هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

سفر افغانستان

خستگی سفر به يک کشور ديدنی آن هم برای کسی که مشتاق ديدن است . اين بار بيش از حد معمول شد . يک سفر کاری برای آموزش کارشناسان و مولفان کتب های درسی افغانستان  که سال گذشته به ايران آمده بودند ايجاب می کرد که وقت زيادی برای تکميل آموزش های آنان صرف شود. شايد در فراغتی ديگر به سيمای کشور افغانستان از منظر جغرافيا بپردازم فعلا به همين چند تصوير اکتفا بفرماييد

 

.

 

 

  
; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸٦


انتشار نخستین عکس های سه بعدی از خورشید

آژانس فضایی آمریکا، ناسا، نخستین عکس های سه بعدی از خورشید را منتشر کرده است.

این عکس ها با کمک داده های جمع آوری شده توسط دو مدارگرد موسوم به "استریو" که در ماه اکتبر پرتاب شده بود تهیه شده است.

تصاویر تازه از خورشید درک دانشمندان از فیزیک منظومه شمسی را بهبود خواهد بخشید و توانایی آنها برای مدل سازی و پیش بینی "وضعیت آب و هوا در فضا" را افزایش خواهد داد.

رویدادهای انفجاری در سطح خورشید که میلیاردها تن ذرات باردار را راهی زمین می کند و باعث اختلال در شبکه های برق و ماهواره ای می شود، از نگرانی هایی است که پیش بینی تحولات خورشید را لازم می آورد.

اين پديده که "فوران انبوه تاج خورشيدی" يا "سی ام ای" (coronal mass ejection) نام دارد همچنین می تواند برای فضانوردان خطرناک باشد.

"سی ای ام" انفجاری از مواد گازی و ذرات باردار به داخل فضا است که از نقطه ای در کورونا يا همان تاج يا پوسته بيرونی خورشيد فوران می کنند. اين فوران ها به لکه های خورشيدی مربوط هستند.

"استریو" یک ماموریت بین المللی به رهبری ناسا و آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز در ایالت مریلند است.

بریتانیا نقشی عمده در این پروژه دارد و کلیه سیستم های عکاسی فضاپیما را فراهم کرده است. این کشور همچنین یک تصویربردار هلیوسفری برای هر ماهواره تحویل ناسا داده است.

مدارگردهای دوقلوی "استریو" تازه ترین ورودی های صف بلندی از تلسکوپ های خورشیدی هستند اما توانایی تصویربرداری سه بعدی آنها توانایی چشمگیر تازه ای در زمینه کاوش پدیده های خورشیدی فراهم می کند.

این دو مدارگرد از زمان پرتاب سال گذشته در دو موقعیت دور از هم قرار گرفته اند: یکی در برابر زمین روی خط سیر کره دور خورشید و دیگری در پشت زمین.

نقطه قوت ماموریت، وجود فاصله میان دو ماهواره است. همانطور که فاصله اندک میان دو چشم انسان به درک عمق کمک می کند، فاصله این دو ماهواره به آنها امکان ایجاد عکس های سه بعدی را می دهد

  
; ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸٦


'توافق' در گفتگوهای تغییرات جوی سازمان ملل

 

 

 

هیات های نمایندگی حاضر در یک کنفرانس عمده سازمان ملل درباره تغییرات جوی می گویند کارشناسان در مورد بهترین راه های مبارزه با گرمایش زمین به توافق دست یافته اند.

کارشناسان ارشد 120 کشور جهان در این همایش بین المللی در بانکوک شرکت داشتند تا راههای مبارزه با گرمایش زمین، به گونه ای که روند اقتصادی کشورها را مختل نکند، بررسی و پیشنهاد کنند.

مذاکرات تا لحظات پایانی کنفرانس ادامه داشت و حتی بر سر تک واژه ها و عبارات مجادلاتی درگرفت.

مسائل مورد اختلاف شامل عبارت بندی مربوط به پروتکل کیوتو، هزینه های کاهش تصاعد گازهای گلخانه ای و انرژی اتمی می شد.

سومین بخش ارزیابی امسال "هیات بین دولتی مطالعه تغییرات جوی" (Intergovernmental Panel on Climate Change) یا "آی پی سی سی" راه های مهار تصاعد گازهای گلخانه ای در جو و عوامل اقتصادی مربوط به آن را بررسی می کند.

این بخش گزارش قرار است روز جمعه در پایتخت تایلند منتشر شود.

