هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

مکان عظيم ترين تلسکوپ فضايی کجاست؟

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- استراليا و آفريقاي جنوبي شايستگي ميزباني يک آرايه منظم را داراست. اين آرايه منظم ساخت يک تلسکوپ راديويي عظيم است که ساخت آن درسال 2018 به پايان مي رسد. تلسکوپ راديوئي با قطر 3000 کيلومتر شامل 1000 آنتن راديوئي است.
   بزرگترين آرايه راديوئي ساخته شده تاکنون است قدرت و سيگنالهاي دريافتي آن 50 برابر بيشتر از تلسکوپ هاي امروزي است.
   بررسي پالسارها و سياهچاله هاي موجود در مرکز کهکشان ها از جمله اهدافي است که براي اين تلسکوپ عظيم تعيين شده است. اين آرايه چند هزار متري مي تواند به بررسي اولين ستارگان و کهکشان هاي عالم پس از انفجار بزرگ بپردازد و راز و رمز هاي زيادي از آنها را براي ما بازگو کند.
   آنتن هائي که در اين آرايه به کار مي روند با فاصله و به دور مرکز دايره مانندي به قطر 5 کيلومتر قرار مي گيرند.

  
; ساعت ۱٢:۳٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٥


رازهاي زندگي: آيا وزن در استوا تغيير مي‌ كند؟

دانش - همشهري آنلاين:
شايد تعجب كنيد اما در استواي كره زمين نيروي جاذبه كمتري بر شما وارد مي‌شود كشش جاذبه‌اي كه  يك شيء بر روي شيء ديگر وارد مي‌كند هم به جرم‌هاي آن دو  و هم فاصله آنها از هم بستگي دارد.

كره زمين داراي يك برجستگي در استواست كه در نتيجه چرخش سياره و تمايل اجسام متحرك به ادامه ‌دادن خط مستقيم بوجود مي‌آيد.(گاهي آن را اشتباها "نيروي گريز از مركز" مي‌نامند، اما در واقع نمودي از قوانين حركت نيوتن است.)


 
هنگامي كه شما بر روي خط استوا مي‌ايستيد، فاصله بيشتري با حجم توده كره زمين داريد كه در قطب‌ها قرار دارد، بنابراين سياره كشش كمتري بر شما وارد مي‌آورد.

 اما اگر چاق هستيد خيال نكنيد اگر به برزيل برويد از وزن اضافه خلاص خواهيد شد: وزن يك شيء در استوا تنها نيم درصد از وزنش در قطبين كمتر است. يعني براي يك آدم 100 كيلويي تنها نيم كيلوگرم.

LiveScience,8 Oct.,2006

 

  
; ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٥


شكل جديد منظومه شمسي ما

فضا - همشهري آنلاين:
پيشنهاد جديد بحث برانگيز اتحاديه بين‌المللي ستاره‌شناسي تعداد سياره‌هاي منظومه شمسي ما  را به 12 عدد افزايش خواهد داد.

تصاوير هر 12 سياره را در زير مي بينيد

تعريف جديد اتحاديه بين‌المللي ستاره‌شناسي در صورت تصويب د رمجمع عمومي اتحاديه در هفته آينده باعث مي شود اجرامي از جمله يك سيارك و يك قمر از اين به بعد سياره ناميده شوند.

‌سايت Space.com نگاهي اجمالي به سيارات منظومه شمسي در اين ترتيب جديد كرده است

 

تير يا عطارد
تعريف جديد سياره نيروي جاذبه را يك عامل تعيين‌كننده مي‌داند. جاذبه در صورت وجود ميزان معيني از جرم باعث گرد شدن سياراتي مانند عطارد مي‌شود. يك جرم آسماني براي آنكه سياره باشد بايد مداري به دور يك ستاره داشته باشد نه آنكه به دور يك سياره ديگر بچرخد.عطارد يك سياره خاكي يا صخره‌اي است. قطر آن 5600 كيلومتر است و كوچكترين عضو گروه سيارات صخره‌اي داخلي است

 

 

ناهيد يا زهره
قطر اين سياره خاكي 13913 كيلومتر است و به خاطر داشتن سطحي سوزان ناشي از اثر گلخانه‌اي مهارنشدني معروف است ابرهاي غليظي تمام سطح زهره را پنهان مي‌كنند

 

 

زمين
 
قطر كره زمين14663 كيلومتر است و بزرگترين سياره خاكي شناخته‌شده محسوب مي‌شود. برخي از ستاره‌شناسان معتقدند كه دست كم يك جرم به بزرگي كره زمين ممكن است در بخش بيروني منظومه شمسي وجود داشته باشد.

 

بهرام يا مريخ
 
مريخ تنها سياره منظومه شمسي غير از زمين است كه بيشترين احتمال داشتن حيات را دارد. قطر مريخ 7801 كيلومتر است.

 

سرس
اولين سيارك منظومه شمسي سرس در سال 1801 كشف شد.سرس با قطر1073 كيلومتر يك پنجم قطر عطارد را دارد. تعريف  جديد پس از بيش از دويست سال دوباره عنوان سياره را به آن مي‌دهد. اتحاديه بين‌المللي ستاره‌شناسي پيشنهاد مي‌كند كه آن را يك سياره كوتوله بنامند. چند سيارك ديگر ممكن است پس از پژوهش‌هاي بيشتر در گروه سيارات قرار گيرند

 

. برجيس يا مشتري
مشتري بزرگنرين سياره منظومه شمسي به غول گازي معروف است. مشتر ي با قطر 164150 كيلومتريش، 11.2 برابر قطر زمين،317.8 برابر جرم زمين را دارد. برخي سيارات به دور ستاره‌هاي ديگر جرمي از اين هم بيشتر دارند

 

. كيوان يا زحل
اين سياره حلقه دار 138565كيلومتر قطر دارد كه 9.4 برابر قطر زمين است. جرم زحل 95 برابر جرم زمين است

 

اورانوس
اورانوس كه معمولا در رده غول‌هاي گازي قرار مي‌گيرد، در واقع عمدتا از گازهاي منجمد تشكيل شده است.قطر اورانوس 58761 كيلومتر است كه 4.1 برابر قطر كره زمين است.

نپتون
سياره يخ زده  نپتون با قطري برابر  56933 كيلومتر 3.9 برابر كره زمين است. تكنولوژي‌هاي جديد اخيرا اين امكان را به ستاره‌شناسان داده است كه  سياراتي به اين كوچكي را در اطراف ستاره‌هاي ديگر هم شناسايي كنند.

