هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

ذوب سريع يخ های قطبی

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- اطلاعات بدست آمده از داده هاي ماهواره کوييک اسکات حاکي از آن است که يخ هاي موجود در کلاهک يخي قطب شمال بسرعت در حال ناپديد شدن است تنها در بين سالهاي 2004 و 2005 فضاپيما از فقدان 14 درصدي درياهاي دائمي يخ که يخهاي آنها بطور طبيعي در طول همه سال دوام پيدا مي کرد خبر داد. مقدار اين يخها در منطقه اي از تکزاس در حدود 720000 کيلومتر مربع (280000 مايل مربع) برآورد شده است دانشمندان انتظار دارند که پوشش يخي اين درياها در هر سال کاهش پيدا مي کند.

  
; ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٥


آنلاين از فضا، نماهايي از زمين نابودشده

زيست بوم - همشهري آنلاين:
عكس‌هاي ماهواره‌اي از چگونگي تاثير فعاليت‌هاي انساني بر تغيير چشم‌انداز كره زمين به يمن Google Earth به صورت آنلاين در اختيار ماست.

اين تصاوير تغييرات ايجادشده در 100 محل در سراسر كره زمين را نشان مي‌دهد. همه اين مكان‌ها براي نشان‌دادن تخريب ايجاد شده در دورنماهاست.

 

در گذر سال‌ها- خليج آلمرياي اسپانيا در سال 1974(سمت چپ) و سال 2000 (سمت راست)

يكي از تكان‌دهنده‌ترين اين رشته تصاوير نشان مي‌دهد كه چگونه جنگل‌هاي متراكم سانتاكروز در بوليوي براي ايجاد سكونتگاه‌هاي شهري و كشاورزي تخريب شده است.

گوگل با برنامه محيط‌زيستي سازمان ملل‌(UNEP) همراه شده است تا دسترسي عمومي به اين عكس‌ها را فراهم كند.

يك سخنگوي UNEP در اين مورد گفت:" هدف اين است كه صدماتي را كه به محيط ‌زيست وارد شده نشان دهيم و آگاهي عمومي را افزايش دهيم.معمولا براي افراد عادي مشكل است كه به اين تصاوير دسترسي داشته باشند. ما اميدواريم كه توجه مخاطبان بيشتري را به اين موضوع جلب كنيم."

  
; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٥


يك دهه فرصت براي نجات زمين

 

 

دانشمندان در كنفرانسي در بريتانيا مي‌گويند كه روند گرمايش زمين به سرعت به مقطعي نزديك مي‌شود كه ديگر امكان متوقف كردن آن وجود نخواهد داشت.

 دانشمندان دست اندركار «پروژه اروپايي» كه با نمونه برداري از اعماق سفره يخي قطب جنوب درباره ميزان دي اكسيد كربن تحقيق مي كنند يافته هاي خود را در اين كنفرانس كه در شهر نورويچ برگزار مي شود تشريح كرده اند.

آنها نشان داده اند كه ميزان دي اكسيد كربن، كه يكي از عمده ترين گازهاي گلخانه اي است، اكنون از هر زمان ديگر در ۸۰۰ هزار سال گذشته بسيار بيشتر است و نتيجه گرفته اند كه اگر گرمايش زمين با سرعت فعلي ادامه يابد ممكن است تنها يك دهه طول بكشد تا اين روند به نقطه غيرقابل بازگشت برسد.

اريك وولف، از مركز مطالعات قطب جنوب بريتانيا، به اين كنفرانس گفت كه خوفناك ترين نكته در يافته هاي آنها سرعت تغييرات آب و هوايي است.

اين تحقيقات بر مطالعه حباب هاي به تله افتاده هوا در يك هسته يخي ۲/۳ كيلومتري كه از اعماق سفره يخي قطب جنوب استخراج شده استوار است.

اين بلندترين و عميق ترين هسته اي است كه تاكنون از قطب استخراج شده است.

دانشمندان اين پروژه مي گويند محتويات اين نمونه يخي نشان مي دهد كه انسان احتمالا درحال دامن زدن به تغييرات جوي خطرناك است.

اريك وولف گفت: نظر من اين است كه در اين هسته يخي هيچ چيزي نيست كه باعث شود نفس راحتي بكشيم. هيچ شاهدي نيست كه نشان دهد زمين خود به خود مشكل افزايش دي اكسيد كربن را حل خواهد كرد. اين هسته يخي نشان مي‌دهد كه افزايش دي اكسيد كربن بدون شك باعث تغييرات جوي خطرناكي خواهد شد.

برش هايي از تاريخ

اين هسته يخي از ناحيه اي از قاره سفيد موسوم به «گنبد كنكورديا» استخراج شده است.

اين نمونه توسط «پروژه اروپايي براي هسته برداري يخي در قطب جنوب» كه كنسرسيومي متشكل از ۱۰كشور است حفاري شده است.

