من بزنید . لینک آن را در سمت راست همین صفحه می بینید.

  
; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦


معرفی يک وبلاگ جغرافيايی

وبلاگ گردشگری يک وبلاگ جغرافيايی است که مدت کوتاهی از عمر آن می گذرد.  نويسنده اش در مطلع اين وبلاگ نوشته است:

این وبلا گ توسط منصور بنبائی کارشناسی ارشد برنامه ریزی روستایی برای دوست داران گردشگری در طبیعت های بکر و دست نخورده مناطق روستایی ایجاد و تقدیم همه شما خوبان طبیعت گرد می گردد باشد که مقبول افتد.

اما اين منصور بنبائی  در روزگار جوانی يکی ار بهترين منصور های دوران دانشجويی بود . مطمئنم که هنوز هم همانطور است اگر چه ۲۰ سالی که او را نديده ام . برايش آروزی توفيق دارم و به همه دوستان ديدن وبلاگش را توصيه می کنم.

وبلاگ گردشگری را در اينجا ببينيد

  
; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦


هشدار دانشمندان درباره ذوب سريع يخچالهاي طبيعي نيوزيلند

دانشمندان دیروز دوشنبه هشدار دادند بزرگترين يخچالهاي طبيعي نيوزيلند به علت پديده گرم شدن کره زمين به سرعت در حال ذوب شدن هستند و ممکن است در نهايت همگي محو شوند. به گزارش خبرگزاري فرانسه از ولينگتن/ موسسه ملي تحقيقات آب و هوايي نيوزيلند امروز با انتشار گزارشي اعلام کرد حجم يخچالهاي طبيعي در منطقه جنوب اين کشور طي سي سال گذشته تقريبا حدود يازده درصد کاهش يافته است و بيش از نود درصد از اين کاهش مساحت، به خاطر ذوب بزرگترين يخچالها در منطقه کوهستاني نيوزيلند به علت افزايش دما صورت گرفته است.
يکي از دانشمندان اين مرکز گفت: هنوز روشن نيست که آيا اين يخچالها با توجه به تداوم روند گرم شدن زمين بطور کامل در نهايت محو خواهند شد يا خير ولي امکان کم حجم شدن آنها با توجه به شرايط موجود همچنان وجود خواهد داشت

  
; ساعت ۸:٤٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦


زلزله هاي ري در تاريخ

محمدجواد مرادي نيا

زلزله شناسان سال هاست مردم تهران را از زلزله اي احتمالا بزرگ كه در راه است بيم مي دهند و بر اين باورند كه گسل هاي تهران و ري به صورت دوره هاي زماني مشخص فعال شده، موجب بروز زمين لرزه مي گردند مبناي اين ادعاي زلزله شناسان،‌ زمين لرزه هاي تاريخي منطقه است كه به گفته آنان در دوره هاي زماني معين رخ داده و خسارت هايي را به دنبال آورده اند. اين در حالي است كه تاكنون تاريخ دقيق زلزله هاي تهران و اطراف آن و فاصله هاي زماني آنها بررسي و منتشر نشده است (حداقل نگارنده از آن بي خبر است)
  
  
اين مقاله گزارشي تحقيقي و در عين حال اجمالي از زلزله هايي است كه در طول تاريخ تهران و ري را لرزانده اند؛ با اين توضيح كه تهران قرن هاي متمادي روستا و يا قصبه اي بوده كه در سايه عظمت ري زندگي كرده و نام آن تنها دو سه قرني بيش نيست كه شهرت و اعتبار يافته است؛ پس آنچه كه درباره ري در تواريخ آمده مي تواند وصف حال تهران نيز باشد، چرا كه تهران و ري امروز دو شهر در هم تنيده و جدايي ناپذيرند

   قديمي ترين خبر از زلزله ري مربوط به 2300 سال پيش است، زماني كه سلوكوس اول معروف به نيكاتر بناي سلسله يوناني تبار سلوكيان را در ايران نهاده و خود را براي حكومت بر اين سرزمين كهن و متمدن آماده مي كرد. در آن هنگام كه حدود سيصد سال به ميلاد مسيح مانده بود زلزله اي مرگبار ري را در هم پيچيد و ويران ساخت چنانچه نام اين شهر مترادف با زلزله شناخته شد. «استرابو» مورخ و جغرافي دان يوناني كه همزمان با سال هاي ميلاد مسيح مي زيسته، در كتاب معروف خود «جغرافياي استرابو» درباره علت نام گذاري «ري» كه آن زمان «راگا» خوانده مي شد نوشته است: «مي گويند اسم راگا از زلزله اي كه در آن سرزمين روي داد و به علت آن شهرهاي فراوان و دو هزار روستا – بر طبق گفته يوزي دو نيوس – ويران شد گرفته شده است
  
