هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

افزايش آب رودخانه ها در نتيجه افزايش CO2

 

 

روزنامه شرق    ۲۷/۴/۸۵ 

افزايش CO2 اتمسفر منجر به افزايش آب رودخانه ها مى شود.
تحقيقات اخير گوياى آن است كه گياهان موجود در جهان به دليل افزايش مقدار دى اكسيد كربن به آب كمترى براى رشد نياز دارند. نتايج اين تحقيق جديد بيانگر آن است كه مقدار آب رودخانه ها شديداً افزايش خواهد يافت و ريسك جارى شدن سيل بيشتر خواهد شد. نيكولا جدنى از مركز پيشگويى و تحقيق آب و هواى هادلى در انگلستان مسئول اين تحقيق بوده است و در اين باره اظهار مى دارد كه «ما فكر مى كنيم كه اين موضوع باعث مى شود سالانه ۲۰۰۰ كيلو متر مكعب به روان آب هاى جهان اضافه شود كه اين عدد نسبتاً زيادى است.»
مقدار اضافى دى اكسيدكربن موجود در جو حاصل سوزاندن سوخت هاى فسيلى است. عقيده بر آن است كه افزايش غلظت اين گاز باعث گرم شدن اتمسفر مى شود. البته اين موضوع باعث مى شود كه گياهان راحت تر اين گاز را جذب كرده و از طريق فتوسنتز به بافت هاى گياهى تبديل كنند و براى اين فرآيند از رطوبت كمترى بهره جويند.
در مقياس هاى كم اين بدان معنى است كه گياهان رطوبت كمترى را از طريق منافذ موجود بر روى برگ هاى خود وارد هوا كنند. اين موضوع در سطح يك سرزمين بدان معنى خواهد بود كه رطوبت بيشترى در خاك باقى بماند و احتمالاً وارد روان آب ها شود.
• عجايب آب
سالانه در رودخانه هاى جهان حدود ۴۰ هزاركيلومتر مكعب آب جريان مى يابد و اين رقمى است كه طى قرن بيستم حدود ۳ در صد افزايش داشته است. تاكنون اكثر محققين اين تقصير را بر گردن تغييرات آب و هوا انداخته اند.
اما جدنى مى گويد كه اگر به كل سطح سياره زمين نظر افكنيم متوجه مى شويم كه تغييرات آب و هوا احتمالاً باعث كاهش بارندگى نيز شده باشد كه اين با تئورى بالا همخوانى ندارد.
ايشان براى آنكه به يك چنين نتيجه اى دست يابند، چهار تئورى را براى توجيه افزايش جريان رودخانه ها مد نظر قرار دادند. براى هر يك از اين تئورى ها، جدنى پيشگويى هاى هر تئورى را به كمك مدل هاى ارائه شده در مركز  هادلى با روند تغييرات واقعى مقايسه كرده اند.
او اين مقايسه را در دو سطح جهانى و منطقه اى انجام داده است.
چهار تئورى افزايش آب رودخانه ها به قرار زير است:
۱- تغييرات اخير در ميزان بارندگى علت اين موضوع است.
۲- تغيير در كاربرى زمين باعث اين بحث شده است.
۳- ذرات گرد و غبار ناشى از فعاليت هاى انسان ها باعث كاهش قدرت نور خورشيد شده و از ميزان تبخير مى كاهد.
۴- بهتر انجام شدن فتوسنتز ناشى از افزايش دى اكسيد كربن در هوا علت موضوع بوده است.
• تاثير دوگانه
جدنى در مصاحبه خود اظهار داشته است كه «تغييرات آب و هوا به خودى خود باعث كاهش مقدارى از روان آب ها خواهد شد ولى تاثير دى اكسيدكربن روى گياهان باعث افزايش حدود ۵ درصدى روان آب ها مى شود.» حال اگر اين دو موضوع را با يكديگر تركيب كنيم مى توان افزايش حدود ۳ درصدى را مشاهده كرد كه اين با الگوهاى منطقه اى همخوانى دارد. پيتر كاكس از مركز اكولوژى و هيدرولوژى وينفريت انگلستان مى گويد كه « اين براى اولين بار است كه اثر دى اكسيدكربن بر روى گياهان در مقياس هاى بزرگ مورد بررسى قرار مى گيرد.»
دامون ماتيوز از دانشگاه كلگرى كانادا نيز اشاره داشته است كه ممكن است عوامل ديگرى نيز در تغيير دبى رودخانه ها موثر بوده باشند. اما او نيز موافق است كه از بين تئورى هاى مهم تاكنون به نظر مى رسد كه تغيير در فتوسنتز با واقعيت همخوانى بيشترى داشته است.
ترجمه: عبدالله مصطفايى