 

پلوتو ن
 
اين سياره كه آغازگر اين همه بحث درباره تعريف سياره بوده است اكنون اولين عضو گروه "پلوتينو" ، طبقه جديدي از سيارات كوچك ماوراي نپتون است كه در مدارهايي غيرعادي به دور خورشيد مي‌چرخند. پلوتو 2645 كيلومتر قطر داردحدود 18 درصد قطر زمين- و جرمش تنها يك پنجم كره زمين است

 

 

چارون
چارون كه مدت‌ها قمر پلوتو شمرده مي‌شد، بزرگترين قمر منظومه شمسي نسبت به جرمي ‌است كه به دور آن مي‌چرخد. مركز مداري اين سيستم دو جرمي - پلوتو و چارون-  در فضاي بين آن دو قرار دارد، بنابراين تعريف جديد انها را يك سيستم دوسياره‌اي مي‌نامد

 

زينا
اين جرم كه اغلب آن را زينا مي‌نامند بعدها يك نام رسمي خواه داشت. زينا با تعريف جديد دورترين سياره منظومه شمسي ماست. اين جرم با خطاي 111 كيلومتر، 2756 كيلومتر قطر دارد كه تقريب معدل قطر پلوتو است

  
; ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٥


منظومه شمسي با دوازده سياره

فضا - همشهري آنلاين:
منظومه شمسي ممكن است به زودي با اضافه شدن سه سياره به آن صاحب دوازده سياره شود.

به گزارش فرانس‌پرس از پراگ قرار است در بيست و ششمين اجلاس اتحاديه بين‌المللي ستاره‌شناسي(IAU) در اين شهر در مورد تعريف جديدي از سياره تصميم گيري شود و ميان سياره‌ها و اجرام كوچكتر موجود در منظومه شمسي مانند ستاره‌هاي دنباله‌دار و سيارك‌ ها تمايز ايجاد شود.

منظومه شمسي بر اساس پيشنهادي كه يك گروه كاري به اين اجلاس كرده است،12 سياره خواهد داشت كه شامل هشت سياره كلاسيك از عطارد تا نپتون و سه جرم ديگر شامل پلوتو  و  يك گروه جديد به نام  پلوتو مانند يا "پلوتون‌ها" كه فعلا دو عضو دارد – يك قمر سابق پلوتو به نام چارون و  جرمي كه 3 سال پيش كشف شد با نام  2003UB13  ".به اين مجموعه  يك سيارك قبلي در فاصله مريخ و مشتري  به نام سرس هم اضافه مي‌شود.

تلسكوپ‌هاي قوي كه اجرام بزرگي را در ناحيه خارجي منظومه شمسي كشف كرده‌اند باعث به چالش كشيده‌شدن تعريف تاريخي "سياره" شده‌اند. بحث درمورد تعريف سياره زماني بالا گرفت كه در سال 2005 گروهي از ستاره‌شناسان آمريكايي اعلام كردند كه پلوتو بسيار كوچكتر از جرم 2003UB13 است كه كاشفانش آن را دهمين سياره منظومه شمسي مي‌خواندند.

   UB13 كه در فاصله 15 ميليارد كيلومتري كره زمين قرار دارد باعث بحث داغي ميان ستاره‌شناسان شد؛ مدافعان پلوتو UB13 را صرفا يك صخره – جرمي در كمربند كوئيپر مي‌ناميدند كه در آن حدود 100000 قطعه يخ و تكه  هاي سنگ قديمي در حاشيه منظومه شمسي به دور خورشيد مي‌چرخند.


بر مبناي پيش‌نويسي كه براي تصويب در 25 آگوست (3 شهريور) به اين اجلاس پيشنهاد شده "سياره" بايد در يك مدار به دور يك ستاره بچرخد، و خودش ستاره نباشد، و بايد آنقدر بزرگ باشد كه جاذبه‌اش آن را تبديل به يك جسم كمابيش كروي بدل كرده باشد.با اين تعريف چندين نامزد احتمالي براي براي ورود به گروه سياره‌هاي منظومه شمسي در فهرست انتظار قرار مي‌گيرند كه ممكن است در آينده پس از تعيين دقيق اندازه و مدارشان به دوازده سياره قبلي اضافه شوند.

اگر پيشنهاد فعلي به تصويب مجمع IAU  برسد، منظومه شمسي به ترتيب فاصله از خورشيد شامل عطارد ،زهره، زمين، مريخ، سرس، مشتري،زحل، اورانوس، نپتون، پلوتو، چارون و 2003UB13 (كه بعدها نامي براي آن انتخاب مي‌شود)خواهد بود.

"پلوتون‌ها"يا پلوتومانندها از اين لحاظ با سياره‌‌هاي كلاسيك متفاوتند كه در مدارهايي به دور خورشيد مي‌چرخند كه تكميل آنها  بيشتر از دويست سال طول مي‌كشد يا به عبارت ديگر در فراسوي نپتون به دور خورشيد مي‌چرخند

 

 

  
; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٥


نشانه هايی از پيدايش يک اقيانوس در قاره آفريقا

بر اساس اطلاعات بدست آمده از ماهواره ها، بزرگترين گسستگي ايجاد شده در پوسته زمين در دهه هاي اخير، مي تواند منجر به پيدايش اقيانوسي جديد در قاره آفريقا شود.
   زمين شناسان بر اين باورند که اين شکاف که سپتامبر سال گذشته در پوسته زمين ايجاد شد، سرانجام با رسيدن به درياي سرخ، سبب مجزا شدن بخش وسيعي از اتيوپي و اريتره از ساير قسمتهاي قاره آفريقا خواهد شد.
   اين شکاف به طول 60 کيلومتر با وقوع زمين لرزه اي در سپتامبر سال گذشته ايجاد شده است. مشاهدات پيگير دانشمندان و محققان حاکي از آن است که اين شکاف همچنان با سرعتي بي نظير در حال گسترش است که مي تواند بيانگر وقايعي در اعماق زمين باشد. منطقه اي که در آنجا صفحات تکتونيکي تشکيل دهنده قاره آفريقا از پليت هاي تکتونيکي عربستان جدا شده و در نتيجه سبب کشيدگي و نازک شدن پوسته زمين در اين منطقه خواهد شد.
   با پيدايش چنين شکافهايي در پوسته زمين، ماگما از اعماق به سطح زمين راه مي يابد و با شخت شدن اين مواد در معرض هوا قطعه جديدي از بستر اقيانوس ها شکل مي گيرد. اگر اين شکاف در پوسته زمين گسترش يابد، در مدت زماني حدود يک ميليون سال قسمت شمالي آفريقا از ساير بخشهاي اين قاره حدا خواهد شد و دانشمندان معتقدند با ادامه اين فرآيند سرانجام اقيانوس جديد شکل خواهد گرفت که با اتصال به درياي سرخ جريان آب به آن راه خواهد يافت.
   دانشمندان با بهره گيري از ابزارهايي که نسبت به ارتعاش از حساسيت بالايي برخوردار هستند، سنجش عوامل موثر در سطح زمين و تصاوير گرفته شده از ماهواره ها و آژانس فضايي اروپا، وقوع اين پديده را در اعماق زمين تحت بررسي قرار داده اند. آنها با جمع آوري اين اطلاعات به نقشه دقيق و جامعي در اين خصوص دست يافته اند.
   از سال 1970 تاکنون ايجاد چنين شکافي در پوسته زمين، بزرگترين گسستگي در سطح کره زمين بوده است و اين نخستين بار است که محققان توانسته اند از تصاوير ارسالي از ماهواره ها براي دستيابي به اطلاعاتي درباره مراحل اصلي و بنيادي و نحوه ايجاد چنين شکافهايي دست يابند.
   تغيير در صفحات تکتونيکي کره زمين پديده اي است که در يک دوره زماني 2 ميليون ساله به تدريج به وقوع پيوسته است و هرچند وقت يکبار وقوع زمين لرزه ها و انفجارهاي آتشفشاني از وقوع شکاف و فروپاشي سنگها در اعماق زمين خبر مي دهند.
   اين پديده مشابه که سال گذشته به وقوع پيوسته است، شکافي 60 کيلومتري در امتداد يک گسل ايجاد کرده است که از اتيوپي به سواحل جنوبي درياي سرخ مي رسد.