ارزش اين ستون يخي براي دانشمندان در حباب هاي ريز هوا كه در طول هزاران سال انباشت برف در آن به تله افتاده، نهفته است.

هر برش از اين برف فشرده حاوي ركورد لحظه اي در تاريخ زمين است و به اندازه گيري مستقيم شرايط گذشته محيط زيست كمك مي كند.

دانشمندان نه تنها مي‌توانند ميزان تراكم دي اكسيد كربن و متان - دو گاز عمده اي كه انسان توليد مي‌كند و عامل گرمايش زمين شناخته مي‌شود را در اين برش‌ها ببينند، بلكه همچنين مي‌توانند دما را نيز با كمك اين نمونه‌ها اندازه بگيرند.

سرعت «ترسناك»

نتايج اوليه مطالعه به روي اين هسته يخي ابتدا در سال هاي ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ منتشر شده بود كه جزئيات رويدادهايي به قدمت به ترتيب ۴۴۰ هزار سال و ۶۵۰ هزار سال را تشريح مي‌كرد.

دانشمندان اكنون مطالعه اين ستون يخي را كامل كرده اند كه ۱۵۰ هزار سال بر قدمت مراحل قبلي مي افزايد.

تصوير حاصله همان است: افزايش يا كاهش دي اكسيد كربن با افزايش يا كاهش دما نسبت مستقيم دارد.

وولف توضيح داد: هسته هاي يخي ضرباهنگ طبيعي آب و هواي زمين در طول ۸۰۰ هزار سال گذشته را آشكار مي كنند. هر وقت ميزان دي اكسيد كربن تغيير كرده، آب و هوا نيز همراه با آن تغيير كرده است. در طول ۲۰۰ سال گذشته، فعاليت انساني، دي اكسيد كربن را به وراي محدوده طبيعي افزايش داده است.

وي افزود «نكته ترسناك»، سرعت تغيير روي داده در ميزان تراكم CO2 است. در اين هسته، سريعترين ميزان افزايش مشاهده شده ۳۰ پاره در ميليون (پي پي ام) براساس حجم طي تقريبا هزار سال بوده است. اما آخرين باري كه افزايشي معادل ۳۰ پي پي ام مشاهده شده در تنها ۱۷ سال روي داده است. ما واقعا در وضعيتي هستيم كه نمي توانيم آن را با هيچ زماني در ركوردهايمان مقايسه كنيم.

 همشهری ۲۴/۶/۸۵

  
; ساعت ۸:٥۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٥


نمايشگاه جغرافياي نامرئي در آلمان

مركز موسيقي، فيلم، اجرا و ادبيات "كيچن" نمايشگاه "جغرافياي نامرئي: صداي جديد هنري از آلمان" را با حضور "جنز براند"، "كريستينا كوبريش"، "استفان دوسل" و "جان پيتر سنتاگ" را تا 14 اكتبر (22 مهرماه) برگزار مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ در اين نمايشگاه از شبكه‌هاي نامرئي و امواج صوتي و سيگنال‌هاي الكترو مغناطيسي كه در اطراف ما منتشر مي‌شوند،‌استفاده مي‌شود.

گاردين نوشت، تاسيسات چهاردانگه‌ي اين نمايشگاه با جستجو در توپوگرافي (موضع‌نگاري)‌هاي فيزيكي از جهان شنيداري تلاش مي‌كند تا نقشه‌هاي جديدي را از محيط اطرافمان در اختيار ما قرار دهد

  
; ساعت ۸:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٥


نقشه های جغرافیایی در تلفن های موبایل

شرکت Vodafone Germany یک سیستم ارائه نقشه های جغرافیایی را در تلفن های موبایل راه اندازی کرده است که این سیستم از فناوريJava که برگرفته از سیستم های LocatioNet و برنامه های TeleAtlas - که یک کمپانی فعال در زمینه نقشه های دیجیتال – است، استفاده می کند.
سرویس Mobile Earth این امکان را برای استفاده کنندگان از تلفن های موبایل فراهم می سازد تا هر آدرسی را در آلمان از طریق نقشه های تمام رنگی و یا تصاویری با کیفیت بالا از طریق گوشی های موبایل خود دریافت کرده و با محاسبه و انتخاب بهترین مسیر مرتبط با آدرس خود ، بهترین گزینه را برای رسیدن به مقصد از طریق موبایل دریافت کنند.
کاربرد Mobile Earth مستلزم بارگذاري برنامه ای اختصاصي از شبکه آنلاين Vodafone Live می باشد

اين سرويس این امکان را برای استفاده کنندگان از تلفن های موبایل فراهم می سازد تا هر آدرسی را در آلمان از طریق نقشه های تمام رنگی از طریق گوشی های موبایل خود دریافت کند

 