  
از زلزله هاي احتمالي ري تا قرن ها بعد خبري در دست نيست، ولي روشن است كه اين شهر به هنگام ظهور اسلام و زماني كه اعراب مسلمان آن جا را فتح كردند شهري آباد بوده و مردمي ثروتمند را در خود داشته است. چرا كه غنايمي كه مسلمانان از اين شهر بر مي گيرند با غنايم مداين پايتخت ساسانيان برابري مي كرده است . و اين حكايت از آن دارد كه ري حداقل تا دهه ها پيش از آن زلزله تازه اي را تجربه نكرده بود، اما تاريخ نگاران مسلمان در سده هاي بعد اخبار دهشتناكي از زلزله هاي ري را در كتب خود به ثبت رسانده اند كه از آن جمله است زلزله سال 236 هجري قمري، «زلزله اي شديد كه موجب مرگ 45 هزار تن آدمي شد
  
  
پنج سال بعد، در سال 241 هجري قمري زمين لرزه اي سخت، خانه هاي ري را خراب كرد و چندان جمعيت در زير آوارها مدفون شدند كه تعداد آنها از حد شمارش بيرون بود. اين زلزله تا چهل روز متوالي تكرار مي يافت. ابن اثير در وقايع اين سال گفته است: «و فيها كانت بالري زلزله شديده هدمت المساكن و مات تحتها خلق كثير لا يحصون و بقيت متردد فيما اربعين يوما
  
  
يك سال بعد در 242 هجري قمري نيز زمين لرزه اي سخت وسيع در نواحي قومس و رساتيق آن و ري و خراسان و نيشابور و طبرستان به وقوع پيوست و كوه ها خرد شد و زمين ها شكاف هايي شگرف برداشت.
  
  
هفت سال بعد باز هم زمين به سختي لرزيد و جمعي ديگر به كام مرگ كشيده شدند. محمد ابن جرير طبري در وقايع سال 249 هجري قمري نوشته است «در اين سال در ذيحجه، مردم ري به زلزله اي سخت دچار شدند كه از آن خانه ها ويران شد و جمعي از مردم ري كشته شدند و باقي مانده مردمش از شهر گريختند و بيرون آن جاي گرفتند
  
  
ابن اثير نيز اين واقعه را چنين توصيف كرده است: «در اين سال زمين لرزه اي سخت ري را بلرزاند و سراي هاي آن ويران كرد و بسياري (زير آوار) جان دادند و مانده ها گريختند و در بيرون شهر جاي گرفتند
  
  
نود و هفت سال بعد، ري دوباره دستخوش لرزشي شديد گرديد و بسياري از بناهاي اين شهر فرو ريخت. در اين زلزله كه در ذيحجه سال 346 هجري قمري رخ داد جمعي كثير نيز جان باختند.
  
  
ري 178 سال بعد هم لرزيد. اين زلزله كه در ربيع الاول سال 524 هجري قمري روي داد تمام بلاد جبال كه ري نيز جزو آن بود را لرزاند و خرابي بسياري پديد آورد. در عين حال از كشته شدگان اين زلزله خبري ثبت نشده است.
  
  
نوبت ديگر 47 سال بعد بود؛ سال 571 هجري قمري كه شهرهاي ميان عراق تا ماوراي ري دستخوش زلزله اي عظيم گرديد و جمعي انبوه كشته شدند و بناهاي فراوان با خاك يكسان شد. در اين زلزله آسيب بيشتر به ري و قزوين وارد آمد.
  
   25
سال بعد زلزله مرگبار ديگري اهل ري را غافلگير كرد. در اين زلزله كه به سال 786 هجري قمري حادث شد، ري به كلي ويران گرديد. ري در آن سال ها هنوز از جنايات و ويراني هاي مغول و پس از آن تيمور كمر راست نكرده و زخم هايش التيام نيافته بود كه گرفتار اين زلزله مرگبار شد و براي قرن ها شهرت و آوازه اش را از دست داد.
  
