هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

علت اصلی شوری آب اقیانوس ها کشف شد

دانشمندان موفق شدند علت اصلی شوری آب اقیانوس ها را کشف کنند.
گروهی از دانشمندان به سرپرستی پروفسور گالن مک کنلی از دانشگاه واشنگتن دریافته اند شوری آب اقیانوس ها مربوط به مواد و عناصر محلولی نظیر سدیم، کلر، سولفور، کلسیم، منیزیم و پتاسیم است.
به عقیده دانشمندان شوری آب اقیانوس ها در عصر حاضر، ریشه در دورانهای کهن دارد. زمانی که زمین شکل می گرفت گازها از درون آن فوران کرده و در ادامه یون های نمکی منتشر می کردند که به وسیله بارش های بارانی یا جریان های زمینی به اقیانوس ها رسیده اند.
اکنون شوری آب اقیانوس ها همیشگی و پایدار شده است. پروفسور مک کینلی گفت: یون ها از آب اقیانوس ها خارج نشده اند. از طرفی حجم مواد و عناصر شور کننده آب اقیانوس ها در مقایسه با حجم آب آنها بسیار کم بوده که ورود و خروج آنها از چرخه طبیعی هرگز به نظر نمی آید و گویی که آنها همیشه در آب اقیانوس هاهستند.
بر اساس گزارش ساینس دیلی، یافته های جدید دانشمندان نشان می دهد که در دریاچه ها قضیه فرق می کند. در این گونه مناطق آبی جهان، جابجایی نسبتا سریعتر آب و نمک های محلول در آن ، آب را شیرین نگاه می دارند.
بررسی های دانشمندان نشان می دهد که قطره آب و یون های آن در دریاچه ها تا ۲۰۰ سال باقی می مانند و این درحالی است که این رقم برای اقیانوس ها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون سال است.
سايت آفتاب به نقل از خبرگزاری مهر

  
; ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٦


ساعت هشدار دهنده شروع زمین لرزه ساخته شد

محققان ساعت جدید ابتکاری ارایه کرده اند که پیش از وقوع زمین لرزه پیام های هشدار دهنده منتشر می کند.
شرکت ساعت سازی Citizen این ساعت مفهومی هشدار دهنده را در نمایشگاه CEATEC ژاپن -۲۰۰۷ در معرض دید عموم قرار داده است.
این ساعت که با همکاری شرکت ساعت سازی Rhythm Watch طراحی و ساخته شده در حقیقت ترکیبی از دریافت کننده هشدار اولیه زمین لرزه (EEW) و یک ساعت آنالوگ است.
این ساعت حساس به ارتعاشات زمین لرزه ای تا زمانی که دریافت کننده، لرزش های اولیه را دریافت کند همچون یک ساعت معمولی عمل می کند. مکانیزم این ساعت به گونه ای است که به واسطه آغاز ارتعاشات درون زمینی سریعتر عمل کرده و این درحالی است که عقربه های دقیقه و ثانیه شمار، شمارش معکوس آغاز زمین لرزه را نشان می دهند.
بر اساس گزارش گیزمگ، این ساعت مفهومی، هشدار دهنده اولیه زمین لرزه است که با استفاده از سیستم صوتی هشدار دهنده، لرزاننده و سایر تجهیزات حساس نصب شده کاربر را مطلع می کند.
این ساعت به گونه ای طراحی شده است که پس از دریافت داده های اولیه به محاسبه دقیق شدت لرزش ها و زمان آغاز زمین لرزه با توجه به مکان دریافت داده ها می پردازد.
سايت آفتاب به نقل از خبرگزاری مهر

  
; ساعت ٧:٢٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٦


انتشار نقشه ۲۸۴ ساله خليج فارس

شهرت و آوازه خليج فارس در جهان بى اغراق قدمتى بيش از پيدايش علم جغرافيا و روى آوردن سياحان و كاوشگران به ترسيم وتكثير نقشه هاى جغرافيايى اقصى نقاط جهان دارد؛ چنانكه در كهن ترين نقشه هاى ترسيم شده در هزاره هاى پيش از ميلاد نام اين معروف ترين و مهم ترين آبراه بزرگ جهان با نام فارس قرين بوده و در هيچ دوره اى از تاريخ نقشه اى يافت نشده است كه آن را با نامى ديگر معرفى كرده باشد. در واقع، خليج فارس در دوران هاى فرمانروايى بسيار گسترده و بزرگ ايرانيان دريايى در ميان سرزمين پهناور ايران بوده است.
از اين رو، درجهان موزه معروف و معتبرى نيست كه دست كم به نقشه اى از خليج فارس مزين نباشد، به گونه اى كه اگر بتوان اين نقشه ها را در يك جا گردآورد و به نمايش گذاشت، كلكسيونى ديدنى و بى نظير پديد خواهد آمد.
* انتشار نقشه قديمى و نفيس ايران
با توجه به ارزش و اهميت تاريخى نقشه هاى خليج فارس، مركز دائره المعارف بزرگ اسلامى به تازگى چاپ و انتشار يك نقشه نفيس و قديمى را در دستور كار قرار داده است.كاظم موسوى بجنوردى، رئيس مركز دائره المعارف بزرگ اسلامى در اين مورد گفت: اين مركز يك نمونه از نقشه هاى قديمى و نفيس خود را كه در ۲۸۴ سال قبل ترسيم شده است به جهانيان معرفى مى كند.
به گفته وى، اين اثر با ارزش در سال ۱۷۲۴ ميلادى بوسيله ژ.دوليل، مهندس ارشد انجمن علوم امپراتورى فرانسه به شيوه چاپ سنگى در پاريس چاپ و منتشر شده و يكى از ده ها نمونه نقشه هاى چاپ شده به وسيله كارتوگرافان جهانى است كه حدود و ثغور كشور ايران را در دوره صفويه نشان مى دهد و نام خليج فارس در همه آنها آورده شده است.موسوى بجنوردى افزود: اين اثر از سوى بخش دانشنامه خليج فارس كه تدوين آن را پژوهشكده ابوريحان بيرونى وابسته به مركز دائره المعارف بزرگ اسلامى اخيراً شروع كرده است، اهدا خواهد شد. طراحى و چاپ اين نقشه قديمى و نفيس را غلامرضا سحاب، يكى از كارتوگرافان و جغرافيدانان برجسته كشور برعهده داشته است.
قرار است اين نقشه از طرف پژوهشكده ابوريحان براى معرفى در دنيا به دانشگاه هاى كشورهاى جهان و كتابخانه ها و مراكز علمى آنها و همچنين به كتابخانه ها، مراكز علمى و دانشگاه هاى كشورمان اهداء شود. وى افزود: با اين كار كه تا كنون در كشور بى سابقه بوده است،صحت حقانيت ايران در مورد نام خليج فارس در بعد بين المللى بيش از پيش نمايان مى شود.
روزنامه ايران