New scientist,15Feb.2006

  
; ساعت ۸:٠٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۳۱ تیر ۱۳۸٥


ژاپنی های برای تقويت سيستم GPS کشورشان ماهواره هايی را به فضا پرتاب می کنند

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - از آنجا که سيستم موقعيت ياب جهاني درژاپن به دليل وجود شهرهاي پرجمعيت و آسمان خراشهايي که باعث ايجاد دره هاي مصنوعي در داخل شهر مي شوند و عوامل ديگر باعث شده دقت GPS در اين کشور پايين بيايد و کاربران ژاپني براي انجام پروژه هاي مطالعاتي خود از دقت کافي برخوردار نيستند لذااين کشور براي رفع اين مشکل در نظر دارد مجموعه‌اي از ماهواره‌هاي خود را به فضا پرتاب كند. اين ماهواره‌ها دقت سيستم موقعيت‌يابي آمريكا GPS در شرق آسيا و استراليا را بهبود مي‌بخشند.
   اگر اين پروژه‌ به تصويب برسد، اولين ماهواره‌ از سه ماهواره‌ي Quasi-Zanith در سال 2009 ميلادي پرتاب خواهد شد. سيگنال‌هاي دريافتي از اين ماهواره‌ها، سيگنال‌هاي ماهواره‌يي GPS فعلي آمريكا، تركيب مي‌شود.
   به گزارش رسانه‌هاي ژاپني، اين سيستم جديد ميزان خطاي موقعيت‌هاي GPS در ژاپن را حدود20 سانتي‌متر كاهش مي‌دهد.

  
; ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۳۱ تیر ۱۳۸٥


تاثير کاربری های مختلف بر روی سيستم زمين

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- دانشمندان دانشگاه New Hampshire طي انتشار مقاله در ارتباط با تغييرات زيستشناسي در سراسر جهان که در جولاي 2006 به چاپ رسيد نشان دادند که کاربري اراضي در طي 300 سال گذشته تاثير عميقي بر روي سيستم کره زمين گذاشته است و آن را به شدت دگرگون ساخته است.
  
   بر طبق اين مطالعات بين 42 تا 68 درصد از کل خشکي هاي زمين تحت تاثير اين تغييرات قرار گرفته اند. اين مطالعات با استفاده از داده هاي تاريخي ، اطلاعات ماهواره اي و مدلهاي رايانه اي صورت گرفته است به طوري که آنها 216 مدل رايانه اي مختلف را با موضوع کاربري اراضي و با استفاده از تصاوير مختلف ساخته و مورد تجزيه و تحليل قرار دادند.
  
   آنها با توجه به مقدار کربن و همچنين مدل هاي اقليمي به شبيه سازي زمين در زمانهاي گذشته پرداخته و با اي روش ميزان تاثيرات منفي فعاليتهاي انساني را در رابطه با کاربري اراضي در طي 300 سال گذشته مورد بررسي قرار دادند

 

