هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

انيميشن جغرافيايی ۲

  
; ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٦


انيميشن های آموزش جغرافيا

 برخی از انيميشن ها در حوزه های مختلف جغرافيايی بهترين گزينه برای آموزش آن موضوع هستند . شايد شما هم با من هم عقيده باشيد به دو نمونه از اين انيميشن ها توجه کنيد.

جغرافيای شهری

 

  
; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٦


من در جغرافيای ايران

حالا که به هر دليل مخاطب وبلاگ ها کم شده شايد يکی از راه ها ی برانگيختن وبگرد ها استفاده از ترفند های ژورناليستی باشد . در زبان جغرافيا هم کم نيستند اين ترفند ها .به عنوان نمونه  شايد يکی از اين راه ها پیدا کردن مختصات جغرافيايی افراد باشد و برای مثال من مختصات جغرافيايی خودم را پيدا کردم .

من طول جغرافيايی ۴۷ درجه و ۲۲دقيقه و ۵ثانيه شرقی و عرض ۳۴درجه و ۳۹ دقيقه و ۵۹ ثانيه  شمالی در استان کرمانشاه هستم . اگر باور نداريد و به تصوير بالا هم اعتماد نمی کنيد به اين آدرس سری بزنيد.

  
; ساعت ۳:٥٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸٦


شتاب روند پديده گرمایش زمين ازسال 2009 ميلادي

سازمان هواشناسی بریتانیا می گوید سرعت فرآیند پديده گرمایش زمین ازهم اكنون تا سال 2009 کند خواهد شد اما بعد از آن بار دیگر به شدت شتاب خواهد گرفت.
به گزارش شبكه BBC، این مطالعه که نتایج آن در نشریه ساینس چاپ شده است پیش بینی می کند که دست کم نیمی از سال های 2009 تا 2014 رکورد تازه ای از نظر شدت دما ثبت خواهند کرد.
به گفته ، پژوهشگران سازمان هواشناسی بریتانیا ، آنها مدلی دقیق نه فقط برای پیش بینی تاثیر فعالیت های انسانی بر تغییرات جوی، بلکه همچنین برای پدیده های طبیعی که می توانند اثری شدید بر دمای کره به جا بگذارند ساخته اند كه اين كار تاكنون توسط ساير محققان انجام نشده بود.
این شامل پدیده هایی مانند ال نینیو در اقیانوس آرام و سایر نوسانات طبیعی و دمای آب اقیانوس ها است.

آنها با تکیه بر این مدل متعادلتر، پیش بینی می کنند که روند افزایش دمای کره از هم اكنون تا سال 2009 کند خواهد شد اما پس از آن سرعت زیادی خواهد گرفت.
به گفته آنها در 5 سال بعد از سال 2009، حداقل 3 سال از اين سال ها حتی از سال 1998 هم گرمتر خواهند بود. سال 1998 از زمانی که ثبت رکورد دما آغاز شد گرمترین سال زمین بوده است.
آنها برای محک زدن مدل خود آن را برای زمان های گذشته به کار گرفتند و متوجه شدند که دمای واقعی کره زمين را با دقت پیش بینی می کند.

جام جم

  
; ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸٦


'سیلی عظیم باعث تشکیل جزیره بریتانیا شده است'

یک مطالعه تازه بر آبراه موسوم به دریای مانش، که مردم بریتانیا آن را"کانال انگلیس" می خوانند، نشان می دهد که بریتانیا بیش از 200 هزار سال قبل پس از جاری شدن یک سیل عظیم در منطقه از بقیه اروپا جدا شده است.

تصاویری که با کمک امواج صوتی در آب (سونار) گرفته شده زخم های عمیقی را در بستر دریای مانش نشان می دهد که باید در اثر جاری شدن ناگهانی مقدار عظیمی آب ایجاد شده باشد.

دانشمندان طی مقاله ای در نشریه "نیچر" گفتند که این سیل احتمالا از یک دریاچه عظیم که اکنون "دریای شمال" است جاری شده است.

به اعتقاد آنها یک رویداد - شاید یک زلزله - باعث شکافته شدن دیواره دریاچه در "تنگه دوور" (Dover Strait) شده باشد.

دکتر سانجیو گوپتا از "امپریال کالج لندن" و همکارانش می گویند که آن حادثه یکی از تعیین کننده ترین ابرسیل ها در تاریخ اخیر زمین بوده است که وضعیت کنونی جزیره بریتانیا را توضیح می دهد.

وی به وبسایت خبری بی بی سی گفت: "این حادثه، یا رشته حوادث، که باعث جاری شدن سیل شد، مسیر تاریخ بریتانیا را تغییر داد."