  
; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٦


ياد بود استاد ارجمند مرحوم دکتر حسين شکويی

روز ۵ شنبه ۱۹ مهر ماه  به همت خانم حسينی يکی از دانشجويان ايشان  در منزلشان  به ياد بود استاد ارجمند مرحوم دکتر حسين شکويی مراسمی  برگزار شد که لطف کرده بودند و مرا هم دعوت کردند. در اين مراسم آقای دکتر گنجی ، مهندس بختياري، دکتر بدري، آقای مهدی اشراقی ، دکتر رجايي، آقای ملک عباسی  خانم دکتر همای صالحي، خانم دکتر فروغ السادات وجداني، خانواده آقای مهندس آيينه چی و خانم حسينی و جمعی ديگر از دوستان ودانشجويان آن مرحوم حضور داشتند  جدای از زحمت زيادی که ميزبانان محترم اين مراسم کشيده بودند ، ياد آوری خاطرات و يادبود استاد شکويی ، نفس احترام به پيشکسوتان خانواده جغرافيا قابل تقدير است . خداوند روح آن مرحوم را قرين رحمت کند و بر عمر اين دوستان برای خدمتگزاری به جامعه علمی جغرافيای ايران بيفزايد.   

  
; ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٦


آدرس کتاب های جديد جغرافيايی

 

اگر علاقه مند به اطلاع از آخرين کتب های جغرافيايی هستيد  ، اينجا را کليک کنيد.

و در اينجا آخرين کتب های جغرافيايی در دانشگاه واشينگتن را خواهيد يافت.

و ۱۰ اثر برتر جغرافيايی را در اين آدرس بيابيد.

  
; ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٦


ژاپني‌ ها از اين‌ پس‌ چند ثانيه‌ قبل‌ از زلزله‌ از وقوع‌ آن‌ مطلع خواهند شد

از اين‌ پس‌ مراکز ارائه‌ دهنده‌ خدمات‌ عمومي‌ در ژاپن‌‌ چند ثانيه‌ پيش‌ از وقوع‌ زلزله‌ مردم‌ را آگاه‌ خواهند کرد‌.
به‌ گزارش‌ خبرگزاري‌ فرانسه‌ ، پيش‌ از اين‌ تنها برخي‌ مراکز مانند شرکت‌ هاي‌ راه‌آهن‌ و نيروگاه‌ هاي‌ هسته‌ اي‌ و موسسات‌ از هشدارهاي‌ اوليه‌ زمين‌ لرزه‌ مطلع مي‌ شدند.
از اين‌ پس‌ عموم‌ مردم‌ ژاپن‌ از طريق‌ رسانه‌ هاي‌ جمعي‌ از قبيل‌ راديو و تلويزيون‌ يا گيرنده‌ هاي‌ ويژه‌ که‌ به‌ مراکز ارائه‌ دهنده‌ خدمات‌ عمومي‌ متصل‌ هستند و داده‌ هاي‌ اوليه‌ اداره‌ هواشناسي‌ ژاپن‌ را دريافت‌ مي‌ کنند ، چند ثانيه‌ قبل‌ از زلزله‌ از وقوع‌ ان‌ مطلع خواهند شد‌.
براي‌ اينکه‌ مردم‌ دائم‌ در وحشت‌ و هراس‌ از زلزله‌ نباشند‌ اين‌ هشدارها اغلب‌ در صورت‌ وقوع‌ زلزله‌ هاي‌ شديد براي‌ عموم‌ مردم‌ فرستاده‌ خواهد شد زيرا ژاپن‌ کشوري‌ است‌ که‌ همواره‌ در معرض‌ زلزله‌ هاي‌ خفيف‌ قرار دارد‌.
20‌ درصد از زلزله‌ هاي‌ بزرگ‌ جهان‌ در ژاپن‌ روي‌ مي‌ دهند و ساکنان‌ توکيو و ديگر شهرهاي‌ بزرگ‌ اين‌ کشور همواره‌ در سايه‌ وحشت‌ ناشي‌ از وقوع‌ يک‌ زمين‌ لرزه‌ مهيب‌ زندگي‌ مي‌ کنند.
سامانه‌ آشکار ساز نشانه‌ هاي‌ اوليه‌ زلزله‌‌ پس‌ از سال‌ ها تحقيق‌ چند ماهي‌ است‌ که‌ مورد آزمايش‌ و بهره‌ برداري‌ قرار گرفته‌ است.
‌‌گفتني‌ است‌ شرکت‌ ساختماني‌ سانيو وابسته‌ به‌ شرکت‌ الکترونيک‌ سانيوي‌ ژاپن‌ نيز نخستين‌ بار ماکت‌ خانه‌ اي‌ مجهز به‌ تجهيزات‌ کامل‌ ويژه‌ اين‌ سامانه‌ هشدار دهنده‌ زلزله‌ طراحي‌ کرده‌ و ساخته‌ است‌
ساکنان‌ اين‌ خانه‌ با بهره‌ مندي‌ از سامانه‌ مي‌ توانند فعاليتهاي‌ خطرناک‌ در هنگام‌ وقوع‌ زمين‌ لرزه‌ همچون‌ آشپزي‌ را متوقف‌ سازند.
به‌ محض‌ رسيدن‌ علائم‌ هشدار دهنده‌ زلزله‌ به‌ گيرنده‌ هاي‌ ويژه‌ اين‌ سامانه‌ که‌ در خانه‌ نصب‌ شده‌ ‌ برق‌ خانه‌ بطور خودکار قطع و اجاق‌ گاز خاموش‌ مي‌ شود و پرده‌ ها به‌ منظور جلوگيري‌ از ريختن‌ خرده‌ هاي‌ شيشه‌ به‌ داخل‌ خانه‌ و مصدوم‌ شدن‌ ساکنان‌ آن‌ ‌ بطور خودکار پايين‌ مي‌ افتند.

