هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

اعتذار

با عرض پوزش از همه دوستانی که دائم در تماس هستند . متاسفانه به علت کسالت مدتی قادر به ارائه مطالب جديد نخواهم بود. از سوی ديگر از روز ۱۱ شهريور ماه يک دوره آموزشی را به همراه برخی از همکاران در شهر يزد برگزار خواهيم کرد که خود مزيد برعلت می شود.

با اين حال خبر خوش برگزاری يک دوره مسابقه علمی online برای دبيران جغرافيا  از محتوای سايت گروه جغرافيای دفتر برنامه ريزی و تاليف در آبان ماه سال جاری را به اطلاع دوستان می رسانم . اموافقت با  اين طرح امروز در دفتر برنامه ريزی و تاليف کتاب های درسی به گروه جغرافيا اعلام شد . اميد وارم همه دوستان در اين مسابقه شرکت نمايند .منتظر فراخوان اين مسابقه باشيد. 

  
; ساعت ۳:٠۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٥


گرد همايی اختر شناسان برای تعيين سياره بودن پلوتون

 

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور-انجمن بين المللي نجوم براي حل مساله پلوتو و به طور کلي اينکه کدام دسته از اجرام آسماني را مي توان سياره ناميد اخترشناسان جهان را در پراگ ، پايتخت جمهوري چک جمع کرد.
   سياره پلوتو در سال 1930 توسط اختر شناسان کشف شد. اين سياره که نسبت به ديگر سيارات منظومه شمسي بسيار دورتر و کوچکتر مي باشد اين شک را در بين اختر شناسان ايجاد کرده است که آيا مي توان آن را سياره ناميد يا نه؟
   نکته جالب توجه اين است که جرم آسماني ديگري بزرگتر از پلوتو کشف شده است و خود را به عنوان رقيبي سر سخت براي آن معرفي کرده است. دانشمندان در موئسسه تکنولوژي کاليفرنيا چندين جرم ديگر از اين نوع را در ناحيه‌اي در لبه منظومه شمسي موسوم به كمربند كويپر كشف كرده‌اند. اكنون براي نخستين بار از هيات‌هاي نمايندگي حاضر در كنفرانس پراگ خواسته شده است در مورد تعريف رسمي سياره به توافق برسند.
   اما موقعيت پلوتو به عنوان نهمين سياره منظومه شمسي ممكن است در خطر باشد و منجمان تصميم بگيرند كه ديگر مستحق اين رتبه نيست.
   پلوتو فقط 2360 کيلومتر قطر دارد و از جهات مختلف متفاوت از سيارات آشناتر مانند زمين، مريخ، مشتري، كيوان يا حتي نپتون ( نزديك‌ترين همسايه پلوتو) است.
   برخي گزارش‌ها حاكي از آن است كه دانشمندان ممكن است تصميم بگيرند پلوتو را در يك دسته كاملا جديد طبقه بندي كنند كه آن را به عنوان جرمي متفاوت از هشت سياره ديگر تعريف مي‌كند.
   اين نشست روز دوشنبه آغاز خواهد شد و قرار است براي 12 روز ادامه يابد.
  

  
; ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٥


تعريف جديد «سياره» از سوي اتحاديه بين‌المللي اخترشناسان ارايه شد

 


رسانه‌هاي خبري جهان خبر دادند كه تعريف دقيقي از «سياره» از سوي كميته‌اي از اتحاديه‌ بين‌المللي اخترشناسانInternational Astronomers Union ارايه شد.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ اين تعريف جامع در جريان برگزاري كنفرانس بين‌المللي در پراگ پايتخت جمهوري چك ارايه شد.

در صورتي كه اين تعريف جديد از سوي اين اتحاديه تاييديه نهايي نيز دريافت كند، 3 سياره جديد به شمار سيارات منظومه شمسي افزوده خواهد شد.

اين كنفرانس 12 روز به طول انجاميد و در آن 2500 اختر‌شناس و دانشمند از سراسر جهان گردهم‌ آمدند تا ضمن ارايه تعريف دقيقي از «سياره» در مورد اين كه «پلوتو» سياره است يا نه نيز تصميم واحدي بگيرند.

اين تعريف از قرار زير است: يك سياره، بدنه صورت فلكي است كه داراي حجم كافي براي خود است و در عين حال با داشتن جاذبه خودي مي‌تواند بر نيروهاي جسم صلبي غلبه كند، پس در عين حال به نظر مي‌رسد كه يك سياره بايد داراي يك شكل كره‌اي با خاصيت پايداري و ايستابي باشد يك سياره در نزديكي يك ستاره قرار داشته و نه يك ستاره و نه يك قمر از يك سياره ديگر است.

به گزارش ايسنا، اخترشناسان اعلام كردند كه خرده سياره Ceres با توجه به تعريف ارايه شده كه كروي شكل هم هست، يك سياره كوتوله خواهد بود.

همچنين پلوتو يك سياره باقي خواهد ماند و قمر آن يعني Charon نيز يك سياره محسوب خواهد شد.

البته به رسميت شناخته شدن سياره بودن اين موارد اخير منوط به تاييديه نهايي اتحاديه‌ بين‌المللي اخترشناسان است