  
; ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٥


کشف ارتباط بين هوای زمين و فضا

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- محققان به ارتباط اوضاع جوي بروي زمين با اوضاع جوي در فضا پي بردند اين ارتباط در نوع تشکيلات لايه يونسفر و نواحي عرض هاي بالا جو زمين بوده که از اشعه ايکس خورشيدي و نور ماوراء بنفش تشکيل شده است ماهواره هاي ناسا از طريق غلظت در لايه يونسفر در جو بالا و فعاليت طوفانها در جو پايين به اين کشف رسيدند اين مطلب کشف شگفت آوري است زيرا لايه يونسفر و جو پايين در حدود هزاران کيلومتر از همديگر فاصله دارند

  
; ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸٥


راه حل های عجيب و غريب دانشمندان برای نجات زمين از گرما

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور – نيويورک تايمز: پيش بيني دانشمندان از اينكه به سرعت دماي زمين افزايش محسوس و غيرقابل تحملي خواهد يافت، آنان را واداشته تا هر راهي را براي سرد كردن سياره انسانها بيازمايند.در چند دهه گذشته، عده اي از دانشمندان، راه حلهايي را براي مبارزه با گرم شدن زمين ارائه كرده اند؛ ايجاد موانع خورشيدي در مدار زمين براي سرد كردن زمين، ايجاد ابر براي بازتابش اشعه خورشيد به فضا و ايجاد بخار آب بيشتر توسط اقيانوسها براي حذف گازهاي گلخانه اي.
   رسانه ها به اين امر توجه زيادي نكردند، اما دانشمندان محيط زيست اعلام كردهاند كه تمركز اوليه آنان بايد بر كاهش توليد گازهاي گلخانه اي و جلوگيري از گرم شدن زمين باشد.اما حال به طور كاملا برعكس، عدهاي از دانشمندان جهان هشدار دادهاند كه توجه به اين پيشنهادها به علت افزايش نگرانيها در مورد گرم شدن زمين، بيش از هر وقت ديگري مهم شده است.
   دانشمندان كه نگران يك بحران سيارهاي هستند، از دولتها و گروههاي خاص، خواستهاند تا در مورد راههاي كاهش گرم شدن زمين تحقيق كنند.اين طرحها و مطالعات، جزيي از زمينه هاي مطالعاتي مهندس جغرافيايي است كه در مورد شكل دادن محيط زمين براي تأمين نيازهاي انساني است.دكتر «سيسرون» از مجله تغييرات آب و هوا، از پيشگامان اين عرصه است كه با تلاشهاي خود، كوشيده جايزه نوبل مهندسي جغرافيايي را نيز تأسيس كند.دكتر «پل كروتزن»، عضو مؤسسه «ماكس پلانك» آلمان، در زمينه شيمي، يكي ديگر از مهره هاي مهم اين عرصه است كه در سال 95 برنده جايزه نوبل نيز شد و در حال حاضر، مطالعات او خطرات و مزاياي سعي در سرد كردن زمين با تزريق سولفور به اتمسفر است.اما دكتر سيسرون، نخستين و مهمترين گام كاهش گازهاي گلخانه اي ميداند.
   بسياري از دانشمندان نيز نظر خوبي نسبت به مهندسي جغرافيايي ندارند و خطرات آن را بيشتر از مزايايش ميدانند، اما به هر حال، زماني فرا خواهد رسيد كه دنيا نيازمند يك راه حل فوري و اضطراري در قبال گرم شدن زمين از اين طريق خواهد شد.
   از اوايل دهه 60 قرن بيستم مطالعه براي مبارزه با گرم شدن زمين آغاز شد كه دانشمندان تئوري گرم شدن جهان را به وسيله توليدات انساني مطرح كرده و آن را تهديدي احتمالي و جدي براي آينده زمين دانستند، اما تا دهه 80 كه اين گرم شدن آغاز شد، كار جدي صورت نگرفت.برخي دانشمندان بر اين باورند كه زمين 30 درصد نور خورشيد را به فضا منعكس و باقي آن را جذب ميكند. افزايش اين بازتابشهاي نور،ميتواند تا حد زيادي به سرد شدن زمين كمك كند.دكتر «بروكر» از كلمبيا، پيشنهاد تزريق چند تن دي اكسيد سولفور به استراتوسفر را كرده؛ كاري كه توسط آتشفشانها انجام ميشود. البته اين كار باعث افزايش بارانهاي اسيدي خواهد شد.از جمله ايده هاي ديگر كار گذاشتن فيلمهاي بازتابنده در صحراها يا جزاير پلاستيكي سفيد در اقيانوسهاي جهان است كه هر دو در جهت بازتابش بيشتر نور خورشيد به فضاست. ايده ديگر باروري درياها با آهن است كه باعث ايجاد توده هاي عظيم گياهي و نيز جذب دي اكسيد كربن ميشود.منتقدان مهندسي جغرافيايي، خواستار كاهش استفاده از انرژي، توسعه منابع انرژي جايگزين و نيز كاهش توليد گازهاي گلخانه اي شده اند.تلاشهاي بين المللي مانند پروتكل توكيو (كه آمريكا هيچگاه آن را تصويب نكرد و چين و هند به عنوان جهان در حال توسعه نيز از آن حمايت نكردند) تأثيري در كاهش تهديد نداشته اند.دانشمندان برآورد ميكنند كه دماي سطح زمين در اين قرن تا 10 درجه فارنهايت افزايش خواهد يافت.
  