  
; ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۳۱ تیر ۱۳۸٥


پيچيده ترين ماهواره نظارت بر کره زمين هفته آينده به فضا پرتاب خواهد شد

پيچيده ترين ماهواره نظارت بر کره زمين براي بالا بردن ميزان دقت پيش بيني هوا و آگاهي هرچه بيشتر از تغييرات جوي هفته آينده از پايگاه فضايي "بايکونور" روسيه در قزاقستان به فضا پرتاب مي شود.
   به گزارش خبرنگار دانشگاهي "مهر"، ماهواره Metop-A که بيش از 4 تن وزن دارد، پيچيده ترين ماهواره در نوع خود بوده و در قالب برنامه 15ساله اروپا براي اندازه گيري الگوهاي آب و هوايي و ارسال اطلاعات مرتبط به پايگاه زميني طراحي شده است. اين ماهواره اولين ماهواره از سه ماهواره اي است که ظرف 5 سال آينده به فضا پرتاب مي شوند.
   هزينه در نظر گرفته شده براي ساخت اين ماهواره 4/2 ميليارد يورو (3 ميليارد دلار) است. از اين مبلغ 8/1 ميليارد از سوي سازمان فعال در ساخت ماهواره هاي مخصوص هواشناسي موسوم به EUMETSAT تامين خواهد شد. بخش اعظم اين هزينه نيز توسط آژانس فضايي اروپا فراهم خواهد شد.
   با برخورداري از توانايي پيش بيني وضعيت آب و هوا مي توان از تاثيرات شرايط سخت جوي کاست و بدين ترتيب جان تعداد بيشتري از مردم را که در معرض اين گونه وقايع هستند، نجات داد.
   ماهواه Metop-A با 6/17 متر طول براي تکميل ماموريت ماهواره هاي Meteosat طراحي شده است. ماهواره هاي Meteosat براي مخابره اطلاعات لازم درخصوص وضعيت جوي به زمين از سال 1978 فعال بوده اند. اين ماهواره ها در ارتفاعي بالا (36 هزار کيلومتر) از سطح زمين در مدار قرار گرفته اند و اطلاعات مربوط به آب و هوا را ارسال مي کنند.

  
; ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٥


غار سنگی چین در خط 30 درجه عرض جغرافیایی شمالی

به نقل از سایت:http://pe.chinabroadcast.cn/1/2006/02/02/1@41862.htm رادیوی بین المللی چین cri در اطراف خط 30 درجه عرض جغرافیایی شمالی کره زمین بسیاری مکانها یافت می شود که افسانه های زیادی در باره آنها زبانزد می باشد مانند:" منطقه دلتای اهریمن در جزایربرمودای اقیانوس اطلس ، اهرام مصر، مجسمه ابوالهول و جزیره عید پاک مسیحیان درشیلی که مجسمه های سنگی به شکل انسان در آن دیده می شود . این معماری ها شاید برای شما نااشنا نباشد ، اما یکی از مکانهای چین که در همین خط 30 درجه عرض شمالی قرار دارد، برای گردشگران شاید نااشناست. در نزدیکی مجموعه کوه های خوان شان واقع در جنوب شرق چین مجموعه غارهای سنگی باستانی به دست انسان کشف شده که به لحاظ دامنه بزرگترین غار ها و به لحاظ عجایب از عجیب هاست . از مجموعه کوه های معروف خوان شان به سمت جنوب پس از دو ساعت می توان وارد منطقه ای کوهستانی به مساحت هفت کیلومتر مربع شد که در فصل های بهار و پاییز گلهای ازالیه و گلهای بنفشه " زی ویی" همانند لباسی پوشش این منطقه است از این رو منطقه " هوا شان " کوه گلها نامیده می شود و مجموعه غارهای سنگی که زیر این منطقه حفر شده قدمت 1700 ساله دارد. 36 غار دیده می شود که مساحت بزرگترین آنها 12000 متر مربع یعنی ده برابر یک زمین بسکتبال است.این مجموعه غارهای باستانی از زمان کشف برای گردشگران گمانه زنی ها و معماهای زیادی به همراه داشته است. یک راهنما گفت : بدن کوه " هوا شان " به علت حفاری توخالی شده است ولی سنگهای حفرشده در کجاست؟ این یکی از معماهاست. این غارها در مسیری که برای هموار شدن راه مورد استفاده قرار گرفته ، واقع شده است و طول آنها به 240 کیلومتر می رسد. اما دراطراف این منطقه چنین سنگهایی دیده نمی شود از این رو هنوز چند میلیون سنگ مکعب شکل یافت نشده است. این یکی از معماهایی است که پس از سالیان متمادی هنوز لاینحل می باشد . رازهای لاینحل در مورد این غارها بسیار است.پیشنیان در 1700 سال قبل به چه دلیل و با چه فنونی بدنه کوه را حفر کرده اند؟ چرا پروژه به این بزرگی در یادداشتهای تاریخی محلی و حتی در داستان های عامه زبانی مورد توجه قرار نگرفته است . گردشگران نمی دانند هدف حفاری این مجموعه غارها در قدیم توسط پیشنیان چه بوده است . مجموعه های غارهای سنگی باستانی که در چین کشف شده معمولا مورد استفاده مردم بوده مانند اقامت و یا مکان مذهبی برای بوداییان و غیره اما این مجموعه غارها محل اقامت نبوده و در درون آن نقاشی دیواری و مجسمه بودا دیده نمی شود