  
; ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٥


خزر بزرگترين پهناب آلوده جهان

گروه شهري- كنوانسيون حفاظت از محيط زيست درياي خزر كه در ۱۸ آبان ماه ۸۲ در تهران به امضاي نمايندگان پنج كشور حاشيه خزر- آذربايجان، ايران، قزاقستان، روسيه و تركمنستان- رسيده بود از ۲۱ مرداد ماه جاري لازم الاجرا شد و به اين ترتيب پاكسازي خزر، بزرگترين درياچه جهان از روز شنبه گذشته آغاز شد.
به گزارش همشهري، اين كنوانسيون كه «كنوانسيون تهران» عنوان گرفته است با آگاهي از تخريب محيط زيست درياي خزر در اثر آلودگي ناشي از منابع مختلف فعاليت هاي انساني و ساير آلودگي هاي ناشي از منابع دريايي و منابع مستقر در خشكي به امضاي اعضاي كنوانسيون رسيده و طي آن، كشورهاي عضو، متعهد شده اند با عزم راسخ در حفظ منابع زنده و ذخاير ژنتيكي درياي خزر براي نسل حاضر و آينده تلاش كنند.
در نخستين روز اجرايي شدن اين كنوانسيون طي مراسمي كه در سالن همايش هاي ايران وزارت امور خارجه برگزار شد، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، پيشنهاد كرد ۲۱ مرداد ماه به عنوان روز درياي خزر در ۵ كشور عضو كنوانسيون حفاظت از درياي خزر نامگذاري شود.
وي از درياي خزر به عنوان بزرگترين درياچه دنيا ياد كرد و افزود: خزر درياي بسته اي است كه تنها از طريق كانال ولگا به آب هاي آزاد راه دارد، اين در حالي است كه اين دريا طي سال هاي اخير بيش از هر زمان ديگر با مشكلات زيست محيطي فراواني مواجه بوده كه فعاليت هاي خشكي و دريا، نوسانات سطح دريا و نيز آلودگي هاي ناشي از فعاليت هاي اكتشافي منشأ آن بوده است.
وي تصريح كرد: عواملي نظير استخراج و حمل و نقل نفت و گاز، از بين رفتن زيستگاه ها، صيد بي رويه آبزيان و به خصوص صيد قاچاق ماهيان خاوياري و نيز ورود گونه هاي غيربومي مهاجم و كاهش تنوع زيستي از جمله ديگر تهديدات درياي خزر است.
وی گفت: نگراني هاي زيست محيطي درياي خزر موجب شد تا كشورهاي حاشيه نشين درياي خزر در چارچوب برنامه محيط زيست درياي خزر (سپ) و با حمايت و پشتيباني برنامه محيط زيست ملل متحد (يونپ)،  كنوانسيون حفاظت محيط زيست درياي خزر (كنوانسيون تهران) را امضا كرده و امضاي اين كنوانسيون، نشانگر خواست سياسي تمامي كشورهاي درياي خزر براي حفاظت از محيط زيست درياي خزر و بهره برداري پايدار از منابع زنده آن است.
وي خاطرنشان ساخت: امضاي كنوانسيون تهران پس از ۸ سال با تلاش مداوم از سوي كشورهاي منطقه و حمايت همه جانبه برنامه محيط زيست سازمان ملل دفتر منطقه اي اروپا (Unep Roe) فصل جديدي را در همكاري هاي زيست محيطي منطقه اي درياي خزر آغاز كرد.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: پس از تصويب كنوانسيون تهران توسط هر ۵ كشور ساحلي خزر و لازم الاجرا شدن آن به عنوان تنها معاهده حقوقي مرتبط با همكاري هاي زيست محيطي، تحقق اين كنوانسيون كه سرنوشت درياي خزر به آن بسته است در گرو تعهدات خاص سياسي كشورهاي منطقه است.
وي يادآور شد: امروز بايد پروتكل هاي الحاق اين كنوانسيون اجرا شده و گفتمان منطقه اي را كه طي سال هاي اخير در چارچوب برنامه محيط زيست درياي خزر آغاز شده، ادامه يابد.
وی گفت: در اين صورت مي توان دستاوردها را در راستاي توسعه پايدار درياي خزر اين ميراث گرانبها، به نسل حاضر و آتي تقديم كرد.
وي با تأكيد بر اين كه جمهوري اسلامي ايران از ۲۱ مرداد ماه ۸۵ متعهد به انجام مفاد كنوانسيون تهران بوده و دين خود را در راستاي توسعه پايدار درياي خزر ايفا خواهد كرد، افزود: تطابق قوانين زيست محيطي ملي هر پنج كشور حاشيه درياي خزر، يكي ديگر از تعهدات ما در اجراي اين كنوانسيون است.وی ضمن تشكر از مساعدت سازمان هاي بين المللي مرتبط با محيط زيست، به نقش اثرگذار اين سازمان در اجرايي شدن كنوانسيون اشاره كرد و گفت: بدون حمايت و پشتيباني اين سازمان، اجراي كنوانسيون با مشكل مواجه مي شد.
هشدار نسبت به آلودگي
به گزارش همشهري، همزمان با اجرايي شدن كنوانسيون حفاظت از محيط زيست درياي خزر، مديركل اداره حفاظت محيط زيست استان مازندران در گفت وگو با همشهري نسبت به آلودگي نفتي درياي خزر در محدوده پايانه نفتي نكا هشدار داد.
به گفته اين مقام مسئول، نكا كه مهمترين پايانه نفتي استان مازندران است روزانه پذيراي ۷ هزار تن مواد نفتي است كه پس از انجام عملياتي به بخش هاي جنوبي كشور حمل مي شود. اما با توجه به تقاضاهاي كشورهاي ناحيه خزر قرار است اين ميزان به بيش از ۲ برابر، يعني ۱۵ هزار تن در روز افزايش يابد كه در اين صورت براي حمل و نقل اين حجم از مواد نفتي كشتي هايي با ظرفيت بالا ناگزير به تردد در اين محدوده خواهند بود، اما به دليل عمق كم آب، پهلوگيري كشتي هاي بزرگ با ظرفيت بالا در اين كرانه امكان پذير نخواهد بود، در نتيجه ناگزير بايد اين كشتي ها در فاصله اي دورتر از پايانه متوقف شوند و مواد نفتي به كشتي هاي كوچك منتقل و سپس به پايانه حمل شود. اين مسئول محيط زيست مي گويد: در صورت آغاز چنين روندي، بيم آن مي رود كه در هنگام جابه جايي، بخشي از مواد نفتي به دريا وارد شود و آن را آلوده كنند.اين در حالي است كه مجاورت پايانه نفتي نكا با تالاب ميانكاله كه از زيستگاه هاي مهم پرندگان مهاجر است خطر ناشي از آلودگي هاي نفتي را دوچندان مي كند تا آنجا كه اگر اقدامات پيشگيرانه صورت نگيرد، ممكن است خسارات جبران ناپذير زيست محيطي در پي داشته باشد

