هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

دره آهار

چهار شنبه بعد از ظهر با جمعی از دوستان دفتر ، سفری يک روزه داشتيم به دره آهار . سه ساعت راه پيمايی بعد از يک روز کاری  خيلی هم ساده نبود  اما به رفتن از شهر پر دود و دم می ارزيد. شبو آسمان پر ستاره و همراهان نه چندان آماده برای اقامت در چادر و خوابيدن در کيسه خواب . داستان مفصلی دارد به اندازه تمام ساعات طول اين سفر . صبح روز بعد همگی سالم!!!! به خانه برگشتيم.

  
; ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٦


استسقا

 

در خروجی شیراز به سمت یاسوج کوهی را مشاهده می کنید که به خاطره شباهت آن با نیمرخ انسانی که دهانش باز و به سمت آسمان است به آن نام استسقا را داده اند.( به معنی تشنه)

این  تصویر از ناهمواری بین خرانق به اردکان گرفته شده است . به نظر شما کدام یک به نیمرخ انسان بیشتر شبیه است؟

  
; ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٦


دنباله سفر به کوير

هم سفران

صبح روز دوم از مسير قبلی از طريق دامغان - سر کوير ( معلمان) به جندق رفتيم.با طی ۳۵ کيلومتر جاده خاکی به روستای مصر رسيديم. بعد از صرف نهار به خور و با طی يک مسير مستقيم به طبس رسيديم. جاده ای بيه غايت خسته کننده بدون هيچ توقفگاه يا شهر و روستايی . از دل کوير . چند ساعتی وقت صرف ٫يدا کردن اقامتگاهی مناسب شد و هرچه که شاهرود های عزيز نامهربان بودند  طبسی ها ميهمان نواز و با محبت . و از گفتنی های اين شهر ساماندهی اقامتگاه ها از طريق يک سايت رايانه ای در مجتمع توريستی شهرداری طبس بود.صبح روز سوم از مسير طبس يزد به سمت رباط پشت بادام آمديم.

يک آب انبار در مير جندق به مصر

اگر تصوير را بزرگ کنيد و به تابل. دقت کنيد چيز جالبی را خواهيد ديد

  
; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٦


مسير سفر

در نقشه ای که می بينيد . مسير سفر هفته قبل آمده است .

  
; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٦


توفان " گونو " قوي‌ترين تندباد ‪ ۳۰‬سال اخير در سواحل خليج فارس

توفان موسوم به"گونو" كه طي روزهاي اخير در مناطق ساحلي جنوب و شمال خليج

 فارس زندگي عادي مردم را مختل كرده و خسارات فراواني به جاي گذاشته است

،قوي‌ترين توفان منطقه در سي سال اخيرمعرفي شده است .
اين توفان و گردباد استوايي پس ازعبور ازكشور عمان حركت خود را به‌سمت سواحل

چ جنوبي ايران دراستان‌هاي سيستان وبلوچستان وهرمزگان و بخش‌هايي از كرمان

ادامه‌داد و با سرعت و هياهوي كمتر به سواحل و جزاير جاسك، كنارك، چابهار،

تنب‌هاي كوچك وبزرگ و ابوموسي رسيد.

وزش اين توفان كه در سواحل عمان سرعت آن ‪ ۲۰۰كيلومتر و درسواحل ايران كمتر

از اين ميزان گزارش شده است ، در جنوب ايران موجب بروز خسارت‌هاي مالي شد كه

هنوز ميزان آن مشخص نشده است.

"گونو" علاوه بر تخريب بخش‌هايي از سواحل كشور عمان، پاكستان را نيز درنورديد و

خسارت‌هاي فراواني را برجاي گذاشت.

توفان حاره‌اي گونو كه با ارتفاع ‪ ۲متر   به جزاير و شبه جزاير ايران رسيد، موجب شد اين شهرها براي لحظاتي تاريك شود وآب گرفتگي معابر مشكلات مردم را افزايش دهد.

