هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

يافته‌هاي اخير دانشمندان درباره چگونگي مهاجرت يك كوه متحرك!

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي

كوه متحرك مفهومي دور از ذهن به نظر مي‌رسد، ولي حداقل يكي از كوه‌هاي شناخته شده در گذشته جابجايي داشته است.

به گزارش سرويس «علمي» ايسنا، اين كوه حدود 50 ميليون سال پيش در مرز فعلي بين مونتانا و وايومينگ، جابجا شده است.

هنگامي كه تيغه 100 كيلومتري به نوعي از موقعيت خود جدا شده است و در حدود 100 كيلومتر به جنوب شرقي حركت كرده است، كوه هات بخشي از يك محدوده كوهستاني بزرگتر بوده است.

كوه مهاجر از سراسر دنيا زمين شناسان و ژئوفيزيكدانان علاقمند به حل معماي اين جابجايي بزرگ را جذب كرده است.

محققان از دانشگاه كلمبيا و بخش زيست محيطي و انرژي وايزمن اعلام كرده اند كه اين جابجايي براساس دايك‌ها بوده است كه شكاف‌هاي عمودي در سنگ مي باشند كه با گدازه هاي داغ كه به سمت زمين مي آيند، پر شده اند.

به نوشته پايگاه ملي داده‌هاي علوم زمين، در كوه هات اين دايك ها مسيري براي عبور گدازه ها با عمق 3 كيلومتر در آبخوان آهكي (لايه متخلخل، اشباع از آب) ساخته اند؛ سپس گدازه جوشان، آب را تا دماهاي بالا گرم كرده و باعث فشار سيال عظيمي مي‌شود.

محققان مدل رياضي (براساس تعداد دايك هاي كوه و ساختارهاي آنها) اين بررسي را گسترش داده كه به آنها اجازه محاسبه دماها و فشارهايي كه در پي كوه وجود داشته است را مي دهد.

نتايج نشان مي دهد كه تراوش گدازه داغ، آب لايه آبخوان را با فشار فوق‌العاده اي مواجه كرده كه نيروي كافي را براي جابجايي كوه هات فراهم كرده است.

 اين خبر به نقل از پايگاه ملی داده های علوم زمين کشور:

تحقيقات جديد دانشمندان نشان مي‌دهد ميليونها سال قبل كوهستاني در محل فعلي مرز ايالتهاي "مونتانا" و "ويومينگ" در آمريكا، در مدت تنها 30 دقيقه در حدود صد كيلومتر جابه‌جا شده ‌است. به گزارش سايت اينترنتي "لايوساينس"، زمين‌شناسان از سالها قبل با مشاهده تفاوت سنگهاي قله و نواحي پاييني كوه "هارت" متوجه شده بودند كه سنگهاي بخش بالاي اين كوه از ابتدا به همراه بخش پاييني كوه نبوده و در پي مهاجرت از جايي ديگر، بدين مكان منتقل شده‌اند اما چگونگي اين جابه‌جايي و مدت زمان رخ دادن آن همواره بدون پاسخ مانده بود. هم‌اكنون زمين‌شناسان موسسه "ويزرمن" و دانشگاه "كلمبيا" در آمريكا سناريوي جديدي را براي حركت اين كوه مطرح كرده‌اند كه بيان مي‌كند حجم عظيمي از مواد مذاب از زير كوه به بالا آمده و كوه را با سرعت باورنكردني جابه‌جا كرده‌ است. اين زمين‌شناسان با شبيه‌سازي‌هاي رايانه‌اي، چگونگي حركت كوه "هارت" در 50 ميليون سال قبل را بررسي كردند و متوجه شدند شكافهاي عمودي موجود در دامنه كوه جريان مواد مذاب را به سنگ‌هاي آهكي و مملو از آب زير كوه منتقل كرده و دماي مواد مذاب سبب تبخير آب محبوس در اين لايه‌ها شده ‌است. فشار بسيار زياد حجم عظيم بخار آب در زير كوه سبب اعمال نيرو به بالا و در نتيجه معلق شدن سنگها و سرخردن كوه شده‌ است و در نهايت كوه "هارت" در عرض تنها 30 دقيقه در حدود صد كيلومتر روي زمين سر خورده و جابه‌جا شده‌ است. دانشمندان عقيده دارند پديده سر خوردن كوه تنها منحصر به كوهستان "هارت" نبوده و ممكن است در ساير نقاط جهان نيز در شرايط مشابه رخ داده و يك فاجعه زمين شناسي را در پي‌داشته باشد. به گفته اين زمين‌شناسان، به طور مقال احتمال وقوع پديده‌اي مشابه در جزاير قناري وجود دارد كه چنين جابه‌جاي خطر رخ دادن يك "سونامي" بزرگ را نيز به دنبال خواهد داشت.

  
; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٥


جهان قبل از بيگ بنگ

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور-اين نظريه مي گويد که گيتي احتمالا چرخه اي را طي مي کند که "انفجارهاي بزرگ" (Big Bangs) تنها بخشي از آن است و همچنين شامل "ريزش هاي بزرگ" نيز مي شود.
   اين نظريه نگاه متعارف از کائنات را، که قدمت آن براساس مشاهدات 12 تا 14 ميليارد سال رقم زده مي شود، به چالش مي گيرد.
   ايده تازه که در نشريه "ساينس" بازتاب يافته است ممکن است توضيح دهد چرا انبساط جهان درحال شتاب گرفتن است.
   پروفسور پل استاينهارت از دانشگاه پرينستون در نيوجرسي که از آفرينندگان اين نظريه است گفت: "درحال حاضر نگاه متعارف به جهان اين است که تمام فضا، زمان، ماده و انرژي در يک نقطه واحد شروع شد و سپس منبسط و سرد شد که جهان امروزي را پديد آورد."
   "با اين حال، نظريه تازه حاکي است که يک چرخه پيوسته از جهان ها وجود دارد، که هرکدام تکرار ديگري است اما نه دقيقا همانند جهان قبلي."
   او مي گويد مي توان به هر جهاني به عنوان فرزند جهان قبلي نگاه کرد.
   ايده تازه بر مطالعات قبلي همين گروه از محققان بنا شده است و مدل کنوني را زير سوال مي برد.
   در دهه 1920، زماني که اينشتين درحال توسعه نظريه نسبيت عام بود، يک ثابت کيهاني را معرفي کرد تا بتواند ايده خود از جهان ايستا را توضيح دهد.
   معادلات اينشتين پيش بيني مي کرد که جهان زير فشار جاذبه خود متلاشي شود، درحالي که مشاهدات و رصدها به روشني نشان داد جهان درحال انقباض نيست.
   ثابت کيهاني اينشتين نمايانگر فشار يا نيرويي ذاتي مرتبط با فضاي آزاد بود، که در مقابل انقباض ناشي از نيروي جاذبه مقاومت مي کند.
   اين مفهوم پس از آنکه رصدها نشان داد جهان درحال انبساط است کنار گذاشته شد و باعث شد اينشتين ثابت کيهاني را "بزرگترين اشتباه زندگي حرفه اي" خود توصيف کند.
   در سال 1998، صورت تازه اي از ثابت کيهاني سر بر آورد و آن زماني بود که معلوم شد انبساط جهان عملا در حال شتاب گرفتن است
.
  

