هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

تنهاترين معلم و شاگرد

 

 


يک مدرسه ابتدايي در چين تنها يک دانش آموز و يک معلم دارد.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران از آلمان به نقل از اسکاي نيوز، آقاي "لي يونگ چان" 61 ساله بيش از 25 سال است که در مدرسه اي در دهکده داسو درس مي‌دهد.
او از زماني که اين مدرسه 400 دانش آموز داشته است به عنوان معلم ثابت در مدرسه مشغول به کار بوده و به همين خاطر است که با وجود گذشت چندين سال و کم شدن تعداد دانش آموزان هنوز هم دلش مي‌خواهد که در همين مدرسه درس بدهد.
در طول سال‌ها تعداد زيادي از مردم ساکن اين دهکده که در منطقه کوهستاني واقع شده است به شهر مهاجرت کردند تا جايي که در نهايت تنها 10 دانش آموز در مدرسه باقي ماندند.
در سال 2000 تنها مدرسه اين دهکده به خاطر کمبود دانش آموز بسته شده و بچه‌ها براي تحصيل به دبستاني در شهر فرستاده شدند اما يک دانش آموز دختر باقي ماند.
آقاي چان اکنون تنها براي اين دختر بچه درس مي‌دهد

آموزش نيوز

  
; ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٦


درياچه تار

بعداز ظهر چهارشنبه ۲۰ تير ماه رفتيم به درياچه تار  . اگر چه جاده را برای جلسه فردا مسئولين محلی با گريدر هموار کرده بودند اما همچنان ناهموار و مشکل زا بود. به هر حال در ۲۰ تيرماه شبی را از سرما لرزيدن می ارزيد به مشکلاتش .هر چند نصف شب خانواده ای کولی وار تصميم گرفتند با آن همه جا درست بيايند و نزديک ما اطراق کنند و تا خوابشان ببرد ما را از خواب بيندازند!!

اما چند توصيه : حتما از ماشين شاسی بلند برای سفر به اين محل استفاده کنيد.لباس گرم  و کيسه خواب مطمئن همراه داشته باشيد. همسفر غرغرو همراه نبريد .چيز ديگری لازم نداريد چون همه امکانات برای اقامت يکی دو روزه در آنجا مهيا است. فصل ماهی گيری به قول نگهبان درياچه از يک هفته ديگر آغاز می شود. 

  
; ساعت ٦:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٦


کره زمین با چه سرعتی می‌چرخد؟

همه ما به عنوان مسافران بر روی کره زمین با سرعتی بیش ۱۰۰ هزار کیلومتر در ساعت به دور خورشید می‌چرخیم.
و به این دورنمای سرگیجه‌‌آور این حقیقت را هم اضافه کنید که ما مسافران زمین با سرعتی بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر در ساعت (در خط استوا) به دور خودمان هم می چرخیم این چرخش باعث برآمده شدن کره زمین به بیرون در استوا می‌شود).
البته این سرعت‌ها نسبی هستند (به ترتیب نسبت به خورشید و نسبت به محور قطبی کره زمین).
دلیل این که ما این سرعت سرگیجه‌آور را حس نمی‌کنیم، همان دلیلی است که باعث می‌شود هنگامی هواپیمایی که ما درون آن نشسته‌ایم با سرعت ثابتی حرکت می‌کند، ما متوجه سرعت آن نشویم.
سرعت تنها در ارجاع به یک جسم دیگری که با سرعت متفاوتی حرکت می‌کند قابل اندازه‌گیری است، و هنگامی که در یک چارچوب ارجاع ثابت قرار داریم، نمی‌توانیم سرعتی را حس کنیم.
بنابراین تعجب نکنید که به شما بگوییم کل منظومه شمسی با سرعت تقریبا باورنکردنی بیش از ۹۰۰۰۰۰ کیلومتر در ساعت به دور مرکز کهکشان ما می‌چرخد و خود کهکشان ما نیز نسبت به سایر کهکشان‌های موجود در جهان در حال حرکت است و بالاخره اینکه کل جهان نیز در حال حرکت است.
همشهری آنلاين

  
; ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٦


کره زمین کوچک می‌شود!