  
كلاويخو جهانگرد اسپانيايي كه بيست سال بعد، يعني در سال 806 هجري قمري از ري گذشته، آن را كاملا خالي از سكنه ديده است. شايد به دليل همين ويراني و از رونق افتادن است كه زلزله هاي بعدي ري به چشم نيامده و كمتر تاريخ نگاري آن را ثبت كرده است.
  
  
ويراني و نيمه متروكه ماندن ري حتي نام آن را به تدريج از ذهن ها مي زدود. تا آنجايي كه در قرن سيزدهم هجري آن شهر صرفا با نام شاه عبدالعظيم شناخته مي شد. يعني مزار متبركي كه شايد تنها كانون گردآمدن مردم ري پس از زلزله هاي ويرانگر بوده است. در هر حال نام ري از سال 1317 شمسي بار ديگر رسما بر آن شهر نهاده شد.
  
  
بنا بر آنچه نوشته شد شايد بتوان به اين نظر رسيد كه 1- زلزله خيز بودن ري و بخش هايي از تهران كه به گسل هاي ري نزديك است، نبايد ترديد كرد. 2- زلزله هاي ري از الگوي زماني خاصي پيروي نمي كنند و نمي توان براي آن دوره هاي زماني مشخصي تعيين كرد مثلا با گذشت چند سال بايد منتظر بازگشت زلزله بود چرا كه زلزله هاي اين منطقه هم با فاصله هفت ساله و هم با فاصله 215 ساله رخ داده است

يادآوري اين نكته نيز خالي از فايده نيست كه دليل عمده ويراني هاي گسترده زلزله هاي ري ناپايداري و سستي مصالحي بوده كه بناها با آنها شكل مي گرفته اند،‌ مصالحي كه خشت و گل بخش اصلي آنها بوده است، اما امروز كه ماهيت اين مصالح تغيير يافته و خشت و گل جاي خود را به مصالح پايدارتري داده اند، تكرار آن فاجعه ها در آن ابعاد گسترده دور از ذهن مي نمايد. اما در عين حال سزاوار است تا از درس هاي تاريخ به خوبي بهره گيريم و با هر چه در توان داريم از تكرار فجايع آن پيشگيري كنيم

 

  
; ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦


آثار تخريبي و زيبانبار آلودگي هوا بيش از بلاياي طبيعي

کارشناس محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي گفت: به دليل صدماتي که آلودگي هوا بر زندگي انسان‌ها وارد مي‌کند، مي‌توان آن را جزء حوادث و سوانح به شمار آورد.
  
وي افزود: آثار تخريبي و زيبانبار آلودگي هوا بر زندگي و سلامت مردم از بلاياي طبيعي بيشتر است اما چون بروز نتايج آن کند و تدريجي است کمتر به آن توجه مي‌شود.
  
  
وي ادامه داد: زلزله و سيل در يک مقطع زماني کوتاه و در يک منطقه کوچک رخ مي‌دهد و در اثر آن تعدادي از افراد مصدوم يا فوت مي‌شوند اما اثرات زيانبار آلودگي هوا خيلي وسيع‌تر و طولاني مدت است.
  
  
وي بروز بيماري‌هاي تنفسي،‌ آسم، تنگي نفس، برونشيت مزمن، بيماري‌هاي ريوي، سرطان ريه و بيماري‌هاي قلبي را از نتايج آلودگي هوا دانست و افزود: سوزش چشم، تنگي نفس، مشکلات تنفسي در کودکان و حساسيت‌هاي تنفسي افراد بزرگسال ناشي از آلودگي هوا است، با اين وجود مردم خطر آلودگي هوا را عميقا احساس نمي‌کنند و بايد اهميت اين موضوع را براي آن‌ها مطرح کرد.
  
  
کارشناس محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي با اشاره به تاثير عوامل انساني و حوادث طبيعي در افزايش آلودگي هوا گفت: از عوامل طبيعي زلزله، سيل، آتش‌سوزي جنگل‌ها، خشکسالي و سرمازدگي و از عوامل انساني مي‌توان کارخانجات و وسايل نقليه را ذکر کرد که هر کدام به نوعي باعث آلودگي هوا مي‌شوند.
  