  
; ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٥


امواج طوفانی در آلاسکا سبب متلاشی شدن يک کوه يخ در قطب جنوب شده است

تحقيقات دانشمندان نشان مي‌دهد، امواج شكل گرفته در يك طوفان عظيم در آلاسكا شش روز بعد سبب درهم شكستن يك كوه يخ در فاصله 13 هزار و 500 كيلومتري در قطب جنوب شده است. به گزارش سايت اينترنتي "لايوساينس"، كوه يخ موسوم به "بي 15 اي" با طول 96 كيلومتر و پهناي 30 كيلومتر ناگهان در يك روز آفتابي در اكتبر سال 2005 درهم شكست و به حدود 6 تكه كوچكتر تقسيم شد. دانشمندان پيش از درهم شكستن كوه يخ "بي15اي"، سالها با قراردادن حس -گرهاي لرزه‌نگار روي اين كوه يخ به مطالعه صداهاي مرموز موسوم به "ترانه‌هاي كوه يخ" پرداخته بودند.
   به گفته "ايمايل اوكال" محقق دانشگاه "نورث‌ وسترن" در آمريكا، كوه‌هاي يخ لرزشهاي هارمونيك و موزوني ‌دارد كه اطلاعات دانشمندان از اين پديده بسيار اندك است و او و همكارانش تحقيقات زيادي را براي درك پديده موسيقي نوازي كوه‌هاي يخ كه احتمالا با ترك خوردن آنها در ارتباط است، انجام داده‌اند.
   پس از متلاشي شدن كوه يخ "بي15 اي"، "اوكال" و همكارانش حس گرهاي كار گذاشته شده روي اين كوه يخ را يافتند و اطلاعات ثبت شده در آنها را بازيابي كردند. اين اطلاعات نشان مي‌داد، لرزشها و حركتهاي كوه يخ از 12 ساعت قبل از فروپاشي آغاز شده و تا سه روز پس از آن ادامه داشته است.
   همين داده‌ها نشان داد به رغم آنكه آب و هواي منطقه در اين مدت آرام بوده، كوه يخ "بي15 اي" جنبشهاي زيادي داشته و در اين لرزشها 25/1 سانتي‌متر بالا و پايين و 10 سانتي‌متر به طرفين جابه‌جا شده‌ است.
   "داگلاس مك‌آييل" از دانشگاه "شيكاگو" كه در همين مطالعه حضور داشته‌ است اعلام كرد، هنگامي كه عامل اين تكانهاي كوه يخ شناسايي شد، همه محققان به شدت دچار شگفتي شدند.
   بررسي‌ها نشان داد، شش روز قبل از درهم شكستن "بي15 اي"، 13هزار و 500 كيلومتر دورتر در اقيانوس آرام نخستين طوفان شديد زمستاني شكل گرفته و به مدت يك روز و نيم در ساحل آلاسكا ادامه داشته ‌است.
   "مك‌آييل" گفت: ما به اطلاعات ثبت شده در رابطه با امواج در آلاسكا و سپس هاوايي نگاه كرديم و متوجه شديم موجهاي شكل گرفته در آلاسكا 5/10 متر ارتفاع داشته‌اند كه همين امواج دو روز بعد و هنگامي كه ارتفاع آنها به 5/4 متر رسيده بود در مسير خود به سوي جنوب از هاوايي گذشتند.
   اطلاعات ثبت شده از امواج نشان داد، چند روز بعد همين امواج به قطب جنوب رسيده و در ناحيه‌اي كه كوه يخ "بي15اي" شكست و چند نقطه ديگر، مشاهده شده‌اند.
   نتايج اين مطالعه در شماره اكتبر نشريه "تحقيقات زمين ‌شناسي" به چاپ رسيده‌ است.

  
; ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٥


کاهش فعاليت لکه های خورشيدی وتاثير آن بر دمای هوای زمين

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- با توجه به مطالعاتي انجام شده بر روي روند گرم شدن زمين ، يکي از عوامل ايجاد گرما فعاليتهاي خورشيدي است که باعث افزايش دماي هواي زمين شده است.
   پروفسور "جواناهاي " از كالج سلطنتي لندن گفت: اگر مدتي فعاليت خورشيد كمتر شود، اين شرايط فرصت بيشتري را براي مبارزه با گرم شدن هواي كره زمين و كاستن از انتشار گازهاي كربني كه براي مهار تغييرات آب و هوايي به آن نياز داريم، به دست مي‌دهد.
   با توجه به مطالعات انجام شده بر روي لکه هاي خورشيدي دانشمندان معتقدند كه خورشيد مي‌تواند وارد يك دوره كاهش فعاليت يا "خنك‌سازي " شود كه مي‌تواند به مبارزه با گرم شدن هواي كره زمين كمك كند. آنان كاهش درجه حرارت خورشيد را بخشي از يك چرخه طبيعي مي‌دانند.
   دانشمندان از سال‌ها قبل دريافته‌اند كه انرژي آزاد شده از خورشيد در يك چرخه 11 ساله تغيير مي‌كند اما به تازگي كشف كرده‌اند كه چرخه‌هاي طولاني‌تر فعاليت نيز وجود دارد كه كاهش تشعشع خورشيد و كم شدن شمار لكه‌هاي خورشيدي از ويژگي آن است.
   بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه تگزاس کاهش خيلي زياد فعاليت لکه هاي خورشيدي باعث کاهش 2 درصدي در دماي هواي کره زمين خواهد شد.اما كارشناسان خورشيدي كه در "بولدر كلرادو" فعاليت مي‌كنند، افزايشي را در شمار لكه‌هاي خورشيدي در همان دوره پيش‌بيني كرده‌اند و اعلام مي‌كنند كه دماي هواي كره زمين گرمتر خواهد شد.
  

