هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

مسابقه علمی دبيران جغرافيا

مقدمه: 

برگزاری مسابقات علمی و فعالیت های فوق برنامه با هدف ایجاد انگیزه در دبیران یکی از مسائلی است که در دوره های آموزشی مختلف, مورد توجه برنامه ریزان و سیاستگذاران قرار گرفته است. در این راستا و به منظور اشاعه و توسعه ی فرهنگ به کارگیری ICT در آموزش و پرورش, گروه درسی جغرافیا با همکاری واحد IT دفتر برنامه ریزی و تألیف کتب درسی, پیشنهاد برگزاری مسابقه ی علمی با هدف جذب دبیران جغرافیا و استفاده از توانمندی های ایشان در جهت تقویت محتوای سایت جغرافیا را نموده است که در ادامه به شرح آن پرداخته می شود.

.

اهداف طرح:

 
1. اشاعه فرهنگ استفاده از فناوری‌های نوین در بین دبیران جغرافیا
2. اشاعه برنامه درسی جغرافیا
3. افزایش تعداد كاربران سایت گروه درسی جغرافیا
4. تبدیل مراجعه كنندگان مقطعی به مراجعه كنندگان دائمی
5. شناسایی نیروهای توانمند جهت همكاری در پشتیبانی محتوایی سایت
6. تقویت انگیزه دبیران جغرافیا جهت همكاری در تدوین برنامه‌های درسی

مخاطبان طرح:

دبیران جغرافیای دوره متوسطه كل كشور

مراحل و روش اجرا:


1. فراخوان طرح: این مرحله از طریق مجلات رشد، نشریه نگاه، سایت‌های وزارت آموزش و پرورش، دفتر و آموزش و پرورش و همچنین با ارسال بخشنامه به سازمان‌های آموزش و پرورش استان‌های كشور این مرحله انجام خواهد شد. همچنین از طریق آگهی به صورت زیرنویس در شبكه‌ی آموزش سیما و نیز روزنامه‌ها اقدام به این كار خواهد شد.
2. طراحی آزمون ویژه دبیران: این آزمون در راستای اشاعه برنامه درسی بوده و تأکید آن بر مؤلفه های برنامه درسی جغرافیا و رویکردها و اصول حاکم بر برنامه درسی و معیارها و سازماندهی محتوا می باشد. دبیران شرکت کننده, ضمن مطالعه ی موارد فوق الذکر جهت شرکت در آزمون, نظرات و پیشنهادات خود را جهت اصلاح و بهبود برنامه درسی جغرافیا ارائه می نمایند.
3. ثبت نام دبیران در سایت گروه جغرافیا
4. برگزاری آزمون و اعلام نتایج
5. اهداء جوایز
6. تهیه گزارش مسابقه

زمان‌بندی اجرای طرح: 

1. فراخوان طرح: آذر ماه 1385
2. اعلام نتایج: 22 بهمن ماه 1385

جوایز:

1. نفر اول كمك هزینه سفر به كربلای معلی 3,000,000 ریال
2. نفر دوم كمك هزینه سفر به سوریه 2,500,000 ریال
3. نفر سوم كمك هزینه سفر به سوریه 2,000,000 ریال
4. نفرچهارم كمك هزینه سفر به مشهد 1,500,000 ریال
5. نفرپنجم كمك هزینه سفر به مشهد 1,000,000 ریال
6. نفرششم تا دهم مبلغ 700,000 ریال وجه نقد یا 1,000,000ریال بن كتاب
7. نفر یازدهم تا بیستم مبلغ 500,000 ریال وجه نقد یا 700,000ریال بن كتاب

نتایج و دستاوردها:

 
1. آشنایی دبیران جغرافیا با برنامه درسی جغرافیا
2. بهره گیری دبیران جغرافیا از فناوری های اطلاعات و ارتباطات
3. ایجاد بستر مناسب جهت تعاملات گروهی و فردی دبیران جغرافیا
4. ارتقاء سطح علمی دبیران جغرافیا از طریق مطالعه مقالات و منابع علمی به روز در حوزه جغرافیا
5. ایجاد امکان فرصت تبادل نظر دبیران جغرافیا با یکدیگر به منظور استفاده از نظرات آنان در تدوین برنامه درسی جغرافیا

 

 

 

  
; ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٥


رتبه ايران در مبارزه با گازهاي گلخانه‌اي

ايران در مبارزه با گازهاي گلخانه‌اي در جهان در رتبه 49 و بالاتر از آمريكا، كانادا و چين قرار گرفت.