  
; ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ تیر ۱۳۸٥


سنگ ها افشا کننده اسرار زمین

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- سنگهاي سياه و خاکستري کوچک بسته بندي شده در آزمايشگاه دانشگاه تگزاس که به طور عجيبي سنگين هستند، بخشي از تنها قسمت دست نخورده پوسته اقيانوسي هستند که در طي حفاري از 1600 متري زير دريا بدست آمده اند.
  
   محققين اميدوارند اين پروژه تحقيقاتي مشخص کننده بسياري از ابهامات زمين باشد. اين سنگهاي گابرويي از پوسته زير اقيانوس آرام بدست آمده است

  
; ساعت ۳:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٥


گرمای جهانی تهدیدی برای آلپ

واحد حبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- محققين اعلام کردند آلپ مي تواند تا 80 درصد يخچال هاي خود را تا پايان اين قرن بر اثر گرماي جهاني از دست بدهد.
  
  
اگر دماي ساليانه 5 درجه فارنهايت بالا رود، 80 درصد از يخچال هاي آلپ از بين خواهند رفت. يخچال ها از شاخص هاي طبيعي تغييرات اقليمي مي باشند و از اين رو، با دقت مورد ارزيابي قرار مي گيرند.
  
  
در 150 سال گذشته حدود 50 درصد مناطق يخچالي آلپ از بين رفته اند.

  
; ساعت ۳:٠٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٥


استفاده از GPS در جهت صرفه جويی در مصرف سوخت

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- کانادايي ها در شهر اوتاوا به دنبال آزمايش يک سيستم جديد هستند که از ترکيب سيستم موقعيت يابي ماهواره اي و يک نقشه تعيين حد اکثر سرعت ديجيتال ايجاد مي شود. آنها اين سيستم را بر روي اخرين مدل اتومبيلهاي ساخته شده به ويژه وسائل نقليه عمومي نصب کرده اند.اين سيستم بجاي اينکه مانند gps پيدا کند که به کجا مي رويد راهنمايي مي کند که به کدام سمت برويد . همچنين اين سيستم مانع از سرعت غير مجاز شده و هر جا که راننده از حد اکثر سرعت تعيين شده بالاتر برود سيستم از اين کار جلوگيري مي کند.
   بنابر اين درست به مانند يک برادربزرگتر رانندگي شما را کنترل کرده و نمي گذارد به مانند ديگر رانندگان قوانين را زير پا بگذاريد پس هم سلامتي خود را تضمين مي کنند و هم نظم ترافيکي را تا حدود زيادي مورد کنترل قرار مي دهند.
   همچنين اين اقدام به عنوان يک صرفه جويي ملي در منابع سوختي به حساب مي آيد زيرا سرعت بالا باعث بالا رفتن سوخت مصرفي خودرو شده و با کنترل سرعت مي توان اين مقدار سوخت را ذخيره و به اقتصاد جامعه کمک کرد.

  
; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٥


سايبان خورشيدی و خنک کردن جهان

واحدخبرپايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- يک نظريه قوي و موردپذيرش همگان که درگذشته پيش بيني شده بود سرانجام تحت عنوان دي اکسيدکربن طي يک دهه و نهايتا يک قرن باعث گرم شدن سيارات مي شود انتشاريافت بر سر اين نظريه که چه مقدار و باچه سرعتي اين عمل انجام مي شود اختلاف نظروجود دارد امااکثريت بازمان اين واقعه موافقند.
  