  
; ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٥


نرم افزار های جغرافيايی

برای آن دوستی که خواسته بود در مورد نرم افزار هايی جغرافيايی بنويسم .به نظرم اگر سری به اين سايت بزنند مفيد خواهد بود.

  
; ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥


قطب شمال مغناطيسی زمين هم اکنون در کجا قرار دارد؟

 

Movement of the magnetic north pole from 1600 to 2000. During the period of the great northwest passage expeditions, the pole moved slowly through that very region

قطب شمال مغناطيسی زمين هم اکنون در نواحی قطب شمال در کانادا قرار دارد اما درحال حرکت به سوی سيبری است. دانشمندان دائما محل قطب شمال مغناطيسی را زير نظر دارند زيرا آگاهی از موقعيت آن برای مقاصد ناوبری (Navigation) بسيار مهم است.

زمين در واقع مانند يک آهن ربای غول پيکر عمل می کند اما قطب مغناطيسی، جايی که تمامی مولفه های نيروی ميدان مغناطيسی زمين به هم می رسند، با قطب شمال جغرافيايی مقارن نيست. قطب شمال جغرافيايی انتهای شمالی محور حرکت وضعی زمين است.

قطب های مغناطيسی ثابت نيستند و در موارد نادر حتی جايشان با يکديگر عوض می شود.

دانشمندان می گويند قطب شمال مغناطيسی زمين هم اکنون درحال دور شدن از آمريکای شمالی است به طوری که ممکن است تا 50 سال به سيبری برسد.
اين جابجايی بدان معنی است که نورهای شمالی، يا "آرورا"، آسمان آلاسکا را ترک کرده و در عوض ممکن است با شفافيت بيشتر در سيبری و اروپا جلوه کنند. نورهای شمالی در اثر برخورد ذرات باردار ساطع شده از خورشيد به گازهای لايه آيانوسفر زمين به تابش درمی آيند.
پژوهشگران اخيرا دريافته ند که ميدان مغناطيسی شمال در هزار سال اخير به شدت جابجا شده است. اين جابجايی عموما ميان شمال کانادا و سيبری بوده است، اما گهگاه در ساير جهات نيز حرکت کرده است.
قطب شمال مغناطيسی نخست در سال 1831 کشف شد و زمانی که کاشفان بار ديگر در سال 1904 محل آن را محاسبه کردند متوجه شدند که 50 کيلومتر جابجا شده است.
دريانوردانی که از قطب نما استفاده می کردند برای قرن ها از خطای ناشی از اختلاف ميان شمال جغرافيايی و شمال مغناطيسی گريزی نداشتند. عقربه قطب نما، قطب شمال مغناطيسی زمين را نشانه می رود، نه قطب شمال جغرافيايی را.

اما اکنون با اندازه گيری دقيق محل قطب شمال مغناطيسی اين مشکل برطرف شده است.

 

  
; ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥


انسان مسبب "سهمگین تر شدن طوفانها" است

بر اساس تحلیل های جدید، نیرومندتر شدن گردبادها و طوفانها با انتشار گازهای گلخانه ای توسط بشر ارتباط دارد.

دانشمندان محاسبه کرده اند که دليل دو سوم افزايش دمای آب درياها که به عنوان عامل شکل گرفتن گردبادها شناخته می شود، انتشار گازهای ناشی از توليدات و فعاليت های بشر است.

نتایج تحقیقی که سال قبل منتشر شد، نشان داد شمار گردبادهای سهمگین که در رده های چهارم و پنجم از دسته بندی پنج گانه گردبادها قرار می گيرند، در دهه های اخیر به طرز بی سابقه ای افزایش یافته است.

البته دانشمندان ديگری می گویند ممکن است در ثبت تاریخی طوفان ها اشتباه رخ داده باشد.

شکل گیری طوفان ها با افزایش دمای سطح آب دریاها مرتبط است و آب های گرم تر بیشتر به ایجاد طوفان کمک می کنند.

در دو سال گذشته پژوهش های مختلفی درباره امکان ارتباط گازهای گلخانه ای که توسط بشر تولید می شوند در ایجاد گردبادهای قوی صورت گرفته است.

در آخرین تحقیق انجام شده از 22 مدل کامپیوتری برای شبیه سازی رابطه بین افزایش دمای سطح دریا وافزایش دمای جهان استفاده شد.

نقطه اوج

درژوئيه سال گذشته، کری امانوئل از انستیتوی تکنولوژی ماساچوست، تحقیقی را منتشر کرد که نشانگر افزایش سرعت باد و رها سازی انرژی در طوفان های ارزیابی شده در آتلانتیک جنوبی و شمال اقیانوس آرام از اواسط دهه هفتاد میلادی تا کنون بود.

چند ماه بعد پیتر وبستر از انستیتوی تکنولوژی جورجیا بررسی خود از فراوانی طوفان های سهمگین را منتشر کرد.

راهنمای  انیمیشن طوفان ها

در این بررسی آمده بود که در طول دوره پانزده ساله 1975 تا 1989 صد و هفتاد و یک طوفان سهمگین که در رده بندی شدت طوفان ها در رده چهارم یا پنجم قرار داشتند رخ داده است درحالی که در دوره پانزده ساله 1989 تا 2004 این میزان به 269 مورد رسیده است.

او در آن زمان به بی بی سی گفت که تصور می کند افزایش شدت طوفان ها با افزایش دمای سطح دریاها مرتبط باشد که خود تابعی از افزایش دمای جهان است.

سپس در ژوئن امسال، کوین ترنبرس از مرکز ملی تحقیقات جوی ایالات متحده آمریکا وضعیت استثنایی گردبادهای فصلی آتلانتیک شمالی را مورد تحلیل قرار داد.

براساس یافته های او، دمای سطح آب آتلانتيک شمالی 0.9 درجه سانتيگراد بالاتر از حد معمول بود و با مقایسه با آن سایرنواحی این اقیانوس نتیجه گرفت که گازهای گلخانه ای منتشر شده توسط بشر عامل نيمی از این افزایش دما بوده است

یک گروه از محققان می گویند با 84 درصد اطمینان می توان گفت، فعالیت های بشر برای مداخله در محیط زیست حداقل در 67 درصد موارد سبب افزایش دمای سطح دریاها شده است.

زمان طوفانی

شک و تردید در باره قدرتمند تر شدن طوفان ها در دهه های اخیر به زمان به کار گیری ابزارهای نوین برای ارزیابی آب و هوا بازمی گردد.

ماهواره های تجسسی تنها از 35 سال پیش آغاز به کار کرده اند.