اندازه گیریهای جدید دانشمندان آلمانی نشان می‌دهد که زمین پنج میلیمتر کوچکتر از اندازه گیریهای قبلی است.
دانشمندان دانشگاه بن با جمع آوری اطلاعات ۷۰ تلسکوپ و دستگاههای پیشرفته اندازه گیری، قطر زمین را پنج میلیمتر کمتر از اندازه های فعلی محاسبه کردند.
این نتایج که در "ژورنال زمین سنجی" (Journal of Geodesy) منتشر شده است، علاوه براینکه برای به روز کردن کتاب های زمین شناسی مفید است، برای ارزیابی طول و عرض اقیانوس ها نیز حائز اهمیت است.
این دانشمندان در محاسبات خود نشان دادند که قاره آمریکا و اروپا هرسال ۱۸ میلیمتر از هم دور می شوند، در حالی که قاره آفریقا و قاره اروپا با سرعت پنج میلیمتر در سال به یکدیگر نزدیک می شوند.
بنابراین گزارش، دانشمندان آلمانی به کمک سیستم های "جی پی اس" موفق به شناسایی ۴۰۰ نقطه روی زمین شدند که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته بودند.

خبر گزاری مهر

  
; ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٦


سن اشياي باستانی چگونه تعیین می‌شود؟

دانش - همشهری آنلاین:12/4/86
تاریخ‌گذاری اشیای باستانی کار ساده‌ای نیست، اما اندازه‌گیری برخی ایزوتوپ‌های رادیواکتیو می‌‌تواند به تعیین سن مصنوعات و سنگواره‌های قدیمی کمک کند.

تا همین اواخر تاریخ‌گذاری نسبی تنها روش شناسایی سن واقعی یک شی باستانی بود.

باستان‌شناسان با بررسی رابطه شیء با لایه‌های رسوبات در منطقه با مقایسه آن شیء با دیگر چیزهای یافت‌شده در محل اکتشاف، می‌توانند تخمین بزنند شیء در چه زمانی به آن محل  وارد شده است.

گرچه تاریخ‌گذاری نسبی  هنوز روشی بسیار مورد استفاده است، چندین روش تاریخ‌گذاری نوین به آن افزوده شده است.

تاریخ‌گذاری رادیواکتیو شامل تعیین سن یک سنگواره یا نمونه باستانی با اندازه‌گیری میزان کربن 14 در آن است.

کربن 14 یا رادیوکربن یک ایزوتوپ رادیواکتیو طبیعی است که هنگامی تشکیل می‌شود که  پرتوهای کیهانی در بخش فوقانی جو به مولکول‌های نیتروژن برخورد می‌کنند، و باعث اکسیداسیون و تبدیل آنها به دی‌اکسیدکربن می‌شوند.

گیاهان سبز این دی‌اکسیدکربن را جذب می‌کنند، بنابراین تعداد مولکول‌های کربن 14 به طور مداوم تا زمانی که گیاه بمیرد، د رآن افزایش می‌یابد.

کربن 14 همچنین به بدن حیوانات که گیاهان را می‌خورند نیز وارد می‌شود. پس از مرگ مقدار کربن 14 در نمونه آلی همگام با تلاشی مولکول‌ها به طور منظم کاهش پیدا می‌کنئد.

کربن 14 نیمه‌عمری برابر 40±5730 سال دارد، به این معنا که حدود  هر 5700 سال یک بار یک شیء نیمی از محتوای کربن 14 خود  را از دست می‌دهد.

نمونه‌های به دست آمده از 70000 سال گذشته که متشکل از چوب، زغال، استخوان، تورب، شاخ و یا یک بسییاری از اجسام کربن‌دار دیگر باشند،‌با استفاده از تکنیک قابل تاریخ‌گذاری هستند.

iveScienc, 1 May, 2007

  
; ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٦


گونوی بندری

هنوز عرق سفر به آذربايجان خشک نشده بود که راه افتاديم به سمت بلوچستان . در هيچ يک از منابع جغرافيايی چنين سرعتی رو در برای جابجايی عشايری  نديدم الا در عشاير دفتر برنامه ريزی و تاليف!!!!!