  
; ساعت ٤:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٥


دوره آموزشی در يزد

با سلام

در حال حاضر در شهر يزد مشغول به برگزاری يک دوره آموزشی هستم . چنانچه در پاسخ به ايميل دوستان تاخيری می شود پوزش می طلبم

  
; ساعت ۸:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٥


پديده گرم شدن كره زمين پيامدهاي ناگوار در اروپا برجاي گذارده است

 

خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪


دانشمندان انگليسي هشدار دادند: گرم شدن سريع دماي كره زمين وضعيت جغرافيائي مناطق ييلاقي و حومه شهرها رادر كشورهاي اتحاديه اروپا دگرگون ساخته است.

به گزارش روز چهارشنبه پايگاه اينترنتي روزنامه گاردين، طبق پژوهش انجام گرفته از ‪ ۲۱‬كشور در سراسر اروپا، ثابت شده است كه همه اين كشورها بشدت تحت تاثير گرماي سريع كره زمين قرار گرفته و هشدار مي‌دهند كه اين تغييرات فعلا" شروع مرحله اصلي تحول ودگرگوني در ابعادي بسيار وسيع است .

اين تحقيق توسط پژوهشگران واحد تحقيقات جوي دانشگاه "آنگلياسي شرقي"، سازمان "كانتري لند" و موسسه "بيزينس" انجام گرفته است .

اين پژوهشگران هشدار داده‌اند كه براي به حداقل رساندن تاثيرات سوء گرماي سريع دماي كره زمين بر غذا و فرآورده‌هاي جنگلي، بايستي اقدامات عاجل انجام گيرد.

دانشمندان مي‌گويند كه تابستان گرمتر، باعث افزايش خشكسالي و بارش بارانهاي سيل آساي نا به هنگام شده است و اين پديده آثار مخربي در كشاورزي برجاي گذارده است.

طبق اين تحقيق، از ديگر پيامدهاي هشدار آميز پديده گرم شدن سريع كره زمين درتابستان امسال بالا آمدن سطح آب درياها، آتش سوزي جنگلها بوده است.

اين پديده همچنين تاكنون باعث انقراض بسياري از گونه‌هاي گياهي و جانوري شده‌است و بسياري از جانوران براي فراراز شر گرماي بي‌حد وحصر به سمت مناطق شمالي كوچ كرده‌اند. حتي توليد مثل گونه‌هاي حشرات موذي و مضر براي انسان ، جانوران و درختان هم رشد نگران‌كننده اي پيدا كرده است.

دانشمندان توصيه مي‌كنند كه دولتها در سراسر حوزه اتحاديه اروپا بايستي صاحبان زمين و اراضي كشاورزي را ملزم سازند كه با بكار بستن اقدامات بازدارنده با عواقب و پيامدهاي سوء تغييرات جوي مقابله كنند.

در اين پژوهش هشدار داده شده است: رشد گرم شدن دماي كره زمين بسيار سريعتر از گذشته است و متاسفانه اثرات آن در كشاورزي و جنگلكاري كم اهميت شمرده شده‌است .

دانشمندان انگليسي انجام‌دهنده اين تحقيق، از اتحاديه اروپا خواسته‌اند كه سياستي عاجل و همسان را دراين ارتباط پياده كند.  
; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٥


راز سرخی شفق

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- فعل و انفعالات نيروي خورشيدي در ميدان مغناطيسي زمين عامل ايجاد سرخي شفق در نزديکي قطب ها مي گردد هم اکنون فضاپيماي کلاستراسا در تلاش است که علت واقعي اين مسئله که چطور ذرات انرژي زا توليد و باعث سرخي و روشنايي هوا مي شوند را مشخص کند. کلاستر تاييد کرده است که فعل و انفعالات مغناطيس کره زمين باعث حرکت و جنبش گاز با سرعتي بيش از 300 کيلومتر بر ثانيه (186مايل برثانيه) در داخل اتمسفر مي شود و نوري را توليد مي کند که ما هم اکنون مي بينيم.