به گزارش فارس به نقل از «ساندي ميرر»، در ميان كشورهاي جهان سوئد به عنوان فعالترين كشور در مبارزه با گازهاي گلخانه‌اي و تغييرات آب و هوايي شناخته شده است.
اين كشور 25 درصد از انرژي مورد نياز خود را از منابع تجديدپذير تأمين مي‌كند.

پس از اين كشور، انگليس در رتبه دوم قرار گرفته است.در ميان كشورهاي صنعتي انگليس تنها كشوري است كه جزء ده كشور اول دنيا در مبارزه با گازهاي گلخانه اي قرار گرفته است.

بر اساس اين گزارش ايالات متحده آمريكا از اين نظر رتبه‌اي بهتر از 53 را بدست نياورده است و اين در حالي است كه 21 درصد از گازهاي گلخانه اي جهان در اين كشور توليد مي‌شود.

در ميان كشورهاي جهان،‌ايران در رتبه‌اي بالاتر از آمريكا و در رده 49 جاي گرفته است.
كشورهاي دانمارك، مالت، آلمان، آرژانتين، مجارستان، برزيل، هند و سوئيس نيز به ترتيب رتبه‌هاي سوم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.

كشورهاي استراليا و كره جنوبي نيز به ترتيب رتبه‌هاي 47 و 48، تايلند رتبه 50، كانادا رتبه 51، قزاقستان رتبه 52، چين رتبه 54، مالزي رتبه 55 و عربستان رتبه 56 را بدست آورده‌اند.

منبع:http://www.baztab.com/news/53138.php

 

 

  
; ساعت ٧:٤٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٥


افتتاح کنفرانس تغییر آب و هوا در نایروبی

کنفرانس بین المللی تغییر وضعیت آب و هوایی زمین در نایروبی کنیا با حضور مقاماتی از سراسر جهان از روز دوشنبه 6 نوامبر کار خود را آغاز کرده است.

"مودی آوری"، معاون رییس جمهور کنیا، این کنفرانس را که توسط سازمان ملل متحد برگزار می شود افتتاح کرده است. وی در مراسم گشایش، هشدار داده که تغییر وضعیت آب و هوایی و گرم تر شدن زمین تهدیدی جدی علیه بشریت است.

این کنفرانس قرار است در مورد ایجاد یک صندوق جدید برای کمک به کشورهای در حال توسعه به منظور آماده شدن در برابر تغییر دمای زمین تصمیم گیری کند.

هیات های اعزامی به این کنفرانس همچنین خواهان آن هستند که فشار بیشتری بر آمریکا برای امضا معاهده کیوتو در مورد کاهش گازهای گلخانه ای وارد شود.

پیش از آغاز به کار این کنفرانس، سازمان ملل متحد گزارشی را منتشر ساخت که طبق یافته های آن بخش بزرگی از شهرهایی چون لاگوس (نیجریه)، دارالسلام (تانزانیا) و کیپ تاون (آفریقای جنوبی) به دلیل بالا رفتن سطح دریاها ناپدید خواهند شد.

تغییر وضعیت آب و هوایی همچنین باعث سرازیر شدن سیل، کم شدن منابع آب آشامیدنی و کاهش تولید محصولاتی از قبیل ذرت و ارزن در آفریقا می شود.

نشست نایروبی، دوازدهمین کنفرانس سازمان ملل در مورد تغییر وضعیت آب و هوای زمین پس از اجلاس ریو در سال 1992 است.

یک دهه از امضا معاهده کیوتو می گذرد اما گزارش های جدید نشان می دهد که میزان تولید گازهای گلخانه ای در جهان رو به افزایش است.

گزارش سازمان ملل در مورد تاثیر منفی افزایش دمای زمین بر آفریقا در حالی منتشر می شود که پیش از این "سر نیکولاس استرن"، اقتصاد دان ارشد سابق بانک جهانی در گزارشی به دولت بریتانیا هشدار داده بود که در صورت پرهیز دولت ها از اقدامات جدی در مقابله با مشکل تغییر دمای زمین، جهان با بحران اقتصادی بزرگی مواجه خواهد شد و تا سال 2050 بخش های بزرگی از دنیا غیر قابل سکونت خواهد شد.