مسائل زيست محيطي درياچه خزر تاكنون تحت الشعاع موضوعات سياسي و اقتصادي، به ويژه مسئله تعيين رژيم حقوقي اين دريا بوده است.
شماري از كارشناسان اعتقاد دارند كه اگرچه همه پنج كشور اين حوزه در آلودگي آن سهم دارند، اما تبعات و پيامدهاي اين آلودگي، بيشتر نصيب كشور ايران مي شود. از اين نظر بهتر بود كه ايران در ده سال گذشته تاكيد بيشتري روي حفظ اكوسيستم خزر به عنوان يك محيط ويژه طبيعي مي داشت و همچون آن چهار كشور ديگر عمده توان خود را مصروف نحوه بهره برداري اقتصادي از اين دريا نمي كرد؛ نكته اي كه ظاهراً چندان مورد توجه مذاكره كنندگان ايراني نبوده است.
روزنامه همشهری

  
; ساعت ۱:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٥


آلودگی سواحل لبنان در اثر بمباران نيرو گاه jayyehتوسط رژيم صهيونيستی

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- بمباران يکي از نيروگاه هاي برق در لبنان نشت تانکرهاي نفتي 80 کيلومتر از سواحل لبنان را نفت فرار گرفت. کارشناسان محيط زيست اين واقعه را يک فاجعه زيست محيطي عنوان کردند.
   آنچه تاكنون به دريا ريخته به همان اندازه آلودگي نفتي سال 1998 شركت اكسون (Exxon) در آلاسكاست كه خسارات گسترده بومي به همراه داشت.
   سازمان ملل و ديگر سازمان هاي حفظ محيط زيست به دولت لبنان كمك مي كنند تا با آلودگي ناشي از نشت هزاران تن نفت مقابله كند. مدير اجرايي برنامه محيط زيست سازمان ملل مي گويد: دولت لبنان خواستار كمك بين المللي شده و ما آماده ايم هر چه در توان داريم انجام دهيم.
   تعدادي از كشورهاي مديترانه با در اختيار گذاردن تجهيزات و كاركنان فني به لبنان كمك كرده اند. اما بنا به گفته وزارت محيط زيست لبنان، تنها ميزان كمي از تجهيزات مورد نياز در دسترس است .حادثه در پي حملات اسرائيل در روزهاي 13 و 15 ژوئيه به تاسيسات نيروگاه برق جيه در 30 كيلومتري جنوب بيروت به وقوع پيوست. گزارش هاي اوليه حاكي است 10 هزار تن سوخت نفت سنگين از تانكرهاي آسيب ديده نشت كرده اما رقم احتمالي مي تواند به35 هزار تن بالغ شود.در مقايسه، نشت نفت خام در حادثه اكسون، كلا كمتر از40 هزار تن بود

  
; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٥


اندازه گيری ماهواره ای از روند روز افزون ذوب يخچال ها

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- دانشمندان ناسا با استفاده از ماهواره هاي بسيار دقيق اين سازمان ميزان روز افزون ذوب يخهاي Greenland را محاسبه و اندازه گيري کردند.
   بر طبق اين تحليل ها که توسط محققيني از دانشگاه آريزونا انجام شد قسمت جنوب شرقي اين جزيره در بين سالهاي 2002 تا 2005 ميلادي ميزان ذوب يخ بسيار زيادي را نشان مي دهد. تقريبا 239 کيلومتر مکعب از يخهاي اين منطقه در هر سال ذوب مي شود.
   اين جزيره بيش از 10% آب شيرين زمين را در خود نگه داشته است و اين فاجعه عظيم باعث شده که هر ساله سطح آبهاي آزاد جهان 0.56 ميليمتر افزايش مي يابد

  
; ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٥


پيش بينی جمعيت ايران

واحد اطلاعات اكونوميست در تازه‌ترين گزارش خود پيش‌بيني كرد كه جمعيت ايران در سال جاري به 70 ميليون نفر برسد و طي پنج سال آينده رشد 2.6 ميليون نفري داشته باشد.
   به گزارش ايسنا، در گزارش ماه ژوئن واحد اطلاعات اقتصادي اكونوميست آمده است كه جمعيت ايران در سال آينده رشد 700 هزار نفري داشته و به 70 ميليون و 700 هزار نفر مي‌رسد.
   در همين حال پيش‌بيني شده است كه جمعيت كشور در سال 2020 از مرز 80 ميليون نفر بگذرد و در سال 2030 با 16 ميليون و 400 هزار نفر افزايش نسبت به جاري به 86 ميليون و 400 هزار نفر برسد.
   از مجموع جمعيت 69 ميليون و 400 هزار نفري كشور در سال گذشته 35 ميليون و 400 هزار نفر مرد و 34 ميليون نفر زن بوده‌اند كه اين ميزان در سال 2010 به ترتيب به 36 ميليون و100 هزار نفر و 36 ميليون و 500 هزار نفر خواهد رسيد.
   اكونوميست در ادامه گزارش خود افزود: رشد جمعيت ايران طي پنج سال گذشته0.9 درصد بوده و طي پنج سال آينده نيز 0.9 درصد باشد و اين در حالي است كه رشد نيروي كار طي پنج سال آينده معادل 2.7 درصد خواهد بود. رشد نيروي كار كشور در فاصله سال‌هاي 79 تا 84 معادل 3.1 درصد بوده است.

  
; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٥


سيستم نامگذاری طوفان ها

در سال 1953 مرکز ملي طوفان به منظور شناخت طوفان ها شروع به نامگذاري طوفان ها بر اساس سيستم قديمي مختصات نقشه نمود. از اين سال عموما تمام طوفان ها با اسم زنان ناميده ميشد اما از سال 1979 اسامي زنان و مردان متواليا استفاده مي شود. کميته بين المللي سازمان جهاني هواشناسي در حال حاضر ليست هاي سالانه نامگذاري را تهيه و از آنها استفاده مي کند. اين اسامي در دوره هاي 6 ساله استفاده مي شوند يعني ليست طوفانهاي سال 2006 مجددا در سال 2012 مورد استفاده قرار مي گيرند. در اين ميان اسامی طوفان هاي مخرب و کشنده از چرخه خارج مي شوند و تنها يکبار استفاده مي شوند. از ليست سال 2005 اسامي دنيس، کاترينا، ريتا، استن و ويلما پس از بازگشت اين ليست در سال 2011 ديگر مورد استفاده قرار نمي گيرند.
   براي طوفان هاي گرمسيري اقيانوس اطلس در سال 2006 اسامی زير نامگذاري شده اند:
   Alberto, Bery, Chris, Debby, Ernesto, Florence, Gordon, Helene, Isaac, Joyce, Kirk, Leslie, Michae,
   Nadine, Oscar, Patty, Rafae,
   Sandy, Tony, Valerie, William

پايگاه ملی داده های علوم زمين

  
; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٥


ثابت نگهداشتن دما زمين با روش اشباع کردن آسمان از گوگرد

 

 

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- دانشمندان از روش بحث برانگيزي براي حفاظت زمين از گرما خبر دادند. اين خبر حاکي از آن است که با بارور کردن آسمان بواسطه گوگرد مي توان بر پرتوهاي خورشيدي تاثير گذاشت.
   دانشمندي که مدعي اين ادعا است، برنده جايزه نوبل مي باشد.
  
