هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

قاره‌هاي كره‌ زمين بلافاصله پس از شكل‌گيري اين سياره در جاي خود قرار گرفته بودند

 

تحقيقات جديد و در عين حال حيرت‌آور دانشمندان نشان مي‌دهد برخلاف نظريه‌هاي پيشين موجود به احتمال فراوان قاره‌هاي كره زمين بلافاصله پس از شكل‌گيري اين سياره در جاي خود قرار گرفته بودند.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين تحقيقات كه از سوي محققان چندين كشور جهان صورت گرفته است نشان مي‌دهد كه برخلاف نظريه‌هاي مطرح شده گذشته، سطح زمين همچون سطح ماه و يا پوشيده از اقيانوس‌ها نبوده است.

اين محققان با بررسي دقيق يك عنصر فلزي بسيار كمياب تحت عنوان «هافنيوم» در يكي از معادن قديمي غرب استراليا به اين نتيجه رسيدند.

گفته مي‌شود كه اين معدن قديمي يكي از پيرترين صخره‌هاي شكل گرفته بر روي زمين است.

به گفته يكي از اين محققان، اين نتايج از برخي نظريه‌هاي مطرح شده مبني بر آن كه سطح قاره‌ها حدود ‌٤/٤ تا ‌٥/٤ ميليارد سال پيش تشكيل شده بودند، حمايت مي‌كنند.

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

  
; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٤


كوه عظيم يخي در قطب جنوب در حال شكسته شدن است

ماهواره متعلق به سازمان فضايي اروپا تصاويري از يك كوه يخ عظيم در قطب جنوب را تهيه كرده است كه نشان دهنده تكه تكه شدن اين توده يخي مي باشد.


به اعتقاد مسوولان سازمان فضايي اروپا اين كوه يخ احتمالا بر اثر برخورد با بستر دريا دچار فشار و تنش دروني شده و در جهت خطوط گسل داخلي از هم گسسته و خرد شده است.

به گفته "داگلاس مك آييال" از دانشگاه شيكاگو كه از مركز پژوهش "مك مردو" در جزيره "رود آيلند" سرگرم پيگيري تحولات اين كوه يخ است اين نوع قطعه قطعه شدن احتمالا به منزله پايان حيات كوه يخ نيست.

اين كوه يخ كه با نام اختصاري "بي ‪-۱۵‬آ" (‪ (B-15A‬شناخته مي‌شود ‪ ۲‬هزار و ‪ ۵۰۰‬كيلومتر مربع وسعت دارد و بزرگترين قطعه در لايه‌هاي عميق يخ در منطقه راس آيس ‪ Ross Ice Shelf‬بود كه در مارس سال ‪ ۲۰۰۰‬از اين لايه‌ها جدا شد.

اين كوه عظيم يخ تا مدتي مانع از حركت قايقها در اطراف مركز پژوهشي مك مردو و نيز دستيابي پنگوئنها به محلهاي تغذيه خود در دريا بود.


  
; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٤


نقش چشم انداز جغرافيايی در درك بهتر پديده ها

منظره زمين در مقياس بزرگ براي دانشمندان علوم زمين موجب شناسايي و درک بهتري در مورد زلزله ها، سيستم هاي گسلي، آتشفشانها و ساختارهاي موجود در آمريکاي شمالي شد. Ben van der Pluijm، از دانشمندان بخش زمين شناسي دانشگاه ميشيگان اعتقاد دارد که زمين شناسان در شناسايي منابع معدني از پديده هاي زمين شناسي در کنار تجربيات خود استفاده کنند نتيجه بهتري عايد آنها مي شود. از مناظر زمين شناسي در جهت تهيه تصاوير سه بعدي از فرآيند هاي ژئوفيزيکي موثر در آمريکاي شمالي استفاده مي شود. اولين بخش شامل مطالعه گسل سن آندرياس در عمق و حفاري منطقه و تهيه مغزه در فاصله بين لس آنجلس و سانفرانسيسکو مي باشد. مرحله دوم مطالعه مرز صفحات وحرکت آنها بر طبق نظريه پليت تکتونيک مي باشد. مرحله سوم مطالعه مناظر طبيعي به وسيله 3000 دانشمند جهت تهيه تصاوير سه بعدي از اعماق زمين در آمريکا مي باشد

 

  
; ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٤


منحرف كردن اجرام آسمانی در مدار زمين بوسيله كشنده ثقلي

 