  
; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٥


افزايش دمای اقیانوس ها برای مرجان ها مرگبار است

پل رينکون

يک گروه از محققان بين المللی با بررسی مرجان ها در مجمع الجزاير سيشل می گويد افزايش دمای اقيانوس ها تاثيرات تخريبی جبران ناپذيری را بر صخره های مرجانی داشته است.

اين محققان با چاپ مقاله ای در يکی از مجله های آکادمی ملی علوم آمريکا می گويند پس از هفت سال که از تخريب بسياری از صخره های مرجانی در سيشل می گذرد، تنها بخش محدودی از اين تپه ها ترميم شده اند و اين در حالی است که در کنار رشد بيش از اندازه جلبک ها، اين منطقه با نابودی بخش بزرگی از جمعيت ماهی های آن مواجه شده است.

بيشتر از نود درصد صخره های مرجانی زنده سيشل در سال ۱۹۹۸ در اثر افزايش بی سابقه دمای اقيانوس هند تخريب شدند.

نيک گراهام، استاد دانشگاه نيوکاسل بريتانيا و سرپرست اين تحقيقات با اشاره به افزايش دمای اقيانوس ها می گويد: " در دهه های آينده شاهد گسترش روند تخريبی صخره های مرجانی خواهيم بود."

همزيستی خطرناک

به رغم همزيستی مرجان ها با جلبک های فتوسنتزکننده، زمانی که دمای آب دريا به بيشتر از ميزان متوسط خود افزايش می يابد، جلبک ها با ترشح موادی سمی، باعث مرگ مرجان ها می شوند.

جلبک ها بخش اصلی انرژی مورد نياز و رنگ مرجان ها را تامين می کنند. به همين علت، محققان از پديده نابودی مرجان ها به وسيله اثرات تخريبی جلبک ها به عنوان "پديده رنگ بری" نام می برند. ادامه افزايش دما، باعث مرگ گروهی مرجان ها می شود.

افزايش دمای اقيانوس ها در سال ۱۹۹۸ رنگ بری ۱۶ درصد صخره های مرجانی در سراسر جهان را به همراه داشت ولی تلفيق پديده آب و هوايی ال نينو و پديده های موسمی اقيانوس هند باعث شد تا بيشترين تخريب در اين منطقه رخ دهد.

در اين حال، تخريب مرجان ها زيستگاه بسياری از ماهی ها را نابود کرده است و چهار گونه از ماهی ها در اين محل به طور کامل منتقرض شده اند و شش گونه ديگر در خطر انقراض قرار دارند.

تنوع گونه های دريايی نيز در اين منطقه پنجاه درصد کاهش يافته است.

محققان می گويند کاهش تنوع گونه های دريايی افزايش خطرپذيری بوم شناختی منطقه را به همراه داشته است.

آنها می گويند خطر نابودی مرجان ها برای ماهی های کوچک بيشتر از ماهی های بزرگ تر است و ماهی های گياه خوار هم با نابودی مرجان ها در معرض خطر بيشتری قرار گرفته اند.

در اين حال، به گفته محققان صخره های مرجانی اقيانوس هند پس از تخريب گسترده سال ۱۹۹۸، سه بار ديگر نيز در معرض رنگ بری قرار گرفته اند.

آنها با استفاده از مدل های رايانه ای پيش بينی می کنند روند تخريبی گسترده سال ۱۹۹۸، حداقل يک بار ديگر نيز تا سی سال آينده تکرار شود.

صخره های مرجانی مساحتی معادل ۲۴۸ هزار و ۳۰۰ کيلومتر مربع را در سراسر جهان پوشش می دهند و زيستگاه ۲۵ درصد گونه های دريايی هستند.

  
; ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٥


احتمال مرگ ميليون‌ها نفر در اثر گرماي جهان

    

يک مؤسسه خيريه مشهور اخطار کرده است که تغييرات جوي تا پايان قرن تنها در افريقا به مرگ 184 ميليون نفر منجر خواهد شد.

به گزارش سرويس ايسنا، سيل‌ها و قحطي و خشکسالي که بر اثر تغييرات آب و هوا پيش مي‌آيد، تلاش براي کاهش فقر و گرسنگي را به باد مي‌دهد.

طبق گزارش جمعيت «کريسشن ايد» کشورهاي ثروتمند بايد به کشورهاي فقير کمک کنند که از سوختهاي غيرفسيلي مانند انرژي خورشيدي استفاده کنند.
نمايندگان حدود 190 کشور براي بحث درباره تغيرات اقليمي در بن در آلمان گرد آمده‌اند.

جمعيت يادشده در گزارشي تحت عنوان: «آب و هواي فقر: واقعيت‌ها، ترس‌ها و اميدها»، مي‌گويد که کشورهاي غني بايد وابستگي خود را به سوختهاي فسيلي کاهش دهند و به کشورهاي فقير کمک کنند که مصرف سوختي خود را به منابع خورشيدي، بادي و موجي منتقل سازند.
بر پايه اين گزارش، تغييرات جوي همچنان به شدت ادامه خواهد يافت.

ملل فقير بار فاجعه را به دوش دارند، پس ما از کشورهاي ثروتمند تقاضا مي کنيم که دست به اقدام بزنند، زيرا سطح درياها بالا مي‌آيد، بيابان‌ها توسعه مي‌‌يابند، سيل‌ها و توفان‌هاي بيشتري جاري مي‌شود.

«جان مک گي»، نويسنده گزارش عقيده دارد که با خرج 50 ميليارد دلار تمام بخش صحرايي افريقا مي‌تواند به منبع انرژي خورشيدي منتقل شود.
وي مي‌افزايد: 50 ميليارد دلار درست معادل مبلغي است که اين قاره بايد براي سوختهاي نفتي پرداخت کند.
طبق اين گزارش رشد اقتصادي با تکيه بر منابع قابل تجديد انرژي توان تازه‌اي مي‌گيرد.

منتقدان عقيده دارند که کشورهاي فقير بايد به هر شکلي که مناسب مي‌بينند به توسعه اقتصادي بپردازند.
با اين که دانشمندان بر سر دماي کره زمين اتفاق نظر ندارند، اما محاسبات نشان مي‌دهد که در سال 2100 دماي زمين تا 3 درجه افزايش خواهد داشت.

جمعيت «کريسشن ايد» عقيده دارد که عواملي مانند سيلهاي روزافزون و خشکسالي در مناطق آفت ديده از مالاريا، مرگ و مير را باز هم افزايش خواهد داد.

پيمان کيوتو که گاز کربنيک را عامل اصلي گرمايش زمين دانسته، کشورهاي درحال توسعه را از اجراي تعهدات معاف شناخته است. به علاوه ايالات متحده به پيمان نپيوسته است.

