هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

آيا گاليله می تواند جایGps را بگيرد؟

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- GPS از سال 1978 تا به امروز تنها سيستم موقعيت ياب ماهواره هاي جهان بوده است اما اروپاييان مي خواهند تا سال 2010 ميلادي با قرار دادن 30 ماهواره در اطراف زمين يک سيستم موقعيت ياب جديد را به بشر معرفي کنند.
   اما کارشناسان بر روي دقت سيگنالهاي ارسالي توسط ماهواره هاي گاليله دچار ترديد شده اند و بر اين باورند که ماهواره‌هايى مانند ماهواره‌هاى تلويزيونى و راديويى و يا حتى موتور لوكوموتيو و جرثقيل، دريافت سيگنال‌هاى ماهواره‌ را مختل مى‌كنند. احتمالا تا محدود‌ه‌اى به شعاع 10 متر دقت گيرنده‌ها به هم مى‌ريزد. در بدترين حالت مى‌توانند موجب شوند كه گيرنده به طور كامل از كار بيافتد و هيچ مكانى را نشان ندهد.
   كارشناسان مركز هوا و فضا آلمان به همراه مينى‌بوس حاوى تجهيزاتشان در سفري 10 روزه به دور آلمان اثر سيگنال‌هاي ماهواره‌يي مانند فرستنده‌هاي راديويي يا تلويزيوني و يا رادار بر روي گيرنده‌هاي مسيرياب گاليه را بررسي مى‌كنند.
   رفع اين مشکل از اين جهت داراي اهميت است که اختلال در ارسال سيگنا‌ل به ارزيابى نادرست موقعيت توسط ماهواره‌ى گاليله ‌منجر خواهد شد. اشتباهى كه مى‌تواند به قيمت جان انسانها تمام شود.
   به عنوان مثال به سيستم فرود هواپيما فكر كنيد، دقت بالا هنگام مه‌، زمانى كه تنها به دستگاه مسيرياب بايد اطمينان كرد. جايى كه كوچكترين اشتباه احتمالى بايد به سرعت هشدار داده شود تا بتوان به موقع فرود يا پرواز را لغو كرد. در اين زمان است که اهميت دقت بيشتر معلوم مي شود

  
; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٥


خزر در خطر است

 

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - پس از گذشت 31 ماه از امضاي كنوانسيون محيط زيست درياي خزر، موسوم به كنوانسيون تهران، جمعي از كارشناسان و مسئولان در كارگاه مشورتي و پژوهشي محيط زيست درياي خزر؛ الزامات كنوانسيون تهران، چالش ها و دستاوردها گردهم آمدند تا درباره زمينه اجرايي شدن اين كنوانسيون به بحث و تبادل نظر بپردازند. دكتر موسويان، معاون پژوهش هاي بين المللي مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين كارگاه با اشاره به ويژگي هاي زيست بومي و ژئوپلتيكي بي نظير درياي خزر، از اين درياچه به عنوان يكي از مهمترين مناطق استراتژيك جهان ياد كرد و گفت: درياي خزر از چند نظر داراي اهميت است، نخست آنكه به عنوان يك شبكه حمل و نقل گسترده، مسيري مناسب براي ارتباط و مراوده ميان جوامع گوناگون فراهم آورده، اين در حالي است كه ذخاير گاز طبيعي و نفتي موجود در اين منطقه بالغ بر 163ميليارد بشكه اهميت آن را دو چندان كرده، البته بخش عمده اي از اهميت اين درياچه را مي توان در تنوع گسترده زيستي و منابع غذايي آن جستجو كرد. وي با اشاره تنوع زيستي بسيار غني درياي خزر تصريح كرد: حدود 400 گونه آبزي بومي در اين دريا زندگي مي كنند ضمن آنكه بالغ بر 70 درصد صيد جهاني خاويار سياه از اين دريا به دست مي آيد. جلگه ها و تالاب هاي ساحلي آن نيز زيستگاه مناسبي براي ميليونها پرنده بومي و مهاجر محسوب مي شود. بر اين اساس، با توسعه اكوتوريسم مي توان فرصت هاي شغلي فراواني براي ساكنان اين منطقه فراهم آورد. موسويان، آلودگي هاي ناشي از منابع مستقر در خشكي، آلودگي ناشي از حفاري و اكتشاف دريا، آلودگي ناشي از تخليه مواد زايد و سمي، تخليه زايدات خطرناك اتمي، آلودگي ناشي از تخليه كشتي ها، صيد بي رويه و غيرقانوني، گونه هاي مهاجم بيگانه به دريا و فقدان برنامه ريزي و مديريت سواحلي را از مهمترين بحران هايي دانست كه محيط زيست درياي خزر را تهديد مي كنند.
   به گفته وي، بهره برداري از منابع كاني بستر دريا و ذخاير زنده بايد تابع روشي هماهنگ باشد تا مانع از اختلال در وضع منحصر به فرد اين دريا شود و اين بر عهده تمامي كشورهاي ساحلي است كه با رعايت نظامات حقوقي، موجبات دستيابي به اين هدف را فراهم سازند.

  
; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٥


سازمان ملل علت وقوع بلايای طبيعی ۲۰۰۵ راکاملا طبيعی نمی داند

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - يك نهاد سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام كرد بخش عمده اي از بلاياي طبيعي كه در سال 2005 ميلادي گريبانگير جهانيان شد كاملا طبيعي نبوده بلكه از دخالتهاي انسانها نشات گرفته بود. سازمان بهداشت جهاني (WHO) گزارش داد عوامل گوناگون انساني و طبيعي باعث بوجود آمدن فجايعي چون توفانهاي دريايي شده است.
   "سيرو اوگارته" مشاور منطقه اي سازمان بهداشت "پن امريكن" (PAHO) عدم آمادگي مناسب دولتها و مردم براي مقابله با بلاياي طبيعي را از عوامل اصلي بالا بودن تلفات هنگام وقوع بلاياي طبيعي دانسته است.
   در اين گزارش به زمين لرزه بستر دريا در آسياي جنوب شرقي، توفان كاترينا، زمين لرزه قدرتمند در پاكستان و هند اشاره شده است.
   "ماركو كوكيك" سخنگوي اداره اقدام هنگام بحران سازمان بهداشت جهاني مي گويد در كنار افزايش بي رويه جمعيت جهان، كم توجهي به حفظ محيط زيست نيز در افزايش مرگ و ميرها هنگام وقوع بحرانها نقش داشته است. وي اظهار داشت شدت بلاياي طبيعي در اطراف اقيانوس هند و درياي كارائيب بخاطر جنگل زدايي و تهي كردن مناطق ساحلي از گياهان چندين برابر شده است. كوكيك مي گويد صنعتي شدن و اثرات آن نيز باعث افزايش تلفات هنگام وقوع بلاياي طبيعي شده است. مثلا در اروپا براي بهره گيري بهتر از مسيرهاي تجاري رودخانه ها، خط سير آنها را تغيير داده اند كه همين موضوع باعث وقوع سيلاب هاي متعدد در آلمان و فرانسه شده است. به گفته سازمان بهداشت جهاني، گرم شدن كره زمين و تغييرات جوي روزانه باعث بوجود آمدن طوفانهاي قوي بيشتري در مناطق كارائيب مي شود و در كنار اين مساله بر شمار خانه هاي بدون استحكام در حاشيه سواحل اين مناطق نيز افزوده شده است.