  
او با بيان اينکه اين سوانح طبيعي در مناطق مختلف استان رخ مي‌دهد، افزود: زلزله به تاسيسات شهري و ساختمان‌هايي که در آن‌ها مواد سوختني، ‌مواد محترقه و مواد شيميايي نگه‌داري مي‌شوند آسيب مي‌زند و در نتيجه پس از رخداد زلزله گازهاي سمي و بيماري‌زا در هوا منتشر و موجب بروز بيماري مي‌شود.
  
  
وي مقاوم‌سازي ساختمان‌هاي خطرساز را در برابر زلزله امري ضروري دانست و گفت: متاسفانه در حال حاضر اين ساختمان‌هاي خطرساز و مشکل‌آفرين، مقاومت و ايمني کافي را در برابر زلزله ندارند.
  
  
وي با اشاره به تاثير طوفان در افزايش ذرات معلق هوا و بروز بيماري‌هاي تنفسي و مشکلات بينايي گفت: سيل و خشکسالي و آتش‌سوزي جنگل‌ها با حذف پوشش گياهي سطح خاک، باعث افزايش گرد و غبار در هوا مي‌شوند علاوه بر اين آتش‌سوزي‌ها به طور مستقيم هوا را آلوده مي‌کنند.
  
  
وي ادامه داد: در سرمازدگي‌ها و يخ‌بندان‌ها به دليل کاهش شديد درجه حرارت ممکن است موتورها سوخت ناقص داشته باشند علاوه بر اين مصرف مواد سوختي طبيعتا در اين مواقع افزايش مي‌يابد و باعث آلودگي هوا مي‌شود.
  
  
وي با اشاره به اهميت مديريت ريسک حوادث طبيعي، انجام اقداماتي در جهت به حداقل رساندن صدمات ناشي از اين حوادث را ضروري دانست و گفت: پيش‌بيني دقيق طوفان‌ها، کاشت درختان و شناسايي و مقاوم‌سازي مناطق آسيب‌پذير اقدامات موثري به منظور کاهش اثرات مخرب طوفان است.
  
  
وي ساخت سدها و حفر کانال را در مهار سيل موثر دانست و گفت: مشهد سيل بند خوبي دارد و براي کنترل سيل در خارج از اين شهر اقداماتي صورت گرفته است.
  
وي افزود: براي مقابله با آتش‌سوزي جنگل‌ها بايد مناطق مستعد قبل از وقوع شناسايي و وسايل اطفاي حريق در اين مناطق افزايش يابد.
  
  
کارشناس محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي آلودگي هواي مشهد را علاوه بر علل طبيعي ناشي از آلاينده‌ها (کارخانه‌ها و وسايل نقليه) موقعيت جغرافيايي مشهد و پارامترهاي جوي دانست و افزود: ميزان آلاينده‌ها و موقعيت شهر مشهد هميشه ثابت است اما تغييرات جوي و وارونگي دما به خصوص در زمستان تاثير مهمي در افزايش آلودگي هواي مشهد دارد.
  
  
وي در رابطه با راهکارهاي کاهش آلودگي هواي مشهد گفت: گازسوز کردن خودروها، استفاده از وسايل نقليه عمومي، استفاده از بنزين بدون سرب، تغيير در ساختار کاربراتور ماشين‌ها، روان کردن ترافيک، استفاده از فيلتر، افزايش سرانه فضاي سبز، جايگزيني خودروهاي فرسود، احداث خطوط قطار شهري و پارکينگ و اندازه‌گيري انتشار مواد آلاينده از اقدامات موثر در جهت کاهش آلودگي هوا در مشهد است

  
; ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦


توجيه کم کاری

اين روز ها مشغله برنامه ريزی برای دومين مسابقه آنلاين دبيران جغرافيای دوره راهنمايی و برخی برنامه های ديگر سبب شده که کمتر فرصت نوشتن پيدا شود . اميد وارم  در فرصتی ديگر اين کم کاری را جبران کنم