به نظر جمعيت «کريسشن ايد» کشورهاي توسعه يافته بايد تا سال 2050 به ميزان دو سوم از توليد گاز کربنيک خود بکاهند.

در گردهمايي دوروزه به مناسبت تغييرات اقليمي در بن، کشورهاي فقير از کشورهاي توسعه يافته مي‌خواهند که گام‌هاي مؤثرتري بردارند.
ملل فقير، کشورهاي ثروتمند را مسئول وضعيت نابسامان فعلي مي‌دانند.

طبق پيمان کيوتو کشورهاي توسعه يافته بايد تا سال 2008 و 2012 توليد گاز کربنيک را به ميزان 5/2 درصد نسبت به سال 1990 کاهش دهند.
گردهمايي بزرگي که از 17 تا 25 مي در بن برگزار مي شود، مقدمه‌اي براي بحث راجع به نحوه ادامه پيمان کيوتو پس از سال 2012 است.

سايت بازتاب

۲۵ ارديبهشت ۱۳۸۵ -۱۳:۳۸ كد خبر: ۳۹۱۴۸

  
; ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٥


عامل انقراض حيات؛فوران آتشفشان در سيبری بوده است

دانشمندان با بررسي لايه هاي رسوبي و سنگواره هاي بازمانده از انقراض جمعي گونه هاي حيات در 250 ميليون سال پيش به اکتشافات تازهاي دست يافتند. تا چندي پيش چنين تصور مي شد که برخورد يک دنباله دار يا سيارک، در حدود 250 ميليون سال پيش، موجب نابودي گسترده جانداران قديمي شده است. اما بررسي هاي اخير يک گروه تحقيقاتي به سرپرستي دانشگاه واشنگتن اين فرض را رد مي کنند. آنها هيچ نشاني از چنين برخوردي پيدا نکرده اند و دليل اين انقراض نسل را فعاليتهاي آتشفشاني و در نتيجه، افزايش گازهاي گلخانه يي که موجب گرم شدن زمين شدند، مي دانند. دانشمندان با بررسي لايه هاي رسوبي و سنگواره هاي بازمانده از انقراض جمعي گونه هاي حيات در 250 ميليون سال پيش به اکتشافات تازهاي دست يافتند. تا چندي چنين تصور مي شد که برخورد يک دنباله دار يا سيارک، در حدود 250 ميليون سال پيش، موجب نابودي گسترده جانداران قديمي شده است. اما بررسي هاي اخير يک گروه تحقيقاتي به سرپرستي دانشگاه واشنگتن اين فرض را رد مي کنند. آنها هيچ نشاني از چنين برخوردي پيدا نکرده اند و دليل اين انقراض نسل را فعاليتهاي آتشفشاني و در نتيجه، افزايش گازهاي گلخانه يي که موجب گرم شدن زمين شدند، مي دانند.
   حيات زمين از ابتداي شکل گيري تاکنون بارها دستخوش تغييرات طبيعي شده است. گونه هاي بسياري از بين رفته و شرايط را براي پديد آمدن گونه هاي جديد و گاهي تکامل يافته تري آماده کردند. در اين ميان برخورد سيارک ها و يا دنباله دارها، خطري است که در طول تاريخ چندين بار زندگي جانداران را تهديد کرده است. از آن جمله شايد بتوان برخورد سيارکي بزرگ در 65 ميليون سال پيش را مثال زد. سيارکي احتمالا به قطر 6 تا 15 کيلومتر که به هنگام برخورد، بيشتر قسمت هاي آن متلاشي شد و پوششي متراکم از غبار در جو ايجاد کرد. اين پوشش به مدت چند سال جلو رسيدن نور خورشيد به سطح زمين را گرفت و موجب نابودي بيشتر خزندگان و به خصوص دايناسورها شد. تصور مي شود سه چهارم گونه هاي حيات در آن زمان از بين رفته اند. به گزارش ايسنا، بزرگترين بحران در تاريخ حيات زمين در مرز بين دوره هاي «پرميان» و «ترياس» رخ داد. در آن دوران 90 درصد از جانداران دريايي و حدود سه چهارم گياهان و جانوراني که در خشکي زندگي مي کردند از بين رفتند. چهره خشکي ها نيز بسيار تفاوت داشت. تمام قاره ها به صورت خشکي واحد بسيار بزرگي بودند که «پانگئا» (همه خشکيها) نام دارد. براساس شواهد شيميايي و زمين شناسي جديدي که محققان دانشگاه واشنگتن به دست آورده اند، انقراض گياهان و جانداراني که در خشکي زندگي مي کردند هم زمان با نابودي جانداران دريايي و احتمالا به دلايلي يکسان از جمله گرماي بسيار شديد و کمبود اکسيژن رخ داده است. اين گروه، بيشتر تحقيقات خود را در حوضه رود «کارو» در افريقاي جنوبي انجام دادند و سنگواره هاي مهره داران دوره هاي «پرميان» و «ترياس» اين منطقه را بررسي کردند. آنها با استفاده از شواهد شيميايي، زيستي و مغناطيسي که به دست آورده بودند، توانستند لايه هاي رسوبي «کارو» را با لايه هاي مشابهي در چين ارتباط دهند. تحقيقات قبلي نشان مي دهند که لايه هاي رسوبي در چين مربوط به انقراض جانداران دريايي در پايان دوره «پرميان» هستند. آنها در مدت هفت سال از بالاترين لايه هاي رسوبي ته نشين شده «کارو»، 126 جمجمه خزندگان و دوزيستان آن دوران را پيدا کردند. به گزارش ايسنا، در اين سنگواره ها دو نوع الگوي انقراض مشخص بود. يکي از الگوها نشان دهنده يک انقراض تدريجي است که 10 ميليون سال تا مرز ميان دوره هاي پرميان و ترياس ادامه داشته است و در ديگري به عکس سرعت انقراض بيشتر بوده و کمتر از پنج ميليون سال طول کشيده است.

پايگاه ملی داده های زمين کشور

  
; ساعت ۸:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٥


پدیده "شبهای سفید" در مناطق شمالی روسیه آغاز شد

 

 

 

 

 

 

 

پدیده جوی، موسوم به "شب‌های سفید" در استان          "آرخانگلسك" واقع در شمال غرب روسیه آغاز شد."یلنا اسكرپنیك" یك كارشناس سازمان هواشناسی منطقه شمال روسیه اعلام كرد: شبهای سفید از عصر جمعه در استان آرخانگلسك كه در مدار جغرافیایی ‪ ۶۴درجه قرار گرفته آغاز شده است. پدیده "شبهای سفید" در منطقه "آرخانگلسك" ‪ ۷۷شبانه‌روز، در جمهوری "كارلیا" واقع در همین منطقه روسیه ‪ ۵۲شبانه‌روز و در شهر سنت پطرزبورگ ‪۲۳ شبانه‌روز ادامه خواهد داشت.
طولانی‌ترین شب سفید یا روشن، شب ‪ ۲۱ژوئن (‪ ۲۴تیر ماه) خواهد بود كه روشنی آسمان ‪ ۲۱ساعت و ‪ ۳۴دقیقه طول می‌كشد. در این مدت ساعات تاریكی هوا به حداقل ممكن رسیده و این ساعات نیز آسمان بجای تاریكی مطلق، به رنگ نقره‌ای روشن خواهد بود.
شب‌های سفید برغم جاذبه‌ها و زیبای خاص خود، در انسان عوارضی از جمله بیخوابی و كم حوصلگی به همراه دارد. شب‌های سفید پدیده منحصر به روسیه است و به همین دلیل در این دوره از سال گردشگرانی از نقاط مختلف جهان به مناطق شمال غرب روسیه سفر می‌كنند.