"اگر آن اتفاق نیافتاده بود، بریتانیا به عنوان شبه جزیره ای در اروپا باقی می ماند. و آنوقت دیگر نیازی به یک تونل زیر آب نبود و می شد مسیر بریتانیا تا فرانسه را پیاده رفت، همانطور که انسان های اولیه پیش از آن حادثه چنین می کردند."

لرزش؟

ایده یک سیل بزرگ در واقع سرچشمه در برداشتی دارد که دانشمندان از عصر یخ در شمال اروپا دارند.

گمان می رود که صدها هزار سال قبل، زمانی که سفره های یخی از اسکاتلند و اسکاندیناوی رو به جنوب به حرکت درآمدند، باریکه ای از خشکی بریتانیا را به قاره اروپا پیوند می زد.

این تیغه خشکی در دریای مانش احتمالا 30 متر بالاتر از سطح دریا بوده است.

محققان پدیده های ماقبل تاریخ گمان می کنند که این تیغه، دیواره جنوبی دریاچه بزرگی در شمال شرق بود که از آب رودهای فعلی تیمز و راین تغذیه می کرده است.

سپس اتفاقی - که آنها در مورد تاریخ دقیق آن مطمئن نیستند - باعث شکسته شدن این باریکه خشکی موسوم به تیغه "ویلد-آرتواس" شد.

دکتر جنی کولی یر از دانشگاه "امپریال" توضیح داد: "شاید علت حادثه جمع شدن آب در پشت دیواره بوده باشد. شاید چیز دیگری آن را سبب شده باشد؛ امروز این امر کاملا شناخته شده است که در ناحیه کنت زمین لرزه های کوچکی روی می دهد."

تغییر مسیر رودها

در هر دو حالت، شکسته شدن تیغه و سرازیر شدن آب به رویدادی خارق العاده دامن زد.

مطالعه کالج امپریال و سازمان حوضه های آبی بریتانیا با استفاده از امواج بسیار قوی سونار برای نقشه برداری از بستر حوضه کانال انگلیس انجام شد.

این تصاویر وجود شیارهای عمیق و سایر مشخصه های خشکی هایی که در آب های تند غرق شده اند را آشکار می کند.

تصور می شود که آن سیل عظیم برای چندین ماه با شدت در جریان بوده است و بنابه تخمین ها هر ثانیه یک میلیون متر مکعب آب را رها می کرده است.

محققان به مجله نیچر گفتند که شکسته شدن تیغه و سیل متعاقب آن باعث تغییر شکل آبگیرهای شمال غربی اروپا شده و جهت حرکت دو رود تیمز و راین را تغییر داده است.

شواهد فسیلی

نظریه مربوط به جاری شدن آن سیل عظیم تقریبا از 30 سال پیش شکل گرفت؛ اما تصاویر سوناری بهترین شواهد تا به امروز برای اثبات آن را فراهم می کند.

مطالعات قبلی درباره بقایای حیوانات ماقبل تاریخ نقش حیاتی کانال مانش را در شکل گرفتن تاریخ طبیعی بریتانیا آشکار کرده بود.

این آبراه در طول زمان مانند یک فیلتر عمل کرده است، چرا که امکان ورود برخی حیوانات از اروپا به بریتانیا را فراهم آورده اما راه بقیه را سد کرده است.

دانشمندان می توانند تاثیر پیدایش کانال را در نوع و ترکیب فسیل های متعلق به برهه های کلیدی تاریخ بریتانیا مشاهده کنند.

 جاناتان آموس
خبرنگار علمی سایت خبری بی بی سی

 

  
; ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٦


تسليت به مناسبت درگذشت استاد يداله فريد

 

بانهايت تاسف خبر درگذشت استاد فرزانه دکتر يداله فريد را صبح ديروز شنيدم . برای ايشان علو درجات و برای بازماندگانشان صبر آرزو دارم . ضايعه درگذشت اين استاد گرانقدر را به همه جامعه جغرافيايی کشور به خصوص شاگردانش ايشان تسليت عرض می کنم. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