جولیان همینگ از مرکزهواشناسی بریتانیا می گوید: همیشه درباره میزان نیرومندی گردبادها بحث هایی وجود داشته است. او همچنین بر پیچیده بودن رابطه افزایش دمای سطح آب با شکل گیری طوفان های موسمی تاکید می کند.

ناظران سخت گیرتر همچنین معتقدند شبیه سازیهای کامپیوتری هنوز کامل نیستند.

آنها می گویند در جهان واقع، ما با یک موقعیت ژئوفیزیک کنترل نشده روبرو هستیم. اینکه فعالیت های بشر سبب تغییرات شیميایی در ترکیب جو زمین شده است نیز موضوعی است که باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

دانشمندان پس از مواجهه با طوفان های مهیبی چون کاترینا در تلاش هستند تا عوامل موثر بر نیرومندی گردبادها را شناسایی کنند

  
; ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥


دماي كنوني زمين در چند هزار سال گذشته بي‌سابقه بوده است

 

 

 

پژوهشگران مي‌گويند افزايش كنوني دماي هوا طي چند هزار ساله گذشته بي‌سابقه بوده است.

افزايش دما حيات گياهي و جانوري كره زمين را دستخوش تغيير كرده است.

به گزارش پايگاه اينترنتي آسوشيتدپرس، تحقيقات موسسه مطالعات فضايي "گودارد" در سازمان ناسا نشان مي‌دهد كره زمين طي ‪ ۳۰‬سال گذشته هر دهه ‪ ۰/۳۶‬درجه فارنهايت (‪۰/۰۲‬درجه سانتيگراد) گرمتر شده است.

"جيمز هنسن" سرپرست اين تحقيق مي‌گويد اين ميزان افزايش دما به ظهور گرمترين دوران طي ‪ ۱۲‬هزار سال گذشته انجاميده است.

به نوشته يك گزارش در مجله نيچر، طي نيمه دوم قرن بيستم، ‪ ۱۷۰۰‬گونه گياهي، جانوري، و حشرات به طور ميانگين هر ده سال حدود ‪ ۶‬كيلومتر به سمت قطب‌ها حركت كرده‌اند.

افزايش گرماي هوا در شمالگان بيشتر بوده است. ذوب يخ و برف باعث نمودار شدن سنگ‌ها و خاك‌ها شده و امكان جذب بيشتر گرماي خورشيد را فراهم آورده است. اين تغيير در خشكي بيشتر از دريا بوده است.

تغيير دماي آب كندتر از خشكي است و علت اين امر ظرفيت عظيم آب در حبس گرما است.

در اقيانوسها هم محققان متوجه افزايش گرما در اقيانوس هند و اقيانوس آرام غربي شده‌اند. اين دو اقيانوس تاثير زيادي بر اوضاع اقليمي و گرم شدن هوا دارند كه مي‌توانند به ظهور پديده‌هاي بيشتر "ال نينيو" بيانجامند.

هنسن كه دهها سال پيش در مورد خطر تغيير اوضاع اقليمي هشدار داده بود گازهاي گلخانه‌اي را كه حاصل فعاليتهاي انساني است علت اصلي تغيير اوضاع اقليمي مي‌داند.

گرم شدن اخير كره زمين، دماي هوا را در فاصله حدود يك درجه سانتيگرادي از حداكثر دماي زمين طي چند ميليون سال گذشته قرار داده است.

اگر افزايش دما به دو يا سه درجه سانتيگراد برسد تغييرات حاصل از آن به حدي است كه چهره زمين را عوض خواهد كرد. آخرين دوره گرما در اواسط دوره "پيلوسن" حدود سه ميليون سال قبل رخ داد. سطح آب دريا در آن زمان ‪۲۵‬ متر بالاتر از حد كنوني بوده است.

مشروح اين يافته‌ها در نشريه ‪of the National Academy of Sciences‬ ‪ "Proceedings‬منتشر شده است.

،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۷/۰۴

  
; ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥


ملاک هایی برای تفکیک اصطلاحات باتلاق ، تالاب، مرداب ، مانداب و ....۲

 

مرداب : آبگیر عمیق و پر عرض و طول ، تالاب ، استخر ، ص 4001 معین

مرداب : برکه و آبگیر عمیق و پر عرض و طول ( جهانگیری) . تالاب و استخر و آبگیر همیق و پر عرض و طول.( برهان قاطع) غالبا در آب غیر روان استعمال می شود.که ایستاده است و حرکت نمی کند.به حلاف آب رود که جنبش و رفتار دارد.( انجمن آرا ) آب ایستاده غیر جاری و ناروان ، خلیج . ( ناظم الاطبا )

آب راکد و ساکنی که نه چون رود خانه جریان داشته باشد و نه چون دریا موج و اغلب بر خلیج های بسیار کوچک اطلاق می شود. که از پیش رفتگی آب دریا در خشکی حاصل شده باشد و پناهگاه بی تموج  و آرامی است برای قایق ها و کشتی های کوچک.... یا به آبگیر وسیعی اطلاق می شود که از تجمع آب رود خانه حاصل شده است . چون مرداب گاو خونی . پیش رفتگی کوچک دریا در خشکی  ( لغات فرهنگستان ) دهخدا ص 131

 

مرداب  Lagoon : امتداد آب کم عمق که در قسمتی یا به طور کامل بوسیله یک باریکه خشکی از دریا جدا می شود. یک مرداب ممکن است بوسیله یک زبانه خشکی تشکیل شود.که مرکب از گل ، ریگ و سنگریزه است.و مدخل خلیج را مسدود و یا تقریبا مسدود می کند و ممکن است  وقتی که دریا سکویی از سنگریزه را به هنگام  مد آب پرتاب  می کند و یک ورقه آب را بین سکو و صخره مربوط محصور می سازد ، تشکیل شود. بنابراین مرداب مربوطه گاهی به هنگام جزر پایین ناپدید می شود. همچنین یک مرداب ممکن است وقتی که یک بازوی دریایی بوسیله سکو های شنی محصور می شود، تشکیل شود. ( فشارکی)

 

مرداب ، مانداب Lagoon : 1- منطقه ای با عمق کم و همراه با آبهای ساحلی شود که بوسیله مانعی چون ماسه های ساحلی و یا سد های مرجانی از دریای باز جدا مانده باشد.

 

2- قسمتی از آبهای دریا که در داخل یک آتل محصور شده باشد   Haff  و   Atoll    مرداب ، باتلاق  Swamp

 

1-زمینی اسفنجی و مرطوب که مدتی از سال از آب اشباع شده و توام با کیاهانی است.

2- نوعی رویش گیاهی و خاک که در سطح معمول آب در تابستان  بالاتر از سطح خاک بوده و گیاهان در آن روییده باشند.