این گزارش خاطر نشان می کرد که بی اعتنایی به تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به مشکلات زیر منجر شود:

سیل ناشی از بالا رفتن سطح آب دریاها به بی خانمان شدن حدود 100 میلیون نفر منجر می شود.

در نتیجه ذوب شدن یخچال های قطبی، یک ششم جمعیت کره زمین دچار کمبود آب خواهد شد.

حیات وحش به خطر می افتد و در بدترین وضعیت 40 درصد انواع موجودات حیات وحش منقرض می شوند.

خشکسالی منجر به بوجود آمدن میلیونها "پناهده آب و هوایی" خواهد شد.

سر نیکولاس استرن، در گزارش خود گفته بود که شکست در مواجهه با تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به فروپاشی اقتصادی و اجتماعی در جوامع انسانی منجر شود و خساراتی مانند دو جنگ جهانی بر جای گذارد.

طبق این گزارش، ادامه روند موجود می تواند به کاهش رشد اقتصادی در جهان تا 20 درصد منجر شود، در حالی که مقابله با مشکل تغییر وضعیت آب و هوایی زمین در حال حاضر تنها یک درصد تولید ناخالص داخلی کشورها را به خود اختصاص خواهد داد.

 

  
; ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٥


راه اندازی سايتی در مورد نقشه برداری

سايت http://www.geomatic.ws/     (ژئوماتيک) در موضوعات نقشه برداری توسط تعدادی از دانشجويان اين رشته راه اندازی شده است . ضمن آرزوی توفيق برای اين عزيزان از همه دوستان و همکاران علاقه مند دعوت می کنم سری به مطالب ارزشمند اين سايت بزنند.

  
; ساعت ٧:۳۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٥


مايكروسافت ارائه خدمات نقشه‌هاي سه بعدي شهرها را آغاز كرد

 

شركت "مايكروسافت" قابليت جالب و جديدي را به خدمات نقشه‌هاي آن‌لاين "ويرچوال ارث"(‪ (Virtual Earth‬خود افزوده كه بر اساس آن كاربران مي‌توانند نقشه‌هاي سه‌بعدي ‪ ۱۵‬شهر بزرگ آمريكا را در نمايشگر رايانه خود مشاهده كنند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، شركت "مايكروسافت" اعلام كرده‌است كه به مرور نقشه‌هاي سه‌بعدي شهرهاي بيشتري را از آمريكا و احتمالا كشورهاي ديگر بدين خدمات خواهد افزود.

كارشناسان عقيده دارند "مايكروسافت" خدمات جديد نقشه‌هاي سه‌بعدي "ويرچوال ارث" را به منظور رقابت با خدمات محبوب عكسهاي ماهواره‌اي "گوگل ارث" شركت "گوگل" راه‌اندازي كرده است.

"گوگل ارث" هم‌اكنون محبوب‌ترين خدمات تصاوير ماهواره‌اي اينترنت محسوب مي‌شود به طوري كه از زمان ارائه آن در ژوئن سال ‪ ۲۰۰۵‬تاكنون بيش از ‪۱۰۰‬ ميليون كاربر نرم‌افزار ويژه استفاده از آن را دانلود و در رايانه خود نصب كرده‌اند. "گوگل ارث" به اندازه‌اي كامل و گسترده است كه هم‌اكنون يك سوم از جمعيت جهان مي‌توانند به كمك همين خدمات تصاوير ماهواره‌اي بام خانه خود را در اينترنت مشاهده كنند.

نكته مهم خدمات "ويرچوال ارث" شركت مايكروسافت اين است كه بر خلاف "گوگل ارث" كه كاربران براي استفاده از آن بايد يك نرم‌افزار را از وب سايت گوگل دانلود و در رايانه خود نصب كنند، خدمات "ويرچوال ارث" نيازي به هيچ نرم‌افزار اضافي نداشته و نقشه‌هاي سه‌بعدي شهرها را درون پنجره مرورگر كاربر نمايش مي‌دهد.

خدمات نقشه‌هاس سه‌بعدي مايكروسافت هم‌اكنون در آدرس اينترنتي "‪ "www.live.com‬قابل دسترسي است.