جام جم

  
; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٩ مهر ۱۳۸٦


10 نقطه خيلي سياه روي زمين

 

كمي ساده انگارانه است اما زمين را مي‌شود به يك آدم تشبيه كرد. جنگل‌هايي دارد كه مثل ريه‌هايش هستند، درياها و بيابان‌هايي كه شايد شبيه پوست باشند، شهرهايي كه فعاليتشان مثل سيگاركشيدن است و البته نقطه‌هاي سياهي كه چيزي كمتر از غده سرطاني برازنده‌شان نيست.

موسسه بلك اسميت در گزارش اخيرش 10 تا از اين نقطه‌‌هاي سياه را معرفي كرده‌است كه اصلا هم متروك نيستند و انسان‌ها و ماشين‌ها در مجاورتشان به يك همزيستي مخاطره‌آميز تن داده‌اند. اينها عناوين برگزيدگان مسابقه آلوده‌ترين مناطق دنياست.

مقام اول: لينفن، چين
جمعيت در معرض خطر: 3 ميليون نفر
نوع آلاينده: زغال سنگ و ذرات معلق
منبع آلودگي: خودروها و صنايع

لندني که چارلز ديکنز در کتاب‌هايش توصيف کرده‌ است در مقابل اين شهر دودزده استان شانگزي چين، طراوت يک پارک ملي حفاظت‌ شده را دارد.

استان شانگزي، قلب کمربند زغال سنگ چين به حساب مي‌آيد و همين واقعيت، تپه‌هاي اطراف لينفن را به کلکسيوني از معادن قانوني و غيرقانوني زغال تبديل کرده‌ است. اگر گذارتان به اين شهر افتاد، زحمت پهن کردن لباس به خودتان ندهيد چون در هواي پرزغال شهر، قبل از خشک شدن سياه مي‌شود. بدنيست بدانيد از 20 شهر آلوده دنيا، 16 شهر به جمهوري خلق چين متعلق است.

مقام دوم: تيان يينگ، چين
جمعيت در معرض خطر: 140 هزار نفر
نوع آلاينده: سرب و فلزات سنگين ديگر
منبع آلودگي: صنايع استخراج و فراوري فلز

تيان يينگ به عنوان يک شهر صنعتي- البته چين همين يک نوع شهر را دارد- بيشتر از نصف سرب اين کشور را توليد مي‌کند.

به يمن تکنولوژي نامناسب و نظارت نامناسب‌تر، بيشتر اين فلز سمي، سر از آب و خاک و جريان خون بچه‌هاي تيان يينگ در مي‌آورد و ضريب هوشي‌شان را کاهش مي‌دهد. با آنکه استانداردهاي سرب چين از آمريکا سفت و سخت‌تر است اما گندم اين شهر 24 برابر همين استانداردها سرب دارد. بين محيط‌زيست و صنعت ، ظاهرا صنعت براي چين سوگلي‌تر است.

مقام سوم: سوکيندا، هند
جمعيت در معرض خطر: 2 ميليون و600 هزار نفر
نوع آلاينده: کروم 6 ظرفيتي و فلزات ديگر
منبع آلودگي: صنايع استخراج و فراوري کروم

کروم 6 ظرفيتي فلز سنگين بي‌ملاحظه اي است که در توليد فولاد ضد زنگ و دباغي چرم به کار مي‌رود و تنفس و خوردنش سرطانزاست.