خبرگزارى جمهورى اسلامي (ايرنا)-به نقل از سايت آفتاب

  
; ساعت ٧:٤٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٥


محققان دانشگاه «منچستر» اولين نشانه هاي آب دريا در اعماق زمين را مشخص كردند

 

به گزارش سرويس «علمي» ايسنا، سال‌ها زمين شناسان درباره اينكه آب دريا به زير زمين فرورانده مي شود يا مانع فروراندگي از جذب آب دريا به زير زمين جلوگيري مي كند، مباحثه مي كردند.

براي اولين بار دانشمندان دانشگاه منچستر به طور قطعي شناسايي كردند كه آب دريا در نمونه هاي گازي ولكانيك‌هاي بدست آمده از گوشته زمين وجود دارد كه تاييدي بر اين تئوري است كه آب دريا به اعماق زمين فرورانده مي شود.

همين طور اين محققان دريافتند كه بيش از 10 درصد اقيانوس هاي زمين از زمان تشكيل به اعماق زمين فرورانده شده اند.

اين تحقيق براي اولين بار ميزان كمي «چرخه آب هاي زمين شناسي» را تعيين مي كند.

به گزارش ايسنا از پايگاه ملي داده‌هاي علوم زمين، اين تحقيقات همچنين نشان مي دهد كه چرا آتشفشان هاي اقيانوسي مثل هاوايي و ايسلند كه از مرز گوشته و هسته منشا مي گيرند، داراي ميزان آب بيشتري نسبت به آتشفشان هاي اقيانوسي هستند كه از مناطق سطحي تر گوشته منشا مي گيرند.

 نقشه ها از: پايگاه ملی داده های علوم زمين کشور

  
; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٥


منابع کارشناسی ارشد جغرافيا ۳

برنامه ریزی ناحیه ای و روستایی

 

1-     معصومی اشکوری . سید حسن – اصول و مبانی برنامه ریزی منطقه ای – مولف 76

2-     زمردیان محمد جعفر – اصول و مبانی عمران ناحیه ای – طلوع آزادی 64

3-     آسایش حسین – اصول و روش های برنامه ریزی ناحیه ای –پیام نور 75

4-     آسایش حسین – اصول و روش های برنامه ریزی روستایی –پیام نور 74

5-     آسایش حسین – کارگاه برنامه ریزی روستایی – پیام نور 74

6-     آسایش حسین – برنامه ریزی روستایی در ایران – پیام نور 75

7-     مهندسین مشاور دی- اچ – وی  هلند- رهنمود هایی بر برنامه ریزی مراکز روستایی – جهاد سازندگی

 

 

 

جغرافیای روستایی و کوچ

1-     مشیری . سید رحیم –جغرافیای کوچ نشینی ( مبانی و ایران –سمت 72

2-     امان الهی بهاروند. اسکندر- کوچ نشینی ایران – آگاه 60

3-     مشیری سید رحیم – جغرافیای کوچ نشینی ( مبانی و ایران) – پیام نور 71

4-     فشارکی پریدخت- جغرافیای روستایی ( عمومی)- دالنشگاه آزاد اسلامی 73

5-     مهدوی مسعود – مقدمه ای بر جغرافیای روستایی ایران – سمت 77

6-     مهدوی مسعود – جغرافیای روستایی ایران – پیام نور 74

7-     سعیدی عباس- مبانی جغرافیای روستایی – سمت 77

8-     فرجی عبدالرضا – جغرافیای اقتصادی ایران ج1 کشاورزی پیام نور 74

 

 

جغرافیای شهری ( مبانی و ایران)

1-     شکوئی حسین – دیدگاه های نو در جغرافیای شهری ج 1 سمت 73

2-     فرید یداله – جغرافیا و شهر نشینی – دانشگاه تبریز- 68

3-     نظریان اصغر – جغرافیای شهری ایران – پیام نور 72

4-     رضوانی  علی اصغر – روابط متقابل شهر و روستا با تاکید بر ایران – پیام نور 74

5-     شکوئی حسین – جغرافیای شهری  -پیام نور 75

 

 

برنامه ریزی شهری ( مبانی و ایران

1-     زیاری  کرامت اله – برنامه ریزی شهر های جدید – سمت 78

2-     شیعه  اسماعیل – مقدمه ای بر مبانی برنامه ریزی شهری- دانشگاه علم و صنعت – 76

3-     مشهدی زاده  ناصر – تحلیلی از ويژگی های برنامه ریزی شهری در ایران – دانشگاه علم و صنعت 73

4-     مجتهد زاده  غلامحسین  برنامه ریزی شهری در ایران – پیام نور 77

5-     میر اسکار جی کی- در آمدی برمبانی برنامه ریزی شهری – ترجمه سلیمانی محمد و دیگران  - جهاد دانشگاهی تربیت معلم – 76

6-     رهنمایی محمد تقی – مجموعه مباحث و روشه ای شهر سازی – 2 –جغرافیا- وزارت مسکن و شهرسازی 69

 

 

 

 

منابع آب و خاک

1-     کردوانی  پرویز- منابع و مسایل آب در ایران- ج 1 دانشگاه تهران

2-     کردوانی  پرویز – منابع و مسایل آب  در ایران .ج 2 ( آبهای شور) –قومس 69

3-     کردوانی  پرویز – مناطق خشک –ج 1  دانشگاه تهران 69

4-     کردوانی  پرویز – جغرافیای خاک ها – دانشگاه تهران 68

5-     کردوانی  پرویز – جغرافیای خاک ها- پیام نور 72

6-     صداقت محمود- منابع و مسایل آب – پیام نور 74

7-     علیزاده  امین – اصول هیدرولوژی کاربردی – آستان قدس رضوی 68

8-     مهدوی  مسعود – هیدرولوژی آبهای سطحی ایران – سمت 73

9-     رامشت  محمد حسن – جغرافیای خاک ها – دانشگاه اصفهان  72

10- بای بوردی  محمد – خاک . تشکیل و طبقه بندی – دانشگاه تهران

 

 ممکن است اين مجموعه خالی از نقص نباشد .دوستانی که منابع ديگری نيز سراغ دارند می توانند نگارنده را مطلع فرموده تا تکميل نمايم .