،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۸/۱۶

  
; ساعت ٦:٥۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٥


حمل‌ونقل ، تامين غذا و انرژي خانگي مهمترين آلاينده هاي محيط زيست هستند

 

بخش اعظم تخريب محيط زيست تنها در پي تامين بخش كوچكي از محصولات و نيازمندي‌هاي انسانها رخ مي‌دهد كه با سه موضوع اصلي حمل و نقل ، تامين غذا و تامين انرژي مصرفي خانگي در ارتباط است.


به گزارش سايت اينترنتي "لايو ساينس"، تحقيقات جديد نشان مي‌دهد ‪ ۷۰‬تا ‪ ۸۰‬درصد تخريب محيط زيست با اين سه موضوع مرتبط است.

اين يافته‌ها بر اساس نتايج يازده مطالعه جداگانه در يك شماره ويژه از نشريه زيست بوم صنعتي "ييل"(‪ (Yale‬به چاپ رسيده است كه در آن تلاش شده آثار زيست محيطي گروه‌هاي اصلي توليدات انسان بررسي شود.

بررسي نتايج اين تحقيقات نشان مي‌دهد حمل و نقل بويژه توسط خودروها و هواپيماها، توليد غذا بويژه گوشت و لبنيات و توليد انرژي براي تامين برق مصرفي و گرماي خانه‌ها مهمترين عواملي هستند كه سبب تخريب گسترده محيط زيست مي‌شوند.

به گفته "ريد ليفست" سردبير مجله "ييل"، در اين بررسي به جاي تنها اندازه‌گيري صرف آثار منفي فعاليتهاي بشري، تلاش شده سياستهاي زيست محيطي كارآمدتري پيشنهاد شود.

در اين مطالعه تمامي طول عمر هر محصول توليدي انسان مورد بررسي قرار مي‌گيرد كه شامل توليد، مصرف و دور انداختن آن مي‌شود. به طور مثال، چگونگي توليد يك خودرو از مواد اوليه، ميزان آلايندگي آن در طول دوران فعاليت و چگونگي كنار گذاشته شدن آن از مصرف همگي در اين تحقيقات مورد توجه قرار گرفته است.

برخي كارشناسان عقيده دارند بايد سياستهايي تعيين شود كه بر اساس آن تمامي محصولات بشري از لحاظ ميزان آسيبي كه در چرخه حياتشان به محيط زيست مي‌رسانند طبقه‌بندي شده و بدين ترتيب مصرف‌كنندگان با آگاهي از ميزان "سبز بودن" هر محصول، نيازمندي‌هاي خود را تامين كنند.

ايرنا ‪۸۵/۰۸/۱۵

  
; ساعت ٦:٥٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٥


افزايش دماي زمين سبب رشد انفجار گونه جمعيت حشرات خواهد شد

خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۸/۱۶

تحقيقات جديد نشان مي‌دهد افزايش دماي زمين مي‌تواند به افزايش جمعيت حشرات در جهان منجر شود كه اين امر پيامدهاي بسيار وخيمي براي انسانها به همراه خواهد داشت.

به گزارش سايت اينترنتي "لايوساينس"، اين تحقيقات حاكي از آن است كه جمعيت حشرات ساكن در مناطق گرمتر زمين به علت برخورداري از سطح سوخت و ساز بالاتر و نيز توليد مثل بيشتر در مقايسه با ساير انواع حشرات، با بالا رفتن دماي هوا سريعتر افزايش مي‌يابد.

محققان دانشگاه "واشينگتن" كه اين مطالعه را انجام داده‌اند عقيده دارند افزايش جمعيت حشرات فقط افزايش موارد گزيدگي حشرات در فصل تابستان را به دنبال ندارد، بلكه اين پديده مي‌تواند به مصرف بيشتر آفت كش‌ها در كشاورزي بينجامد كه بسيار هزينه‌بر و مضر خواهد بود.

از سوي ديگر، افزايش جمعيت حشرات سبب شيوع بيشتر بيماري‌هايي مي‌شود كه توسط حشرات منتقل مي‌شود. به گفته "ملاني فرزير" دانشجوي دكتراي دانشگاه واشنگتن و سرپرست اين مطالعه، عامل بيماري مالاريا و برخي ديگر از انواع بيماري‌ها توسط حشرات به انسانها منتقل مي‌شوند كه رشد جمعيت حشرات به معناي آمار بالاتر ابتلا به اين بيماري‌ها خواهد بود.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد مرزهاي مناطقي از جهان كه بيماري مالاريا در آن شيوع دارد از هم‌اكنون در حال گسترش است و موارد جديدي از اين بيماري در مناطقي كه در گذشته مالاريا در آنها وجود نداشت، به چشم مي‌خورند كه اين امر به علت افزايش دما و نيز گسترش مناطقي كه پشه‌ها مي‌توانند در آنها زيست كنند، رخ داده است.