سوکيندا يکي از بزرگترين معادن روباز کروم دنيا را دارد و به همين مناسبت، مقدار کروم در 60 درصد آب آشاميدني اين شهر بيشتر از دوبرابر استانداردهاي جهاني است. بنا به تخمين يکي از سازمان‌هاي بهداشتي هند، 84.75 درصد مرگ و ميري که در نواحي معدني اين شهر اتفاق مي‌افتد به بيماري‌هاي ناشي از کروم مربوط مي‌شود. تخمين همين گروه از مقدار اقدامات انجام شده براي کاهش اين آلودگي، سرراست‌تر است: صفر.

مقام چهارم: واپي، هند
جمعيت در معرض خطر: 71 هزار نفر
نوع آلاينده: مواد شيميايي و فلزات سنگين
منبع آلودگي: تاسيسات صنعتي

وضع محيط‌زيست هند، در مجموع بهتر از همسايه بزرگش، چين است و اين موهبت البته به توسعه آرامتر و کندتر اين کشور برمي‌گردد.

ولي ظاهرا اين وضع، در شهرهايي مثل واپي- که در جنوب نوار 400 کيلومتري مناطق صنعتي هند قرار گرفته- رو به دگرگوني‌ است. رشد و توسعه براي شهروندان واپي به قيمت گزافي تمام شده‌ است: مقدار جيوه در آب‌هاي زيرزميني شهر، 96 برابر استانداردهاي سازمان بهداشت جهاني است و فلزات سنگين در هوا و خاک، با آسودگي گردش مي‌کنند. مقام چهارم اين فهرست، مرهم ناچيزي روي زخم اين مردم است.

مقام پنجم: لااورويا، پرو
جمعيت در معرض خطر: 35 هزار نفر
نوع آلاينده: سرب، مس، روي و اکسيد گوگرد
منبع آلودگي: صنايع استخراج و فراوري فلزات سنگين

بيشتر مردان لااورويا زندگي‌شان را از کار در معادن دامنه‌هاي آند مي‌گذرانند اما به احتمال زياد نمي‌دانند که سرب خون 99 درصد از فرزندانشان بالاتر از ميزان قابل قبول است و اين بي‌خبري بيشتر از همه به سود صاحبان آمريکايي کارخانه ذوب فلزي است که از 1922، آلاينده‌هايش را ارزاني مردم اين شهر کرده‌ است.

بر اساس نمونه‌گيري سال 1999، سطح خوني سرب ساکنين شهر به طور متوسط 3 برابر استانداردهاي جهاني است. فعلا هيچ برنامه خاصي براي جلوگيري از خوشحالي صاحبان کارخانه وجود ندارد، اما حتي اگر آلاينده ها کاهش پيدا کند، سرب تا قرن‌ها در خاک لا اورويا باقي خواهد ماند.

مقام ششم: درژينسک، روسيه
جمعيت در معرض خطر: 300 هزار نفر
نوع آلاينده: مواد شيميايي شامل سارين و گاز وي- ايکس
منبع آلودگي: کارخانه هاي توليد سلاح‌هاي شيميايي

جنگ سرد مسابقه تسليحاتي شرق و غرب در دوره جنگ سرد، لکه‌هاي سياهي در سرتاسر قلمرو اتحاد شوروي سابق به جا گذاشته اما درژينسک با اختلاف زياد سياهترين لکه است.

اداره محيط زيست شهر تخمين مي‌زند که در فاصله سال‌هاي 1930 تا 1998 حدود 300 هزار تن زباله شيميايي به شکل غير استاندارد در درژينسک دفن شده‌ است که اين فهرست شامل بعضي از خطرناکترين سموم عصبي است.سطح فنول و دي‌ اکسين در آب قسمت‌هايي از شهر، 17 ميليون برابر (!) حد مجاز است.

بنابراين اصلا عجيب نيست اگر کتاب رکوردهاي گينس، درژينسک را به عنوان آلوده‌ترين شهر شيميايي دنيا معرفي کند.

مقام هفتم: نوريلسک، روسيه
جمعيت در معرض خطر: 134 هزار نفر
نوع آلاينده: ذرات معلق، اکسيد گوگرد، فنول و فلزات سنگين
منبع آلودگي: تاسيسات استخراج و فراوري نيکل

نوريلسک در سال 1935 به عنوان يکي از اردوگاه‌هاي کار اجباري سيبري متولد شد، اما در اين مدت ،شرايط زندگي اگر بدتر نشده باشد، بهتر نشده‌ است.

بزرگترين مجتمع ذوب فلزات سنگين جهان، سالانه 4 ميليون تن کادميوم، مس، سرب، نيکل، آرسنيک، سلنيوم و روي وارد هواي شهر مي‌کند.

مقدار مس و روي موجود در هوا از بيشينه مجاز بيشتر است و همين باعث شده که مرگ و مير ناشي از بيماري‌هاي تنفسي در نوريلسک، بيشتر از کل آمار بقيه روسيه باشد. هوا آنقدر آلوده است که تا شعاع 48 کيلومتري کارخانه نيکل، هيچ درخت زنده‌اي وجود ندارد. حتي گياهان هم از نوريلسک گريخته‌اند.

مقام هشتم: چرنوبيل، اوکراين
جمعيت در معرض خطر: 5.5 ميليون نفر
نوع آلاينده: تشعشع راديواکتيو
منبع آلودگي: انفجار تاسيسات هسته‌اي

وقتي قسمتي از راکتور هسته‌اي چرنوبيل در 26 آوريل 1986 منفجر شد، تابش‌هاي راديواکتيو تاسيسات نيمه ويران، 100 برابر تشعشع بمب‌هاي هيروشيما و ناکازاکي بود.