'لزوم عمل'

پیتر لوکی، از اعضای هیات نمایندگی آفریقای جنوبی، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "کار تمام است. هرچه می خواستیم و حتی بیشتر در آن گنجانده شده. پیام گزارش این است: باید همین حالا کاری بکنیم."

هیات های حاضر گفتند چین در طول کنفرانس مکررا سعی کرد برخی عناصر متن پیش نویس را که برای مباحثات یک هفته ای آماده شده بود کمرنگ کند.

پکن مشتاق بوده است اشارات به حالت هایی که بیم دارد بر رشد کوتاه مدت اقتصادی آن تاثیر بگذارد حذف شود.

"آی پی سی سی" قبلا در سال جاری دو عنصر دیگر از گزارش ارزیابی جهانی خود که به ترتیب به علم تغییرات جوی و تاثیرات بالقوه آن می پرداخت را منتشر کرده است. این چهارمین گزارش این هیات از سال 1990 تاکنون است.

تلاش برای تثبیت تراکم گازهای گلخانه ای

پیش نویس گزارش هزینه های احتمالی تثبیت تراکم گازهای گلخانه ای در اتمسفر به درجات مختلف را برای اقتصاد جهانی ارزیابی می کند.

به گفته ریچارد بلک خبرنگار امور محیط زیست بی بی سی این ارزیابی می گوید هدف گرفتن میزان تراکمی از دی اکسید کربن معادل 650 پاره در میلیون (پی پی ام) باعث افت تولید ناخالص جهانی به میزان 2/0 درصد خواهد شد، درحالی که هزینه یک هدف بلندپروازانه تر معادل 550 پی پی ام برای تولید ناخالص جهانی در حدود 6/0 درصد خواهد بود.

تراکم فعلی دی اکسید کربن در جو تقریبا 425 پی پی ام است و بسیاری از دانشمندان تغییرات جوی اکنون استدلال می کنند که تنها توافق با نگاه داشتن سطح این گاز زیر 450 پاره در میلیون می تواند مانع پیامدهای عمده آب و هوایی شود.

پیش نویس ارزیابی تازه "آی پی سی سی" می گوید حفظ تراکم در این سطح می تواند هزینه ای معادل 3 درصد تولید ناخالص جهانی به بار آورد.

استفان اشنایدر استاد دانشگاه استانفورد در کالیفرنیا که به تنظیم این پیش نویس کمک کرده می گوید افزایش دما به اندازه 2 تا 3 درجه سانتیگراد به انقراض بالقوه وسیع موجودات زنده، پیدایش مشکلات جدی برای مناطق ساحلی، ناپدید شدن یخچال های کوهستانی و ذوب سفره های یخی منجر خواهد شد.

وی افزود: "... و اگر بخواهیم شانسی بهتر از 20-30 درصدی در جلوگیری از این وضع داشته باشیم باید از پایدار کردن سطح تراکم در طیف 450 تا 550 پی پی ام صحبت کنیم.

"

آی پی سی سی در زمینه سیاستگذاری توصیه ای ارائه نمی کند با این حال چین و برخی دیگر از هیات های نمایندگی حاضر در کنفرانس تلاش کرده اند اشارات به سطوح پایین تر تثبیت گازهای گلخانه ای را کمرنگ کنند

 

  
; ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸٦


کشف سیاره ای 'شبیه زمین' در فاصله 20 سال نوری

منجمان سیاره ای را در خارج از منظومه شمسی ردیابی کرده اند که بیش از هر سیاره خارجی دیگری که تا به امروز کشف شده به زمین شباهت دارد؛ کره ای که امکان دارد آب بر سطح آن جاری باشد.

این سیاره در مدار ستاره کم فروغی به نام "Gliese 581" که فقط 20 سال و شش ماه نوری از زمین فاصله دارد در صورت فلکی "میزان" (Libra) کشف شده است.

دانشمندان این کشف را با کمک تلسکوپ 6/3 متری "اسو" (رصدخانه جنوبی اروپایی) انجام داده اند.

آنها می گویند دمای ملایم سطح سیاره بدان معنی است که هرگونه آبی در آن احتمالا در حالت مایع وجود دارد و این موضوع شانس وجود حیات در آن را افزایش می دهد.

استفان اودری از رصدخانه ژنو که نویسنده اصلی مقاله ای علمی در این باره است می گوید: "ما تخمین زده ایم که میانگین دمای این 'ابرزمین' چیزی میان صفر و 40 درجه سانتیگراد باشد، و بنابراین آب در آن در حالت مایع خواهد بود."