   انتشارخبرکاستن دي اکسيدکربن يک راهکاراست دکترراجرآنجل ازدانشگاه آريزونا پيشنهاد کرديک سايبان غول پيکر رادرفضا بالاي زمين قرار دهند که اين امر به خنک شدن هوا کمک خواهد کرد

  
; ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٥


استفاده از نرم افزار ER MAPPER برای حفاظت از محيط زيست

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- محققان دانشگاه تکزاس توانستند با استفاده ازنرم افزار ER Mapper روشهاي سنجش از دور را توسعه داده و از اين نرم افزار براي مکانيابي زباله هاي لاستيکي که قبلابه طور غير منظم دفع شده اند استفاده کنند. استفاده از اين روش مي تواند کاربرد زيادي براي شهرداري ها و سازمانهاي محيط زيست در در تمام جهان داشته باشد.
   پورفسورDavid Eaton از دست اندرکارن منابع طبيعي و محيط زيست گفت: که به اتفاق هم رشته اي خود در دانشگاه Austin در قسمت سنجش از دور دانشگاه تکزاس بر روي يک پروژه مکانيابي دفع زباله هاي لاستيکي با استفاده از طيف سنجي با تصاوير ماهواره اي کار مي کنند. وي در ادامه گفت : ما با استفاده از تصاوير چند باند ماهواره اي مکان زباله هاي غير منظم دفع شده را تشخيص داده و سپس با شناسايي مناطق مورد نظر مي توانيم با صرف زمان کمتر آنها را از بين ببريم و يا دوباره بازيافت نماينم.
   يک هدف ديگر اين کار ارائه يک روش راحت و سريع است که همه سازمانهاي درگير با اين مسائل بتوانند از آن استفاده کنند. گام بعدي آنها ايجاد يک روش ساده براي اموزش سريع و آسان کاربران آن مي باشد و همچنين همه افراد بتوانند در يک تمرين 1-2 ساعته با اين نرم افزار از عکسهاي ماهواره هاي در اين مورد استفاده کنند
   استفاده از ER Mapper و داده هاي ماهواره اي اين اجازه را خواهد داد که شهرها و استانها با اين متد جديد از اين زباله هاي خطرناک، که دوره بازگشت بسيار طولاني دارند در زمان کمتر کمک بگيرند.

  
; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٥


گرم شدن دماي زمين باعث تشديد سقوط صخره‌ها در سوييس شده است

ايرنا ‪۸۵/۰۴/۱۷

يك زمين شناس سوييسي روز جمعه هشدار داد گرم شدن دماي كره زمين موجب افزايش سقوط صخره‌هاي اين كشور شده است.


به گزارش خبرگزاري فرانسه از ژنو، "رودولف كويسن" كه تحولات در منطقه كوهستان "ايگر" را زير نظر دارد در مصاحبه‌اي با راديو سوئيس گفت وضعيت در جناح راست اين كوهستان بحراني شده است.

اين زمين شناس سوييسي گفت نگران‌است كه دو ميليون مترمكعب صخره با سرعتي بيشتر از حد پيش‌بيني شده فرسايش يابند تا جايي كه بطور كامل متلاشي و فروبريزند.

وي گفت: از روز پنجشنبه گذشته ميزان متوسط غلطيدن و سقوط صخره‌ها از روزانه ‪ ۶۶‬سانتيمتر به حدود ‪ ۹۲‬سانتيمتر افزايش يافته است.

اين دانشمند پيش بيني كرده است كه با ذوب يخچالها و يخ‌هاي دايمي لايه‌هاي اعماق زمين در مناطق منجمد، سقوط صخره‌ها افزايش يابد.


  
; ساعت ۳:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٥


GPS می تواند سونامی را پیش بینی کند

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- بعد از يک سونامي وحشتناک در پي زلزله سوماترا که در دسامبر 2004 رخ داد و باعث آسيب هاي فراوان شد دانشمندان بر آن شدند که تحقيقات وسيع پيرامون يک استراتژي که بتواند امواج کشنده را پيش بيني کند آغاز کردند.
  