 

  
; ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٥


افزايش اسيديته آب اقيانوس ها

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - بر اساس آخرين هشدار اقيانوس شناسان افزايش بيش از حد ميزان اسيديته آب اقيانوسها باعث از بين رفتن اکوسيستمهاي مرجاني تا سال 2065 مي گردد.
   پروفسور کاترين ريچاردسون عضو کميته بين المللي اقيانوس شناسي بيان کرد که در دهه اخير بسياري ارگانيزمهاي دريايي که به توليد ساختارهاي کلسيمي مي پردازند به دليل کاهش PH آب اقيانوسها در انجام اين وظيفه خود دچار زحمت گشته اند.
   اين کاهش به دليل افزايش بيش از حد ميزان دي اکسيد کربن در جو زمين اعلام گرديده است بطوريکه حتي ميزان دي اکسيد کربن دريخ هاي قطبي نيز افزوده شده است .
   امروزه PH متوسط آب اقيانوسها در حدود 8 ميباشد که براساس پيش بيني دانشمندان اين رقم تا 7.4 کاهش پيدا خواهد کرد.

  
; ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸٥


گرم شدن کره زمين و اثرات آن بر اکوسيستم

 

 

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- بر اساس برآورد زيست شناسان در طول سه دهه اخير بيش از يک ميليون مايل مربع از درياي منجمد قطب شمال که مساحتي در حدود مجموع خاک کشورهاي نروژ،دانمارک و سوئد مي باشد، ناپديد گشته است.زيست شناسان پيش بيني مي کنند که در صورتي که روند گرم شدن جهاني ادامه پيدا کن تا سال 2100در صوتي که تمام جمعيت خرسهاي قطبي از بين نروند، بيشترآنها از بين خواهند رفت .بنابراين نسل خرسهاي قطبي تا پايان اين قرن بکلي نابود خواهد شد.

  
; ساعت ٧:۱٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸٥


هرم کشف شده در بوسنی ساخته دست بشر نيست

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - يک باستان شناس آمريکايي- بوسنيايي به نام Semir "Sam" Osmanagic يک هرم بسيار بزرگ را در حومه شهر Visoko در اروپا کشف کرد و هرم يافت شده توسط وي بسيار بزرگتر از اهرم مصر مي باشد.
   اما رياست انجمن باستان شناسان اروپا پيرو ادعاي اين باستان شناس به همرذاه گروهي از کارشناسان در روز جمعه به بازديد اين هرم 213 متري رفتند و پس از بررسي هاي مختلف به اين نتيجه رسيدند که بشر هيچ دخالتي در ايجاد هرم يافت شده ندارد.
   آنتوني هاردينگ در يک مصاحبه مطبوعاتي در سارايوو طي گزارشي اعلام کرد که هرم شهر Visoko يک پديده کاملا طبيعي مي باشد .
   همچنين موسسسه خبري AFP news در اين رابطه به نقل از وي نوشت که عقيده من و همکارانم بر اين است که اين هرم يک پديده زمين شناسي طبيعي است

  
; ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸٥


جغرافيای قطب شمال

اگر مايل به کسب اطلاعاتی در مورد قطب شمال هستيد . اينجا را کليک کنيد. اين سايت اطلاعات کاملی در مورد قطب شمال در اختيارتان می گذارد . به عنوان مثال پيش بينی وضعيت کلاهک های يخ قطبی و ايزوترم های اين ناحيه را در نقشه جالبی ارايه کرده ايت . می دانيد که کلاهک های يخی در قطب ها نشانه بارزی در مورد تغييرات اقليمی کره زمين هستند.

 

 

 

 

 

 

 

پوشش گياهی نواحی قطب شمال                                             اندازه کلاهک يخی قطب شمال در ۲۰۹۰

  
; ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸٥


کشف يخچال عجيب در قطب شمال

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- محققين کانادايي در جستجوي کشف نفت به نشانه هاي عجيبي از حيات دست يافتند. اين محققين که در جستجوي نفت بودند، يخچالي پوشيده از گوگرد در جزيره السمر را يافتند. اين يخچال داراي کاني کميابي به نام واتريت مي باشد که در بدن انسان مي شود. اهميت اين اکتشاف به دليل يافتن شواهد زندگي در شمالگان است. دانشمندان به دنبال فهم اين موضوع هستند که گوگرد از کجا به اين منطقه راه يافته است. وجود زندگي تحت شرايط يخچالي تعجب دانشمندان را برانگيخته است

  
; ساعت ٩:٢٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸٥


شانه دار شکارگر

 

 

 

 

Distribution of Mnemiopsis leidyi in the Caspian Sea in 2001 ( a- June; b- July; c-August; d- in October (Data of Tamara Shiganova, SIO RAS, Andrey Kamakin, CaspNIRKH)

 

 

 چندی پيش در مورد نوعی جاندار ذره بينی در دريای مازندران مطلبی شنيدم که با توجه به اهميت آن چيزی در رسانه ها و اخبار علمی در موردش گفته نشده بود. موضوع مربوط به ظهور در حال افزايش نوعی جانور ذره بينی بود که در حال افزايش بوده و ميزان پلانگتون های  اين دريا را کاهش داده است . کاهش پلانگتون ها به نوبه خود بر کاهش ماهيان کيلکا و در نيتجه کاهش ساير انواع ماهی خواهد شد. يررسی های اوليه نشان داه است که اين جاندار از تخيله آب تعادلی کشتی هايی که بين دريای سياه و دريای مازندران در حال تردد هستند به اين دريا وارد شده است . اما دشمن طبيعی آن که در دريای سياه نقش تعادلی جمعيت آن را بر عهده دارد به دريای مازندران وارد نشده است. به هر حال مطالب زيز در سايت افتاب در مورد اين ٫ديده آمده است.