"به علاوه، شعاع آن تنها باید یک و نیم برابر شعاع زمین باشد، و مدل ها پیش بینی می کند که این کره یا سنگی است - مثل زمین - یا پوشیده از اقیانوس ها."

خاویر دلفوسه، از اعضای تیم محققان دانشگاه گرنوبل، افزود: "همانطور که می دانیم آب برای وجود حیات اهمیت اساسی دارد."

به اعتقاد وی این سیاره ممکن است به هدف خیلی مهمی برای ماموریت های آینده فضایی جهت یافتن زندگی فرازمینی بدل شود.

در اینگونه ماموریت ها تلسکوپ هایی در فضا قرار داده خواهد شد که می توانند "نشانه های" نوری گویای وجود فرآیندهای بیولوژیکی را ردیابی کنند.

این رصدخانه های فضایی در پی ردیابی آثار گازهای جوی مانند متان و حتی نشانگرهای کلوروفیل، رنگدانه های گیاهان زمینی که نقشی حیاتی در فتوسنتر بازی می کنند، برخواهند آمد.

ردیابی 'غیرمستقیم'

این سیاره خارجی کوچکترین سیاره یافت شده تا به امروز است و ظرف تنها 13 روز یک دور کامل حول ستاره مرکزی می گردد.

در اصطلاح منجمان به سیاراتی که حول سایر ستاره ها غیر از خورشید می گردند سیاره خارجی گفته می شود.

فاصله این سیاره از ستاره مرکزی چهارده بار کمتر از فاصله زمین از خورشید است.

با این حال با توجه به اینکه این ستاره مرکزی کوچکتر و سردتر - و در نتیجه کم فروغ تر - از خورشید است، سیاره مورد نظر در "ناحیه قابل سکونت" اطراف آن، یعنی ناحیه ای که آب می تواند در آن به صورت مایع باشد قرار دارد. منظومه گلیس 581 توسط رصدخانه جنوبی اروپایی (European Southern Observatory) در لا سیلا واقع در کویر آتاکاما شناسایی شد.

پژوهشگران برای این اکتشاف، از یک ابزار بسیار حساس که می تواند تغییرات بی نهایت کوچک در شتاب یک ستاره هنگام کشیده شدن توسط نیروی گرانش سیاره ای در آن اطراف را اندازه گیری کند استفاده کردند.

منجمان هنوز مجبور به توسل به این شیوه ها هستند زیرا تلسکوپ های فعلی قادر به عکس گرفتن از اجرام آسمانی خیلی دوردست و کم فروغ مانند سیارات خارجی نیستند، به ویژه اگر در نزدیکی ستاره ای درخشان قرار داشته باشند.

تاکنون وجود سه سیاره در منظومه گلیس 581 استنباط شده است. به غیر از "اَبَر زمین" دو سیاره دیگر یکی 15 برابر زمین و دیگری 8 برابر زمین در این منظومه وجود دارد.

کشف تازه باعث هیجان زیادی میان دانشمندان شده است.

از میان 200 سیاره خارجی که تاکنون کشف شده، شمار بسیار زیادی از آنها غول های گازی از نوع مشتری هستند که دمای آنها به علت نزدیکی به خورشیدهای داغ، بسیار بالاست.

الیسون بویل، مسئول بخش نجوم در موزه علوم لندن در مورد این اکتشاف گفت: "از همه سیاراتی که تاکنون در اطراف سایر ستاره ها پیدا کرده ایم، این یکی طوری به نظر می رسد که گویی حاوی مخلفات لازم برای حیات باشد."

"فاصله اش از ما 20 سال نوری است یعنی به این زودی ها به آن پا نخواهیم گذاشت و باید منتظر انوع تازه فناوری های رانشی که می تواند در آینده تغییر کند باشیم. و واضح است که تلسکوپ های قدرتمندی را بر آن متمرکز خواهیم کرد تا ببینیم چه می توانیم رؤیت کنیم."

"اینکه آیا جای دیگری (غیر از زمین) زندگی وجود دارد یا نه سوالی اساسی است که همه ما می پرسیم."

CTV.ca News Staff

  
; ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸٦


سلام از شهر کابل

با همه مشکلات و سرعت کم از شهر کابل به همه سلام می رسانم دو هفته دیگر برخواهم گشت و مجددا در خدمت خواهم بود

  
; ساعت ۳:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٦