گروهي از دانشمندان دانشگاه ابراز کردند سيستم موقعيت ياب جهاني GPS، توسعه يافته در ناسا قادر خواهد بود در دقيقه زمين لرزه قوي را که براي ايجاد سونامي اقيانوس کافي است را مشخص کند در پي آن ايستگاههاي زميني قادر است در فاصله چندين هزار کيلومتري از مرکز زمين لرزه، اندازه واقعي و جابجايي آنرا با استفاده از ماهواره هاي GPS تعيين کند. اگر اين امواج به اندازه کافي به حرکت در بيايند ريسک بسيار بالايي جهت ايجاد سونامي هستند.

 

 

 

  
; ساعت ٩:٥۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٥


ورنی بیابان سرنخی برای امکان زندگی در سیاره مریخ

 

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- سنگ هاي بيابان در مريخ از يک پوشش درخشان تشکيل يافته اند که در زمين شناسي به ورني بيابان معروف مي باشد اين جلا بيش از هزار سال تشکيل شده اين پوشش بواسطه شيرازه دزوکسي ريبونوکلئيک اسيد DNA، اسيدهاي امينو و ديگر ساختارهاي ترکيبي در لعاب سيليس دوام يافته است زمين شناسان کالج امپريال در لندن معتقدند اگر اين آينده سيار و آواره را به ادواتي که بتوان سنگهاي مريخي را با آن آناليز کرد مجهز کنيم مي توان امکان زندگي را در اين ورني بيابان پيش بيني کرد.

 

 

 

  
; ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٥


باز هم در مورد افزايش دمای زمين

پايگاه ملی داده های علوم زمين:

به دليل رها شدن گازهاي گلخانه‌اي و گرم شدن زمين، كه عمدتا ناشي از فعاليت‌هاي بشري است، گرماي اين سياره به بيشترين ميزان خود در 2000 سال گذشته رسيد.
   به گزارش ايسنا در خوزستان به گفته دانشمندان، قرن بيستم در قياس با چهار قرن گذشته گرمترين قرن زمين بوده است.
   پژوهش‌ها نشان مي‌دهد آخرين باري كه زمين گرم شد 400 سال پيش يعني در هزاره دوم بوده است. دانشمندان همچنين مي‌گويند از بدو پيدايش زمين تا سال 1850 ميلادي فعاليت‌هاي آتشفشاني و نوسانات منظومه شمسي تاثيرات زيادي بر شرايط آب و هوايي داشته‌اند اما گرماي حاصل از اين تحولات به اندازه‌ گرمايي نيست كه گازهاي گلخانه‌اي از ميانه قرن 19 ايجاد كرده‌اند

 

  
; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸٥


گذر يک سيارک از نزديکی زمين

بی بی سی:

يک جرم عظيم فضايی روز دوشنبه، درحالی که چشم تيزبين اخترشناسان به آن خيره شده، از نزديکی زمين عبور کرده است.

اين جرم آسمانی که ابعاد آن به اندازه يک کوه است به عنوان يک "سيارک بالقوه خطرناک" طبقه بندی شده است اما دانشمندان می گويند خطر برخورد آن با زمين وجود ندارد.

اين سيارک که "2004 XP14" نامگذاری شده است توسط تلسکوپ های نسبتا قوی آماتوری هنگام گذر از نزديکی زمين قابل رؤيت بود.

اين سيارک صبح دوشنبه در ساعت 04:44 به وقت گرينويچ از نقطه ای عمود بر ساحل غربی آمريکای شمالی عبور کرد.

سيارک در اين لحظه، 432 هزار و 709 کيلومتر از زمين فاصله داشت که تنها 1/1 برابر فاصله ماه از زمين است.

تحليل های راداری

دانشمندان اميدوارند اندازه و شکل دقيق اين جرم فضايی را با بازتاباندن امواج راديويی فرکانس بالا از سطح آن تعيين کنند.

اين کار همچنين بايد به آنها اجازه دهد شتاب حرکت و جرم آن را اندازه بگيرند و همچنين به سرنخ هايی درباره ترکيب و ساختار آن دست يابند.

اين سيارک در دسامبر 2004 توسط تلسکوپ های پروژه "تحقيقات لينکلن در مورد سيارک های نزديک زمين" کشف شد.

هدف اين پروژه که با حمايت مالی نيروی هوايی آمريکا و همچنين آژانس فضايی اين کشور، ناسا، ترتيب داده شده جستجوی آسمان برای يافتن سيارک های بالقوه خطرناک است.