امروز محدوده 30 کيلومتري دور راکتور، همچنان غير قابل سکونت است و 4000 مورد گزارش سرطان تيروئيد ميان کودکان روسي، اوکرايني و بلاروس در فاصله سالهاي 1992 تا 2002 شايد فقط يکي از يادگارهاي اين فاجعه باشد. تاثيرات آلاينده اين حادثه تا دهها هزار سال همچنان باقي خواهد ماند و خيلي ها احتمالا به احترام همين واقعيت ،چرنوبيل را بزرگترين سانحه صنعتي تاريخ مي‌دانند.

مقام نهم: سومگاييت، آذربايجان
جمعيت در معرض خطر: 275 هزار نفر
نوع آلاينده: مواد شيميايي آلي، نفت و فلزات سنگين
منبع آلودگي: تاسيسات صنعتي و پتروشيمي

استالين يکبار گفته بود که مي‌تواند اشتباهات طبيعت را تصحيح کند. کسي صحت و سقم اين ادعا را نمي‌داند اما طبيعت قطعا در تصحيح اشتباهات استالين راه درازي در پيش خواهد داشت.

وقتي کارخانه‌ها و تاسيسات صنعتي سومگاييت در جمهوري آذربايجان فعال بودند، هرسال 120 هزار تن مواد خطرناک مانند جيوه وارد هوا مي‌کردند. بيشتر اين کارخانه‌ها تعطيل شده‌اند اما موادآلاينده همچنان باقي است و کسي هم مسئوليتشان را به عهده نمي‌گيرد.

مقام دهم: کاب وي، زامبيا
جمعيت در معرض خطر: 255 هزار نفر
نوع آلاينده: سرب و کادميوم
منبع آلودگي: صنايع استخراج و فرآوري سرب

وقتي ذخاير غني سرب در سال 1902 نزديک کاب‌ وي کشف شد، زامبيا مستعمره بريتانيا بود و بريتانيايي‌ها هم اهميت کمي به تاثير مرگبار اين فلز بر سلامت اهالي کشوري که اسمش را رودزياي شمالي گذاشته بودند، مي‌دادند.

 البته در دهه‌هاي بعدي هم اتفاق خاصي نيفتاد و  هرچند امروز آن تاسيسات فعال نيستند اما مقدار سرب در کاب  وي همچنان نجومي‌است. نجومي يعني 5 تا 10 برابر استانداردهاي آمريکا که حتي مي‌تواند مستقيما باعث مرگ شود.

 تنها اميد شايد به وام 40 ميليون دلاري بانک جهاني براي پاکسازي منطقه است که شايد از نگاه دولتمردان بتواند چاله‌هاي بزرگتري را پر کند.

 
     
  

همشهری آنلاين

  
; ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ مهر ۱۳۸٦


زمین در خطر است

در حالی که سران کشورهای جهان در نیویورک خود را برای آغاز مجمع عمومی سازمان ملل آماده می کنند، این سازمان روز دوشنبه عصر به وقت محلی میزبان نشست یکروزه سران عالی رتبه جهان درخصوص تغییرات آب و هوایی و چالش گرم شدن سیاره زمین بود.
در این نشست که به ریاست بان کی مون ، دبیر کل سازمان ملل برگزار شد هیات های نمایندگی ۱۵۰کشور حضور داشتند که ۸۰ مورد آنها در سطح ریاست دولتها بود. بان کی مون این اجلاس را حاوی پیام مهمی از اراده سیاسی دولتها برای مقابله قاطع و سریع در برابر گرمایش زمین دانست.
در سالهای اخیر با افزایش دمای میانگین سیاره زمین ، بر اثر افزایش تولید گازهای گلخانه ای ، اقلیم سیاره ما دچار تغییرات چشمگیری شده است که در صورت عدم کنترل بزودی می تواند به فاجعه ای عظیم تبدیل شود. این نشست مقدمه نشست ماه دسامبر در بالی است.
در نشست بالی که نخستین گردهمایی بین المللی تصمیم گیری درخصوص گرمایش زمین پس از اجلاس کیوتو است ، قرار است راههای سریع و مطمئن برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای مورد بررسی قرار گیرد. این در حالی است که تاکنون کشورهای متعهد به کاهش تولیدات گازهای گلخانه ای در پروتکل کیوتو نتوانسته اند به تعهدات خود عمل کنند. در جلسه دوشنبه عصر غیبت جورج بوش رئیس جمهور امریکا که کشورش از پذیرفتن و اجرای معاهده کیوتو سر باز زده و یکی از عمده ترین تولیدکننده های گازهای گلخانه ای است ، جلب نظر می کرد.
وی اعلام کرده است که به جای این نشست در هفته های آینده میزبان سران کشورهای تولیدکننده عمده دی اکسید کربن خواهد بود تا به راهی مطمئن و در عین حال نامتضاد با منافع اقتصادی امریکا برسد.
اما در غیاب او حضور ۲ مدافع محیط زیست امریکایی در سازمان ملل مشهود بود؛ آرنولد شوارتزنگر ، بازیگر سابق هالیوود و فرماندار کالیفرنیا و ال گور معاون سابق ریاست جمهوری در دوره بیل کلینتون که در سالهای اخیر به چهره ای موثر در مبارزات با گرمایش زمین تبدیل شده است و مجموعه سخنرانی ها و فیلم مستند در حقیقت ناخوشایند او موجب آشنایی صدها هزار نفر از مردم جهان با این مساله شده است ، در این نشست حضور داشتند.
آرنولد در سخنرانی مجمع عمومی گفت: اکنون زمان سخن گفتن سپری شده و همه باید تنها به فکر عمل کردن در این باره باشیم. ال گور نیز که خود در تدوین پروتکل کیوتو نقش فعالی بازی کرده بود، به بیان نحوه تاثیر گرمایش جهانی بر زندگی انسان ها از قطب شمال تا جنوب پرداخت.
محققان پیش بینی می کنند در صورتی که تولید گازهای گلخانه ای ادامه یابد با شدت گرفتن فرآیند گرم شدن زمین ، بتدریج شاهد محو و نابودی حیات از سیاره خواهیم بود. آنها از گرم شدن جهانی به دشمنی علیه سیاره یاد می کنند که همه باید با آن مقابله کنند
جام جم