به گزارش ايرنا، پروفسور يدالله فريد استاد جغرافياي ايران  با نيم قرن تجربه تدريس و تحقيق به جهت عارضه قلبي درگذشت.
وي كه به عنوان چهره ماندگار جغرافياي كشور در سال ۱۳۸۵ از دست رئيس جمهور لوح سپاس دريافت كرده بود در ادامه درمان و عليرغم تلاش تيم پزشكان در كشور آمريكا دار فاني را وداع گفت و جامعه دانشگاهي و فرهيختگان خصوصاً مردم شريف آذربايجان را دغدار كرد.
پروفسور يداله فريد در اسفند ۱۳۰۸ در شهر تبريز بدنيا آمد. تحصيلات ابتدايي ايشان از دبستان كمال تبريز آغاز و تحصيلات دوره متوسطه را در دبيرستان فردوسي گذارنده و تحصيلات دانشگاهي را تا مقطع ليسانس در دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تبريز در رشته تاريخ و جغرافيا ثبت نام نموده و در سال ۱۳۲۹ به دريافت درجه ليسانس در رشته‌هاي تاريخ، جغرافيا و علوم تربيتي با رتبه اول نائل شد. پس از اخذ ليسانس جهت ادامه تحصيل عازم كشور فرانسه گرديده و با تحصيل در دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه سوربن پاريس با درجه ممتاز (Tres Honorable) موفق به اخذ درجه دكتري جغرافياي انساني با گرايش شهري گرديد. از سال ۱۳۴۲ همكاري خود را با دانشگاه تبريز آغاز كرده و تا سال ۱۳۷۵ خدمات ارزنده‌اي را در تربيت نيروهاي تحصيلكرده دانشگاهي خصوصاً دوره‌هاي تحصيلات تكميلي كارشناسي ارشد و دكتري در رشته جغرافيا ارائه كردند.
وي به جهت علاقه‌ وافرش در خدمت به مردم شريف آذبايجان خصوصاً مناطق محروم و كمتر توسعه يافته استان از سال ۱۳۷۸ با پايه ۱۲ استادي به عضويت هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهر درآمد و با فعال نمودن گروه‌هاي جغرافيا در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهر و كمك به ايجاد دوره تحصيلات تكميلي رشته جغرافيا، در اين دانشگاه خدمات ارزنده‌هاي را ارائه كرد.
اين استاد جغرافيا همچنين مؤسس و مدير مسئول نشريه فضاي جغرافيايي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهر با درجه علمي - پژوهشي بودند كه اين نشريه امسال در بين ۱۱۲ نشريه دانشگاه آزاد اسلامي كشور رتبه اول را كسب كرد.

پروفسور فريد داراي 24 مقاله علمي و پژوهشي چاپ شده در مجلات معتبر بين‌المللي و نيز 13 جلد كتاب مي‌باشد كه 3 مورد آن توسط دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهر به چاپ رسيده است و از بين آنها كتاب شناخت‌شناسي و مباني جغرافيايي انساني ايشان به عنوان كتاب سال 80 انتخاب گرديد
.

  
; ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ امرداد ۱۳۸٦


'فعالیت های انسانی بر بارندگی اثر گذاشته است'

دانشمندان می گویند نخستین شواهد قطعی از تاثیر فعالیت های انسانی بر الگوهای جهانی بارش باران را پیدا کرده اند.

محققان طی مقاله ای در نشریه "نیچر" نوشتند دلایل آشکاری یافته اند که نشان می دهد گرمایش زمین باعث افزایش بارندگی در شمال اروپا و کاهش آن در بخش های جنوبی صحرای آفریقا و بخش هایی از آسیا شده است.

دانشمندان از سال ها قبل قادر به مشاهده شواهد گرمایش زمین در رخدادهای طبیعی مانند دمای سطح دریاها و هوا بوده اند، اما این نخستین مطالعه ای است که شواهدی از تاثیر مصرف سوخت های فسیلی توسط انسان بر الگوهای بارش به دست می دهد.

تیمی از محققان بین المللی به مقایسه تغییرات عینی در میزان بارش طی 75 سال گذشته با الگوهای پیش بینی شده توسط 14 مدل کامپیوتری پرداختند.

این مقایسه نشان دهنده انطباق عمومی آن دو در مورد متوسط میزان بارندگی بود اما دانشمندان همچنین متوجه برخی موارد چشمگیر افزایش و کاهش در قسمت هایی از جهان شدند که تنها با گرمایش ناشی از فعالیت های انسانی قابل توجیه بود.

برای مثال درحالی که ناحیه "ساحل" در آفریقا شاهد کاهش شدید بارندگی در دهه های اخیر بوده است، میزان بارش در بخش هایی از شمال اروپا و کانادا در حدود 10 درصد افزایش یافته است.

دانشمندان مسئول این مطالعه می گویند نمی توانند بگویند که آیا پدیده های شدید جوی امسال مستقیما ناشی از گرمایش زمین است یا خیر.

اما مدل های جوی حاکی از آن است که افزایش بارندگی شدید در بسیاری نقاط جهان با افزایش دما متداولتر خواهد شد.

 منبع :
 BBC

 

  
; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٦