  
; ساعت ٢:٠۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳۸٥


اندازه گيری ثقلی قله دماوند

براي نخستين بار در كشور با برنامه‌ريزي دقيق و عمليات مهندسي پيشرفته از سوي كارشناسان و متخصصان سازمان نقشه برداري كشور قله دماوند با ارتفاع تقريبي 5670 متر مورد اندازه‌گيري دقيق ثقل قرار گرفت.
   به گزارش ايسنا اين اندازه‌گيري دقيق با استفاده از دستگاه‌هاي ثقل سنج نسبي CG-5 و به صورت رفت و برگشت بين پنج ايستگاه از پايين‌ترين ايستگاه كوهنوردي به نام گوسفندسرا تا بالاترين ارتفاع قله دماوند و طي پنج روز عمليات فشرده از 25 تا 30 مرداد انجام گرفت. علاوه بر اندازه‌گيري ثقل موقعيت دقيق محل نقاط نيز با استفاده از سيستم تعيين موقعيت جهاني GPS اندازه‌گيري شد.
   مقدار ثقل در قله دماوند به عنوان مرتفع‌ترين نقطه ايران داراي كمترين مقدار است كه دانستن آن ارزش بالايي در عمليات مهندسي و ژئودزي و به ويژه در محاسبات مربوط به تعيين سطح مبناي ارتفاعي و واسطه يابي ثقل براي پيش‌بيني در مناطق غير قابل دسترس در نقاط مختلف كشور است.
   همچنين اين اندازه‌گيري نقش بسيار مهمي‌در مطالعات ايزوستازي پوسته زمين دارد. سازمان نقشه برداري كشور در نظر دارد ارتفاع قله دماوند را از طريق مثلثاتي اندازه‌گيري و در محاسبات تعيين سطح مبناي ارتفاعي به عنوان نقطه كنترل مورد استفاده قرار دهد.

  
; ساعت ۱:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳۸٥


اکثر بلايای طبيعی چين ناشی از گرم شدن زمين است.

 

 

رئيس مركز مطالعات هواشناسي پكن اعلام كرد: طوفان‌ها، سيل‌ها، گرماي هوا و خشكسالي‌هاي امسال چين كه تاكنون بيش از 2000 كشته بر جاي گذاشته است، همه مقدمه‌اي بر تحولات الگوهاي آب و هوايي است كه احتمالا به علت گرم شدن دماي كره زمين حادتر مي‌شود.
   به گزارش خبرگزاري رويترز از پكن، "دونگ ونجي" مديركل مركز مطالعات هواشناسي پكن گفت باتوجه به اين كه دماي فزاينده هوا در سراسر جهان زمينه را براي بروز شرايط حاد و فوق‌العاده‌ي آب و هوايي فراهم مي‌كند، چين خود را براي روبرو شدن با سختي‌هاي بيشتر آماده كرده است.
   دونگ با اشاره به اينكه بلاياي ناشي از تحولات اقليمي در سال جاري در سال جاري حدود 160 ميليارد "يوان" ( 20 ميليارد دلار) به چين خسارت زده است، به رويترز گفت تعيين دقيق علل اين پديده‌ها به خودي خود آسان نيست.
   وي گفت "ولي مي‌دانيم كه در پس اين تحولات، پيش زمينه گسترده گرم شدن زمين قرار دارد و اين پس زمينه به ما يادآور مي‌شود كه گرم شدن دماي زمين رويدادهاي آب و هوايي حادتر فزاينده‌اي به دنبال خواهد داشت."
   دانشمندان برجسته هواشناسي چين در مطالعه خود كه سال گذشته منتشر شد پيش بيني كردند كه متوسط دما در سراسر چين احتمالا بيشتر خواهد شد و اين امر موجب تحولات بزرگ در ميزان بارندگي، گسترش صحراها، جريان رودها و توليد محصولات كشاورزي خواهد شد.
   كارشناسان مي‌گويند با وجود آنكه چين از لحاظ توليد گازهاي گلخانه‌اي ساخت بشر در حال نزديك شدن به آمريكاست كه در اين زمينه مقام نخست جهان را دارد، با اينحال با تعيين حداكثر اجباري براي حجم انتشار اين گازها كه گرما را در جو زمين حبس مي‌كند، مخالف است.
   "پل هريس" از دانشگاه "لينگنن" هنگ كنگ كه در زمينه مطالعات سياست تغييرات جوي مطالعه مي‌كند مي‌گويد رشد و توسعه اقتصادي دغدغه اصلي چين است و افزود "به نظر مي‌رسد سياستگزاران چيني توجه به هشدارها در زمينه گرم شدن دماي كره زمين را آغاز كرده‌اند اما مطمئنا حاضر نيستند براي محدود كردن اجباري توليد گازهاي گلخانه‌اي پيماني امضا كنند.
   "لين اردا"، كارشناس هواشناسي در آكادمي علوم كشاورزي چين به رويترز گفت: گرم شدن دماي كره زمين ممكن است بارش باران را در شمال چين افزايش دهد، اما افزايش دماي زمين و تبخير آب در آنجا به احتمال زياد بخش اعظم و يا تمامي اين بارش اضافي را خنثي خواهد كرد.
   وي گفت بدون اقدام دسته جمعي، توليد كشاورزي در سراسر كشور احتمالا بين پنج تا ده درصد كاهش خواهد يافت.