  
; ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ مهر ۱۳۸٦


گرمایش جهانی

یکی از بزرگترین چالشهای پیش روی انسان در عصر جدید، مساله تغییرات آب و هوایی و گرم شدن دمای میانگین سیاره زمین است.
پس از وقوع انقلاب صنعتی ، تولیدات صنعتی همراه با آزاد کردن مقادیر عظیمی از گازهای گلخانه ای در جو زمین همراه شد. گازهای گلخانه ای که یکی از معروف ترین آنها دی اکسیدکربن است نام خود را به دلیل اثری که در محیط ایجاد می کنند ، گرفته اند. اگر شما هم در خلال یک روز سرد پاییزی یا زمستانی به یک گلخانه شیشه ای یا پلاستیکی رفته باشید ، احتمالا می توانید چنین اثری را بخوبی درک کنید. در این گلخانه ها ، با وجود آن که هیچ ابزار گرمایی ویژه ای مورد استفاده قرار نمی گیرد اما دما به طور قابل ملاحظه ای از محیط اطراف بالاتر است.
دلیل این موضوع به تابش های خورشید برمی گردد که پس از ورود به گلخانه با تغییر انرژی به تابشهای فروسرخ حرارتی تبدیل می شوند و نمی توانند از فضای گلخانه فرار کنند و باعث می شوند دمای درون گلخانه به طور چشمگیری افزایش یابد. حال تصور کنید بتوان کل سیاره را درون پوشش گلخانه ای قرار دهید. برای این کار لازم نیست که پلاستیک اطراف زمین بکشید بلکه گازهای گلخانه ای این کار را برای شما انجام خواهند داد و به همین دلیل است که آنها را گازهای گلخانه ای می نامند.
تولید و پخش گازهای گلخانه ای طی سالیان گذشته باعث شده دمای میانگین سیاره ما در حد یک درجه سانتی گراد افزایش یابد. همین افزایش به نظر ناچیز ماشه تغییرات گسترده ای را چکانده است که می تواند سرنوشت سیاره ما را تغییر دهد. تعداد بسیار زیادی از گونه ها بر اثر این تغییرات در معرض نابودی قرار گرفته اند و روند آب شدن یخهای قطبی سرعت بیشتری گرفته که ممکن است در سالهای آینده آغازگر یک عصر یخبندان جدید باشد. در سالهای اخیر تلاشهای فراوانی برای مبارزه با آثار این فرآیند مخرب آغاز شده است که موفقیت همه آنها در گرو اطلاع عمومی از چنین پدیده ای است.
تارنمای گرمایشی زمین در نشانی www.globalwarning.com یکی از پایگاه های اطلاع رسانی ، شامل داده های موردنیاز در این خصوص است که می تواند برای علاقه مندان به موضوع نقش مرجعی ابتدایی را بازی کند. با رجوع به بخشهای مختلف این تارنما ، می توان از اثرات ، علل و تهدیدهای گرمایش جهانی آگاه و با برخی از روشهای مقابله با این تهدید نیز آشنا شد.

روزنامه جام جم

 