"فرزير" اعلام كرد: هنوز نمي‌توان به طور دقيق پيش‌بيني كرد كدام گونه‌هاي حشرات با افزايش دما سازگاري يافته و كدام يك از آنها حتي منقرض مي‌شوند، اما از آنجا كه روند سازگاري حشرات با شرايط جديد به سرعت رخ مي‌دهد، در سالهاي نه چندان دور نتايج افزايش دما بر حيات حشرات را شاهد خواهيم بود

  
; ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٥


هشدار در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی زمین

یک گزارش جدید در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی زمین که برای دولت بریتانیا تهیه شده نشان می دهد که در صورت پرهیز دولت ها از اقدامات جدی در مقابله با این مشکل، جهان با بحران اقتصادی بزرگی مواجه خواهد شد و تا سال 2050 بخش های بزرگی از دنیا غیر قابل سکونت خواهد شد.

این گزارش که توسط "سر نیکولاس استرن"، اقتصاددان ارشد سابق بانک جهانی تهیه شده، خواهان آن شده که سران کشورها، هر چه سریعتر به اقدام برای حل این مشکل بپردازند.

تونی بلر نخست وزیر بریتانیا نیز گزارش منتشر شده در مورد عواقب تغییر وضعیت آب و هوایی زمین را هشداری برای تمام کشورهای دنیا خوانده است.

گوردون براون، وزیر خزانه داری بریتانیا هم وعده داده که کشورش رهبری اقدام جهانی در مورد این مشکل را به عهده خواهد گرفت.

نیکولاس استرن در گزارش خود هشدار داده که در صورت ادامه بی توجهی به این مشکل، مردم دنیا باید عواقب شدید آن را پذیرا باشند.

این گزارش می گوید که بی اعتنایی به تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به مشکلات زیر منجر شود:

سیل ناشی از بالا رفتن سطح آب دریاها به بی خانمان شدن حدود 100 میلیون نفر منجر می شود.

در نتیجه ذوب شدن یخچال های قطبی، یک ششم جمعیت کره زمین دچار کمبود آب خواهد شد.

حیات وحش به خطر می افتد و در بدترین وضعیت 40 درصد انواع موجودات حیات وحش منقرض می شوند.

خشکسالی منجر به بوجود آمدن میلیونها "پناهده آب و هوایی" خواهد شد.

آقای بلر در کنفرانسی در لندن گفته است که این گزارش باید به سکون و بی تحرکی در برخورد با این مشکل پایان دهد.

نخست وزیر بریتانیا افروده است که گزارش جدید، مهم ترین سندی است که تا کنون به دولت وی ارائه شده است.

تونی بلر همچنین هشدار داده که اگر دولت ها در سراسر جهان فورا به مساله تغییر وضعیت آب و هوایی زمین نپردازند، عواقب فاجعه آمیز آن قابل جبران نخواهد بود.

نخست وزیر بریتانیا گفته است که کشورش باید در این زمینه الگویی برای سایرین باشد اما بریتانیا تنها دو درصد گازهای گلخانه ای دنیا را تولید می کند و تنها اقدام بین المللی می تواند به این مشکل پایان دهد.

سر نیکولاس استرن، در گزارش خود گفته است که شکست در مواجهه با تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به فروپاشی اقتصادی و اجتماعی در جوامع انسانی منجر شود و خساراتی مانند دو جنگ جهانی بر جای گذارد.

طبق این گزارش، ادامه روند موجود می تواند به کاهش رشد اقتصادی در جهان تا 20 درصد منجر شود، در حالی که مقابله با مشکل تغییر وضعیت آب و هوایی زمین در حال حاضر تنها یک درصد تولید ناخالص داخلی کشورها را به خود اختصاص خواهد داد.

گزارش جدید تغییر وضعیت آب و هوایی، از سران تمام کشورها می خواهد که به وضع مالیات و قوانینی بپردازند که باعث کاهش تولید گازهای گلخانه ای شود.