3- منطقه ای پست که دائما مرطوب بوده و ممکن است بر اثر پر شدن حوضه یک دریاچه بوسیله رسوبات ایجاد شده باشد . برخی از این مناطق را زهکشی کرده و به زمین های کشاورزی تبدیل می کنند. ( شایان)

  
; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ مهر ۱۳۸٥


تصويری جديد از چهره روی مريخ

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- زمانيکه فضاپيماي مدارگرد ناسا وايکينگ 1 اولين تصاويرش را از مريخ در سال 1976 به زمين فرستاد تصويري از يک چهره بود که از منطقه سيدونياي مريخ گرفته شده بود که اعلام شد ديدن اين تصوير به شکل چهره انساني خطاي چشم بوده است.
   سپس ديگر فضاپيماهاي مدارگرد برا ي روشن شدن اين قضيه تصاوير مختلفي را از موقعيت هاي ديگر گرفتند حکايت از آن داشت که اين صورتک انساني چيزي جز اشکال طبيعي و تپه هاي سنگي در منطقه نمي باشد و اما هم اکنون فضاپيماي اسا اکسپرس مريخ با گرفتن تصاويري با کيفيت بالا اين راز را آشکار کرد و اين صورتک يا همان تپه ها و عوارض طبيعي را با نماي سه بعدي به نمايش کشيد

  
; ساعت ۸:٠٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٤ مهر ۱۳۸٥


حفره لايه اوزن برفراز قطب جنوب مجدداگسترش يافته است

سازمان جهاني هواشناسي روز جمعه اعلام كرد وسعت حفره اوزون بر فراز قطب جنوب به بزرگي اين حفره در سال 2000 و 2003 رسيده است.
   به گزارش خبرگزاري فرانسه از ژنو، حفره ايجاد شده در لايه اوزون بر فراز قطب جنوب نسبت به سال گذشته بزرگتر شده است. اين حفره در سال2000 بيشترين وسعت را يافت و پس از آن در سال 2003 مجددا گسترش بي‌سابقه‌اي پيدا كرد.
   اوزون لايه محافظي از گاز در جو فوقاني زمين است كه نوعي آلودگي هوا باعث سوراخ شدن آن مي‌شود. امسال تشكيل اين حفره به علت شرايط جوي ديرهنگام ظاهر شد و سريعتر از حد انتظار گسترش يافت.
   اين حفره كه بر فراز قطب جنوب متمركز است در حال حاضر 27 ميليون كيلومتر مربع وسعت دارد و انتظار مي‌رود بازهم بزرگتر شود.
   در سال 2003 وسعت حفره اوزون به 28 ميليون كيلومتر مربع رسيد.
   اوزون يك مولكول اكسيژن است كه جلوي ورود پرتوهاي خطرناك فرابنفش خورشيد را كه به گياهان آسيب مي‌رساند و عامل سرطان پوست و آب مرواريد است مي‌گيرد.
   مواد شيميايي مصنوعي به ويژه كلرين و كلروفلوروكربن‌ها به اين لايه آسيب رسانده‌اند.
   واكنش شيميايي كه باعث نازك شدن لايه اوزون مي‌شود در دماي سردتر ارتفاعات بالا در زمستان نيمكره جنوبي كه معمولا از اواخر ماه اوت تا ماه اكتبر ادامه دارد، به اوج خود مي‌رسد.
   پيمان بين‌المللي پروتكل مونترال كه در سال 1987 به امضا رسيد به كاهش توليد كلروفلوروكربن‌ها كه شامل گازهاي افشانه و سردكننده‌ها مي‌شود انجاميد.

  
; ساعت ٧:٢٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٤ مهر ۱۳۸٥


ملاک هایی برای تفکیک اصطلاحات باتلاق ، تالاب، مرداب ، مانداب و ....

 

چندی قبل يکی از همکاران سوالی پرسيد که به دليل ضيق وقت فرصت نشد به طور کامل به آن سوال پاسخ بدهم . از آنجا که  ممکن است اين سوال برای ديگران هم مطرح باشد سعی می کنم پاسخی ارائه کنم که تا حدودی بتواند رفع شبهه کند.

اين همکار می پرسيد : بچه ها قادر به درک تفاوت بين اصطلاحات مرداب - تالاب- مانداب و..... نيستند  چطور اين مشکل را رفع کنيم؟

در اين قسمت برخی ملاک ها و معيار های تشخيص اين مفاهيم آمده است

 

  1. میزان و نوع پوشش گیاهی
  2. چگونگی تامین آب در محل مورد نظر ( آب می تواند از دریا ، از آب باران ، از آب های جاری ، از آب زیرزمینی و .... تامین شود.}
  3. وجود یا عدم وجود خروجی
  4. شکل، وسع و عمق
  5. کیفیت آب اعم از شور یا شیرین

 

 

باتلاق ، باطلاق ، لجزار (  marsh , swamp,morass,fen,bog,moss,mire,quagmire,)

باتلاق : کلمه ای ترکی است به معنی زمینی که آب بسیار  همیشه آنرا گل ناک دارد بدانحد که پا یا تن آدمی و ستور در آن فرو شود. . لجن زار ، مرداب .  زمینی پر گل و لای که عبور کاروان از آن مشکل بود ( فرهنگ ناظم الاطبا ء) ص 166 دهخدا.

زمینی  با آبی راکد که پای در آن فرو رود . گل زار ، لجن زار ، خلاب

زمین یا شوره زاری سخت گل ناک و سست به سبب ایستادن آب در ان که اجسام بر آن قرار نتوان گرفت و فرو روند. ص 433 دهخدا

باتلاق: یک قطعه زمین پست که به طور دائم با رطوبت اشباع می شود. ( نه مثل یک مانداب که موقتا چنین است) و معمولا بیش از حد  حیات نباتی  در آن می روید.بنابراین بین یک محیط کاملا آبی و یک مانداب است . و ممکن است به یک مانداب یا یک " خلاش " ملحق شود. یک باتلاق غالبا وقتی که یک حوضه  دریاچه ای پر می شود ، تشکیل می شود. زیرا سطح آن چنان مسطح است که جریان آبهای جاری  ( Runoff ) ناشی از آب باران خیلی آهسته است . و در خاک نمناک حیات نباتی رشد کرده و به حفظ شرایط باتلاقی کمک می کند.در ایالات متحده اصطلاح مربوط به نواحیی که تا قسمتی از جنگل پوشیده شده اطلاق می شود. با زهکشی باتلاق ها ، اراضی کشاورزی حاصلخیزی ایجاد شده است . زیرا خاک مربوطه دارای هموس زیادی است ( فرهنگ اصطلاحات جغرافیایی – دکتر پریدخت فشارکی )

باتلاق . لجن زار . گنداب    Bog : زمینی که دارای خاک نرم ، مرطوب و اسفنجی است. و مقادیر زیادی خزه و سایر رویش های گیاهی دارد. این زمین ها در مناطق کم عمق و در دریاچه های راکد  و تالاب ها ایجاد شده  و به طور وسیعی  با خزه و سایر گیاهان پوشیده می شود که گاه به چنین زمین هایی باتلاق  متحرک گویند. زیرا زمین زیر پای انسان  تکان می خورد . باتلاق های مذکور گاهی در نواحی سرد کوهستانی  دیده می شوند.