   نتايج اخير در نشريه تغييرات اقليمي به چاپ رسيده است.
  
   پل کراتزن از انستيتو شيمي بلانک مکس آلمان اظهار کرد: با تزريق ذرات گوگرد به داخل استراتوسفر (لايه بالايي اتمسفر) باعث خنک شدن سيارات شده و در نتيجه اين موضوع فرصت اضافي را براي بشر ايجاد کرده که بتواند انتشار گازهاي گلخانه اي را کاهش دهد

  
; ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸٥


پيش بينی هاريکان ها و کاهش تعداد آن ها

 

واحدخبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- مرکز هواشناسي دانشگاه ايالت کلرادو از کاهش تعداد طوفان هاي مناطق گرمسيري خبر داد. اين هواشناسان معتقدند که اين طوفان هابه صورت فصلي در اقيانوس اطلس تشکيل خواهند شد. اما هواشناسان همچنين سه طوفان مهم را تا قبل از 30 نوامبر پيش بيني مي کنند.
   هواشناسان دانشگاه کلرادو بنام فيلکلوتزبچ و ويليام گري مي گويند 15طوفان تشکيل شده بر حوزه آتلانتيک اساسا درياي کارائيب و خليج مکزيک را در برگرفت.
   هفتمين باريکه طوفان شروع به وزيدن کرد، به سمت هاريکان ها پيشروي کرده و به همراه بادهايي با سرعت در حدود 74 مايل(119کيلومتر) در ساعت وزيد.
   سومين طوفان به همراه بادي با سرعت حداقل 111 مايل (178کيلومتر) در ساعت شروع به وزيدن کرد.
   هواشناسان مي گويند اين هاريکان هاي فصلي بسيار فعال بوده و درفاصله بين ژوئن و 30 نوامبر 5 طوفان مهم رخ داده است.

  
; ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸٥


نقشه فقر در كشور تدوين شد

ايسنا: نقشه جغرافيايي فقر در كشور بر اساس تعيين خط فقر استاني تدوين شد.
چندي پيش خط فقر مناطق شهري و روستايي از سوي وزارت رفاه به ترتيب براي مناطق شهري ۱۶۲ هزار تومان در ماه و مناطق روستايي ۱۱۳ هزار تومان اعلام شد. در جديدترين تحقيقي كه در زمينه خط فقر تدوين شده، براي نخستين بار خط فقر در سال ۸۳ به تفكيك استان ها، تعيين و وضعيت هر يك، جداگانه مشخص شده است.
زهرا ابراهيمي، تهيه كننده اين نقشه، به اندازه گيري فقر و تعيين خط فقر با استفاده از مفهوم فقر مطلق در طول سالهاي ۱۳۷۰ تا ۸۳ پرداخته است. بر اساس اين مطالعه كه به تفكيك وضعيت خط فقر در هريك از استان ها انجام شده، خانوارهاي ۵ نفره شهري در استان سيستان و بلوچستان براي تأمين حداقل نيازهاي زندگي نيازمند ۱۷۱ هزار و ۸۵۶ تومان هستند كه اين استان در ميان استان هاي كشور پايين ترين ميزان درآمد مورد نياز براي تأمين حداقل نيازهاي خانوار در ماه را به خود اختصاص مي دهد.
همچنين به ترتيب اين خط فقر براي استان كردستان، ۲۱۶ هزار و ۲۵۶ تومان، فارس ۲۴۴ هزار و ۵۸۴ تومان و اصفهان ۲۸۳ هزار و ۶۱۱ تومان تعيين شده است. خانوارهاي ۵ نفره استان تهران نيز، حداقل نيازمند ۳۹۴ هزار و ۹۴۳ تومان درآمد در ماه براي خروج از فقر مطلق هستند. بررسي اين نقشه نشان  مي دهد كه استان خراسان (قبل از تقسيم)،  گلستان، سيستان وبلوچستان، زنجان با ۴/۰ درصد فقرا داراي فقيرترين روستاييان و استانهاي سمنان، قم،  مرکزی، يزد، کهگيلويه و بوير احمد، هرمزگان و كرمانشاه با ميزان فقراي ۳/۰ تا ۴/۰ در رتبه بعدي قرار دارد. همچنين روستائيان ساكن در استان هاي كرمان، فارس، اصفهان، چهارمحال و بختياری، خوزستان، همدان، کردستان و آذربايجان شرقی با ميزان فقراي بين ۲/۰درصد و ۳/۰ در رتبه بعدي در خصوص تعداد فقرا قرار دارند. از سويي ديگر، استانهاي مازندران، تهران، گيلان، قزوين، اردبيل، آذربايجان غربی، لرستان، ايلام و بوشهر با كمترين جمعيت فقرا (كمتر از ۲/۰ درصد) داراي كمترين روستايي فقير هستند.
نتايج اين بررسي در مجموع نشان مي دهد كه شمار فقراي مناطق روستايي از شهري بيشتر است . همچنين در طول سالهاي ۷۰ تا ۸۳ علي رغم كاهش ميزان فقر ولي وضعيت پايين ترين لايه هاي درآمدي جامعه تغيير چنداني نيافته است و اين لايه از بهبود شرايط بي نصيب مانده اند و تنها خانوارهاي نزديك خط فقر وضعيت بهتري يافته و از فقر مطلق خارج شده اند