به گفته سرپرست اداره هواشناسي جزيره كيش، توفان گونو در اقيانوس هند براثر افزايش دما و تبخير آب اقيانوس هند ايجاد شده است  

مشخصات توفان حاره‌اي نام توفان: گونو GONU محل تشکيل: اقيانوس هند
نحوه تشکيل: اين توفان حاره‌اي در عرضهاي نزديک استوا در روي آبهاي اقيانوس هند که دماي آن بيشتر از 26 درجه سلسيوس است تشکيل شد. سرعت حرکت: بين 200-150 کيلومتر بر ساعت
مسير حرکت: اين توفان از مبدا تشکيل به سوي غرب حرکت کرد و در حين حرکت بسوي غرب از جنوب هندوستان وارد مرحله سيکلون حاره‌اي شد. از روز دوشنبه تغيير مسير داده و با حرکت به سوي شمال‌غرب وارد محدوده جنوبي درياي عمان شد. در ادامه حرکت در روز سه‌شنبه به آبهاي ساحلي ايران و پاکستان نزديک شد و سبب توفاني شدن دريا ابتدا در نزديک سواحل بندر چابهار شد که بيشترين ارتفاع موج را در نيمه شب سه شنبه به مقدار80/5 متر در فاصله 4 کيلومتري از بندرگاه ايجاد کرد. سپس کمي کاهش يافته و ارتفاع موج به 5/2 متر رسيد و مجددا روند افزايشي يافت و مطابق آخرين گزارش (ساعت 8 صبح محلي روز چهارشنبه) ارتفاع موج 4 متر است.

به نظر مي‌رسد مسير حرکت اين توفان به سبب کاهش بادهاي120 روزه سيستان در دو سه روز گذشته تغيير يافته است و اين، عامل رخداد اين پديده غيرمعمول در منطقه است.
پديده هاي همراه آن:
وزش باد: در آبهاي درياي عمان و تنگه هرمز سرعت باد به 110 کيلومتر بر ساعت مي‌رسد.
مواج بودن دريا: ارتفاع موج به 5/5-4 متر در درياي عمان مي‌رسد.
وضعيت آسمان: آسمان ابري همراه با بارش شديد باران و رعدوبرق.
وضعيت کنوني: آسمان سواحل درياي عمان ابري همراه با بارش شديد باران.
ميزان بارش: بيش از 10 ميليمتر.
ارتفاع موج: 4متردر 4 کيلومتري بندر چابهار
وزش باد: 10 متر بر ثانيه
پيش‌بيني 24 ساعت آينده: آسمان ابري همراه با بارش باران شديد، وزش باد شديد و رعد و برق و مواج بودن دريا.

  
; ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸٦


سفر به مصر از طريق ميامی

بيش از ۲۵۰۰ کيلومتر راه طی شد و از ۶ استان کشور عبور کرديم. اين حاصل ۴ روز

مسافرتی بود که به همراه دوتن از دوستان موافق پيموديم.لذت سفر آن هم سفری که به ميل

 خود می رويم تايی برای مقايسه ندارد. روز دوشنبه  پس از گذشتن از استان تهران به

ميامی در استان سمنان رسيديم و به طرف حسين آباد کالپوش رفتيم . و بااندکی تغيير در

مسير پيش بينی شده به سمت گاليکش آمديم که سيل و بارندگی ناگهانی چيزی نمانده بود که

 همه برنامه های ما را به هم بريزد. جان به در بردنمان هم ناگفتنی های بسيار داشت . به

اين ترتيب به استان گلستان وارد شديم . و همان روز مجددا از طريق گردنه خوش ييلاق به

استان سمنان وارد شديم و با توقفی در بسطام ، شب را در شاهرود مانديم و چه خاطره ای

 از ميهمان نوازی مردم اين شهر به دست آمد. آبروی هر چه ايرانی و سنت ميهمان نوازی

 را يکجا بردند اين هم ولايتی های عزيز.

صبح روز سه شنبه هم با بارندگی شديد آغاز شد و از ترس فرو رفتن در گل ، از خير رفتن

 به ترود و عبور از ۲۰ کيلومتر راه خاکی بين ترود و معلمان گذشتيم و از مسير هميشگی

 دامغان به جندق رفتيم . و از آنجا با گذر ار مسير خاکی ۳۵ کيلومتری به مصر رسيديم.