مدیر گروه زیستی پژوهشكده اكولوژی دریای خزر با تاكید بر این كه در شرایط حاضر نتایج تحقیقات انجام شده در خصوص مبارزه با شانه دار مهاجم دریای خزر به حدی پیشرفت كرده كه مشخص كننده راه مناسب برای كنترل جمعیت شانه‌دار مهاجم می باشد، تصریح كرد: برای ادامه مبارزه با شانه دار مهاجم دریای خزر می‌بایست نظر مساعدت مقامات كشورهای حاشیه دریای خزر را برای معرفی شانه دار شكارگر Beroe ovata به دریای خزر كسب كرد

 

 

 

 

مهندس ابوالقاسم روحی روز یكشنبه در تشریح «مجموعه مطالعات انجام شده در خصوص مبارزه با شانه‌دار مهاجم دریای خزر» در موسسه تحقیقات شیلات ایران سخن می‌گفت، با بیان این مطلب خاطرنشان كرد: در سال ۱۳۷۸ برای نخستین بار جانداری در دریای خزر به تعداد فراوان مشاهده شد كه قبلا در دریای سیاه مشكلات زیادی را پدیده آورده بود.
این جانور كه به صورت شناور و معلق در آب دریا زندگی
می‌كند و دارای بدنی شفاف و ژله‌یی است، می تواند به طور سیری ناپذیری از جانداران معلق و پلانكتونی دیگر تغذیه كند. جانور ژله‌یی تازه وارد دارای صفحات شانه مانندی است و از این روی شانه‌دار نامیده شده و نام علمی آن Mnemiopsis Leidyi می‌باشد.
مدیر گروه زیستی پژوهشكده اكولوژی دریای خزر - وابسته به موسسه تحقیقات شیلات
ایران - تصریح كرد: این شانه دار كه می‌تواند با سرعت خیلی زیادی تولید مثل كند، اصولا موجودی دو جنسی بوده و هر شانه داری می‌تواند به تنهایی تولید مثل كرده و در مدت كوتاهی تبدیل به شش هزار شانه‌دار جدید شود.
در مدت كوتاهی این جانور به
ظاهر زیبا توانست جمعیت پلانكتون‌های دریای خزر را تحت الشعاع قرار دهد و جانورانی كه از این پلانكتونها تغذیه می‌كنند دچار فقر غذایی شده و شدیدا كاهش جمعیت پیدا كنند.
این كاهش جمعیت خصوصا در ذخایر كیلكا ماهیان خود را نشان داد و كم كم
صیادان را متوجه كاهش صید خود كرد.
روحی افزود: مؤسسه تحقیقات شیلات ایران كه
به طور مرتب مشغول اندازه‌گیری و پایش میزان و وضعیت صید كیلكا می‌باشد نیز متوجه تغییرات جدی در محیط زیست دریای خزر در اثر حضور فعالانه این شانه دار مهاجم شد.
در مطالعات اولیه، گونه این جانور مهاجم مشخص شد و با بررسی تاثیرات حضور آن بر
روی محیط زیست دریای سیاه، نقش تعیین كننده این شانه دار در كاهش صید روشن شد. در مرحله بعد روش برخورد با این مشكل مورد بررسی قرار گرفت

 

 