با آرزوی توفيق برای همه دانشجويان جغرافيا و جغرافيدانان دانش جو

  
; ساعت ٦:٤٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٥


منابع کارشناسی ارشد۲

منابع جغرافیای انسانی

1-     ماکس دریو –جغرافیای انسانی- ترجمه سیروس سهامی .رایزن- 74

2-     صفی نژاد  جواد – مبانی جغرافیای انسانی. دانشگاه تهران . 71

3-     بدری فر . منصور – جغرافیای انسانی ایران . پیام نور 77

 

 

 

 

جغرافیای سیاسی

1-     میر حیدر ( مهاجرانی ) دره – مبانی جغرافیای سیاسی – سمت 77

2-     الاسد بر دراسیدل و جرالد  اچ بلیک – جغرافیایس سیاسی خاورمیانه و شمال افریقا ترجمه دره میر حیدر – دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل 70

3-     عزتی . عزت اله – ژئو استراتژی – سمت 73

4-     عزتی . عزت اله – ژئو پلتیک – سمت . 71

 

 

 

 

جغرافیای جمعیت

1-     مهدوی مسعود –اصول و مبانی جغرافیای جمعیت – قومس = 77

2-     مهدوی . مسعود – جغرافیای جمعیت – پیام نور 72

3-     نظریان . اضغر – جغرافیای جمعیت ایران – پیام نور 76

4-     فرید . یداله – جغرافیای جمعیت – دانشگاه تبریز .74

 

 

 

اصول و تکنیک های عکس های هوایی و ماهواره ای

1-     زبیری . محمود و دالکی .احمد – اصول تفسیر عکس های هوایی – دانشگاه تهران . 71

2-     علیزاده ربیعی .حسن – سنجش از دور ( اصول و کاربرد ) –سمت . 73

3-     علیجانی . بهلول –اصول عکس های هوایی ( جغرافیا) –پیام نور 71

4-     رضوانی . علی اضغر – کاربرد عکس های هوایی و ماهواره ای در جغرافیا – پیام نور 74

5-     چهرازی . علی بابا – فتوژئو لوژی –پیام نور 70

 

 

کارتوگرافی

1-     زاهدی مجید –مقدمه ای بر کارتوگرافی – سمت  73

2-     جداری عیوضی . جمشید- نقشه و نقشه خوانی در جغرافیا – پیام نور 69

3-     کشکولی . قاسمعلی – نقشه برداری نظری – پیام نور 74

4-     نوبخت . شمس – نقشه برداری – دانشگاه علم و صنعت 72

 

 

 

 

ژئو مورفولوژی ( مبانی و ایران)

 

1-     محمودی فرج اله – ژئومورفولوژی ج 1 (ژئومورفولوژی ساختمانی و دینامیک بیرونی) دانشگاه تهران 75

2-     محمودی . فرج اله - ژئومورفولوژی  ج 2 (ژئومورفولوژی  اقلیمی) دانشگاه تهران 70

3-     محمودی فرج اله – ژئومورفولوژی دینامیک – پیام نور 74

4-     محمودی فرج اله – ژئومورفولوژی ساختمانی – پیام نور  76

5-     جداری عیوضی . جمشید – ژئومورفولوژی ایران – پیام نور– 76

6-     حریریان محمود – کلیات ژئومورفولوژی ایران - دانشگاه آزاد اسلامی 69

7-     محمودی فرج اله – ژئومورفولوژی اقلیمی – پیام نور 76

8-     خیام . مقصود – ژئومورفولوژی ساختمانی – نیما 66

9-     احمدی حسن – ژئومورفولوژی کاربردی – دانشگاه تهران 67

 

 

 

  
; ساعت ٦:٢٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٥


منابع کارشناسی ارشد جغرافیا

با سلام

دوستی از من خواسته است که منابع کارشناسی ارشد جغرافیا در گرایش اقلیم شناسی را برای استفاده او و سایرین در وبلاگم بگذارم . خوب طبیعتا اجابت خواسته علمی دوستان بر من واجب است اما قبل از آنکه این لیست را بنویسم ، بد نیست نکته ای را به همه جوانانی که مشتاق ادامه تحصیل و شرکت در آزمون دوره های تکمیلی هستند . عرض کنم . این از بد روزگار است که متاسفانه تهیه سوالات چنین آزمون هایی منتهی به یک منبع خاص می شود . در روزگار گذشته که آزمون های تشریحی و مفصل طی یک یا دو روز برگذار می شد . شاید هیچ کتاب مشخصی در یک گرایش ملاک تعیین سوال نبود . بار ها و بار ها از زبان اساتیدم از جمله مرحوم دکتر شکوئی و  مرحوم دکتر امین سبحانی و مرحوم دکتر گودرزی نژاد  می شنیدم که که نصیحت می کرد خودتان را به یک کتاب و یک منبع محدود نکنید . استاد عزیزم دکتر فرج اله محمودی نیز این نصیحت را تکمیل می فرمود که منابع مورد نظر یک موضوع یا یک گرایش را گرد هم بیاورید و بعد در نگاه مقایسه ای کاستی های احتمالی و تاکیدات مشترک را مد نظر داشته باشید . از آن روز گار زمان زیادی گذشته است اما طریقت استفاده از منابع متنوع و متعدد و نگاه تفصیلی به  آنها برای یافتن هر کاری شد عادت همیشگی.

 

در لیست ذیل ابتدا فهرستی از منابع کارشناسی ارشد جغرافیا در گرایش اقلیم را می نویسم و در روز های بعد اگر عمری بود سایر گرایش ها را ارائه می کنم و همینطور جدول ضرائب دورس مختلف برای گرایش های موجود را خواهم آورد . اما باز هم تاکیدم بر استفاده از منابع مختلف و رویکرد مقایسه ای بین مطالب این منابع است.

منابع کارشناسی ارشد جغرافیا در گرایش آب و هوا شناسی:

  1. علیجانی ، بهلول . کاویانی ، محمد رضا : مبانی آب و هواشناسی  انتشارات سمت . چاپ 73
  2. علیجانی ، بهلول : آب و هوای ایران  . انتشارات پیام نور چاپ 76
  3. صداقت ، محمود : زمین و منابع آب . پیام نور 72
  4. جعفر پور ، ابراهیم :آب و هوا شناسی دانشگاه تهران 69

 

 

ضرایب دروس دوره کارشناسی ارشد

رشته

انتخابی

 

 

دروس

طبیعی

سیاسی

شهری

روستایی

زبان تخصصی و عمومی

جغرافیای شهری( مبانی و ایران)

جغرافیای روستایی و عشایری(مبانی و ایران)

برنامه ریزی شهری ( مبانی و ایران )

مبانی جغرافیای طبیعی

فلسفه جغرافیا

برنامه ریزی روستایی و ناحیه ای

ژئومورفولوژی ( مبانی و ایران)

آب و هوا شناسی ( مبانی و ایران)

منابع آب و خاک  ( مبانی و ایران )

مبانی جغرافیای انسانی ( شهر و روستا)

جغرافیای سیاسی ( مبانی و ایران )

جغرافیای جمعیت ( مبانی و ایران )

 

2

 

0

 

0

 

0

 

0

 

1

0

 

2

 

 

2

 

2

 

1

 

 

0

 

 

0

2

 

0

 

0

 

0

 