  ناهار در مسجد مصر و ديدن مدرسه اين روستا که تابلويش يک لنگه در کمدی بود بخش

 ديگری از اين مسافرت جالبی و خاطره انگيز بود.بعد از ظهر با عبور از خور به سمت

طبس رفتيم . و به اين ترتيب سفری کرديم به مصر از طريق ميامی!!!! بقيه سفر را بعد از

 اينکه راهی برای آپ لود کردن تصاوير سفر يافتم  ، نقل می کنم

  
; ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸٦


معرفی يک سايت

حالا که مدرسه ها در زمان برگزاری امتحانات پايان سال هستند . همکاران فرصت بيشتری برای مراجعه به شبکه های اطلاع رسانی دارند. اينجا آدرس سايتی  است که بازی جالبی را در حوزه جغرافيای رياضی و زمين در فضا برای بچه ها فراهم کرده است . سری بزنيد و خودتان هم امتحان کنيد اگر مناسب بود به آنها معرفی کنيد .شايد بخشی از اوقات فراغت تابستانی آنها صرف کار مفيدی شود.

  
; ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٩ خرداد ۱۳۸٦


زمستان هسته ای

 

زمستان هسته ای، یک شرایط آب و هوایی فرضی جهانی است که بنا به پیش بینی کارشناسان میتواند پیامد احتمالی یک جنگ هسته ای در مقیاس بزرگ باشد.
چنین تصور میشود که انفجار تعداد فراوانی سلاح هسته ای، به خصوص در هدفهای قابل اشتعالی چون شهرها، جایی که مقادیر بسیار زیاد خاکستر و دوده به داخل استراتوسفر جو زمین پرتاب میشود، میتواند موجب بروز آب و هوایی به شدت سرد شود.
● چگونگی فرضی این رخداد
مقادیر بزرگی از ذرات و گازهای معلق در هوا (
aerosol) وارد جو شده و به طور قابل ملاحظه ای از میزان نور خورشیدی که به زمین میرسد میکاهند. این ذرات میتوانند تا ماهها و حتی سالها در استراتوسفر باقی بمانند. خاکستر و غبار توسط بادهای غرب به شرق به حرکت درآمده - و از آنجایی که در جنگهای هسته ای، همواره مکانهای خاصی در نیمکره شمالی از جمله هدفهای تعیین شده هستند - از عرض جغرافیایی ۳۰ تا ۶۰ درجه، یک کمربند سراسری از ذرات معلق به دور نیمکره شمالی تشکیل میدهند. ابرهای غبار و دود بیشتر نور و انرزی خورشید را مسدود میکنند و موجب کاهش شدید دمای سطح زمین میشوند.
● تاریخچه
در دوران جنگ سرد، نگرانیهای موجود درباره تسلیحات اتمی بیشتر بر روی خسارات ناشی از انفجار اولیه و خطرات ذرات رادیواکتیو متمرکز شده بود. در نتیجه محققان مطالعه بر روی تاثیرات احتمالی جنگ هسته ای را آغاز کردند. اصطلاح زمستان هسته ای یا
nuclear winter برای اولین بار توسط کارل ساگان (Carl Sagan ۱۹۹۶-۱۹۳۴) ستاره شناس آمریکایی و گروهی از همکارانش استفاده شد، آنها در سال ۸۳ مطلبی تهیه کردند که بعدها با ترکیب حروف نام آنها، TTAPS نام گرفت. این مقاله اولین مطلب مهم و حرفه ای درباره پیامدهای جنگ هسته ای بود که نه تنها صدمات مستقیم این واقعه، که پیامدهای جانبی آن را هم مورد مطالعه قرار داد.
در طی جنگ هسته ای، انفجار کلاهکهای هسته ای میتواند آتشی عظیم برپا کرده، دود و دوده فراوان ناشی از سوختن شهرها و جنگلها به پایین ترین بخش اتمسفر که تروپوسفر نام دارد وارد میشود. بنابر نظریه زمستان هسته ای، این مواد با قرار گرفتن در جو، موجب کاهش مقدار نور خورشید به سمت زمین و به دنبال آن سرد شدن سطح کره میشوند. چیزی نمیگذرد که دود و دوده به خاطر حرارت بالای خود، وارد لایه های بالاتر شده و مدتها بدون امکان شسته شدن در آنجا میمانند. در نهایت این ذرات در ۳۰ تا ۶۰ درجه عرض جغرافیایی نیمکره شمالی جمع شده و کمربندی از ابرهای دودی تشکیل داده و نور خورشید را تا هفته ها یا ماهها مسدود میکنند.