ابتدا اين نگرانی وجود داشت که 2004 XP14 ممکن است اواخر قرن جاری به زمين برخورد کند.

اما منجمان پس از مطالعات بيشتر چنين برخوردی را دست کم در آينده قابل پيش بينی مردود دانستند.

 

  
; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ تیر ۱۳۸٥


راه‌حل‌هاي عجيب و غريب دانشمندان براي نجات زمين از گرما

 

سايت بازتاب ۱۰/۴/۸۵

پيش‌بيني دانشمندان از اين‌كه به سرعت دماي زمين افزايش محسوس و غيرقابل‌تحملي خواهد يافت، آنان را واداشته تا هر راهي را براي سرد كردن سياره انسان‌ها بيازمايند.

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب» به نقل از «نيويورك‌تايمز»، در چند دهه گذشته، عده‌اي از دانشمندان، راه‌حل‌هايي را براي مبارزه با گرم شدن زمين ارائه كرده‌اند؛ ايجاد موانع خورشيدي در مدار زمين براي سرد كردن زمين، ايجاد ابر براي بازتابش اشعه خورشيد به فضا و ايجاد بخار آب بيشتر توسط اقيانوس‌ها براي حذف گازهاي گلخانه‌اي.

رسانه‌ها به اين امر توجه زيادي نكردند، اما دانشمندان محيط زيست اعلام كرده‌اند كه تمركز اوليه آنان بايد بر كاهش توليد گازهاي گلخانه‌اي و جلوگيري از گرم شدن زمين باشد.

اما حال به طور كاملا برعكس، عده‌اي از دانشمندان جهان هشدار داده‌اند كه توجه به اين پيشنهادها به علت افزايش نگراني‌ها در مورد گرم شدن زمين، بيش از هر وقت ديگري مهم شده است.

دانشمندان كه نگران يك بحران سياره‌اي هستند، از دولت‌ها و گروه‌هاي خاص، خواسته‌اند تا در مورد راه‌هاي كاهش گرم شدن زمين تحقيق كنند.

اين طرح‌ها و مطالعات، جزيي از زمينه‌هاي مطالعاتي مهندس جغرافيايي است كه در مورد شكل دادن محيط زمين براي تأمين نيازهاي انساني است.

دكتر «سيسرون» از مجله تغييرات آب و هوا، از پيشگامان اين عرصه است كه با تلاش‌هاي خود، كوشيده جايزه نوبل مهندسي جغرافيايي را نيز تأسيس كند.

دكتر «پل كروتزن»، عضو مؤسسه «ماكس پلانك» آلمان، در زمينه شيمي، يكي ديگر از مهره‌هاي مهم اين عرصه است كه در سال 95 برنده جايزه نوبل نيز شد و در حال حاضر، مطالعات او خطرات و مزاياي سعي در سرد كردن زمين با تزريق سولفور به اتمسفر است.
اما دكتر سيسرون، نخستين و مهم‌ترين گام كاهش گازهاي گلخانه‌اي مي‌داند.

بسياري از دانشمندان نيز نظر خوبي نسبت به مهندسي جغرافيايي ندارند و خطرات آن را بيشتر از مزايايش مي‌دانند، اما به هر حال، زماني فرا خواهد رسيد كه دنيا نيازمند يك راه‌حل فوري و اضطراري در قبال گرم شدن زمين از اين طريق خواهد شد.

از اوايل دهه 60 قرن بيستم مطالعه براي مبارزه با گرم شدن زمين آغاز شد كه دانشمندان تئوري گرم شدن جهان را به وسيله توليدات انساني مطرح كرده و آن را تهديدي احتمالي و جدي براي آينده زمين دانستند، اما تا دهه 80 كه اين گرم شدن آغاز شد، كار جدي صورت نگرفت.

برخي دانشمندان بر اين باورند كه زمين 30 درصد نور خورشيد را به فضا منعكس و باقي آن را جذب مي‌كند. افزايش اين بازتابش‌هاي نور، مي‌تواند تا حد زيادي به سرد شدن زمين كمك كند.