آقای استرن گفته است که حرکت به سوی دنیایی که در آن از سوخت های فسیلی کمتری استفاده شود، به معنای اندکی فقیرتر بودن است اما اگر این اقدام به تعویق بیفند، هزینه های آن برای مردم دنیا بسیار بیشتر خواهد بود.

سر نیکولاس استرن همچنین در مصاحبه با بی بی سی گفته است که دمای زمین در صورت ادامه روند فعلی طی 100 تا 150 سال آینده با 5 درجه افزایش روبرو خواهد شد که عواقب آن مانند وضعیت آخرین دوره عصر یخی خواهد بود

این گزارش می گوید که بدون اقدام جهانی، حدود 200 میلیون نفر از مردم زمین به علت خشکسالی یا سیل مجبور به آوارگی خواهند شد.

آقای استرن در گزارش خود ابراز خوش بینی کرده که جامعه جهانی در صورت اقدام قوی و یکپارچه، در حالی که زمان و دانش کافی در این مورد دارد می تواند بر مشکل موجود فائق آید.

دولت بریتانیا بر این امید است که گزارش 700 صفحه ای آقای استرن بتواند آمریکا و اروپا را به لزوم مقابله با مشکل تغییر وضعیت آب و هوایی متقاعد کند.

گوردون براون، وزیر خزانه داری بریتانیا به همتایان اروپایی خود در این زمینه نامه نوشته و از آنها خواسته که برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای اقدامات لازم را انجام دهند.

وزیر خزانه داری بریتانیا خواهان آن است که تا سال 2020 تولید گازهای گلخانه ای تا 30 درصد کاهش یابد.

این اولین گزارشی است که درباره تغییر وضعیت آب و هوایی زمین توسط یک اقتصاددان و نه یک دانشمند انجام می گیرد.

گوردون براون، وزیر خزانه داری بریتانیا، "ال گور"، معاون سابق رییس جمهوری آمریکا در زمان بیل کلینتون را به عنوان مشاور محیط زیستی خود به کار گرفته است و دیوید میلیبند، وزیر محیط زیست بریتانیا نیز در حال بررسی وضع مالیات هایی برای تغییر رفتار مردم در زمینه تولید گازهای گلخانه ای است.

منبع: BBC

  
; ساعت ٦:۳٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٠ آبان ۱۳۸٥


سفر به خالد نبی۲

از سوی دیگر  برخی مدعی هستند که چنین سمبل هایی مربوط به آثار مگالتیک( خرسنگی) می شود . مشابه آن چیز هایی است که در جزایر استر و یا نمونه هایی مربوط به تمدن آزتک ها در مکزیک می باشد . عجیب آن که با چنین اهمیتی در هیچ یک از منابع موثق اشاره ای به این آثار نشده است .یکی از دوستان همراه نظریه مربوط به د وران میتراورزی ( پرستش خورشید) و قبل از آن را که دوران پرستش ستارگان است مطرح می کرد  و مدعی بود که چنین آثاری در مناطق دیگر به جهت تعیین سمت ستارگان خاص برای پرستش در نظر گرفته شده است..دوست دیگری که همراه بود براساس مطالبی که از اهالی شنیده بود به وجود گورستان تاکید داشت اما چندان از زمان و دوره تاریخی آن اطلاعی در دست نداشت . نزد اهالی اعتقاد بر این بود که این ستون ها افراد شرور و بدی بوده اند که به امر الهی به سنگ بدل شده اند.و با بکار بردن اصطلاح کافرستان نوعی تابو را در رفتن به این محل ابراز می کردند. نگاه به این مساله از منظر اهالی محلی، موضوع تشابه سمبل هایdolmen,Phallic,cromlech   را منتفی می کرد.دو نوع سمبل در این مکان بیشتر از سایر نشانه ها وجود دارد ستون های سنگی با ارتفاع متفاوت که  هر یک کلاهی با چندین تراش بر سر دارند و نوع دیگر که شبیه صلیب است و ارتفاع آن کمتر از ستون هاست .ارتفاع بلند ترین ستون در این قسمت به بیش از ۲ متر می رسد. شاید شبهه تفاوت جنسیت در نظریه گورستان بودن این مکان به دلیل چنین تفاوتی باشد .اگر چه چنین گورستانی معمولا با ید در کنار شهری با جمعیت چندین هزار نفری باشد و اطلاعی از وجود چنین شهری در متون تاریخ باستان حداقل  نزد من وجود ندارد. کتابچه راهنمای شورای اسلامی این آستانه نیز صرفا گزارش گونه ای از عملکرد این شوراست تا یک سند معتبر تاریخی و شاید به دلیل همین اطلاعات ناقص است که حتی برخی از محققین در مورد تفاوت بین یک پیامبر تبلیغی ما بین حضرت مسیح(ع) و حضرت محمد (ص)  تردید کرده باشند و مقبره خالد بن سنان ( خالد نبی ) را متعلق به یکی از اولیا الله محلی بدانند . . چرا که در مجاورت این مکان دو مقبره دیگر مربوط به مصلحین محلی به نام های چوپان عطا و عالم بابا  وجود دارد .به نظر من ، آن چه که در نگاه اول به این آثار به ذهن متبادر می شود  آن است که چنین مکانی بی شباهت به یک قتلگاه نیست  و به نظر می رسد که در خونین ترین صحنه یک نزاع نظامی، تعداد کشته شدگان در این مکان به حداکثر ممکن خود رسیده است و این نشانه ها به یاد بود این قربانیان بنا شده است . چرا که در نقاط دیگر این مکان در فواصل غیر همگون نشانه های مشابه پراکنده شده است . اگرچه هنوز تعیین مرز های مراتع و استفاده از این نشانه ها برای تعیین جهت حرکت رمه ها به عنوان یک نگاه دیگر مطرح بود اما بعید به نظر می رسد که برای چنین امری نیاز به چنین زحمت و مرارتی در تراشیدن چنین نشانه های سنگی باشد.و مضافا اینکه چنین سابقه ای هم تاکنون اظهار نشده است. حال این که این جنگ مربوط به کدام دوره ی تاریخی است اطلاعات من کافی نیست و کار یک متخصص تاریخ باستانی است