در ابتدا با وجودی كه تاثیر آن مشهود بود، شركت كنندگان در نخستین جلسه كارشناسی گروه مشاوران شانه دار مهاجم دریای خزر كه توسط برنامه محیط زیست دریای خزر در باكو جمهوری آذربایجان تشكیل شد، بر این اعتقاد بودند كه تا زمانی كه میزان زی توده شانه دار به دو كیلوگرم در متر مربع نرسد هنوز نمی‌توان، گفت كه میزان آن در حد خطرناك است.
با
گذشت یك سال میزان آن از حد تعیین شده گذشت و ضرورت انجام اقدام لازم برای كنترل جمعیت شانه‌دار مهاجم در جلسه بعد این گروه مورد تاكید قرار گرفت و مقرر شد كشور روسیه راه‌های مبارزه با این جانور را بررسی كرده و حمایت‌های لازم نیز توسط برنامه محیط زیست دریای خزر ارائه شود. وی خاطرنشان كرد: در مطالعاتی كه در دریای سیاه انجام شد مشخص شد كه امكان مبارزه شیمیایی و یا مكانیكی وجود ندارد.همچنین برای مبارزه باكتریایی و یا انگلی با این جانور نیاز به اطلاعات زیادی وجود دارد كه در دسترس نبوده و ممكن است خطراتی را متوجه محیط كند.
تنها راهی كه دانشمندان حاضر
در جلسه دریای سیاه و نیز در نخستین جلسه گروه مشاوران شانه دار در برنامه محیط زیست دریای خزر با آن موافقت داشتند مبارزه بیولوژیك از طریق یك جاندار شكارگر بود.
به گفته روحی، در اقیانوس اطلس كه زیستگاه طبیعی شانه دار مهاجم دریای خزر است،
علاوه بر چند گونه ماهی، شانه‌دار شكارگری به نام Beroe ovata نیز از شانه‌دار مهاجم تغذیه می‌كند.
وی خاطرنشان كرد: از جمله موفق‌ترین ماهیانی كه از
Mnemiopsis Leidyi تغذیه می‌كنند می‌توان از كره ماهی نام برد این ماهی هم خانواده ماهی حلوا سفید خلیج فارس است. همه این ماهیان در كنار پلانكتون‌های دیگر از شانه دار تغذیه می‌كنند.به عبارتی تغذیه آنها از شانه دار به طور غیر انتخابی است، همچنین امكان سازگار كردن حلوا سفید از شوری خلیج فارس (۳۷ ــ۴۲ گرم در لیتر) یا كره ماهی از شوری ۳۵ گرم در لیتر اقیانوس اطلس به شوری دریای خزر (كمتر از ۱۳ در لیتر) بسیار بعید است.
از طرف دیگر به علت غیر انتخابی بودن تغذیه آن امكان
مؤثر بودن آن در كاهش جمعیت شانه‌دار كم ارزیابی می‌شود به همین دلیل كارشناسان گروه مشاوران شانه دار در برنامه محیط زیست دریای خزر نظر به استفاده از Beroe ovata، بعد از انجام مطالعات لازم دادند.
مدیر گروه زیستی پژوهشكده اكولوژی
دریای خزر تصریح كرد: به زودی مشخص شد كه تحقیق انجام شده توسط روس‌ها ناموفق بوده و امكان زنده ماندن جانور شكارگر Beroe ovata در شوری دریای خزر را فراهم نكرده است. این بار محققان مؤسسه تحقیقات شیلات ایران دست به كار شدند و با انتقال آن به آزمایشگاه موجود در پژوهشكده اكولوژی دریای خزر در ساری موفق به سازگار كردن آن با شوری كم آب دریای خزر شدند.
در این موقع نظرها و امیدهای منطقه برای تحت كنترل
در آوردن این جانور مهاجم همه معطوف به ایران شده و حمایت تكنیكی برنامه محیط زیت دریای خزر نیز این مطالعات را موثرتر كرد.
به گزارش ایسنا،كم آب دریای خزر (۱۳
گرم در لیتر) نسبت به شوری دریای سیاه (۲۸ گرم در لیتر) كارشناسان مؤسسه تحقیقات شیلات ایران با همكاری كارشناسان بین‌المللی در مورد توانایی تغذیه آن شانه‌دار مهاجم دریای خزر مطالعه كردند.
نتیجه این تحقیقات روشن كرد كه نرخ تغذیه آن از
شانه دار مهاجم دریای خزر مشابه نرخ تغذیه آن در دریای سیاه است.
روحی با اشاره
به این كه ورود Beroe ovata به دریای سیاه باعث كاهش چشمگیر و كنترل جمعیت شانه دار مهاجم در دریای سیاه شده و صید ماهیان ریز پلاژیك (مشابه كیلكا) در آن دریا مجددا رونق گرفت، اظهار داشت: انتظار می‌رود Beroe ovata در خزر نیز مثل دریای سیاه به طور مؤثر جمعیت شانه‌دار مهاجم را كاهش دهد.
وی افزود: مطالعات دیگری بر روی
تكثیر مصنوعی Beroe ovata در آب دریای خزر انجام شد نشان داد با وجودی كه امكان استحصال تخم و لارو میسر شده است ولی رشد لاروها مقدور نیست.
از آنجا كه تكثیر
مصنوعی این جانور در آب دریای سیاه نیز تاكنون به نتیجه نرسیده است، می‌توان نتیجه‌گیری كرد كه عدم امكان تكثیر مصنوعی آن به معنی وجود خلاء اطلاعاتی در مورد نیازمندی‌های لارو این جانور می‌باشد كه باعث تلف شدن لاروها می‌شود.
روحی
خاطرنشان كرد: در این مقطع جهت بحث و تبادل نظر با كارشناسان و صاحب نظران داخلی در مورد شانه دار مهاجم دریای خزر در ۲۹ و ۳۰ شهریور ۱۳۸۱ همایشی در سطح ملی در ساری برگزار شد و نتایج تحقیقات تا آن زمان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.
نتایج
این مطالعات در جلسه بعدی گروه مشاوران شانه‌دار برنامه محیط زیست دریای خزر مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت.
در این جلسه مقرر شد در زمینه امكان تغذیه
Beroe ovata از پلانكتون‌های خزر و امكان انتقال باكتری و یا انگل به همراه Beroe ovata به این دریاچه ررسی شود.
همچنین گزارشی در مورد تاثیرات احتمالی زیست محیطی
معرفی Beroe ovata به دریای خزر تهیه شد و در آن با استناد به تحقیقات انجام شده در ایران و سایر كشورهای مشخصا مطرح شد كه معرفی این گونه به دریای خزر در كنترل جمعیت شانه دار مهاجم تاثیرگذار بوده و خطری برای اكوسیستم این دریا نخواهد داشت.
به
گفته این پژوهشگر، به همین منظور مطالعاتی در پژوهشكده اكولوژی دریای خزر انجام شد كه در نتیجه آنها مشخص شد كه Beroe ovata از جانداری به غیر از شانه داران تغذیه نمی‌كند و باكتری‌های آن در دریای خزر حضور دارند و جدید نیستند؛ همچنین انگل‌های Beroe ovata، در فرایند سازگار كردن آن با شورای دریای خزر به علت كاهش شوری از بین می‌روند. وی خاطرنشان كرد: نتایج حاصل از این مطالعات در نخستین نشست فنی منطقه‌یی بررسی امكان معرفی Beroe ovata به دریای خزر كه در تهران در اسفند ۱۳۸۲ مشتركا توسط برنامه محیط زیست دریای خزر و مؤسسه تحقیقات شیلات ایران تشكیل شد، ارائه شد و دانشمندان شركت كننده، در قطعنامه نشست اظهار داشتند كه این جانور خطری برای اكوسیستم‌های دریای خزر نداشته و می‌تواند برای تحت كنترل در آوردن شانه‌دار دریای خزر مورد استفاده قرار گیرد.
روحی تصریح كرد: در شرایط حاضر نتایج تحقیقات
انجام شده در حدی پیشرفت كرده كه مشخص كننده راه مناسب برای كنترل جمعیت شانه دار مهاجم است. همچنین با برپایی نشست‌های علمی در سطح كشور و منطقه اطلاع رسانی تا حدودی انجام شده است. برای ادامه راه مبارزه با شانه دار مهاجم دریای خزر می‌بایست نظر مساعدت مقامات كشورهای حاشیه دریای خزر را برای معرفی شانه دار شكارگر Beroe ovata به دریای خزر كسب كرد. وی با بیان این كه این مهم می‌بایست با همكاری برنامه محیط زیست دریای خزر و كمیسیون منابع زنده دریای خزر و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، عملی شود، تصریح كرد: بعد از موافقت دولت‌های حاشیه دریای خزر معرفی Beroe ovata به دریای خزر می‌بایست از راه معرفی در ایران، روسیه و آذربایجان اقدام كرد.
موضوع معرفی این جانور به دریای خزر به نظر ساده می‌رسد ولی مطالعات و
بررسی‌های زیادی را در بر می‌گیرد و بعد از معرفی، پایش و بررسی تاثیرات آن بسیار ضروری می‌باشد

برای مطالب بيشتر به آدرس نيز مراجعه کنيد

http://www.caspianenvironment.org/biodb/eng/zooplankton/Mnemiopsis%20leidyi/main.htm

 

 