1

 

1

0

 

1

 

 

0

 

0

 

2

 

 

2

 

 

1

2

 

2

 

0

 

2

 

1

 

1

2

 

0

 

 

0

 

0

 

0

 

 

0

 

 

0

2

 

2

 

2

 

0

 

1

 

1

2

 

0

 

 

0

 

0

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

فلسفه جغرافیا

 

1.      شکوئی ، حسین .اندیشه های نو در فلسفه جغرافیا ج 1و2 گیتاشناسی 1377

2.      شکوئی ، حسین . فلسفه جغرافیا . گیتا شناسی 1364

3.      شکوئی ، حسین .کلیات فلسفه جغرافیا . پیام نور .1369

4.      شکوئی ، حسین . مکتب های جغرافیایی و جغرافیای کاربردی . آستان قدس رضوی.1368

5.      فرید . ید اله . سیر اندیشه در جغرافیای انسانی . دانشگاه تبریز 1372

6.      مشیری . سید رحیم . منابع و ماخذ جغرافیایی . پیام نور  1376

 

 ادامه دارد...

 

  
; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸٥


نظریه جنجالی جدید جهان حاضر را فرزند جهانی قدیمی‌تر می‌خواند


  یك گروه مشترك از دانشمندان آمریكایی و انگلیسی به تازگی نظریه جنجالی را در رابطه با تكامل جهان هستی مطرح كرده‌اند كه بیان می‌كند جهان دارای تولدها و مرگهای پی‌درپی بوده و جهان حاضر متولد شده از جهانی قدیمی‌تر است. 
 به گزارش سایت اینترنتی "بی‌بی‌سی‌نیوز"، نظریه تازه مطرح شده با دید مرسوم دانشمندان از جهان هستی در آن عمر جهان ‪ ۱۲‬تا ‪ ۱۴‬میلیارد سال برآورد می‌شود، متناقض بوده و احتمالا می‌تواند دلیل شتاب گرفتن روند انبساط جهان هستی را توجیه كند.
به گفته پروفسور "پائول اشتاینهاردت" از دانشگاه "پرینستون" در "نیوجرسی" آمریكا، در نظریه‌های مرسوم فعلی فرض بر این است كه تمام فضا، زمان، ماده و انرژی همگی در یك لحظه و با یك انفجار مهیب به نام "بیگ بنگ" بوجود آمده كه در پی این انفجار منبسط و به تدریج سرد شده و جهان را به شكل فعلی آن درآورده‌اند.
اما نظریه جدید از چرخه‌ای نام می‌برد كه در آن دائما یك جهان هستی متولد شده و پس از مدتی نابود می‌شود و پس از مرگ آن جهان، جهانی جدید متولد می‌شود.
"آلبرت اینشتین" در دهه ‪ ۱۹۲۰‬میلادی و در حین خلق تئوری نسبیت خود، از یك ثابت فیزیكی به نام "ثابت انتظام جهان هستی"(‪(Cosmologoical Constant‬ برای توجیه ایده ثابت و ساكن بودن جهان، نام برد.
معادله‌های اینشتین در آن زمان نشان داد جهان تحت تاثیر نیروی جاذبه خود، خواهان از هم فروپاشیدن است و ثابت فیزیكی مذكور بیانگر نیروی عظیمی مربوط به فضای خالی جهان است كه در برابر این فروپاشی مقاومت می‌كند.
مشاهدات و تحقیقات نجومی بعدی دانشمندان نشان داد كه جهان نه تنها در حال انقباض نبوده بلكه در حال گسترش و انبساط است و خود اینشتین نیز بعدها این موضوع را پذیرفت.
با این وجود در سال ‪ ۱۹۹۸‬و در پی كشف شتاب گرفتن روند انبساط جهان، بیان دیگری از ثابت فیزیكی یاد شده مطرح شد و محاسبه مقدار دقیق این ثابت نشان داد مقدار آن بسیار كمتر از تصورات اولیه بوده و دلیل كوچكی این ثابت همچنان یكی از بزرگترین معماهای علم فیزیك محسوب می‌شود.
هم‌اكنون دانشمندان در تحقیقات تازه خود توجیه جدیدی برای كوچك بودن ثابت فیزیكی یاد شده مطرح كرده‌اند. به گفته این محققین، زمان مدتها پیش از انفجار بزرگ موسوم به "بیگ بنگ" آغاز شده و این بدان معناست كه قبل از جهان فعلی، جهان دیگری وجود داشته و به علاوه جهان فعلی بسیار كهنسال‌تر از تصورات پیشین است.
تحقیقات این دانشمندان نشان می‌دهد ماده موجود در جهان فعلی در آینده با "ماده تاریك" موجود در جهان برخورد كرده و جهانی كاملا جدید و متفاوت از جهان فعلی خلق خواهد شد و این بدان معناست كه هر جهان، خود از جهانی قدیمی‌تر بوجود آمده و با فروپاشی خود جهانی جدید را بوجود خواهد آورد. 
 

به نقل از : aftab.ir

  
; ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٥


نياز آمريكا به معلم جغرافيا

با وجود اين‌كه حدود سه سال از پوشش وسيع خبري حمله آمريكا به عراق مي‌گذرد، 63 درصد پاسخ‌دهندگان، نمي‌توانند عراق را روي نقشه پيدا كنند و 75 درصد هم نمي‌توانند، اسرائيل يا ايران را روي نقشه بيابند. در اين تحقيق كساني كه نتايج خوبي را به دست نمي‌آوردند، به هيچ وجه از اين واقعه ناراحت نبودند.

۱۷ ارديبهشت ۱۳۸۵ - قبل از ظهر ۱۰:۵۳ سايت بازتاب- كد خبر: ۳۸۶۹۵

كساني كه با نظام تحصيلي در آمريكا آشنايي دارند، مي‌دانند كه آزادي‌هاي فردي در اين نظام آموزشي، چنان ريشه دوانيده است كه بسياري از دانش‌آموزان را بي‌سواد بار مي‌آورد و همه كساني كه پس از ديپلم به دانشگاه نمي‌روند و مستقيم وارد بازار كار در جامعه آمريكا مي‌شوند، اين بي‌سوادي را به جامعه منتقل مي‌كنند. شايد ريشه آن‌كه نخبگان نظام سرمايه‌داري حاكم بر آمريكا، چشم طمع به نخبگان علمي، دانش‌آموزان بااستعداد و فارغ‌التحصيلان دانشگاهي كشورهاي ديگر دارند، آن است كه افزون بر استفاده از اين «فرآورده‌هاي آماده»، اين نخبگان علمي وارداتي به آمريكا، جبران بي‌سوادي آ‌مريكايي‌ها را مي‌كنند.

گزارش زير كه بر پايه تحقيق مجله «نشنال‌ژئوگرافيك» و توسط خبرگزاري فرانسه منتشر شده، به خوبي گوياي اين واقعيت است. در اين گزارش آمده است: آمريكايي‌هاي جوان، اطلاعات كمي از جغرافياي جهان دارند، به گونه‌اي كه بيشتر آنان نمي‌توانند، عراق را نشان داده و سه‌چهارم آنان نيز قادر به يافتن اندونزي در نقشه نيستند.