   

با گرد و خاک بسیار زیاد به گنبد کاووس یا همان شهر تاریخی جرجان بازگشتیم  و پس از دیدن بلند ترین و قدیمی ترین برج آجری و  آثار و خرابه های  شهر باستانی جرجان ، روز جمعه از مسیر آزادشهر( جنگل نوده) –خوش ییلاق به شاهرود و دامغان با اندکی تغییر مسیر از کنار چشمه علی دامغان و مسیر شهمیرزاد به سمنان و تهران رسیدیم تا فرصتی دیگر و سفری دیدنی تر

  
; ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ آبان ۱۳۸٥


سفر به خالد نبی

مدتی این مثنوی تاخیر شد!

چند روز تعطیلی بعد از عید فطر فرصتی شد تا یکی از مسافرت های مورد علاقه دوستان را تدارک ببینیم .روز چهار شنبه از تهران حرکت کردیم و بعد از ظهر برای چندمین بار از گل فشان گمیشان دیدن کردیم . اما مقصد این سفر جای دیگری بود

 

دیدن یک پدیده ی طبیعی نادر مثل دیدن دوستان قدیمی مسرت بخش است . با تعریف هایی که در مورد آن برای دوستان کرده بودم .به نظرم انتظار دیدن چنین منظره زیبایی را داشتند. .از مسیر بندر ترکمن – آق قلا به گنبد رفتیم و شب را در باشگاه فرهنگیان این شهر گذراندیم . اگر چه لطف مسئولین محلی جبران کاستی ها را می کرد .اما خدم وحشم دست چندم از قبیل خدمتکار و پذیرش باشگاه همان حکایت قدیمی پذیرش مسجد شاه بوده که هست!!!!!!

صبح روز پنجشنبه  به قصد دیدن نماد های سنگی خالد نبی از مسیر حاجی قوشان به سمت کلاله حرکت کردیم .بعد از دیدن بقایای سد سکندر در این محل و تصویر برداری از سنگ مقابر این روستا که به نظر می رسد تحت القا سنگ مقابر مجاور خالد نبی انتخاب شده اند به سمت کلاله حرکت کردیم

 .

آن چه سبب انتخاب این مسیر برای مسافت بود . بحث هایی بود که در مورد وجود یک گورستان باستانی مربوط به قبل از اسلام در این منطقه وجود داشت و در سایت ها و وبلاگ های اهل علم به طور مکرر به آن اشاره شده بود

 

 

 

  
; ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ آبان ۱۳۸٥