دكتر «بروكر» از كلمبيا، پيشنهاد تزريق چند تن دي‌اكسيد سولفور به استراتوسفر را كرده؛ كاري كه توسط آتشفشان‌ها انجام مي‌شود. البته اين كار باعث افزايش باران‌هاي اسيدي خواهد شد.

از جمله ايده‌هاي ديگر كار گذاشتن فيلم‌هاي بازتابنده در صحراها يا جزاير پلاستيكي سفيد در اقيانوس‌هاي جهان است كه هر دو در جهت بازتابش بيشتر نور خورشيد به فضاست. ايده ديگر باروري درياها با آهن است كه باعث ايجاد توده‌هاي عظيم گياهي و نيز جذب دي‌اكسيد كربن مي‌شود.

منتقدان مهندسي جغرافيايي، خواستار كاهش استفاده از انرژي، توسعه منابع انرژي جايگزين و نيز كاهش توليد گازهاي گلخانه‌اي شده‌اند.

تلاش‌هاي بين‌المللي مانند پروتكل توكيو (كه آمريكا هيچ‌گاه آن را تصويب نكرد و چين و هند به عنوان جهان در حال توسعه نيز از آن حمايت نكردند) تأثيري در كاهش تهديد نداشته‌اند.

دانشمندان برآورد مي‌كنند كه دماي سطح زمين در اين قرن تا 10 درجه فارنهايت افزايش خواهد يافت.

  
; ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٥


پرتاب ماهواره کاليپسو برای مطالعه علمی زمين

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- ناسا اخيرا ماهواره جديدي به نام CALIPSO را به فضا پرتاب کرده است. کاربرد اين ماهواره براي مشاهده زمين است که کار خود را از اوايل جوئن اغاز کرده است.
   اين ماهواره به منظور کمک به دانشمندان براي پي بردن به تاثيرات بازتاب پذيري ابرها و ذرات اوراسل در آب و هوا و اقليم زمين طراحي شده است. CALIPSO قسمتي از يک تشکيلات ماهواره اي است که A-Train ناميده شده و سيستم آن بدين گونه است که چندين ماهواره در يک مدار قرار گرفته اند، مي توانند يک نقطه مشخص در روي زمين را يکي پس از ديگري مورد تجزيه و تحليل قرار دهند

  
; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ تیر ۱۳۸٥


گرم شدن زمين و تاثيرات آن

 

 

 

 واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور-

 زمين پس از 2000 سال پايداري دمايي، هم اکنون به آرامي در حال گرم شدن و تغيير دما است. محققين پس از بررسي دماي ميانگين سطحي به مدت 2 هزاره، به نتايج جديدي راجع به تاثير فعاليت هاي بشري بر گرماي امروزي زمين رسيده اند. تحقيق جديدي نشان مي دهد که گرم شدن جهاني حدود نيمي از گرماي مورد نياز براي ايجاد طوفان اطلس شمالي در سال 2005 را تامين کرده است و چرخه هاي طبيعي يک عامل فرعي بوده اند. مقايسه شيب منحني دما با افزايش اخير گرما، يک درجه افزايش شيب در دماي سطحي نيمکره شمالي را نشان مي دهد- محققين به اين نتيجه رسيده اند که يکي از مهم ترين پيامدهاي گرماي جهاني، افزايش سطح آب درياها است. براساس مطالعات انجام گرفته، حداقل يک چهارم خانه هاي تا 150 متري سواحل ايالات متحده، تا سال 2060 به زير آب فرو خواهند رفت که شامل 350000 منزل مسکوني مي شود. ثابت نگهداشتن و مستحکم کردن سواحل با وسائل مصنوعي، مشکل و گران است و هنگامي که سطح آب بالا بيايد شايد غيرممکن باشد. محققين در حال مطالعه داده هاي سازندهاي رسوبي قديمي براي پيش بيني اين مي باشند که چگونه جزاير سدي مسئول بالا آمدن سطح آب هستند

  
; ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ تیر ۱۳۸٥


سفر به الموت

چهار شنبه و پنج شنبه فرصتی شد برای سفر به الموت و درياچه اووان . اوايل تابستان بهترين زمان برای سفر به اين ناحيه است.

  
; ساعت ٦:٢٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ تیر ۱۳۸٥