  
; ساعت ٩:٠٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦


خورشيد شمالگان

همکار گرامی از کرمانشاه تا حدودی درک درستی از حرکت خورشيد در مدار شمالگان بيان کرده ايد  اما تهيه تصويری که خواسته ايد چندان آسان نيست . زيرا فقط به دو طريق می توان چنين تصويری از حرکت خورشيد بر روی مدار قطب شمال بد ست آورد . يکی اينکه خارج از منظومه شمسی در مکان و زمانی باشيد که به ترتيب خورشيد و زمين در مقابل شما باشند و در همان زمانی که انقلاب تابستانی است چنين تصويری تهيه کنيد که در حال حاضر  اين امکان هنوز برای بشر فراهم نشده است و ديگر اينکه با استفاده از دوربين با عدسی عريض (wide angle) با تکنيک فواصل زمانی چنين چيزی را تهيه کنيد . تصاوير قبلی تا حدودی از اين نوع بودند  اما به نظرم به جهت ارتفاع کم خورشيد از افق نمايش آن مانند حرکت ستارگان در شب بر روی يک سطح ميسر نباشد . بد نيست با يک متخصص عکاسی هم مشورت کنيد . بهر حال چند تصوير ديگر هم برايتان می گذارم شايد به موضوع کمک کند . سلام مرا هم به همه دوستان کرمانشاهی برسانيد

موفق باشيد

  
; ساعت ٦:۱٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٦


خورشيد بر روی مدار شمالکان

دوستی بدون نام و نشانی در مورد وضعيت حرکت خورشيد در منطقه قطبی پرسيده است و چون آدرسی ندارم  در همين بخش جوابش را می دهم شايد دسترسی بيابد و قابل استفاده اش باشد.

همانطور که اشاره کرده ايد خورشيد با توجه به عرض جغرافيايی در محدوده زمانی دو جانب انقلاب تابستانی

Summer Solsticeدر افق مناطق شمالگان قابل رويت دائمی و بدون غروب است و اگر به کتاب های درسی قديمی جغرافيا نظير کتاب جغرافيای عمومی و يا جغرافيای سال سوم راهنمايی  مراجعه کنيد می توانيد در اين مورد مطالبی را بيابيد.البته بايد در نظر داشته باشيد که پديده خورشيد نيمه شب فقط در مناطق نزديک به قطب رخ می دهد و در عرض های جغرافيايی پايين تر چند ساعتی ممکن است خورشيد غروب کند . اما زمان آن بسيار کوتاه است . يادم هست زمانی آقای مهندس دالکی می گفت در دوره تحصيل در هلند با استفاده از پرده های ضخيم اين مشکل را حل کرده بودند چون زمانی که خورشيد در پنجره های غربی وقتی غروب می کرد از پنجره های شرقی در حال طلوع بود و اين موضوع ساعت بيولوژيکی کسانی که عادت نداشتند را برهم می زد و اختلال در خواب را بوجود می آورد. برای درک بهتر موضوع چند عکی را در اين قسمت می گذارم . اميدوارم مورد استفاده باشد.

  
; ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٦


گرد همايی سرگروه های آموزشی جغرافيای سراسر کشور

دبير خانه راهبری جغرافيای سراسر کشور دومين گردهمايی خود را در روز های شنبه و يکشنبه ۵ و ۶ آبان ماه سال جاری در محل باشگاه فرهنگيان شهر گرگان بر گزار کرد. در اين همايش با موضوع آموزش جغرافيا و مهارت های زندگی تشکيل شده بود . شرکت کنندگان از همه استان ها به جز استان بوشهر حضور داشتند.

روز جمعه ۴آبان ِ بعد از ظهر مراسم افتتاحيه اين همايش با حضور مسولين محلی آغاز شد و در جلسات روز شنبه آقای دکتر شهرام محمدخانی عضو هئيت علمی دانشگاه تربيت معلم  به بحث در مورد مهارت های زندگی از منظر روانشناسی پرداختند. و در روز يکشنبه  هم بحث نقش آموزش جغرافيا در توسعه مهارت های زندگی را به صورت يک کارگاه آموزشی ارائه کردم  بازديد از روستای زيارت و جزيره آشورا ده از برنامه های جانبی اين همايش بود و همچنين بعد ظهر روز يکشنبه مراسم اختتاميه و اهدا لوح  و گواهی های اين دوره اجرا شد. تصاويری که می بينيد مربوط به اين گردهمايی است.