باتلاق ، محل پست، مانداب ، لش آب    Marsh : جایی که در آن آب  می ایستد. و نی و علف در آن می روید.علت ماندن آب در این محیط ، نفوذ ناپذیری لایه های زیرین باتلاق و نبودن  زهکشی خوب در منطقه است . برخی از این باتلاق ها را خشک کرده  و برای کشاورزی مورد استفاده قرار می دهند. برخی از جغرافیدانان  آن را معادل کلمه   Swamp می دانند.

باتلاق ، لجن زار ، گنداب   Bog : زمینی که دارای خاک نرم ، مرطوب و اسفنجی است . فرهنگ اصطلاحات جغرافیای طبیعی – دکتر سیاوش شایان

                                                   *  *  *  *  *  * 

تالاب : محلی که آب های رودخانه ها و چشمه ها و احیانا آب باران در آنجا جمع شود و راکد بماند و به معنی آبگیر ، استخر ، برکه هم می اید . ص 1011 فرهنگ معین

 

تالاب : آبگیر و استخر را در هند تالاب می گویند. ( فرهنگ نظام ) . آبگیر و استخر و برکه ( ناظم الاطباء) استخر ( برهان ) غدیر ، کول  ص 223 دهخدا

* * * * * * 

   

مانداب  : ماندوآب ، جایی که آب آن راکد و متعفن باشد  ص 3719 معین

مانداب :  جایی که در آن آب مانده و بدبو می شود ( فرهنگستان ) ماندوآب ، مرداب ، آب راکد که مانده و بدبو شده باشد. ص 113 دهخدا

مانداب     Haff  ماندابی در دهانه رود که بر اثر وجود یک زبانه  شنی بوجود آید و عمق کمی دارد  . این کلمه در سواحل دریای بالتیک  در کنار های آلمان ، لهستان و شوروی سابق بکار می رود   Nehrung   ( شایان )

 

مانداب   Marsh  :  یک قطعه زمین تر، نرم، معمولا پست و در مواقعی  تا قسمتی یا به طور کامل در زیر آب ،  نمناکی  فوق العاده  آن به علت طبیعت غیر قابل نفوذ  خاک و زهکشی فقیر آن است . یک مثال معروف مانداب های پونتین  ( Pontine Marsh  ) ایتالیا بود که در او.ایل  سال های 1930  خشک شد  و عمدتا زیر کشت رفت. اصطلاح مربوطه غالبا  توسط مردم به طور مترادف  با باتلاق( Swamp ) به کار می رود . ( فشارکی ).

                                                              *      *      *       *       *

 

 

ادامه دارد...

  
; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢ مهر ۱۳۸٥


تهيه دقيق ترين نقشه کيهان و اثبات نظريه بيگ بنگ

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - ستاره شناسان روز سه شنبه (11 فوريه) اعلام کردند که دقيق ترين نقشه اي که تاکنون از کيهان تهيه شده است، نظريه "انفجار بزرگ" را با ارائه شواهد دقيق ثابت مي کند. اين مطالعه همچنين تاييد مي کند که جهان با سرعت فزاينده اي تا ابد به انبساط خود ادامه خواهد داد.نشريه معتبر علمي "اسکاي اند تلسکوپ" (آسمان و تلسکوپ) چاپ آمريکا درباره يافته هاي اخير دانشمندان ناسا نوشت: "از امروز، ما بهتر از هر زمان مي دانيم جهان چه زماني آغاز شد، در نخستين لحظات پيدايش آن چه گذشت، از آن زمان تاکنون چگونه تکامل يافته است و محتويات آن چيست."
   اين نقشه به کمک داده هاي ماهواره اي به نام "دبليو ام اي پي" (Wilkinson MicrowaveAnisotropy Probe) که آژانس فضايي آمريکا، ناسا، در سال 2001 در مداري به فاصله 5/1 ميليون کيلومتري زمين (چهاربرابر فاصله ماه و زمين) قرار داد تهيه شده است.اين نقشه اشاره هاي دلگرم کننده اي به ماهيت تحولات فيزيکي نهفته در پس انفجار بزرگ دارد و نشان مي دهد که نخستين ستارگان برخلاف تصورات قبلي تنها 200 ميليون سال پس از انفجار بزرگ متولد شدند. ستاره شناسان گفتند که مطالعه اخير کاملا مويد تصوير شگفت انگيزي است که اخيرا از جهان پديدار شده است: کيهان تحت فشار نيروي مرموزي به نام "انرژي تاريک"، با شتابي فزاينده در حال انبساط است.اخترشناسان داده هاي اين ماهواره را با اطلاعاتي که از ساير مشاهدات نجومي در اختيار دارند مقايسه کرده و توانسته اند محاسبات بسيار دقيق تري از پارامترهاي بنيادي کيهان نظير قدمت، هندسه، ترکيب و جرم آن به دست آورند.
  
   ماده، عنصر فرعي گيتي
  
   به طور خلاصه اين نقشه نشان مي دهد که عمر کيهان (با ضريب خطاي يک درصدي) تقريبا 7/13 ميليارد سال است و تنها 4 درصد آن از اتم ها، يا به عبارت ديگر ماده، تشکيل شده است. 23 درصد کيهان از "ماده تاريک" (که احتمالا ذراتي بنيادي از بقاياي کشف نشده انفجار بزرگ است) و 73 درصد آن از "انرژي تاريک" تشکيل شده است. همچنين معلوم شد که جهان به لحاظ هندسي "مسطح" است به اين معني که دو خط موازي حتي اگر تا بي نهايت ادامه يابند همديگر را قطع نخواهند کرد.
   کيهان شناسان نمي دانند "انرژي تاريک" چيست. به گفته دانشمندان نتايج اين مطالعه، تاريخ پيوسته و منظم جهان از نخستين ثانيه هاي آن که همچون سوپ جوشاني از ذرات و انرژي بود، تا امروز که خوشه هاي کهکشاني آسمان را آذين بسته و موجودات دوپا بر زمين حرکت مي کنند را در بر مي گيرد.
  