  
; ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳۸٥


ایران بالاترين ميزان مرگ و مير ناشي از وقوع زمين لرزه را دارد

 

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور – UN : نزديك به 130ميليون نفر در 15كشور جهان هر ساله در معرض خطر زمين لرزه قرار داشته و وقوع زمين لرزه جان آنها را تهديد مي كند. برطبق آمار UNDP در فاصله زماني سال هاي 1980 تا 2000 ، 158هزار و 551 نفر در سراسر جهان در اثر وقوع زلزله جان باختند.جمهوري اسلامي ايران با رقمي معادل 47هزار و 267 نفر قرباني بالاترين ميزان مرگ و مير ناشي از وقوع زمين لرزه را به خود اختصاص داده و در رتبه اول جهان از نظر تعداد قربانيان ناشي از زلزله قرار دارد.پس از كشور ما ژاپن، اندونزي، تركيه، هند، افغانستان و فيليپين در بين كشورهاي آسيايي، مكزيك، شيلي و آمريكا در قاره آمريكا، وانادو، گوام و گينه نو از جزاير كوچك و نيكاراگوئه و گواتمالا از آمريكاي مركزي در ليست پرخطرترين كشورها از جهت وقوع زمين لرزه قرار دارند.به عقيده كارشناسان دليل اصلي بروز مرگ و مير بالا در اين كشورها گذشته از قرارگرفتن اين كشورها در خط زلزله، رشد شديد و بي ضابطه جمعيت شهرنشين و تحولات فيزيكي و ساختاري ناشي از اين رشد جمعيت در شهرها است. اين دو عامل مهمترين عوامل در جهت به بار آمدن فجايع مرگبار انساني در اثر وقوع زمين لرزه است.
   در طي دهه اخير رشد جمعيت و تمركز آن در شهرها به معضلي بزرگ در بسياري از كشورها به خصوص كشورهاي آفريقايي، آسيايي، آمريكاي لاتين و منطقه كارائيب تبديل شده است و پيش بيني مي شود با اين روند تا سال 2007 بيش از نيمي از جمعيت جهان به شهرها هجوم آورده و زندگي شهرنشيني را انتخاب كنند.
   برطبق آمار UNDP جمعيت 100 شهر بزرگ جهان از 2.1 ميليون نفر در سال 1950به 5.1 ميليون نفر در سال 1990 رسيده است و اين در حالي است كه همگام با رشد جمعيت شهرنشين تحولي چشمگير در زمينه تأمين نيازهاي آنها نشده است.

  
; ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳۸٥


باران های اسيدی و اثرات آن بر محيط زيست

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - تا چندي پيش چنين تصور مي شد كه باران اسيدي يك مشكل اروپايي است اما امروزه مي دانيم كه باران اسيدي همه كشورهاي صنعتي را تحت تاثير قرار مي دهد. آمريكا كانادا آلمان انگلستان و كشورهاي اسكانديناوي بطور جدي با اين مشكل مواجه هستند. مناطقي از آسيا نيز در برابر باران اسيدي آسيب پذيرند. از جمله ژاپن كره ي شمالي و جنوبي جنوب چين بخش كوهستاني و جنوب غربي هند.
   اثرات بوم شناختي باران اسيدي
   آلاينده هاي نوع اول هوا مانند و آب باران را چندان اسيدي نمي کنند، اما اين آلاينده ها مي توانند طي چند ساعت يا چند روز به آلاينده هاي نوع دومي مثل و تبديل شوند که هر دو در آب بسيار انحلال پذير و جز اسيدهاي قوي مي باشند. در واقع تمام قدرت اسيدي در باران اسيدي، به علت وجود اين دو اسيد است.ميزان تأثير باران اسيدي بر روي حيات زيست شناختي در يک منطقه به ترکيب خاک و صخره سنگي که در زير لايه سطحي زمين آن منطقه واقع است، بستگي دارد. مناطقي که در زير لايه سطحي زمين گرانيت يا کوارتز دارند، بيشتر تحت تاثير قرار مي گيرند، زيرا خاک وابسته به آن، ظرفيت کمي براي خنثي کردن اسيد دارد. چنانچه صخره سنگي در زير لايه سطحي زمين از نوع سنگ آهک يا گچ باشد، اسيد بطور موثر خنثي مي شود، زيرا کربنات کلسيم به صورت باز عمل کرده و با اسيد وارد واکنش مي شود.
   تاثير روي اکوسيستم آبي
   درياچه هاي اسيدي شده به علت شسته شدن سنگها بوسيله يون هيدروژن داراي غلظتهاي بالاي آلومينيوم هستند. قدرت اسيدي بالا و غلظتهاي بالاي آلومينيوم عامل اصلي کاهش جمعيت ماهي هاست. ترکيب زيست شناختي درياچه هاي اسيدي شده به شدت دچار تغيير مي شود و تکثير ماهيها در آبهاي داراي قدرت اسيدي بالا کاهش مي يابد. وقتي PH خيلي پايينتر از 5 باشد، گونه هاي اندکي زنده مانده و توليد مثل مي کنند. آب درياچه هاي اسيدي شده اغلب زلال و شفاف مي باشد و اين به علت از بين رفتن زندگي گياهي و جانوري اين درياچه ها مي باشد.
   تاثير روي گياهان و جنگلها
   تاثير باران اسيدي بر روي جنگلهاي و محصولات کشاورزي را به دشواري مي توان تعيين کرد. ولي با اين وجود بررسيهاي آزمايشگاهي حاکي از اين هستند که گياهان زراعي رشد يافته در شرايط بارانهاي اسيدي رفتار متفاوتي نشان مي دهند. محصولات برخي افزايش يافته و محصولات گروهي کاهش مي يابد.
   آلودگي هوا اثرات بدي روي درختان دارد. اسيدي شدن خاک، مواد غذايي موجود در آن را شسته و از بين مي برد. باران اسيدي که در جنگلها مي ريزد، ازن و ساير اکسنده هاي هوا، که درختان جنگلي در معرض آنها قرار دارند، تاثير نامطلوبي روي درختان و پوشش گياهي مي گذارد و اين تاثيرات نامطلوب وقتي با خشکسالي، دماي بالا و بيماري و … همراه باشد، ممکن است باعث خشک شدن درختان شود. جنگلهاي ارتفاعات بالا بيش از همه تحت تاثير ريزش باران اسيدي هستند. قدرت اسيدي در مه و شبنم بيش از باران است، زيرا در مه و شبنم آبي که موجب رقيق شدن اسيد شود، کمتر است. درختان برگ ريز که با باران اسيدي آسيب مي بينند، به تدريج برگهاي خود را از بالا به پائين از دست مي دهند و اکثر برگهاي خشک شده در بهار بعدي تجديد نمي شوند.
   بعضي از اثرات مهم باران هاي اسيدي که «فومارو» در سال 1997 نيز به آنها اشاره کرده است، عبارتند از:
   مضر براي انسان: ايجاد تنگي نفس، برونشيت، التهاب ريه، آنفلوآنزا و سرماخوردگي
   تخريب جنگلها: ريختن برگها، تخريب ريشه توسط باکتريها، کاهش روند رشد، تقليل ميزان محصول دهي، کم شدن قدرت حيات.
   خطرناک براي درياچه ها: مرگ صدها گونه زيستي
   تسريع در خوردگي مواد: خوردگي وسايل نقليه و بناهاي تاريخي