  
; ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸٥


فرضيه جديد اختر شناسان وجود پديده سياه چاله ها را زير سوال برد

منبع : سايت پايگاه ملی داده های علوم زمين

آنها (سياه‌چاله‌ها) هر چيزي را كه در سر راهشان قرار بگيرد به راحتي مي‌بلعند و از اين رو مغز متفكرترين دانشمندان و ستاره‌شناسان را به خود جلب كرده‌اند، ‌اما شايد همه آنچه كه درباره آنها گفته مي شود تنها يك توهم خيالي باشد، يعني اساسا سياه چاله‌اي وجود نداشته باشد! به گزارش ايسنا، اين نظريه جديد گروهي از دانشمندان است كه معتقدند به شواهدي حاكي از عدم وجود سياه‌چاله‌ها دست يافته‌اند كه مي‌تواند «ناقوس مرگ» اين فرضيه سنتي را به صدا درآورد.
   بر اساس اظهارات اين محققان، نگرش و ديد ستاره‌شناسان سنتي درخصوص جهان، با «ناديدني‌ها» گره خورده است و از اين رو اين امكان وجود دارد كه تمامي سياه‌ چاله‌هاي مورد بحث چيز ديگري باشند؛ ‌شايد توپ‌هاي مغناطيسي از جنس پلاسما كه در فضاي اطراف خود معلق هستند. درصورتي كه اين نظريه تاييد شود، در آن صورت نظريه‌اي كه در سال 1784 ميلادي و از ميان محاسبات يك زمين‌شناس انگليسي بيرون آمد نقض خواهد شد. اين در حالي است كه وجود سياه‌چاله‌ها از سوي «انشتين» تاييد شده و توسط چهار قانوني كه «استفان هاوكينگ» مطرح كرد نيز اثبات شده است. اين ستاره‌شناسان به رهبري رودي كيلد از مركز اسميت‌ سونيان فيزيك‌نجومي هاروارد دريافته‌اند كه شايد اساسا هيچ سياه‌چاله‌اي وجود نداشته باشد. اين دانشمندان زماني كه مشغول رصد يك كوازار بودند كه در فاصله 9 ميليارد سال نوري از زمين حركت مي‌كند چيزي را رديابي كرده‌اند كه به ادعاي آنها «ناقوس مرگ» فرضيه سياه‌چاله است. اعتقاد بر اين است كه كوازارها در مركز خود داراي سياه چاله‌هايي هستند اما دانشمندان براي بررسي اين فرضيه تعداد 14 تلسكوپ را مستقر كرده‌اند تا به گونه‌اي بي‌سابقه اين جرم را تحت نظر بگيرند. با تجزيه و تحليل سو سو زدن اين كوازار، گروه توانست ساختار درون اين جرم را كاوش كند. آنها يك چاله را در قرص مواد اطراف مركز كوازار كشف كردند كه در حال دهان باز كردن است. بزرگي اين چاله به 4 هزار برابر فاصله بين زمين تا خورشيد است. دانشمندان عقيده دارند كه اين چاله فقط مي‌تواند توسط موادي كه يك ميدان مغناطيسي قوي با قدرت زياد آنها را به بيرون پرت مي‌كند بوجود بيايد. به دليل اينكه سياه‌چاله‌ها ميدانهاي مغناطيسي ندارند، گروه دكتر كيلد در مجله Astronomical پيشنهاد مي‌كند كه منبع انرژي اين كوازار يك گلوله چگال پلاسمايي موسوم به MECO (جرم مغناطيسي- كروي كه هميشه در حال فروريزي است) است. ليتر - يكي از دانشمندان اين گروه - مي گويد: به نظر من اين اولين شاهد و مدركي است كه غلط بودن الگوي سنتي سياه چاله را نشان مي‌دهد

  
; ساعت ٤:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ امرداد ۱۳۸٥


پيش بينی آب و هوای جهان تا ۳۰ سال بعد

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- دولت ژاپن در تلاش است به كمك سريعترين ابررايانه هاي جهان، وضعيت آب و هوايي و وقوع خشكسالي، طوفان و گردباد را در مدت 30 سال پيش بيني كند. اين پروژه كه از سوي وزارت علوم ژاپن و براي به نقشه درآوردن وضعيت گرماي زمين طي سه قرن آينده انجام مي شود، از ابتداي سال 2007 آغاز خواهد شد.
   دانشمندان ژاپني براي اجراي اين پروژه، قدرتمندترين و سريعترين ابررايانه هاي جهان را به كمك مي گيرند تا الگوهاي بلندمدت در كنش متقابل فشار جوي، دماي هوا، شرايط جوي اقيانوس و دماي هوا در دريا را محاسبه كنند؛ نتايج بدست آمده كمك خواهد كرد تا زمان و مسير وقوع طوفانها و ديگر بلاياي طبيعي قابل پيش بيني شوند. به گفته دانشمندان ژاپني، ابررايانه هاي "Earth Simulator" بالغ بر 350 ميليون دلار ارزش دارند و قادرند در هر ثانيه 35.6 هزار ميليارد محاسبه انجام دهند.
   هزينه اجراي اين پروژه، حدود 26 ميليون دلار در سال تخمين زده شده است و دولت ژاپن از دانشمندان اين كشور براي اجراي آن دعوت كرده است

  
; ساعت ٦:٤٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٥


طرح سوال در مورد ارتباط گرمای سراسری زمين وطوفان های شديد سال های اخير

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- يک متخصص از دايره ملي اقيانوس و اتمسفر ايالت متحده(NOAA) در طي طرح سوالي به دنبال يافتن ارتباطي بين تغييرات اقليمي و توفانهاي شديد ايجاد شده در سالهاي اخير مي باشد.
   به گفته Christopher Landsea استفاده از داده هاي تاريخي براي دستيابي به يک روند تشديد شونده براي طوفانهاي ايجادشده غير منطقي به حساب مي آيد.
   وي افزود: شديدترين توفان ايجاد شده در جهان در 30 سال اخير در واقع همان فاجعه کاترينا مي باشد. مطلب قابل توجه اينجاست که عکسهاي ماهواره اي و اطلاعات دريافتي از ماهواره ها براي پيشبيني توفانهاي شديد کافي نمي باشند.
   اين گزارش سري مقالات به چاپ رسيده در 12 ماه اخير را که با موضوع ارتباط گرماي سراسري با رشد سريع سيکلون ها در 30 ، 40 سال اخير بوده است رد مي کند

  
; ساعت ٦:٤٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٥


بررسی امکان بارور سازی ابر ها در شرايط اقليمی مختلف ايران

 