  
; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٥


زمين در وضعيت ۴ ميليون سال پیش

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- محققين اعلام کردند که گرم شدن جهاني مي تواند زمين را به وضعيت 4 ميليون سال پيش برگرداند که سطح آب درياها بيش از 24 متر بالاتر از سطح امروزي خود بوده است. اين پيش بيني پيشنهاد مي کند که تغييرات اقليمي به زودي در يک جابجايي زمين گرمايي لرزه اي خود را نشان خواهد داد. اگر اين پيش بيني صحيح باشد، نسل هاي آينده خود را در وضعيت مشابه دوره پليوسن خواهند يافت. چنين تغييرات دمايي و اقليمي تاثير مخربي بر جمعيت انساني دارد و باعث به زير آب رفتن همه جزيره ها و شهرهاي ساحلي خواهد شد. اين دوره همچنين با خشکسالي و بارانهاي سيل آسا همراه خواهد بود

 

  
; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٥


سايت نقشه های اکوتوريستی گوگل راه اندازی شد.

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - سايت جستجوگر عظيم گوگل با شبكه "ارت دي" براي راه‌اندازي سرويس جديدي تحت عنوان "نقشه‌هاي گوگل از تابستان سبز" شريك شده است كه اين سرويس بر روي راهنماي نقشه‌ها و تصاوير ويدئويي محيط زيستي در مناطق اكوتوريسمي متمركز مي‌شود.
   اين نقشه‌هاي اكوتوريسمي اماكن شهري مسافرتي مهم و اصلي را در آمريكا از جمله در شهرهاي نيويورك،‌ اورلاندو، لاس‌وگاس، لوس‌آنجلس و سانفرانسيسكو به تصوير مي‌كشد.
   نقشه‌هاي تابستان سبز گوگل در طول تابستان فعال خواهند بود. 
 
 

  
; ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸٥


چشم انداز زيبای کهکشان آندرومدا توسط اسپيتزا

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- کهکشان آندرومدا (زن‌ در زنجير)، نزديک‌ترين کهکشان به زمين نامش را از شاهزاده‌خانمي افسانه‌اي به ارث برده ‌است که به نيرنگ مادرش (ذات‌ الکرسي) و دستور پدرش (قيفاووس) بر صخره‌هاي دريا به زنجير کشيده ‌شد تا قرباني اژدهاي دريا (تنين) گردد. تصوير شگفت انگيز فروسرخ اسپيتزر، امواج سرخ‌رنگ غبار را در درياي آبي ستارگان به ‌نمايش درآورده ‌است.
   اين اندازه‌گيري که توسط فضاپيماي اسپيتزر ناسا انجام شده نشان داد درخشندگي اين کهکشان چهار ميليارد بار بيشتر از درخشندگي خورشيد است و بنابراين، کهکشان زن ‌در زنجير ميزبان يک ‌هزار ميليارد ستاره است. اين در حالي‌ است که تخمين زده‌ مي‌شود کهکشان راه ‌شيري بيش‌ از دويست ميليارد ستاره در برنداشته باشد.
   براي اولين جمعيت ستارگان کهکشان همسايه به روش درخشندگي فروسرخ کهکشان اندازه‌گيري مي‌شود. نتايج جديد با تخمين‌هاي قبلي که براساس حرکت ستارگان اين کهکشان بدست آمده ‌بود، هم‌خواني دارد و اين تاييدي بر روش جديد به‌ شمار مي‌آيد

  
; ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸٥


غرق شدن حيات وحش هاوايی بر اثر گرم شدن زمين

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- در چند سال گذشته جزاير هاوايي يکي از بزرگترين پناهگاههاي دريايي از نظر علم زيست شناسي به حساب مي آمد اما مطالعات اخير دانشمندان اين مسئله را نشان داده که بسياري از گونه هاي کميابي که در اين منطقه زندگي مي کنند در اثر پديده گرم شدن زمين در حال نابودي مي باشد .
   تيمي متشکل از دانشمندان هاوايي براورد کردند که تا سال 2100 بيش از 70 درصد جزاير هاوايي به ويژه در شمال غربي اين جزيره به زير آب فرو خواهد رفت .
   مجمع الجزاير هاوايي که در وسعتي بيش از 1900 کيلومتر از اقيانوس ارام گسترده شده است موطن اصلي بسياري از گونه هاي نادر جانوري و گياهي مي باشند که ممکن است به زودي مانند جزيره کم ارتفاع محل سکونتشان در زير آب غرق شوند.
  

  
; ساعت ۸:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸٥


شهاب سنگ ها وحفره های عظيم در قطب جنوب

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- در اثر برخورد بزرگترين شهاب سنگ به زمين در حدود 65 ميليون سال پيش باعث شد نسل دايناسورها منقرض شود اما زمين شناسان يک چاله و حفره بزرگتري را در اثر برخورد شهاب سنگ ها يافته اند اين چاله 482 کيلومتر (30 مايل) است که توسط ماهواره گريس ناسا کشف شده است اين ماهواره همچنين توانست به نوسانات صفحات يخي در قطب جنوب نيز پي ببرد احتمالا اين شهاب سنگ با 48 کيلومتر عرض (30 مايل) در حدود 250 ميليون سال پيش به کره زمين اصابت کرده است يعني در دوره پرمين-ترياس زماني که غالبا همه حيوانات روي زمين منقرض شده بوده اند.