تو یکی از فیلم های فارسی آنچنانی که فکر کنم اسمش " تاراج" بود افسر پلیس می گفت بعد از سوسیس بندری و رقص بندری  حالا نوبت رسیده به زینال بندری .

بنابراین چشم ما هم روشن شد به توفان بندری.بعد از خبر وقوع توفان بی سابقه حاره ای به نام گونو که در 60 سال گذشته ( بعد از جنگ جهانی دوم) اتفاق نیفتاده بود .با سه تن از دوستان دفتر به جهت تهیه تصاویری برای متون درسی آتی به چابهار رفتیم .روز یکشنبه سوم تیرماه 86 پرواز مستقیم تهران چابهار که حدود 2 ساعت طول کشید و از ویژگی ها منحصر به فرد آن نسبت به سایر پرواز ها ، اشتیاق عجیب مسافرین به رفتن به دستشویی بود  که بعد از مشاجره یکی از آنها با سر میهماندار هواپیما تازه معلوم شد که مکانی نامناسب برای کشیدن سیگار پیدا کرده بودند.

هوای 35 درجه ای که میهماندار هواپیما اعلام کرده بود با شرجی همراه آن خیلی بیشتر به نظر می رسید و همه زحمت پیشینیان ما را که وجه تسمیه چابهار با به چهار بهار منسوب می دانستند به هدر می داد.

میزبان چابهاری که سعی زیادی برای تامین آسایش ما به خرج داده بودند . هم هر چه سعی می کردند نمی توانستند تعجبشان را از حضور این تیم چهار نفره آن هم 10 روز بعد ازوقوع توفان  پنهان کنند.به هر حال بعد از استراحتی مختصر به اتفاق سری به سا حل چابهار زدیم  و مردمی که سرگرمی تازه ای یافته بودند( تماشا امواج دریای مواج) را زیارت کردیم . دوستان میزبانی با اطلاعاتی که می دادند . مشخص شد که  تشخیص و عملکرد به موقع آنها سبب کاهش بسیاری از حوادث احتمالی بوده است که ممکن بود در اثروقوع واقعی حادثه رخ دهد. به واقع توفان گونو با سا حل چابهار برخورد نداشته است و تنها حاشیه سمت راست دنباله آن سواحل جنوب شرقی را متاثر کرده که نتیجه آن بارندگی بسیار زیاد در مدت زمانی اندک بوده است . پیش روی دریا کمتر از آن حدی بوده که انتظار می رفته است.

.صبح روز بعد ( دوشنبه) با آقای زارعی مسئول آموزش و پرورش نگور ( دشتیاری) از مسیر ساحلی به سمت نگوررفتیم و در مسیراز کوه های  با جنس مارن که محلی ها  به آن کوههای مریخی می گویند تصویر گرفتیم . مشابه این ارتفاعات در مسیر بین جاسک و میناب وجود  دارد و برج و باروی طبیعی آن در برخی از کتب درسی نشان داده شده است. و بعد از آن هم به طرف پسابندر و بندر صیادی گوا تر ( به جزم الف و کسر تا )در منتهی الیه جنوب شرقی رفتیم.با شروع ماه تیر و تا پایان ماه مرداد به علت ناآرامی دریا فصل صیادی تعطیل است  و طبیعتا بنادر صیادی هم خالی ازهر موجود زنده ای. به این ترتیب دوشنبه به گذر از جاده های آب گرفته و بنادر دیدنی موصف گذشت .

سه شنبه به قصد دیدن روستای تیس( طیس) ، دریابار پزم و گل فشان کهیر به سمت کنارک حرکت کردیم . روستای تیس و موج شکن پزم را دیدیم اما به علت آبگرفتگی جاده کهیر امکان رفتن به گل فشان معروف آن میسر نشد  در عوض سواحل تیس که من آن را با دریا بار پزم اشتباه گرفته بودم  مکانی ایده آل برای تصویر برداری شد. ( 12 سال قبل به همراه گروه فیلم برداری فیلم اصطلاحات جغرافیایی دفتر تکنولوژی آموزشی به این منطقه آمده بودم . و زمانی که دوستان مشغول شنا بودند این ساحل زیبا و بی نظیر و دریابار زنده آن را دیدم  و نمی دانم چرا همیشه فکر می کردم که در مقابل موج شکن پزم قرار دارد.)