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب»، تحقيق انجام شده از سوي مؤسسه «Roper» به سفارش مجله «نشنال‌ژئوگرافيك»، نشان داد كه بيشتر جوانان آمريكايي بين 18 تا 24 سال، حتي در مورد كشور خودشان هم اطلاعات جغرافيايي ضعيفي دارند، به گونه‌اي كه نمي‌توانند نيويورك يا اوهايو را روي نقشه پيدا كنند.

نتايج تحقيق نشان داده است، با وجود اين‌كه حدود سه سال از پوشش وسيع خبري حمله آمريكا به عراق مي‌گذرد، 63 درصد پاسخ‌دهندگان، نمي‌توانند عراق را روي نقشه پيدا كنند و 75 درصد هم نمي‌توانند، اسرائيل يا ايران را روي نقشه بيابند.
همچنين 9 نفر از هر ده نفر، توانايي يافتن افغانستان و 70 درصد هم توانايي يافتن كره شمالي را نداشتند.

يك مورد جالب ديگر هم سودان بود كه 20 درصد، اين كشور آفريقايي را در آسيا جستجو مي‌كردند و 10 درصد هم در اروپا.
در سؤال راجع به حوادث زلزله، تنها 33 درصد پاكستان را از 4 گزينه ممكن در سال 2005 انتخاب كردند، در حالي كه بيش از چهار نفر در هر ده نفر نيز نمي‌دانستند پاكستان در آسياست و به رغم توفان‌هاي شديد اخير آمريكا، بيش از يك‌سوم پاسخ‌دهندگان، نتوانستند «لوئيزيانا» و «مي.سي.سي.پي» را به رغم پوشش رسانه‌اي گسترده در نقشه پيدا كنند.

چين بهترين ركورد را با ميزان 70 درصد در اين ميان داشت، اما جمعيت آن را تنها دو برابر آمريكا مي‌دانستند، در حالي كه دست‌كم، چهار برابر آمريكاست. جالب آن‌كه در اين تحقيق كه بين دسامبر 2005 و ژانويه 2006 انجام شد، كساني كه نتايج خوبي را به دست نمي‌آوردند، به هيچ وجه از اين واقعه ناراحت نبودند.
مؤسسه «نشنال‌ژئوگرافيك»، پس از پنج سال تحقيق در اين زمينه، نتايج را منتشر كرد.

«جان فاهي»، دبير بخش اجتماعي اين مؤسسه مي‌گويد: ادبيات جغرافيايي بر بهبود اقتصاد و روابط ما با ديگر ملت‌ها و محيط اطرافمان به شدت تأثير دارد
.

  
; ساعت ۳:٠۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٥


كاربرد علوم فضايي در پيش‌بيني زمان وقوع زلزله

منبع:،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۲/۱۷

ماهواره‌هاي ناسا به زلزله‌شناسان كمك مي‌كنند تا به پيش‌بيني زمان وقوع زمين لرزه‌ها بپردازند.

پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي روز يكشنبه با اعلام‌اين خبرافزود: سازمان فضايي آمريكا(ناسا) بابه‌كارگيري رادارهاي قوي، ماهواره‌هاي تجسسي و سيستم‌هاي موقعيت ياب جغرافيايي سعي دارد با مطالعه جابجايي پوسته زمين به اطلاعات جديدي درباره وقوع زلزله دست پيدا كند.

اين منبع خبري گفت: در طول يكصد سال گذشته‌بويژه پس از زلزله مهيب سال ‪ ۱۹۰۶‬در سانفرانسيسكو آمريكا،دانش زلزله‌شناسي پيشرفت‌هاي زيادي داشته است و امروزه دانشمندان با پي‌بردن به سازوكار زمين‌شناختي اين پديده، مي‌توانند به شناسايي مناطق پرخطر بپردازند اما دانش بشري همچنان از پيش بيني زمان دقيق وقوع زلزله‌ها عاجز است.

"آندرئا دونلان" از متخصصان فيزيك زمين بااشاره‌به‌اينكه علم زلزله شناسي راه درازي را تا پيش‌بيني دقيق زمان وقوع زمين لرزه‌ها پيش رو دارد مي‌گويد:
"ما هنوز نمي‌توانيم زمان دقيق وقوع زلزله‌هارا پيش‌بيني كنيم ولي مي‌توانيم مناطقي را به طور خاص مشخص كنيم و بگوييم كه در ‪ ۳۰‬سال آينده‌درآنها زلزله رخ مي‌دهد".

وي مي‌افزايد:"قدم بعدي مااين است كه ازنظر علمي در جهت كاهش اين پنجره زماني از ‪ ۳۰‬سال به زماني كوتاه‌تر مانند ‪ ۱۰‬و يا‪۵‬سال حركت كنيم".

"مگي گلاسكوئه" از محققان ناسا نيز در اين‌باره مي‌گويد،وي و همكارانش با به كارگيري اطلاعات به دست آمده‌از ماهواره‌هاو رادارهاي سنجش ازراه دور، به شبيه‌سازي رايانه‌اي حركات گسل"سن آندرئا"درشهرسان فرانسيسكو پرداخته‌اند تا از اين راه به شناخت بهتري از لرزش زمين دست يابند.

به گفته او ،مطالعات اين طرح علاوه بر بررسي مناطقي كه پس از زلزله سال ‪ ۱۹۰۶‬سانفرانسيسكو دچارتغييرات زمين شناختي شده‌اند،بعضي مناطق ديگر مانند بستر ناحيه لس‌آنجلس را نيز مورد بررسي قرار مي‌دهد.

در اين حال، به گفته كارشناسان، پيش بيني زمان وقوع زلزله تنها زماني مي‌تواند جان افراد را از خطر نجات دهد كه سازه‌ها و زيرساخت‌هاي شهري در برابر زمين لرزه مقاوم باشند و نيروهاي امدادي هم براي مقابله با تبعات اين پديده طبيعي در آمادگي كامل به سر برند.


 

 

  
; ساعت ٢:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٥


سفر به زابل

 

به دعوت دوستان ُ قرار است فردا به زابل بروم.فرصتی ديگر برای ديدن منطقه ای خاطره انگيز.

کوه خواجه .درياچه هامون صابری . چاه نيمه.برخان های بين زاهدان و زابل و صد ها جاذبه ديدنی ديگر که هر کسی را وسوسه می کند .خيلی دلم می خواست چيزی در مورد اين منطقه بنويسم . اما فرصت کم و مشغله زياد همواره عاملی است برای انجام نشدن کار ها .با اين حال مطالبی که از سايت های ديگر تهيه کرده ام را اينجا می گذارم .

ز زابل به ايران ز ايران به تور

 

  
; ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٥


باشگاه جغرافيدانان جوان در دانشگاه تربيت معلم تاسيس شد

                                                     

 

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - كرج
سرويس: علمي

باشگاه جغرافيدانان جوان در دانشگاه تربيت معلم تاسيس شد.