تاریکی و سرمایی که در این مرحله بر زمین حاکم خواهد شد، به علاوه پرتوهای رادیواکتیو، تقریبا تمام گونه های گیاهی و جانوری زمین را نابود خواهد کرد که به نوبه خود، قحطی و بیماری را برای آن دسته از انسانهای باقی مانده از انفجارهای اتمی، به همراه خواهد آورد. در همین حال، از آنجایی که دود، نور و گرمای خورشید را به خود جذب میکند، دمای لایه های بالایی تروپوسفر بالا رفته و با ایجاد وارونگی هوا موجب باقی ماندن مه دود یا
smog در لایه های پایینی خواهد شد. یک پیامد دیگر پیش بینی شده این است که انقجار اتمی میتواند موجب تشکیل اکسیدهای نیتروژن شود که با تخریب لایه حفاظتی ازن در استراتوسفر، امکان عبور مقدار بیشتری اشعه ماورای بنفش را فراهم خواهدنمود.
هرچند که یافته های اولیه در مقاله
TTAPS، با گزارشهای بعدی و نمونه سازی پیچیده و دقیق کامپیوتری تایید شد، اما تعدادی از مطالعات جدیدتر نشان داد که سرمای ایجاد شده کمتر از میزان پیش بینی شده خواهد بود و ممکن است چندین هفته- نه چند ماه- ادامه داشته باشد.
البته در شدیدترین حالت، بسته به تعداد انفجارهای اتمی، شیوه توزیع و فواصل انفجارها، هدفها و بسیاری عوامل دیگر، ابر دوده و غبار میتواند برای ماهها در جو باقی بماند، تقریبا تمام نور خورشید را مسدود کرده و میانگین دما را در بسیاری از مناطق پرجمعیت نیمکره شمالی تا حد زیر درجه انجماد کاهش خواهد داد.
کل ماجرای زمستان هسته ای هنوز از نظر علمی موضوع بحث و جدل باقی مانده است زیرا تعیین مقدار دقیق آسیب وارده به جو، همراه با وسعت و مدت فرایندهای متعاقب آن هنوز با اطمینان اندازه گیری و اعلام نشده است. مخالفان تئوری زمستان هسته ای چنین استدلال میکنند که این ماجرای فرضی ایرادات بسیاری دارد زیرا مفروضات نمونه شبیه سازی شده ایراد داردف برای مثال این نتیجه گیری تنها در زمانی صحت خواهد داشت که درست همان مقدار غبار ذکر شده وارد جو شود و مورد دیگر اینکه در نمونه، چنین فرض شده است که ذرات به طور یکسان و بدون تغییر وارد جو میشوند. عده دیگری از منتقدان نظریه زمستان هسته ای به این نکته اشاره میکنند که نمونه های به کار رفته در شبیه سازی، فاقد فرایندها و واکنشهایی-مانند تاثیر متعادل کننده اقیانوسها- است که میتوانند ترکشهای پرتابی اتمی به جو را کاهش داده یا کند نمایند و تاثیر فراوانی بر پیامدهای محاسبه شده داشته باشند.
در تضاد با مدلهای زمستان هسته ای، تعدادی از نمونه های آب و هوایی وقوع یک "تابستان هسته ای" را پیش بینی کرده اند. آنها تابستان هسته ای را نتیجه گرم شدن کره زمین که به خاطر تاثیرات گلخانه ای ناشی از دی اکسید کربن، بخار آب و ورود ذرات معلق گازی و جامد در لایه های جو رخ داده است، میدانند.
نکته مهم این است که نمونه ها و پیش بینی ها، همه سخنی مشترک دارند و آن تاثیر بسیار مهم و جبران ناپذیر جنگ اتمی بر جو و آب و هوای زمین است. این تاثیرات ناگوار به طور جدی بسیاری از جنبه های زندگی مانند تولید غذا و مصرف انرژی را تحت الشعاع قرار میدهند.

سایت آفتاب

 

www.answers.com
en.wikipedia.org

 

 

  
; ساعت ٦:٤٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٦