رييس پژوهشكده ملي اقليم‌شناسي گفت: ايجاد مدل‌هاي رقومي بارورسازي ابرها، انجام تحقيقات آزمايشگاهي مرتبط با هواشناسي فيزيكي و تعديل آب و هوا نيز از برنامه‌هاي اين پژوهشكده مي‌باشند.
   رييس پژوهشكده ملي اقليم‌شناسي گفت: پژوهشكده ملي اقليم شناسي، داراي سه گروه پژوهشي اقليم شناسي كاربردي، بلاياي جوي و تغيير اقليم فعال در زمينه‌هاي مرتبط با مدل سازي اقليم و وضع هوا فعاليت مي‌كند. 
   وی در گفتگو با ايسنا خاطر نشان كرد: از موضوعات پژوهشي در گروه اقليم شناسي كاربردي مي توان به نصب و اجراي مدل‌هاي پيش بيني منطقه‌يي وضع هوا، ايجاد سيستم رايانه خوشه‌يي پژوهشكده و تعديل آب و هوا با استفاده از بارورسازي ابرها در شرايط اقليمي مختلف ايران اشاره كرد.
   وي در توضيح فعاليت‌هاي انجام شده در گروه اقليم‌شناسي بلاياي جوي تصريح كرد: بررسي مديريت ريسك بلاياي اقليمي، خشكسالي، سيلاب، مدل‌هاي پيش‌بيني سيلاب، يخبندان و پديده‌هاي مخرب، تدوين اطلس بلاياي جوي اقليمي خراسان رضوي و هوا شناسي از مهمترين مسايل مورد بحث در اين گروه است. وي در ادامه افزود: مطالعه الگوي مصرف بهينه آب، طرح جامعه پايش عملكرد محصولات كشاورزي، طبقه بندي شاخص‌هاي اقليمي-كشاورزي و تاثير عوامل اقليمي- جوي بر آفات و بيماري هاي گياهي از ديگر فعاليت هاي گروه پژوهشي اقليم شناسي بلاياي جوي است.
   رييس مركز ملي اقليم شناسي در ادامه گفت: مهمترين فعاليت‌هاي گروه پژوهشي تغيير اقليم شامل اجراي مدل‌هاي پيش‌بيني اقليمي، مطالعه ديناميكي تغيير اقليم، اقليم معماري در بهينه‌سازي مصرف انرژي، تغيير بارش و تاثير آن بر عملكرد ديم، آلودگي هوا و پيش بيني بلند مدت اقليمي در پژوهشكده انجام شده است.
   وي در توضيح عملكرد واحد سنجش از دور اين مركز ياد آور شد: ايجاد بانك اطلاعات تخصصي در زمينه‌ فعاليت‌هاي مرتبط با امور پژوهشي، برنامه‌ريزي فعاليت‌هاي واحد IT و همچنين تعريف و راه‌اندازي واحد فناوري اطلاعات از فعاليت‌هاي اصلي اين مركز مي‌باشد

 

  
; ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٥


من اينجا هستم

روزنامه همشهری ۸/۵/۸۵

گروه علمي فرهنگي- امروزه برخلاف سال هاي گذشته ديگر هيچ كس راه خود را گم نمي كند. دستگاهي كه امروزه گم شدن (اولين و بزرگترين خطر هر مسافرت) را غيرممكن كرده است ابزاري به نام GPS يا سيستم موقعيت ياب جهاني است. اين سيستم كه يافتن موقعيت مكاني فرد را امكان پذير مي سازد، مثل همه فناوري هاي روز ،گستره وسيعي از كاربردها را دربرمي گيرد. اما با كوچك تر و ارزان تر شدن گيرنده هاي GPS استفاده از آن در خودروها نيز فراگير شده است.
هر چند هر كسي مي تواند با خريد يك دستگاه كوچك گيرنده GPS (بدون پرداخت هزينه اضافه براي استفاده از آن) از موقعيت مكاني خود روي زمين مطلع شود، اما براي استفاده از آن در يك خودرو و مطلع شدن از مكان استقرار در يك خيابان خاص يا يافتن مسير صحيح حركت به سمت هدف، لازم است به گونه اي اطلاعات دريافتي از GPS روي نقشه شهري كه در آن مستقر هستيم نمايش داده شود. نصب اين دستگاه ها در خودرو و استفاده از آن، نه تنها به صرفه  جويي در وقت و مصرف سوخت و انرژي كمك مي كند، بلكه با يافتن مسير مناسب، بار ترافيكي خيابان هاي شلوغ شهر را كم مي كند.
به رغم سهولت استفاده از اين سيستم و همچنين مزاياي بسيار آن تاكنون كوشش هاي چنداني براي گسترش و همگاني سازي آن در ايران انجام نشده بود، اما به تازگي يك شركت مهندسي نرم افزار تلاش كرده است تا با تهيه نقشه شهر تهران و طراحي يك سيستم نرم افزاري مناسب، استفاده از GPS را در خودروهاي ايراني عمومي سازد.
عمده فعاليت مبنا توليد يك بسته نرم افزاري است كه هم با استانداردهاي فني GPS منطبق باشد و هم با توجه به شرايط كشور، قابل استفاده باشد. بسته نرم افزاري «ره نما» حاوي نقشه جديد و كاملي از شهر تهران است. كاربر مي تواند با استفاده از اين بسته نرم افزاري و يك دستگاه گيرنده GPS موقعيت مكاني خود را در هر نقطه از سطح شهر تهران به دقت مشخص كند. خدماتي هم كه بسته نرم افزاري ره نما  ارائه مي دهد، شامل سه بخش عمده است.
۱- مسيرنمايي يا نمايش مسير
۲- مسيريابي يا نشاني يابي
۳- جست وجو
بخش مسيرنمايي، مسير حركت را نمايش مي دهد كه توانايي نمايش مسافت طي شده، سرعت و نمايش مسير حركت روي نقشه را دارد. در بخش مسيريابي نيز يك مبدا و يك مقصد معرفي مي شود و نرم افزار با استفاده از هوش مصنوعي تعبيه شده در آن و استفاده از نقشه شهر و در نظر گرفتن عواملي همچون طول مسير، تعداد تقاطع ها در طول مسير، يك طرفه يا دو طرفه بودن مسير حركت، حداكثر سرعت مجاز و مشخصات فيزيكي خيابان (مثلاً آيا خيابان پرتردد است يا كم تردد، باريك است يا عريض يا بزرگراه؟) چندين مسير را پيشنهاد مي كند و شما مي توانيد مسير مناسب را انتخاب كنيد.
در اين سيستم نرم افزاري نقشه شهر و خيابان هاي آن روي صفحه نمايش يا مانيتور مشخص است و يك نماد يا آيكون گرافيكي (مثل نقطه يا بردار رنگي گرافيكي) مسير حركت شما را مشخص مي كند. در عين حال اگر شما هنگام استفاده از اين سيستم، مسير حركت اشتباهي را انتخاب كنيد، يا مسير حركت را گم كنيد، سيستم براساس تنظيم هاي از پيش  تعريف شده يك پيام صوتي يا پيام متني ارائه مي كند و شخص را از حركت در مسير خطا مطلع كرده و در عين حال بهترين مسير را براي تصحيح اين خطا معرفي مي دهد.
چنين نرم افزارهايي زماني ارزشمندند كه مرتب به روز شوند و مرتباً تغييراتي كه در خيابان ها و تاسيسات شهري انجام مي شود، در نقشه ها نيز اعمال  شود. يكي از برنامه   هاي پشتيباني اين شركت اين است كه ضمن هماهنگي با مسئولان شهري به طور مرتب تغيير مسير خيابان ها و بزرگراه ها را در نسخه هاي جديدتر برنامه اعمال كند.
در مرحله اول نرم افزاري براي تهران، مراكز استان ها و شهرهاي بزرگ كشور تهيه مي شود. هم اكنون نقشه شهرهاي تهران، مشهد، اصفهان، كرمانشاه و قم در دست تهيه است و در مراحل بعدي نقشه تمام شهرها و همچنين نقشه راه ها و جاده   هاي كل كشور تهيه مي شود.