مسوول باشگاه جغرافيدانان جوان دانشگاه تربيت معلم در گفت‌وگو با خبرنگار «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: اين باشگاه با هدف بالا بردن سطح علمي و آموزشي دانشجويان در سطح دانشگاه، افزايش فعاليت دانشجويان و ايجاد تحرك و جنبش علمي در ميان دانشجويان اين رشته و نيز معرفي جغرافيا به ديگر علوم تاسيس شده است.

وي افزود: در جهت دستيابي به اين اهداف، باشگاه به انتشار نشريه علمي - تخصصي اطلس، راه‌اندازي وبلاگ علوم جغرافيايي و برگزاري نمايشگاه عكس اقدام كرده است.

وی در ادامه گفت: باشگاه جغرافيدانان جوان در نظر دارد با بهره‌گيري از اساتيد مجرب دانشگاه و نيز چهره‌هاي جغرافيايي كشور به برپايي همايش‌ها و سيمنارهاي جغرافيايي اقدام كند.

مسوول باشگاه جغرافيدانان جوان دانشگاه تربيت معلم در پايان گفت: برگزاري اردو و بازديد‌هاي علمي، ترجمه متون خارجي از ديگر برنامه‌هاي پيش روي اين باشگاه است و هم اكنون نيز فرم‌هاي عضويت اين باشگاه در اختيار علاقمندان قرار گرفته است.

 

  
; ساعت ٧:٢٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٥


تاثيرگرم شدن جهانی بر چرخه آب

 

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- محققين اعلام کرده اند که گرم شدن آب و هوا باعث افزايش تبخير و بارش شده که يکي از نتايج اين موضوع تشديد چرخه آب خواهد بود. علاوه بر اين، آنها تصريح مي کنند که مدل هاي آب و هوايي دراز مدت بايد مشتق از تئوري "تشديد چرخه آب باعث تغيير در ميزان دسترسي منابع آب خواهد شد"، باشند. آناليز روند رواناب قاره اي جهاني از رودخانه هاي اصلي در سالهاي 1975-1910 مشخص کننده افزايش 3 درصدي رواناب مي باشد و آناليز از روندهاي مربوط به سالهاي 1995-1920 تصريح مي کند که رواناب قاره اي جهان در طي قرن 20 رو به افزايش است. اين نتايج مشخص کننده تشديد چرخه جهاني آب در قرن بيستم و بعد از آن است که ممکن است يکي از عوامل عمده ايجاد طوفان ها و سيلاب هاي شديد باشد.

  
; ساعت ٦:٥٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٥


ميزان نوري كه از خورشيد به زمين مي رسد كاسته شده، است

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - تحقيقات پژوهشگران نشان مي دهد از سال 2000 تاكنون ميزان نوري كه از خورشيد به زمين مي رسد كاسته شده، اما اين امر به نحو تناقض آميزي موجب كاسته شدن از دماي زمين نشده است. يك گروه از محققان موسسه تكنولوژي نيو جرسي در شهر نيو آرك به سرپرستي فيليپ گود ميزان نوري را كه از جو زمين به سطح ماه تابانده مي شود و از آنجا دوباره به زمين منعكس مي شود اندازه گيري كردند. در اين اندازه گيري روشن شد ميزان نوري كه از سطح زمين به ماه مي تابد نسبت به آنچه كه در سالهاي 1995تا 2000 از سطح زمين ساطع مي شد تا 3 درصد افزايش يافته است. به گفته گود اين امر ممكن است ناشي از ازدياد ميزان ابرها در جو زمين باشد. داده هاي تازه اي كه از ماهواره وابسته به طرح بين المللي هواشناسي ابرها در اختيار محققان قرار گرفته نشان مي دهد كل پوشش ابر بر روي جو زمين در مدت مورد اشاره افزايش پيدا كرده است. اما نكته مهم در اين ميان آن است كه بخش قابل توجهي از نور خورشيد پس از برخورد با لايه هاي بالايي ابرها منعكس مي شود و ديگر هيچ گاه به زمين بر نمي گردد، با اين حال دماي زمين بازهم در حال افزايش است و كاهش ميزان تابش نور خورشيد كمكي به سردتر شدن آن نكرده است. به گفته گود پاسخ اين مساله را مي توان در نوعي توزيع عجيب ابرها در پنج سال گذشته جستجو كرد. بر اساس داده هايي كه از ماهواره طرح بين المللي بدست آمده است نسبت ابرها مرتفع به ابرهاي كم ارتفاع طي سالهاي گذشته افزايش يافته است. ابرهاي با ارتفاع كم موجب كاسته شدن از دماي زمين مي شوند در حالي كه ابرهاي با ارتفاع زياد مانند يك پتو كه به دور زمين پيچيده شده باشد از فرار گرما از سطح آن جلوگيري به عمل مي آورند. به اين ترتيب ازدياد ميزان ابرها با ارتفاع زياد عملا موجب شده دماي زمين افزايش يابد. به گفته گود تغييرات آب و هوايي امري بسيار ظريف است و در اين زمينه نمي توان از الگوهاي ساده اي كه به ظاهر موجه مي نمايند براي توضيح رفتار سامانه هاي آب و هوايي استفاده نمود.

  
; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٥


تصاوير کوير مرنجاب

  
; ساعت ۱:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳۸٥


سفر به مرنجاب

 

بالاخره بعد از يکسال و نيم  انتظار و امروز و فردا کردن دوستان برای سفری به مرنجاب .ُاين مهم در روزهای ۵ شنبه و جمعه گذشته اتفاق افتاد . اگرجه به علت ناباوری همراهی دوستان هيچ کدام از نقشه ها و وسايل مورد استفاده را نبرديم اما به رفتنش می ارزد .در اين سفر جناب الوندی و نورمحمدی از گروه زيست شناسی وروابط عمومی دفتر همراه بودند. برخی از تصاوير ديدنی اين سفر را جهت ملاحظه علاقه مندان در اين صفحه می گذارم و اين نکته را هم اضافه کنم که چندان هم به اطلاعاتی که برخی از افرادغير متخصص در زمينه جغرافيای ايران و مناطق کويری در مورد اين محل نوشته اند اعتماد نکنيد . چرا که در مواجهه با واقعيت های مکانی ممکن است مشکل ساز شود. از جمله اينکه هيچ جای اقامتی در اين منطقه وجود ندارد و کاروانسرای مرنجاب غير قابل سکونت است هم به جهت وجود جانوران گزنده و هم اين که مکان حفاظت شده سازمان ميراث فرهنگی است که ورود به آن هم نياز به مجوز دارد.آب جاری قنات اين محل نيز چندان گوارا نيست بنابراين ضرورت همراه داشتن آب حتمی است . همه کسانی هم که به اين محل می آيند جنبه های علمی موضوع را مد نظر ندارند .بنابراين برای مواجهه با افراد معمولی و سطحی هم خود را آماده کنيد.چون قرار نيست و نبوده که سفر نامه بنويسم يه همين مختصر اکتفا می کنم .

  
; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳۸٥