  

 

 

 

 

  
; ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ آبان ۱۳۸٦


کت مجهز به Gps تولید شد

یک شرکت انگلیسی اولین اورکت مجهز به Gps را با هدف ردیابی آسان کودکان تولید کرد.
شرکت "بلید رانر رامفورد" در اسیکس انگلیس که لباس های یک شکل پلیس و سرویس های امنیتی را تولید می کند، به تازگی لباسی را عرضه کرده است که امکان موقعیت یابی کسی که آن را پوشیده در همه نقاط دنیا فراهم می کند.
براساس گزارش آسوشیدتدپرس، این لباس به قیمت ۲۵۰ پوند (درحدود ۳۶۰ یورو) عرضه می شود و والدین برای پشتیبانی سیستم ماهواره ای "جی پی اس" باید به صورت ماهانه ۱۵ یورو پرداخت کنند. این پرداخت از طریق اینترنت و با رمز ورودی که خریدار هنگام خرید این لباس دریافت می کند، امکانپذیر است.
سیستم "جی پی اس " این لباس هر ۱۰۰ ثانیه یک بار موقعیت مالک خود را به روز می کند و با اتصال به رایانه والدین کودک از طریق سرویس "گوگل ارث" نقشه های ماهواره ای موقعیت کودک را در اختیار والدین قرار می دهد.
این لباس در پاسخ به درخواست والدینی تولید شده است که نگران رفت و آمد فرزندان دبستانی خود هستند.
برای کنترل موقعیت کودکان والدین مجبور نیستند که تمام روز را در مقابل رایانه بنشینند، بلکه این سیستم می تواند نقشه های ماهواره ای را از طریق "پیام کوتاه" به تلفن همراه و یا از راه ایمیل به رایانه های جینی موقعیت یاب "بلاک بری" ارسال کند.
همچنین می توان در جستجو و موقعیت یابی کودکان محدودیت هایی ایجاد کرد، برای مثال این سیستم می تواند به گونه ای تنظیم شود که تنها موقعیت فرزندان را هنگامی که از حیات مدرسه خارج می شوند و یا ساعاتی که دسترسی به آنها ممکن نیست اعلام کند.
سیستم "جی پی اس" این لباس بسیار ساده است، به طوری که یک فرستنده کوچک با باتری قابل شارژ که هر ۱۵ ساعت یک بار به طور خودکار برای شارژ در جیبی که داخل اورکت قرار دارد پیچیده می شود، کل این سیستم را تشکیل می دهد

خبر گزاری مهر

  
; ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ آبان ۱۳۸٦


سفر به آذربایجان غربی ۲

بقیه تصاویر سفر اخیر را در این یادداشت می گذارم تا مشکلی به لحاظ فنی به وجود نیاید

قره کلیسا

قره کلیسا یا کلیسای طاطاوس  مقدس

سر در ورودی قره کلیسا

محراب قره کلیسا

یکی از چشمه های قرخبولاغ در چالدران

دشت چالدران

سید صدرالدین وزیر جنگ شاه اسماعیل صفوی که درچالدران در جنگ با عثمانی شهید شد.

 

  
; ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ آبان ۱۳۸٦


سفر به آذربايجان غربی

 

روز شنبه ۲۸ مهر ماه به ارمیه رفتم و دوشنبه ۳۰ همین ماه هم برگشتم.

دفتر انتشارات کمک آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ريزی آموزشی برای بررسی وضعيت مجلات رشد و دريافت نظرات مخاطبين اين مجلات ،برنامه ای را تدارک ديده بود تا جمعی از سردبيران و مديران داخلی مجلات عمومی و تخصصی رشد به استان آذربايجان غربی سفر کنند  و از نزديک موضوعات مربوطه را بررسی کنند . طبق جدول زمانی پيش بينی شده به همراه آقای شامانی به شهرستان ماکو و سپس به منطقه چالدران رفتيم و طی يک روز کاری بسيار فشرده علاوه بر شرکت در جلسه مديران اين مناطق ،بخشی از ديدنی های اين گوشه از ايران را هم ديديم حيف بود اگر آنچه ديده بودم را به شما عرضه نمی کردم . در اين مسافرت فرصت مغتنمی بودتا از همراهی آقای دکتر عطاران سردبيرمجله رشد فردا و آقای دکتر يغما سر دبير مجله رشد تکنو لوژی و آقای جواديان مدير داخلی مجله رشد تاريخ بهره مند باشم . ساير دوستان هم بودند که از ذکر اسامی به جهت اينکه ممکن است کسی از قلم بيفتد خودداری می کنم

 .ماکو شهری در حصار سنگیکاخ موزه سردار ماکویی

کاخ سردار ماکویی

نمایی از آرارات بزرگ

نمایی دیگر از شهر ماکو

قره کلسیا

  
; ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ آبان ۱۳۸٦