چند ساعت بعد مشخص شد که توفان دیگری در راه است اگرچه مشخصات این توفان شبیه گونو نبود و بیشتر یک موج باران زای موسمی(مونسون) بود. اما سبب شد که پرواز های روز سه شنبه را لغو کند و طبعا پرواز های روز بعد هم انجام نمی شد. بنابراین شب چهار شنبه با خوش خیالی اینکه ممکن است بتوانیم از زاهدان به تهران پرواز کنیم 12 ساعت با اتوبوس به زاهدان آمدیم و با مشخص شدن لغو پرواز های زاهدان ، با گذراندن 24 ساعت دلپذیر دیگر در اتوبوس،  به تهران رسیدیم . تا به قول یکی از میهمانوازان زاهدانی  یک دفعه هم که شده بفهمیم آنها چه می کشند!!!!!

ساحل چابهار

بين چابهار وپسابندر

بين چابهار وپسابندر

بين بريس و نگور

بچه ها و سرگرمی تازه (سيلاب)

آب بردگی جاده نگور و عورکی

بندر گواتر

پسابندر

غار های تيس

بندرکنارک

ورودی منطقه آزاد تجاری چابهار

ساحل تيس و مار ماهي بیرون افتاده در اثر توفان

ساحل تيس

آب بردگی جاده ساحلی

  
; ساعت ۱:۱۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ تیر ۱۳۸٦


سفر به آذربايجان و گيلان( سفر با خاطره پاره شدن سيم ها)

 

بنايی با داستانی شنيدنی درنزديکی اروميه

نمای شهر اروميه

      

    

و مدرسه ای که در اثر نبود دانش آموز تغيير کاربری داده است!!!!

 

بالاخره بعد ۵ سال امکان سفر به شمال غربی کشور فراهم شد . شايد نگرانی از  برخی چيز ها اين سفر را مسير کرد . روز يکشنبه ۲۴ خرداد صبح زود از تهران راه افتاديم  و ساعت يک بعد از ظهرپس ازپشت سر گذاشتن ماجرای تمام کردن بنزين و پاره شدن سيم کيلومتر به تبريز رسيديم .هتل دريا بعد از گذشت ۱۲ سال همان اتاق را که در سفر قبلی ارائه کرده بود به ما داد .تمام بعد از ظهر صرف رفتن به خسرو شهر - اسکو و کندوان شد که به همت متخصص رايانه ما همه ی عکس ها از بين رفت. شب هم با پيدا کردن الياس صرف حيف و ميل کوفته تبريزی شد. صبح روز دوشنبه به وعده ۵ ساله عبور از درياچه اروميه عمل شد.ساعت   ۵/۹ در اروميه سيم کيلومتر پاره شده را تعمير کرديم و رفتيم سراغ آقای بهروز صمد مطلق که حالا کار ساخت فيلم های مستند را کم کرده و به مشغول زندگيست.

با گشتی در اطراف اروميه شب را در باغ ايشان گذرانديم و صبح بعد از پاره کرده سيم کلاچ و سيم باز کننده درب موتور مراسم سيم پاره کنی را تکميل کرديم . تعمير ماشين تا ساعت ۲ بعد از ظهر برنامه سفر را به تاخير انداخت . بنابراين به طرف سرعين حرکت کرديم .شب و ميهما ن نوازی اهالی سرعين که به درستی با اصول گردشگری آشنا شده اند  خوش گذشت  . صبح روز بعد به طرف انزلی آمديم آن هم با عبور از گردنه حيران و خريدن مقادير متنابهی آت و آشغال از بازار ساحلی آستارا.پيدا کردن ويلا درآخر هفته آن هم در انزلی ماجرايی دارد ناگفتنی. صبح روز ۵ شنبه از مسير کوچصفهان - سنگر و امامزاده هاشم به رودبار رسيديم و بالاخره ساعت ۵/۴ وارد تهران شديم.

عبور از روی درياچه

بقعه شيخ صفی در اردبيل

مرداب انزلی

     

و سرانجام شرور ترين عضو گروه و کلاهی که از دست رفت و به مرداب افتاد

  
; ساعت ٧:٠۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ تیر ۱۳۸٦