  
; ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳۸٥


اخترشناسان عليه پلوتو ن راي دادند

همشهري آنلاين:
پرونده پلوتون به خاطر كوچكي اش براي هميشه بسته شد: پلوتو ن سياره نيست

اين تصميم را حدود 2500 اخترشناس از 75 كشور اتخاذ كردند: از اين پس پلوتو ن در شمار سيارات منظومه شمسي محسوب نخواهد شد.
شركت كنندگان در نشست اتحاديه بين‌المللي اختر شناسي كه براي بررسي موقعيت پلوتون از هفته پيش در پراگ گرد هم آمدند، اعلام كردند  پلوتو ن به دليل اندازه كوچكي كه دارد از اين پس در شمار سيارات منظومه شمسي محسوب نخواهد شد. و به اين ترتيب بحث  منظومه شمسی با دوازده سيارهبه پايان رسيد

تصميم  ااين عده كه از سال 1919 مسئول نامگذاري سياره ها و قمرها بوده اند، نقطه پاياني بر اختلاف نظر ديرينه اخترشناسان بود درباره اينكه آيا پلوتون واقعا يک سياره است ؟برخي از اخترشناسان معتقد بودند لازم است عنوان سياره منظومه شمسي از پلوتو ن سلب و اين جرم آسماني به مجموعه موسوم به كوتوله‌هاي يخي اضافه شود در مقابل اين نظر ديدگاه ديگري هم مطرح بود كه پلوتون جزو بزرگترين جرم شناخته شده در مناطق دور دست منظومه شمسي است و مي تواند سياره به حساب آيد.

اين تصميم در حالي اتخاذ شد كه 19 عضو كميته بررسي وضعيت پلوتو در  بيست  و ششمين اجلاس اتحاديه بين‌المللي  ستاره‌شناسي(IAU)  تعريف جديدي را از اصطلاح سياره پيشنهاد كرده بودند كه ضمن تثبيت موقعيت پلوتون به عنوان يكي از سيارات منظومه شمسي، سه جرم ديگر را نيز  به سيارات منظومه شمسي اضافه مي كرد كه در نهايت  شكل منظومه شمسي ما  را تغيير مي داد.

اعتراض ستاره‌شناسان به تعريف تازه پلوتون
 
 تصميم اتحاديه بين‌المللي ستاره‌شناسان براي خلع عنوان «سياره» از پلوتو (پلوتون) واکنش شديد برخي ستاره‌شناسان سرشناس را برانگيخته است.

به گزارش بي‌بي‌سي، دانشمندان معترض تلاش خواهند كرد جايگاه اين جرم آسماني را به او بازگردانند.