  
; ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٥


پيش بيني سازمان ملل از احتمال وقوع فاجعه طبيعي

گروه شهري- گزارش سالانه سازمان ملل كه به طور معمول پانزدهم خرداد و به مناسبت روز جهاني محيط زيست منتشر مي شود،  امسال دربرگيرنده پيش بيني هاي نگران كننده اي درباره اوضاع طبيعي كره زمين در قرن بيست و يكم است.
به گزارش آسوشيتدپرس تمركز اين گزارش بيشتر بر موضوع تغيير اقليم كره زمين است كه مي تواند به وقوع بزرگترين فاجعه طبيعي تاريخ و نابودي عرصه حيات در بخش قابل توجهي از كره زمين منجر شود. اين گزارش به ويژه مي تواند براي كشورهايي همچون ايران كه با پديده بيابانزايي روبرو هستند قابل توجه باشد، زيرا پيش بيني  شده است آب و هواي جهان خشك تر شده، بيابانها وسعت بيشتري پيدا كرده و معيشت هاي بومي در مناطق خشك به شدت در معرض تهديد قرار خواهد گرفت.
گزارش منتشر شده نشان مي دهد كه بيابان هاي سراسر جهان در آستانه تهديدي جدي قرار دارند كه تا پيش از اين هرگز وجود نداشته است و اين در حالي است كه گرم شدن زمين و كمبود آب بيش از پيش شرايط را براي برخي ملتهاي جهان دشوار ساخته است.
نيك ناتل از سخنگويان برنامه جهاني حفاظت از محيط زيست سازمان ملل (UNEP) معتقد است: همه مردم نگران اقيانوسها هستند اما هيچ كس تفكر جدي در خصوص بيابانها نداشته است. آنها به كمك نياز دارند. اين در حالي است كه بيابانها حدود يك چهارم از كل سطح زمين را تشكيل مي دهند يا به عبارتي ۱۳ ميليون مايل مربع و گذشته از آن حدود ۵۰۰ ميليون تن از مردم جهان در اين مناطق خشك زندگي مي كنند و اين رقمي  است كه بيشتر از آنچه متصور مي شده است، حقيقت دارد.
بر اساس اين گزارش، بيشتر ۱۲ منطقه بزرگ بياباني جهان كه آينده آب و هوايي آنها مورد مطالعه قرار گرفته است، با آينده اي خشك تر مواجه خواهند بود.
كارشناسان پيش بيني كرده اند كه به واسطه دخالتهاي انساني و تغييرات آب و هوايي مربوط به آن، تا پايان قرن حاضر ميزان بارش و بارندگي حدود ۲۰ درصد كاهش خواهد يافت. به دنبال اين تغييرات، تهديد مكمل كننده ذوب شدن يخچال هاي قطبي است.
گزارش سازمان ملل مي افزايد: حجم قابل توجهي از آب مورد نياز كشاورزي و مصارف داخلي در بيابان هاي جنوب غرب آمريكا، آسياي مركزي و جنوب آمريكا از رودخانه هايي تامين مي شوند كه مبدأ آنها به يخچال هاي مناطق كوهستاني پر از برف بازمي گردد. از سوي ديگر گروهي از دانشمندان سازمان ملل و كميته بين المللي تغييرات آب و هوايي معتقدند كه يخچال هاي فلات تبت به عنوان يك نمونه بارز، ممكن است تا پايان قرن حاضر تا حدود ۸۰ درصد كاهش حجم پيدا كنند.در همين خصوص اندرو وارن يكي از تهيه كنندگان اين گزارش و از اساتيد برجسته جغرافي در كالج لندن مي گويد: هنگامي كه يخچال ها ناپديد شوند مردم در خطر جدي قرار خواهند گرفت.
گزارش اخير سازمان ملل هشدار مي دهد كه منابع آبي تجديدپذيري كه بيابان ها را به وسيله رودخانه هاي بزرگ تغذيه مي كنند نيز در معرض خطر قرار دارند، زيرا تغييرات جوي در حال افزايش هستند.

  
; ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٥


در يك پديده نادر در ملكان آب هر سه دقيقه تا ارتفاع چهار متر فوران مي‌كند

در يك پديده نادر و استثنايي در شهرستان ملكان آب در هر سه دقيقه يكبار تا ارتفاع چهار متر فوران مي‌كند.


خبرنگار ايرنا روز شنبه با اعلام اين خبر افزود: اين فوران درتپه‌اي مشرف به روستاي شيخ‌الاسلام در 10 كيلومتري جاده قديم ملكان به مراغه در شهرستان ملكان ايجاد شده است.

در اثر فوران حفره‌اي به قطر دو اينچ باز شده و از هر سه دقيقه يكبار و به مدت يك دقيقه آب شور فوران مي‌شود.

فشار آب به حدي شديد است كه‌هيچ كس جرات دست زدن به آنرا در موقع فوران ندارد.

كارشناسان زمين شناسي علت آنرا بالا آمدن آبهاي سطحي و زير زميني اعلام كرده و اظهارداشتند: بارندگي زياد امسال و همچنين شوري و آهكي بودن زمين موجب شده تراكم آب بيشتر شود و زمين تحمل نگهداري آنرا نداشته باشد.

از ديگر ويژگيهاي اين پديده نادر خورخور آب در موقع بيرون آمدن و سرخي آب بعد از فروكش كردن مي‌باشد كه بر زيبايي‌هاي اين پديده افزوده است .


  
; ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٥


رشد شهر نشينی در خاور ميانه

واحدخبرپايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- رشدشهرنشيني نسبت به افزايش جمعيت در خاورميانه پيشتر بوده است. شهرنشيني در خاورميانه در 35 سال گذشته رشدي معادل 100 ميليون نفر بوده است. اکثرجمعيت خاورميانه در شهرها زندگي مي‌كنند. لازم به ذکراست که تعداد افرادي كه در شهرها زندگي مي‌كنند تا سال 2025 از 135 ميليون نفر به بيش از 350 ميليون نفر برسد. در فاصله سال‌هاي 1985 تا 1990 رشد شهرنشيني معادل 6 درصد بوده است. كه اين رقم در شهرهاي بزرگ معادل 8/3 درصد بوده است.

 

 

  
; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸٥


پيش بينی زلزله از تغيير رنگ پلانگتون ها

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- تجمع رنگدانه هاي طبيعي کلروفيل در آبهاي ساحلي نشان دهنده افزايش خطر زمين لرزه است. افزايش اين کلروفيل ها ناشي از رشد پلانکتون ها مي باشد که از رنگدانه ها براي تبديل انرژي خورشيد به انرژي شيميايي از طريق فتوسنتز استفاده مي کنند. محققين با تحليل داده هاي ماهواره اي مناطق ساحلي اقيانوس در نزديکي مرکز سطحي چهار زلزله بزرگ به اين نتيجه رسيده اند که بين رشد پلانکتون ها و زلزله هاي بزرگ ارتباط مستقيمي وجود دارد. علت اين امر آن است که دماي سطح دريا، شار گرمايي نهفته سطحي (ميزان انرژي در حال حرکت از سطح به آسمان بر اثر تبخير) را بالا مي برد و در نتيجه صعود (فرايندي که آب سرد و غني از مواد غذايي را از عمق به سطح حرکت مي دهد) بهتري خواهد داشت. صعود توليد پلانکتون ها را بالا برده و در نتيجه تجمعات کلروفيلي را افزايش مي دهد. اصطکاک ورقه هاي زمين ساختي ضرورتا دماي زمين را افزايش مي بخشد و باعث رشد و بهبود توليد پلانکتون ها مي گردد. در اين تحقيق چهار زلزله بزرگ دنيا از جمله زلزله بم مورد بررسي قرار گرفته است. با استفاده از تصاوير ماهواره اي و اندازه گيري دماي دريا به راحتي مي توان ارتباط بين افزايش کلروفيل و مجاورت با يک زلزله بزرگ را پيدا کرد.