  
; ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ مهر ۱۳۸٦


هجوم آلودگی از دامنه به خط‌الرأس

چندان عجیب نیست. كوه های ایران هم به مانند بسیاری از پدیده‌های طبیعی، روبه افول گذاشته‌اند.
اگر روزانه اخبار نگران‌كننده از بیابان‌زایی شنیده می‌شود و بیابان‌ها را پشت درهای شهرهای بزرگ می‌بینیم، اگر جاده‌ها و اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها را در د ل دریاچه‌ها و كنار گذر تالاب‌ها می‌بینیم، اگر هر روز بر فهرست تالاب‌های در معرض خطر افزوده می‌شود یا روز به روز از وسعت اراضی جنگلی كاسته می‌شود، بنابراین چندان عجیب نیست كه كوه‌های كشور را نیز در حال فرسایش بدانیم.
گویی سراسر اقلیم طبیعی این مرز و بوم، به یكباره سر به نابودی نهاده‌ و آخرین نفس‌هایشان به گوش می‌رسد.آنچه در پی می‌آید گفت‌وگویی است با برخی تشكل‌های زیست محیطی درباره وضعیت بحرانی كوه‌های كشور كه به مناسبت روز پاكسازی كوهستان (چهارم مهر ) صورت گرفته است.
، مدیر گروه دیده‌بان كوهستان درباره روز پاكسازی كوهستان می‌گوید: با توجه به آن كه ۲۶ سپتامبر از سوی اتحادیه جهانی سازمان‌های كوهنوردی (UIaa) به عنوان روز پاكسازی كوهستان اعلام شد برای نخستین بار در سال ۱۳۶۷فدراسیون كوهنوردی و برخی تشكل‌های زیست‌محیطی این فعالیت را آغاز كردند اما این مراسم مدت هاست از سوی اتحادیه جهانی سازمان‌های كوهنوردی برگزار نمی‌شود با این همه، این برنامه در ایران همچنان دنبال می‌شود و در واقع به یك مناسبت تبدیل شده به طوری كه هر سال دوستداران طبیعت، در این روز فعالیت‌های گوناگونی انجام می‌دهند كه بخشی ازآن به امور فرهنگی برای حفظ محیط زیست و حفاظت از كوه‌ها اختصاص دارد.
ناگفته نماند كه برخی سازمان‌ها به‌ویژه شهرداری تهران در این زمینه همواره مشاركت داشته و یاری دهنده تشكل‌های مردمی بوده است كه این جای تقدیر و تشكر دارد.
كوه‌ها را شهری نكنیم
وی  وضعیت كوه‌ها و محیط‌های كوهستانی كشور را بسیار اسفبار می‌داند و می‌افزاید: «بخشی از این وضعیت ناگوار ناشی از مشكلات سنتی و دیرینه‌ای چون، چرای دام مازاد در كوه‌ها، جنگل‌زدایی، معدن كاوی، احداث جاده بدون ملاحظات زیست محیطی و ساخت و سازهای غیرقانونی است كه همچنان پابرجاست و مشخص نیست كه تا چه زمانی می‌خواهد ادامه داشته باشد.
اما بلای  دیگری كه بر این معضلات افزوده شده، گردشگری غیرمسئولانه و ناپایدار است. به‌ویژه آن كه ظرف ۳۰ سال اخیر، جمعیت كشور دو برابر شده است؛ جمعیتی كه بخش عمده آن را جوانان تشكیل می‌دهند و صرفاً‌ به‌خاطر تفریح به محیط‌های كوهستانی روی می‌آورندحال آن كه كمترین شناختی از كوهستان ندارند.
از سوی دیگر چون آموزش زیست محیطی و مباحث مرتبط با آن در كشور ما در حد صفر است این جمعیت پر‌شمار بی‌آن كه روش برخورد با طبیعت را بدانند وارد محیط كوهستان می‌شوند در نتیجه خسارات جبران‌ناپذیری را متوجه كوه‌ها می‌سازند
وی می‌گوید: «مشكل دیگری كه بر تخریب محیط‌های كوهستانی دامن می‌زند تصور نادرست ارگان‌های متولی گردشگری است چرا كه این نهادها گمان می‌كنند رفتن به طبیعت به معنای تجهیز طبیعت است از این رو، در بسیاری از محیط‌های كوهستانی تله‌كابین نصب می‌كنند یا پارك‌هایی به سبك پارك‌های شهر احداث می‌كنند یا با احداث جاده تلاش می‌كنند دسترسی تا نوك قله را با اتومبیل امكان‌‌پذیر كنند كه اینها مغایر با روح كوهنوردی است. احداث جاده «آبی در سنندج» نمونه‌ای از این نگرش غلط است.
همچنان كه در همدان كه قطب كوهنوردی كشور محسوب می‌شود تا «میدان میشان» جاده كشیده و تله‌كابین احداث كرده‌اند. در حالی كه ««میدان میشان» صدها سال است كه محل پیاده‌روی است؛ به عبارت دیگر، فرهنگ پیاده روی كوهستان ریشه‌ در این منطقه دارد. بنابراین وقتی در چنین محیطی جاده احداث می‌شود در واقع فرهنگ پیاده روی در كوهستان خدشه‌دار می‌شود
به گفته وی«رها كردن زباله در كوهستان، ساخت‌وسازهای نامتناسب و به طور كلی شهری كردن محیط كوه‌ها از دیگر معضلاتی است كه كوه‌های ایران با آن دست به گریبان است
دماوند، نماد وفاق ملی در خطر است
نماینده انجمن كوهنوردان ایران در مازندران، ضمن هشدار نسبت به عواقب ناگوار تخریب محیط‌های كوهستانی می‌گوید:«متأسفانه سال‌هاست سناریوی تلخی با عنوان همایش و كوهپیمایی عمومی از سوی هیأت‌ها و ادارات كل تربیت‌بدنی اجرا می‌شود كه جز تخریب محیط‌های كوهستان شهری پیامد دیگری نداشته است، چرا كه براساس این سناریو، هرازگاهی صدها نفر تحت عنوان همایش به محیط‌های كوهستانی كشانده می‌شوند بی‌آنكه كوچكترین ملاحظات زیست‌محیطی در این كوهپیمایی‌ها رعایت شود. این صعودهای پرجمعیت و كاروانی نه تنها بی‌ارزش كه ضدكوهنوردی است و تهدیدی جدی برای طبیعت كوهستان محسوب می‌شود
وی تصریح می‌كند:« به جای استفاده نادرست از كوه و طبیعت بهتر است مردم را نسبت به آنچه از دست داده‌ایم آگاه كنیم. باید نسل امروز بدانند كه به علت مدیریت نادرست محیط‌های طبیعی چه بلایی بر سر طبیعت كشور آمده است، باید بدانند كه نسل فردا نیز حق دارد از این محیط‌ها استفاده كند.
متأسفانه این روند نامطلوب همچنان ادامه دارد. از همین‌روست كه قله سرافراز دماوند كه برجسته‌ترین پدیده طبیعی و نماد سرزمین ایران كه در میان كوه‌های بلند جهان بیشترین پیشینه تاریخی را به خود اختصاص ‌داده است امروز با تهدیدات جدی مواجه است به طوری كه از یك سو چرا ی بیش از حد دام و ساخت و ساز، آن را تهدید می‌كند و از سوی دیگر جاده‌كشی‌های غیرضروری و بد ساخت كه به منظور دسترسی آسان به مراتع یا پناهگاه‌های كوهنوردی احداث می‌شود، این قله بی‌نظیر را به مخاطره انداخته است. هجوم كاروانی و سراسری كوهنوردی تحت عنوان همایش از دیگر تهدیداتی است كه در سال‌های اخیر گریبانگر این قله بی‌نظیر شده است. به طوری كه بیم آن می‌رود در آینده نزدیك چهره این قله پرشكوه دگرگون شود.
دخل و تصرف نهادها در محیط‌های كوهستانی
عضو مؤسسه زیست‌محیطی آزادگان مشهد ضمن انتقاد از بی‌توجهی به محیط‌های كوهستانی می‌گوید:«عمده‌ترین مشكل كوه‌های مشهد و ارتفاعات مشرف به این شهر، تعرض برخی نهادها و سازمان‌ها به این محیط‌هاست. به طوری كه مسیری كه سال‌ها معبر عمومی برای دسترسی به كوه بود و بیش از ۲۰سال علاقه‌مندان به كوهپیمایی از این طریق به سمت بند گلستان، طرقبه و حصارگلستان می‌رفتند اخیرا از سوی یكی از نهادها حصاركشی و مسدود شده است.
البته در این باره نامه‌ای به مقامات كشوری ارسال شده و همه علاقه‌مندان به محیط‌زیست چشم انتظار آنند كه مسئولان ارشد كشوری مانع از چنین اقداماتی شوند. چرا كه وقتی یك نهاد یا سازمانی دست به چنین اقدامی می‌زند دیگر از سایرین چه انتظاری می‌توان داشت.» به گفته وی « جاده‌كشی، ساخت‌و سازهای بی‌رویه و چرای دام مازاد و تخریب نیز از دیگر مواردی است كه كوه‌های مشهد را مثل سایر كوهستان‌های كشور تهدید می‌كند