 2500 ستاره شناس ديروز دوم شهريور در اجلاس خود در پراگ، پايتخت جمهوري چک، به اين نتيجه رسيدند که پلوتون را نبايد يک سياره به حساب آورد، درحالي كه پيش از اين پلوتون به عنوان نهمين سياره منظومه شمسي شناخته مي‌شد.

دکتر آلن اشترن، دانشمند ارشد ناسا که هدايت پروژه «افق هاي جديد» به پلوتون را به عهده داشته، در واکنشي شديداللحن گفته است که اين تصميم مايه شرمساري است.

آقاي اشترن که در رأي‌گيري شرکت نکرده بود، تعريف جديد پلوتون را رد کرده و گفته که اين تعريف نادرست است.

وي در زمان رأي‌گيري در محل حضور نداشته و راي دادن به صورت الکترونيکي نيز امکان‌پذير نبوده است، امري که باعث بروز انتقاداتي در ميان ستاره شناسان شده است.

اين دانشمند سرشناس ناسا گفته است که به همراه برخي ستاره‌شناسان در صدد ارائه درخواستي است تا تعريف پلوتون را به حالت قبلي برگرداند.

يک پروفسور دانشگاه هاروارد نيز که رييس کميته‌اي براي افزايش تعداد سياره‌ها به 12 سياره بود، وضعيت پيش آمده را ناشي از «شورش» ستاره‌شناساني دانست که اثرات حرکتي و جاذبه‌اي اجرام آسماني را مطالعه مي‌کنند.

آقاي گينگريچ گفته است در اين کميته، نظر زمين-اخترشناسان ( دانشمنداني که به بررسي اجرام آسماني در سياره‌ها و قمرهاي مربوطه مي‌پردازند) در بررسي تعريف سياره‌ها مد نظر قرار گرفت و گروه ديگر احساس کردند که چون در مجموع طرف مشورت قرار نگرفته اند به آنها بي‌احترامي شده است.

به گفته پروفسور گينگريچ، ستاره‌شناساني که اثرات حرکتي و جاذبه‌اي اجرام آسماني را مطالعه مي‌کنند به صورت دسته جمعي در جلسه رأي‌گيري شرکت کردند و در غياب ديگر ستاره‌شناسان، نظرات خود را به كرسي نشاندند.

به همين دليل آقاي گينگريچ اين اقدام آنها را به يک شورش تشبيه کرده است. به گفته وي، تنها 10 درصد از ستاره‌شناسان حاضر در پراگ در رأي‌گيري مربوط به خلع عنوان سياره از پلوتون شرکت کرده بودند.

تعريف تازه
ستاره‌شناسان حاضر در نشست پراگ، پس از يک هفته جلسات طولاني، تصميم گرفتند که پلوتون را در يک دسته کاملاً جديد طبقه‌بندي کنند و آن را به عنوان يک جرم متفاوت از هشت سياره ديگر تعريف کنند.

اتحاديه بين‌المللي ستاره شناسان از سال 1919 مرجع رسمي نامگذاري‌ها در دنياي ستاره‌شناسي است.

پس از اجلاس روز پنجشنبه از 2500 ستاره‌شناس حاضر، تنها 424 نفر در پراگ باقي مانده‌اند.

پلوتون بسيار دورتر و کوچکتر از هشت سياره منظومه شمسي است و کارشناسان مدت‌ها در مورد اين مسئله که آيا پلوتون مستحق عنوان سياره هست يا نه اختلاف نظر داشتند.

ستاره شناسان در اين اجلاس پلوتون را در زمره اجرام آسماني شمرده و آن را يک سياره کوچک از نوع «کوتوله هاي يخي» تعريف کردند.

مسئله خروج پلوتون از تعريف «سياره هاي» منظومه شمسي زماني حادتر شد که يک جرم ديگر از نوع پلوتون اما بزرگتر به نام «2003 UB313» توسط يک منجم آمريکايي کشف شد.

پلوتون که در سال 1930 کشف شده است تنها 2360 کيلومتر قطر دارد و از جهات مختلف با کرات منظومه شمسي مانند زمين، مريخ، مشتري، کيوان يا حتي نپتون (نزديک‌ترين همسايه پلوتون) متفاوت است.

پس از رصد «2003 UB313»  توسط تلسکوپ فضايي هابل معلوم شد که اين جرم آسماني از پلوتون بزرگتر است و قطر آن به 3000 کيلومتر مي‌رسد.

تصميم جديد ستاره‌شناسان ممکن است در نهايت در کتاب‌هاي درسي و دانشنامه‌ها ثبت شود.

منظومه شمسي پس از اين تغييرات شامل هشت سياره يعني تير، ناهيد، زمين، مريخ، مشتري، زحل، اورانوس و نپتون خواهد بود.

 
     
  

  
; ساعت ۸:٢٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٤ شهریور ۱۳۸٥