طي بررسي هاي انجام شده توسط دو فضانورد NASA يک فضا پيما مي تواند بايک ريسمان ثقلي"towline" مسير حرکت خردسيارکها را در مسير برخورد به زمين منحرف سازد.
   در طرحهاي قبلي محققين به دنبال استفاده از جنگ افزارهاي هسته اي براي منحرف کردن اجرام آسماني از مدار زمين بوده اند.
   اما طرح جديد ارائه شده بر اساس نزديک شدن يک فضاپيما به سيارک و استفاده از نيروي جاذبه ايجاد شده بين آن دو ، براي تاثير بر سرعت و منحرف ساختن سيارک است.
   به گفته" ادوارد لو"مرکز فضايي جانسون در هوستون ايالت تگزاس :اگر يک سنگ آسماني در مدار برخورد به زمين قرار گيرد دهها مسئله بايد مورد توجه قرار گيرد اما براي منحرف کردن آن فقط لازم است که سرعت آن را به ميزان بسيار کمي تغيير دهيم. 
  

  
; ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٤


روش جديد برای تعيين سن سنگ های پوسته اقيانوسي

 

واحد خبرپايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور - روشي جديدي با استفاده از زيرکن در پوسته اقيانوسي ابداع شده که سن پوسته را تا 99 درصد با دقت بالايي نشان مي دهد . اين روش به زودي کاربرد زيادي پيدا مي کند . بعد از جمع آوري نمونه هاي از پوسته اقيانوسي حاوي زيرکن دانشمندان از ميکروپروپ يوني با قدرت تفکيک بالا براي آناليز 17 نمونه از منطقه آتلانتيس در حدود 75 مايل از جنوب تا جنوب غرب اقيانوس هند پرداخته اند . در حدود 25 درصد از اين نمونه ها سن 2.5 ميليون سال را براي ريفت ميان اقيانوسي هند در نظر مي گيرند . ميک چيد از زمين شناسان دانشگاه وايو مينگ گفت : اين تحقيق يک روش جديد در مطالعه چگونگي شکل گيري پوسته زمين و فرآيندهاي همراه آن بوده است .

  
; ساعت ٩:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٤


تلفن همراه و گردشگری در تهران

 

با راه‌اندازي سيستم ‌اطلاعات‌ تلفن همراه ‌تهران‌
امكان دسترسي مشتركان تلفن همراه به اطلاعات جغرافيايي و گردشگري تهران فراهم شد.

با تلاش محققان سازمان نقشه‌برداري كشور، سيستم اطلاعات تلفن همراه تهران با هدف فراهم كردن امكان دسترسي شهروندان به نقشه و اطلاعات گردشگري و جغرافيايي تهران از طريق تلفن همراه فراهم شد.

با بهره‌گيري از اين سيستم شهروندان تهراني قادر خواهند بود اطلاعات عمومي مربوط به شهر تهران شامل فهرست، نشاني، تلفن و ساير مشخصات اماكن مذهبي، اماكن تفريحي ورزشي (پاركها، سينماها، فرهنگسراها، سالن‌هاي نمايش،‌ نگارخانه‌ها، موزه‌ها و اماكن ورزشي) اماكن بهداشتي - درماني، پايانه‌هاي مسافربري (فرودگاه‌ها، ترمينال‌ها، راه آهن و ايستگاه‌هاي مترو)، مراكز علمي - تحقيقاتي، خدمات عمومي، ‌مراكز اداري و ... شهر تهران را به صورت اطلاعات نوشتاري، ‌نقشه و آدرس يابي از طريق تلفن‌هاي همراه خود دريافت كنند. تمامي دارندگان تلفن همراه با دريافت كد ديتا از مخابرات مي‌توانند از اين سيستم به نشاني www.tehranmobile.ncc.org.ir استفاده كنند.مركز پياده سازي سيستم در سازمان نقشه برداري است كه اطلاعات را از سازمانهاي دولتي مختلف دريافت كرده و از نقشه‌هاي 1:25000 و 1:2000 شهر تهران استفاده شده است.

منبع : ايسنا

  
; ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٤


حمله پيشگيرانه به گسل‌هاي مناطق لرزه‌خيز و لغزاندن پوسته زمين!