  
; ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٥


تغيير رنگ يك درياچه از آبي به قرمز تعجب دانشمندان را برانگيخت

ايرنا ‪۸۵/۰۳/۰۸‬

 

تغيير رنگ يك درياچه بر فراز كوه آتشفشاني در جزيره آمبي واقع در اقيانوس آرام جنوبي از آبي به قرمز روشن حيرت دانشمندان را برانگيخته است.


به گزارش پايگاه اينترنتي آسوشيتدپرس، كوه مانارو يكي از چهار كوه آتشفشاني فعال در جزاير وانواتو است كه براي دومين بار طي ‪ ۱۲۲‬سال فعال شده است.

در حال حاضر دو دانشمند در جزيره آمبي، به بررسي درياچه يويي و نيز فعاليت زمين در كوه مانارو ‪ ۱۵۰۰‬متري مشغول هستند.

فوران كوه مانارو در سال ‪ ۲۰۰۵‬نيمي از ساكنان جزيره را وادار به ترك خانه هايشان كرد. در فوران سال ‪ ۱۸۸۴‬دهها تن از اهالي جزيره كشته شدند.

براد اسكات كارشناس آتشفشان اهل نيوزيلند رنگ درياچه را قرمز بسيار ديدني توصيف كرد و افزود تغيير رنگ احتمالا ناشي از يك فرايند شيميايي يا انتشار گاز حاصل از سنگهاي آتشفشاني ذوب شده يا مواد ديگري در درياچه است.

در هفته‌هاي اخير از سه كوه آتشفشاني ديگر در جزيره وانواتو يعني لوپوي ، ياسور و يك آتشفشان با دو دهانه در جزيره آمبرين به نام ماروم و بنبو خاكستر، دود، و بخار به فضا برخاسته است.

مانواتو از ‪ ۱۳‬جزيره اصلي تشكيل شده است كه در فاصله ‪ ۲‬هزار كيلومتري شرق استراليا واقع شده است.

  
; ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۸٥


عالم در ابتدا چگونه به نظر می آمد؟

جهت ديدن فيلم مربوط به آفرينش جهان اينجا را کليک کنيد

آشكار است برای آگاهی از چگونگی اولین ثانیه ها و یا بهتر بگوییم اولین اجزای ثانیه های پس از انفجار اولیه نباید از ستاره شناسان پرسید بلكه در این مورد باید به فیزیكدان های متخصص در امر فیزیك ذره ای مراجعه كرد كه در مورد تشعشعات و ماده در شرایط كاملا سخت و غیر عادی تحقیق می كنند و تجربه می كنند. تاریخ كیهان معمولا به ۸ مقطع كاملا متفاوت و غیر مساوی تقسیم می شود:
 ● مرحله اول : ( صفر تا ۴۳- ۱۰ ثانیه ) : این مساله هنوز برایمان كاملا روشن نیست كه در این اولین اجزای ثانیه ها چه چیزی تبدیل به گلوله آتشینی شد كه بعدا كیهان باید بعدا از آن ایجاد گردد . هیچ معادله و یا فرمول های اندازه گیری برای درجه حرارت بسیار بالا و غیر قابل تصوری كه در این زمان حاكم بود در دست نمی باشد.
 ● مرحله دوم : ( ۴۳- ۱۰ تا ۳۲- ۱۰ ثانیه) : اولین سنگ بناهاب ماده مثلا كوارك ها و الكترون ها و پاد ذره های آنها از برخورد پرتوها با یكدیگر به وجود می آیند. قسمتی از این سنگ بناها دوباره با یكدیگر برخورد می كنند و به صورت تشعشع فرو می پاشند. در لحظه های بسیار بسیار اولیه ذرات فوق سنگین -
x نیز می توانسته اند به وجود آمده باشند. این ذرات دارای این ویژگی هستند كه هنگام فروپاشی ماده بیشتری نسبت به ضد ماده و مثلا كوارك های بیشتری نسبت به آنتی كوارك ها ایجاد می كنند. ذرات x
كه فقط در همان اولین اجزای بسیار كوچك ثانیه ها وجود داشتند برای ما میراث مهمی به جا گذاردند كه عبارت بود از : ( افزونی ماده در برابر ضد ماده )
 ● مرحله سوم : ( از ۳۲- ۱۰ ثانیه تا ۶- ۱۰ ثانیه ) : كیهان از مخلوطی از كوارك ها - لپتون ها - فوتون ها و سایر ذرات دیگر تشكیل شده كه متقابلا به ایجاد و انهدام یكدیگر مشغول بوده و ضمنا خیلی سریع در حال از دست دادن حرارت هستند.
 ●مرحله چهارم : ( از ۶- ۱۰ ثانیه تا ۳- ۱۰ثانیه ) : تقریبا تمام كوارك ها و ضد كوارك ها به صورت پرتو ذره ها به انرژی تبدیل می شوند. كوارك های جدید دیگر نمی توانند در درجه حرارت های رو به كاهش به وجود آیند ولی از آن جایی كه كوارك های بیشتری نسبت به ضد كوارك ها وجود دارند برخی از كوارك ها برای خود جفتی پیدا نكرده و به صورت اضافه باقی می مانند. هر ۳ كوارك با یكدیگر یك پروتون با یك نوترون می سازند. سنگ بناهای هسته اتم های آینده اكنون ایجاد شده اند.
 ● مرحله پنجم : ( از ۳- ۱۰ ثانیه تا ۱۰۰ ثانیه ) : الكترون ها و ضد الكترون ها در برخورد با یكدیگر به اشعه تبدیل می شوند. تعدادی الكترون باقی می ماند زیرا كه ماده بیشتری نسبت به ضد ماده وجود دارد. این الكترون ها بعدا مدارهای اتمی را می سازند.
 ● مرحله ششم : ( از ۱۰۰ ثانیه تا ۳۰ دقیقه ) : در درجه حرارت هایی كه امروزه می توان در مركز ستارگان یافت اولین هسته های اتم های سبك و به ویژه هسته های بسیار پایدار هلیم در اثر همجوشی هسته ای ساخته می شوند. هسته اتم های سنگین از قبیل اتم آهن یا كربن در این مرحله هنوز ایجاد نمی شوند. در آغاز خلقت عملا فقط دو عنصر بنیادی كه از همه سبكتر بودند وجود داشتند : هلیم و هیدروژن
 ● مرحله هفتم : ( از ۳۰ دقیقه تا ۱ میلیون سال پس از خلقت ) : پس از گذشت حدود ۳۰۰۰۰۰ سال گوی آتشین آنقدر حرارت از دست داده كه هسته اتم ها و الكترون ها می توانند در درجه حرارتی در حدود ۳۰۰۰ درجه سانتی گراد به یكدیگر بپیوندند و بدون اینكه دوباره فورا از هم بپاشند اتم ها را تشكیل دهند . در نتیجه آن مخلوط ذره ای كه قبلا نامرئی بود اكنون قابل دیدن می شود.