  
; ساعت ٧:٢٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٩ امرداد ۱۳۸٥


نوع جديدی از آتشفشان

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- يک سري فوران هاي عجيب در غرب اقيانوس آرام در حال رخ دادن است که مي تواند ناشي از نوع جديدي از آتشفشان باشد. سه فرايند مسئول تشکيل آتشفشان ها بر روي زمين مي باشند:
   1- زمين ساخت ورقه اي که مي توانند از يکديگر دور شده و اجازه دهند ماگما بيرون بريزد.
   2- ورقه ها مي توانند به سمت يکديگر حرکت کرده و باعث ايجاد آتشفشان شوند.
   3- زبانه هايي از ماگما از اعماق زمين به بالا آيد.
   اين نوع آتشفشان جديد با هيچ يک از فرايندهاي بالا همخواني ندارد. اين آتشفشان هاي کوچک ممکن است بر کف اقيانوس گسترش داشته باشند جايي که گوشته بتواند بر اثر نيروهاي زمين ساختي به بيرون جريان يابد.

  
; ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ امرداد ۱۳۸٥


گسترش سيستم نقشه های تحت وب برای فوريت ها توسط شرکت ESRI

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور -شرکت ESRI پيشتاز تکنولوژي سيستم اطلاعات جغرافيايي در جهان در طي آخرين خدمات خود موفق گرديد تا سيستم پيشرفته GIS اورژانس(AEGIS) را براي بکارگيري در مراکز پزشکي، آموزشي و تحقيقاتي براي اولين بار در دانشگاه پزشکي LOMA LINDA واقع در کاليفرنياي آمريکا، توسعه دهد.
   اين سيستم (AEGIS) بطور دائم و در هر لحظه داده هاي داده هاي مرتبط و تصاويري را که نشان دهنده زمان و مقصد حرکت آمبولانسها، وضعيت ترافيکي بزرگراه ها در هر لحظه، فاصله هوايي و زميني تا محل حادثه و تعيين خلوت ترين و نزديکترين مسير را دريافت مي کند. در مرکز فوريتهاي پزشکي کاربران قادر به مشاهده اين داده ها بصورت نقشه هاي ديجيتال مي باشند وهمچنين قادر خواهند بود تا بر اساس نياز ماموريت لايه هاي مختلفي به آن افزودن و مجددا آن را براي تيم پزشکي اعزام شده مخابره کنند.

  
; ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ امرداد ۱۳۸٥


ضربه حاصل از برخورد يک شهابسنگ موجب جدا شدن صفحات قطب جنوب گرديده

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور-بر اساس گزارش نشريه space daily موقعيت و اندازه اثر برخورد شهاب سنگ در منطقه ويکزلند واقع در شرق قطب جنوب و جنوب استراليا اين فرضيه را مطرح ساخته که برخورد اين شهاب سنگ عظيم در اين قسمت از ابر قاره گوندوانا با زمين باعث بوجود آمدن ريفت هاي تکتونيکي در اين صفحه و شروع حرکت صفحه استراليا به سمت شمال گشته است.
   اثر شهاب سنگ موجود در ويلکز لند قطب جنوب بيش از 2 بار بزرگتر از اثر موجود در شبه جزيره يوکاتان مي باشد که به عنوان برخوردي که براي آخرين بار باعث نابودي نسل دايناسورها در 65 ميليون سال پيش گرديدشناخته مي شود.
   اندازه گيري ها نشان مي دهد که اين شهاب سنگ بيش از 6 مايل پهنا داشته در صورتي که شهاب برخورد کرده در منطقه ويلکز لند بيش از 30 مايل وسعت داشته است

 

  
; ساعت ٥:٠٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ امرداد ۱۳۸٥


امکانات جديد برای google earth

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - شرکت گوگل با اضافه کردن يک ابزار جديد به نرم افزار Google Earth اين امکان را به کاربران اين نرم افزار داده است تا بتوانند آسان و سريع و با حداقل امکانات ابزاري، مدلهاي سه بعدي بسازند. اين ابزار که نام آن Google SketchUp مي باشد به کاربران اين اجازه را مي دهد که خانه ها، سطوح، قسمتهاي چوبي خانه ها و غيره را به صورت مدل سه بعدي رسم کنند. شما مي توانيد تمامي جزئيات از جمله پنجره ها، نرده و به طور کلي کليه اجزا را در طرح خود وارد کنيد و آن را براي ديگران به اشتراک گذاشته يا از آن کپي کنيد و پرينت بگيريد. اين ابزار به شما امکان استفاده از دقت قابل توجهي را خواهد داد.
   Google SketchUp يک راه بسيار خوب است براي شما که بدانيد از مدلهاي سه بعدي چگونه مي توانيد استفاده کنيد و چقدر در کارهاي شما مي تواند مورد توجه باشد. شايان ذکر است استفاده از نسخه free و يا رايگان آن در کشور ما امکان پذير نمي باشد.
  