دانشمندان روسي روشي را براي پيشگيري از اثرات مخرب زمين لرزه ابداع كرده‌اند كه براساس آن بايد قبل از به وقوع پيوستن زمين لرزه، نسبت به لغزاندن پوسته زمين درمناطق زلزله خيز اقدام كرد.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، تحقيقات و آزمايش‌هايي كه اين اواخر به طور فعالانه توسط دانشمندان روسي در حال انجام است موجب شده تا شايعاتي از قبيل ساخت تسليحات جديد شنيده شود.

دانشمندان ايركوتسكي براي اختراع انقلابي خود پتنت (ثبت اختراع) دريافت كرده اند. طبق توضيحات دانشمندان با تاثير بر روي شكستگي بين لايه هاي تكئونيكي مي توان از وقوع زمين لرزه جلوگيري كرد.

آنها پيش از مطالعه و بررسي بر روي گسل بايكال به اين نتيجه رسيده اند و براي اينكه بدانند چه اتفاقاتي در داخل اين گسل بوجود مي آيد در لايه هاي دروني آن از سنسورهاي متعددي استفاده كردند.

دانشمندان توضيح دادند كه برروي گسل مورد آزمايش و مطالعه، ميزان تنش به حداكثر خود رسيده بود كه آنان با بمباران كردن اين گسل توسط مواد منفجره زيرزميني و دستگاههاي مخصوص لرزش الكتريكي به اين گسل حمله كردند كه پس از آن ميزان تنش به حداقل رسيده و حركت لايه هاي تكتونيكي تقريبا متوقف شده است.

با انجام اين آزمايشات در ايركوتسك صحبت از آن شد كه انستيتوي پوسته زمين در حال ساخت تسليحات تكتونيكي است. در جواب اين شايعات كارشناسان اعلام كردند كه از اين فن‌آوري مي توان در زمينه نظامي استفاده كرد اما هدف اصلي دانشمندان جلوگيري از به وقوع پيوستن زمين لرزه است.به گزارش ايسنا از وابستگي علمي صنعتي سفارت ايران در مسكو، دانشمندان درنظر دارند تحقيقات و آزمايشات خود را در مناطق عادي از سكنه ادامه دهند اما به دليل كمبود بودجه هنوز قادر به انجام آزمايشات بزرگترخود در منطقه بسيار وسيع نشده اند چرا كه تا به حال مساحت منطقه مورد آزمايش چند صد متر مربع بوده است.

منطقه‌اي كه دانشمندان براي ادامه آزمايشات پيشنهاد مي كنند صحراي گبي در مغولستان است زيرا منطقه بايكال جواب آزمايشات بزرگ را نمي دهد.

 

  
; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٤


سونامی و انتشار امواج صوتی در فضا

 

 

زمین لرزه و دریا لرزه دسامبر گذشته در جزیره سوماترا در اندونزی نه تنها موجب شد تا توده های کوه پیکر آب به شکل سونامی به سواحل متعددی در آسیای جنوب شرقی حمله ور شوند موجب انتشارامواج صوتی درفضا شد.

این امر به نوبه خود موجب شد تا دانشمندان بتوانند یک پدیده نادر طبیعی را رصد کنند: اینکه چگونه یک رویداد زمینی سبب می شود میدان مغناطیسی اطراف زمین دستخوش تغییر شود.

به نوشته نشریه علمی "جئوفیزیکس ریسرچ لترز " Geophys. Res. Lett توسیهیکو لیموری و همکارانش از دانشگاه کیوتو در ژاپن با مقایسه داده هایی که از تایلند، چین، و ژاپن جمع آوری کردند موفق شده اند درمیدان مغناطیسی اطراف زمین در بخشی که شهر فی مائی Phimaiدر تایلند را در بر می گیرد، به تپشهای مغناطیسی با طول موج بلند که صورت مجتمع و لوکالیزه داشتند دست یابند.

زمان ظهور این تپشها یا پالسها در میدان مغناطیسی و ماهیت آنها حکایت از آن دارد که این تغییرات مغناطیسی ناشی از امواج صدایی است که از حرکت توده های کوه پیکر آب در هنگام ظهور سونامی به وجود آمده است.

لیموری و همکارانش همچنین این نکته راکشف کرده اند که آتشفشان عظیم پیناتوبو Pinatuboدر سال ۱۹۹۱در جزایر فیلیپین به شیوه ای مشابه کره مغناطیسی اطراف زمین را دستخوش تغییر کرده است.