   مطالعه پژواک انفجار بزرگ
  
   "دبليو ام اي پي" داده هاي خود را با مطالعه تشعشعي به نام "سي ام بي" (Cosmic Microvawe Background) به دست آورده است.
   "سي ام بي" که نخستين بار در سال 1965 توسط آرنو پنزياس و رابرت ويلسون در آمريکا شناسايي شد به "پژواک" انفجار بزرگ نيز موسوم است. اين تشعشع 400 هزار سال پس از انفجار بزرگ، وقتي جهان به اندازه اي سرد شده بود که امکان پيدايش اتم هاي هيدروژن پديد آمد، تشکيل شد.ستاره شناسان به هر سو نظر کنند مي توانند اين پژواک را رديابي کنند. آنها معتقدند که "سي ام بي" حاوي اطلاعات زيادي درباره منشا و سرنوشت کيهان است.
  
   فن آوري پيشرفته
  
   "دبليو ام اي پي"، ماهواره پيشرفته اي است که مي تواند هر شش ماه يکبار، کل آسمان را اسکن و با دقت بي سابقه اي نقشه پژواک انفجار بزرگ را تهيه کند.اين ماهواره که در سال 2001 پرتاب شد براي 4 سال به مطالعات خود ادامه خواهد داد و نتايجي که دانشمندان روز سه شنبه ارائه کردند با جمع آوري داده هاي سال اول فعاليت ماهواره حاصل شده است.
  

  
; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢ مهر ۱۳۸٥


آياجهان امروز زايیده جهان قبلی است؟

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - تيم مشترکي از دانشمندان آمريکايي و بريتانيايي نظريه تازه اي را در مورد تکامل کيهان پيشنهاده کرده است. اين نظريه مي گويد که گيتي احتمالا چرخه اي را طي مي کند که "انفجارهاي بزرگ" (Big Bangs) تنها بخشي از آن است و همچنين شامل "ريزش هاي بزرگ" (Big Crunches) نيز مي شود.اين نظريه نگاه متعارف از کائنات را، که قدمت آن براساس مشاهدات 12 تا 14 ميليارد سال رقم زده مي شود، به چالش مي گيرد.ايده تازه که در نشريه "ساينس" بازتاب يافته است ممکن است توضيح دهد چرا انبساط جهان درحال شتاب گرفتن است.
   پروفسور پل استاينهارت از دانشگاه پرينستون در نيوجرسي که از آفرينندگان اين نظريه است گفت: "درحال حاضر نگاه متعارف به جهان اين است که تمام فضا، زمان، ماده و انرژي در يک نقطه واحد شروع شد و سپس منبسط و سرد شد که جهان امروزي را پديد آورد. با اين حال، نظريه تازه حاکي است که يک چرخه پيوسته از جهان ها وجود دارد، که هرکدام تکرار ديگري است اما نه دقيقا همانند جهان قبلي."او مي گويد مي توان به هر جهاني به عنوان فرزند جهان قبلي نگاه کرد.
   ثابت کيهاني
   ايده تازه بر مطالعات قبلي همين گروه از محققان بنا شده است و مدل کنوني را زير سوال مي برد. در دهه 1920، زماني که اينشتين درحال توسعه نظريه نسبيت عام بود، يک ثابت کيهاني را معرفي کرد تا بتواند ايده خود از جهان ايستا را توضيح دهد.معادلات اينشتين پيش بيني مي کرد که جهان زير فشار جاذبه خود متلاشي شود، درحالي که مشاهدات و رصدها به روشني نشان داد جهان درحال انقباض نيست. ثابت کيهاني اينشتين نمايانگر فشار يا نيرويي ذاتي مرتبط با فضاي آزاد بود، که در مقابل انقباض ناشي از نيروي جاذبه مقاومت مي کند.اين مفهوم پس از آنکه رصدها نشان داد جهان درحال انبساط است کنار گذاشته شد و باعث شد اينشتين ثابت کيهاني را "بزرگترين اشتباه زندگي حرفه اي" خود توصيف کند.در سال 1998، صورت تازه اي از ثابت کيهاني سر بر آورد و آن زماني بود که معلوم شد انبساط جهان عملا در حال شتاب گرفتن است.
   سوال هاي بي پاسخ
   هرچند معرفي مجدد اين ثابت راه تطبيق محاسبات با تئوري را گشود، اما همچنين سوال هايي را پديد آورد داير بر اينکه چيزي در فيزيک هست که "گم شده" است. پروفسور نيل توروک، از دانشگاه کمبريج به سايت خبري بي بي سي گفت: "زماني که قدر اين ثابت کيهاني محاسبه شد، معلوم شد خيلي کوچکتر از حد انتظار است. اينکه چرا اين ثابت اين قدر کوچک است به يکي از بزرگترين سوالات فيزيک بدل شده است. در حال حاضر، تنها توضيحي که براي آن وجود دارد اين است که شايد جهان اينگونه کار مي کند."اين نظريه بسياري از پرسش ها را بي پاسخ مي گذارد اما اکنون پروفسور استاينهارت و توروک نظريه تازه اي را براي توضيح علت کوچک بودن ثابت کيهاني پيشنهاد کرده اند. آنها مي گويند که زمان عملا پيش از انفجار بزرگ شروع شد، يعني قبل از آن جهان ديگري وجود داشته است. اين همچنين بدان معني است که جهان کنوني بسيار کهن تر از حد پذيرفته شده فعلي است.پروفسور توروک توضيح داد: "درحال حاضر ممکن است يک جهان ديگر از جنس 'ماده تاريک' همزمان با جهان ما وجود داشته باشد که ما هرگز نمي توانيم با آن تماس برقرار کنيم."او مي افزايد: "اين دو جهان در نهايت بر اثر فشار نيروي جاذبه به سوي هم کشيده مي شوند و با هم تصادف مي کنند. اين بدان معني است که اموري که الان اتفاق مي افتد به خلق جهاني ديگر در آينده کمک خواهد کرد."

  
; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢ مهر ۱۳۸٥


آخرين تعطيلات تابستان امسال

 

قندیل های داخل غار کتله خور

 

روز ۵ شنبه و جمعه آخرين فرصت برای استفاده از تعطيلات تابستانی بچه ها بود بنابراين به انتخاب خودشان غار کتله خور  برای بازديد انتخاب شد. يک مسافرت نسبتا طولانی به سمت زنجان. ساعت ۵ صبح روز پنجشنبه راه افتاديم و ۵/۱۰ صبح رسيديم به روستای گرماب از توابع قيدار و ساعت ۲ بعد از ظهر هم برگشتيم به سمت ابهر .البته بعد از ديدن گنبد سلطانيه که بزرگترين گنبد خشتی جهان از از دوران مغول. بچه ها که خيلی راضی بودند .شايد برای همکارانی که در اين ناحيه مشغول به کار هستند محل مناسبی برای اجرای برنامه های فعاليت ميدانی باشد.

اين هم تصوير جوان تزين عضو گروه که آن قدر جنب و جوش داشت که تمام ادامه روز و شب را خوابيد

  
; ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ مهر ۱۳۸٥