   http://sketchup.google.com/product_suf.html

  
; ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳۸٥


آشنايی با فرهنگ ملل از طريق موسيقی

 

 

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- موسسه علمي نشنال جئوگرافي در نظر دارد فرهنگ هاي مختلف جهان را به کمک موسيقي به مردم جهان بشناساند. همانطور که مي دانيد موسيقي يکي از برجسته ترين شاخصهاي فرهنگي هر جامه و ملتي مي باشد از اين رو آنها با راه اندازي يک سايت اينترنتي به معرفي فرهنگ و سنن مربوط به هر کشور از طريق پخش موسيقي آن کشور پرداخته و علاوه بر آن قابليت خريداري و تهيه آثار گوناگون موسيقي را براي کاربران فراهم مي کند.
   در اين فروشگاه مجازي نقشه هاي جغرافيايي، عکس، آثار ويدئويي و مجلات مختلف براي فروش به کاربران عرضه مي شود.
   مسئوليت اين پروژه بر عهده ديويد بيل آهنگساز برجسته آمريکايي خواهد بود.

http://worldmusic.nationalgeographic.com/worldmusic/view/page.basic/home

 

  
; ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳۸٥


سيارات منظومه شمسی : ۸ يا ۱۰ تا ؟

 

پلوتون دنيايي كوچك و سردسير كه سي بار دورتر از زمين نسبت به خورشيد در حال گردش است از زمان كشفش تاكنون همواره در مقام سياره نهم قلمداد شده اما با كشف 313UB2003 (سياره دهم) اين جايگاه به خطر افتاده است.
   به گزارش ايسنا، كشف پلوتون در سال 1930 با وجود اندازه بسيار كوچكش و ساختاري كه با ديگر سيارات منظومه بسيار متفاوت بود، براي اخترشناسان جاي هيچ شكي نگذاشت كه آن را سياره نهم بنامند؛ البته پلوتون كوچك نمي‌توانست آشفتگي‌هاي مداري نپتون را توجيه كند از اين رو آن ها همواره به كشف سياره ي بزرگ دهم چشم دوخته بودند ولي با گذر زمان به جاي كشف غول دهم هر روزه دنياهاي يخ زده تازه اي از كمربند خرده سيارات (كويي پر) مي يافتند: «وارونا»، «كواوار»، «سدنا»، DW2004 و جالب اينكه هربار اين اندازه ها به اندازه پلوتون نزديك‌تر مي‌شد تا اينكه 313UB2003 با نام موقت «زينا» كه حتي از پلوتون هم كمي بزرگتر است كشف شد و بنا به گذشته بايد آن را سياره دهم مي‌ناميديم.
   اكنون زمان آن رسيده تا تعريفي دقيق تر از سياره داشته باشيم چرا كه به اين ترتيب تعداد سيارات منظومه خورشيدي مدام در حال افزايش خواهد بود. از اين رو انجمن بين المللي نجوم در مرداد ماه امسال جلسه‌اي خواهند داشت وبه دنبال آن سرنوشت پلوتون و «زينا» رقم خواهد خورد.
   آيا اين دو در خانواده سيارات خورشيدي جاي مي گيرند و يا آنها را تنها خرده سياراتي سرگردان خواهيم دانست كه از كمربند كويي پر به دور افتاده اند؟
   دكتر Marc Buie از رصدخانه «پرسيوال لاول» آريزونا تعريفي روشن از سياره دارد و قصد دارد آن را در جلسه انجمن به بحث بگذارد.
   وي معتقد است كه تعريف سياره بايد تا حد امكان ساده باشد و دو معيار را در آن درنظرگرفته است. يكي اينكه يك سياره آن قدر بزرگ نيست تا بتواند مانند ستاره ماده ي دروني اش را بسوزاند و ديگر اينكه گرانش آن بايد بتواند بر نيروهاي زمين شناختي و درونيش غلبه كند.
   اما اين تعريف پلوتون، زينا و بسياري از اجرامي كه پيش از اين در دسته قمر ها و خرده سيارات قرار داشته اند را نيز شامل مي شود و در نهايت منظومه ي شمسي بيش از 20 سياره خواهد داشت.
   به نوشته نجوم، شايد بهتر باشد، دسته‌اي جديد از سيارات را معرفي كنيم؛ يعني عطارد، زهره، زمين و مريخ - سيارات خاكي - مشتري، زحل، اورانوس و نپتون در گروه غول هاي گازي و پلوتون، زينا و اجرامي كه به زودي كشف خواهند شد را در دسته سوم جاي دهيم و يا شايد هم بهتر آن است كه پلوتون و زينا را از مقام سياره بر كنار كنيم.
   در هر حال از شهريور امسال خورشيد ما يا 8 سياره خواهد داشت و يا 10 تا.
   به اين ترتيب منظومه شمسي با 9سياره را براي هميشه به فراموشي خواهيم سپرد.

 

  
; ساعت ٧:۱٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ امرداد ۱۳۸٥


بزرگترين گسستگی پوسته زمين

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- بزرگترين گسستگي پوسته زمين در دهه هاي اخير و شايد در قرن هاي اخير کشف شد که مي تواند ايجاد کننده اقيانوسي جديد در آفريقا باشد. زمين شناسان مي گويند اين شکاف که سال گذشته باز شده است، ممکن است نهايتا به درياي قرمز برسد. اين ريفت که 60 کيلومتر طول دارد، در ابتدا توسط زلزله اي در سپتامبر ايجاد شد. مشاهدات بعدي نشان داد که سرعت رشد اين گسستگي غير قابل پيش بيني است. محققين اعلام کرده اند که اگر اين گسستگي با همين سرعت به رشد خود ادامه دهد، بي شک اقيانوس جديدي ايجاد خواهد شد

  
; ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ امرداد ۱۳۸٥