همشهری آنلاین

 

  
; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ مهر ۱۳۸٦


طوفان حاره ای سانفرانسیسكو عامل نشست زمین در چین

آژانس هواشناسی چین اعلام كرد که طوفان حارهای سانفرانسیسكو كه چهاردهمین طوفان گرمسیری سال ۲۰۰۷ است باعث رانش زمین و بارش شدید باران در استان هانیان شده است.
و به نقل از پایگاه خبری بی بی سی، چهاردهمین طوفان گرمسیری سال، موسوم به طوفان حاره ای سانفرانسیسكو با بارش شدید باران و وزش بادهای تندی كه به همراه داشت باعث رانش و نشست زمین در استان هانیان چین شده است.
بنابراین گزارش، آژانس هواشناسی چین اعلام كرد که این طوفان كه از روز یكشنبه بر روی جنوب دریای چین تشكیل شده بود با سرعت اولیه ۷۲ كیلومتر در ساعت پیش روی خود را آغاز كرده است

باشگاه خبرنگاران جوان

  
; ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ مهر ۱۳۸٦


افزایش ذوب یخ های سطح شمالگان

ایرنا؛ به گفته دانشمندان امریکایی، تابستان امسال میزان ذوب یخ های سطح دریا در قطب شمال به حد بی سابقه یی افزایش یافت. دانشمندان دانشگاه کلرادو در مرکز ملی اطلاعات یخ و برف بولدر اعلام کردند مساحت یخ سطح دریا در قطب شمال در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریورماه) برابر ۵۹/۱ میلیون مایل مکعب بود که از متوسط حداقل مساحت این یخ ها از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۰ حدود یک میلیون مایل مکعب کمتر است.
به گفته این دانشمندان، سطح یخ دریا در قطب شمال از حدود ۳۰ سال پیش که کار ثبت مساحت یخ سطح دریا با ماهواره آغاز شد به پایین ترین سطح خود رسیده است. دانشمندان کاهش سطح یخ دریا در قطب شمال را عامل افزایش غلظت گازهای گلخانه یی می دانند که درجه حرارت های هوا را از ۲ به ۷ درجه فارنهایت در سراسر قطب شمال افزایش داده اند

  
; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ مهر ۱۳۸٦


صدها زبان در آستانه نابودی

مدتی اين مثنوی تاخير شد.

ایسنا؛ بررسی ها نشان می دهد که صدها زبان به سرعت در حال نابودی هستند. عمده این زبان ها در مناطقی همچون شرق سیبری، شمال استرالیا، امریکای جنوبی، جنوب غرب اقیانوس آرام و ایالت اوکلاهامای امریکا تکلم می شوند.
به گفته پژوهشگران، تا پایان این قرن بیش از ۳هزار و ۵۰۰ زبان از بین خواهند رفت. در حال حاضر ۵۰۰ گونه زبان در جهان وجود دارد که به هر کدام از آنها کمتر از ۱۰ نفر تکلم می کنند. مطالعات همچنین نشان داده که هر گاه زبانی می میرد، هیچ زبان دیگری جایگزین آن نمی شود

روزنامه اعتماد

  
; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ مهر ۱۳۸٦