· مرحله هشتم : ( از یك میلیون سال پس از خلقت تا امروز ) : از ابرهای هیدروژنی دستگاههای راه شیری ستارگان و سیارات به وجود می ایند. در داخل ستارگان هسته اتم های سنگین از قبیل اكسیژن و آهن تولید می شوند. كه بعد ها در انفجارات ستاره ای آزاد می گردند و برای ساخت ستارگان و سیارات و حیات جدید به كار می ایند.

به نقل از : aftab.ir

 

  
; ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ خرداد ۱۳۸٥


اقیانوس اطلس امسال نیز فصلی ناآرام را پیش‌رو دارد

 

 

 

 

 

 بنیاد ملی اقیانوس و اقلیم آمریكا پیش بینی می‌كند امسال۱۳تا ‪۱۶ تندباد دریایی روی می‌دهد كه ‪" ۴توفان شدید" در میان آنها خواهد بود.
با این حال سال ‪ ۲۰۰۶نسبت به سال گذشته كه توفان مهیب كاترینا روی داد، آرامتر خواهد بود.
فصل توفانهای دریایی در آمریكا از اول ماه ژوئن تا آخر ماه نوامبر ادامه دارد.
براساس اعلام سازمان هواشناسی در سال ‪ ۲۰۰۶در اقیانوس اطلس ‪ ۱۳تا ‪۱۶ تندباد دریایی روی خواهد داد كه ‪ ۴تا ‪ ۶تندباد شدید خواهد بود.
توفانهایی با قدرت مخرب سال گذشته در پیش نیست، اما نا آرامی دریا از میزان عادی بالاتر است. به ویژه پیش بینی می‌شود ‪ ۲تندباد دریایی قدرت بالای درجه ‪ ۳را داشته باشند.
دانش پیش بینی تحولات دریایی پیشرفت بیشتری كرده و مردم با آمادگی بیشتری با توفانهای دریایی مقابله می‌كنند.
در دهه گذشته پیش بینی توفان تنها سه روز قبل از وقوع آن امكان پذیر بود، درحالی كه امروزه دستگاه‌های ثبت تحولات جوی می‌توانند تا ‪ ۵روز قبل از تندباد وقوع آن را پیش بینی كنند.
تعداد توفانها در سال گذشته به میزان بی‌سابقه‌ای بالا بود. در مجموع ‪ ۱۵تندباد روی داد كه سازمان هواشناسی فقط توانست ‪ ۹تندباد را پیش بینی كند.
بدترین توفانی كه سواحل آمریكا شاهد آن بود، تندباد كاترینا بود كه بیش از ‪ ۱۳۰۰نفر به كام آن فرو رفتند و ‪ ۸۰درصد منطقه نیواورلئان را غرق كرد.این توفان مهیب حدود ‪ ۹۶میلیارد دلار زیان وارد كرد

 

  
; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ خرداد ۱۳۸٥


چگونگی اشتقاق قاره ها

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- همچون قطعات يک پازل، بارها در طول تاريخ زمين، قاره ها از هم جدا شده، شناور شده و دوباره به هم متصل مي شوند ولي مکانيسمي که پشت اين حرکت است، هنوز ناشناخته است. به تازگي شواهد جديدي پيدا شده است که نشان مي دهد گاهي اوقات قاره ها در امتداد خطوط قبلي شکستگي ناشي از اتصال قبلي يک زمين کوچک به يک قاره، مي شکنند. در اين تحقيق ابتدا راجع به الگوهاي شکستن صفحات قاره اي توضيح داده مي شود، سپس تشکيل اقيانوسي حدود 500 ميليون سال قبل براي اثبات اين نظريه آورده مي شود. در طول تاريخ زمين، 6 واقعه اتصال و شکستن قاره اي رخ داده است. اخيرا زمين در يک چرخه شکستگي است که اقيانوس هاي اطلس و هند در حال گسترش مي باشند. محققين از مطالعات ژئوشيميايي استفاده کردند و نشان دادند که قطعات کوچک زمين که امروزه در آپالاش يافت مي شوند، اصولا در يک اقيانوس ايجاد شده بوده اند.

  
; ساعت ٧:٤٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ خرداد ۱۳۸٥


اثر فعاليت های بشری بر تغييرات آتمسفری جنگل های نواحی گرمسيری

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- براي بيش از يک قرن افراد بشر با سوزاندن سوختهاي فسيلي، کشاورزي و ديگر فعاليت ها باعث تغيير ساختار اتمسفري جهان شده است در نتيجه اين تغييرات اقليمي ممکن است ضربات وسيعي به پيکره جنگل هاي نواحي گرمسيري وارد شود يک انجمن زيست شناسي نواحي گرمسيري بنام STRI پاناما مسئول پيگيري اين تغييرات و دلايل آن در آينده هستند

  
; ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ خرداد ۱۳۸٥


نفوذ نيتروژن جنگل های استوايی به آتمسفر

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- بدنبال تاثيرات جنگل هاي استوايي بروي تغييرات اقليمي تيم تحقيقاتي دانشگاه برنستون در نيوجرسي دريافتند که جنگل هاي استوايي بيش از نيمي از نيتروژني را که در سال دريافت کرده اند را به جو برمي گردانند انواع باکتريهايي که در اين جنگل ها زندگي مي کنند با فرستادن نيتروژن موجود در خاک که براي ريشه گياه مغذي بوده به اتمسفر احتمالا محققان را در فهم تغييرات اقليمي در نواحي استوايي ياري مي رساند

  
; ساعت ٧:۳٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ خرداد ۱۳۸٥