  
; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٤


سيستم پيش بيني سيل توسط ژاپني‌ها ساخته شد

 

توكيو، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۸/۱۶‬

پژوهشگران شركت ژاپني "ياماتاكه" سيستمي را براي پيش بيني بروز سيل ساختند كه با آن مي‌توان همواره وضعيت آب رودخانه‌ها را در ‪ ۲۴‬ساعت آينده پيش بيني كرد.

برپايه گزارش علمي روزنامه نيهون كيزاي در روز دوشنبه، اين سيستم بگونه‌يي ساخته شده كه در هنگام بارش باران شديد و احتمال سراريز شدن آب رودخانه‌ها، پنج ساعت پيش از لبريز شدن آب رودخانه، بشكل نامه الكترونيكي از طريق تلفن همراه، مسوولان را آگاه مي‌كند.

اين سيستم با ثبت اطلاعات مربوط به بارش باران در سه سال گذشته، وضعيت آب رودخانه و همچنين با استفاده از اطلاعاتي كه سازمان هواشناسي پيرامون بارش باران منتشر مي‌كند، كار پيش بيني در زمينه بروز سيل را انجام مي‌دهد.

شركت "ياماتاكه" همچنين با استفاده از اين سيستم، وضعيت آب رودخانه در ‪ ۲۴‬ساعت آينده را بشگل گراف درآورده و آن را از راه اينترنت به آگاهي مشتركان خود مي‌رساند.

براي استفاده از اين سيستم در يك رودخانه با طول ‪ ۵۰‬كيلومتر، به ‪۱۰‬ ميليون ين سرمايه‌گذاري اوليه و ‪ ۳۰۰‬هزار ين حق اشتراك ماهانه نياز است.

  
; ساعت ۳:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٤


چند قدم تا نابودی میانکاله

 

 

تالاب میانکاله از نظر جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر قرار دارد و مجموعه عوامل طبیعی از جمله وضعیت مطلوب جوی و فراوانی غذا باعث شده تا تجمع بی نظیر انواع پرندگان، قازها، اردک ها، قوها، فلامینگوها، مرگوس ها، عقاب ها، درناها، پلیکانها و... را در این منطقه شاهد باشیم.
به گزارش خبرنگار سرویس «نگاهی به وبلاگ ها»ی ایسنا در وبلاگ http://miankalehsit.persianblog.ir نوشته شده است: بسیاری از این پرنده ها در طبقه بندی های بین المللی در ردیف پرندگان در حال انقراض قرار دارند و حتی جمعیت جهانی بعضی از این پرندگان به 10000 قطعه هم نمی رسد. در این منطقه می توان شاهد کلونی های بزرگی از پرندگان باشیم که در نوع خود بی نظیر است. ولی عوامل تهدید کننده زیادی هم در این منطقه موجب کاهش جمعیت آن ها می شود که بیشتر آن ها عوامل تهدیدکننده انسانی هستند.
*دسته های فلامینگو در تالاب میانکاله
صیادان که 70 درصد از آنها مهاجرانی هستند، از نواحی شرقی کشور در زمان خشکسالی که موجب مهاجرت عده کثیری از جمعیت شهرها و روستاها شده بود به این منطقه مهاجرت کرده و در مزارع و دامداری های این منطقه که اشتغال اکثر بومیان منطقه است، مشغول به کار شدند و بعدها روستاهای کوچکی را در اطراف تالاب بنا کردند، به طوری که امروزه جمعیت بومیان منطقه کمتر از مهاجران است. هجوم صنایع بزرگ به این منطقه در اوایل دهه 70 موجب ایجاد اشتغال کاذب زیادی در منطقه شده و موج دوم مهاجرت را با هجوم خیلی بیشتر در منطقه موجب شده است.
*شکار در تالاب بین المللی میانکاله
قول عظیم صنعت جسورانه تر از پیش همه مزارع و مراتع را بدون در نظر گرفتن استعدادهای منطقه درنوردید. این کار تا آن جا پیش رفت که به صورت مستقیم با کشیدن راه آهن از تالاب بین المللی لپوی زاغمرز که یکی از 28 تالاب بین المللی ایران است، اکوسیستم آن را تحت شعاع قرار داده و باعث نابودی زیستگاه پرندگان بومی و غیربومی شدند. در سمت دیگر شکار و صیدی که تا آن روز توسط انجمن های شکار طبیعت که بیش از 40 سال در این منطقه قدمت دارد در فصل خاصی و به صورت موردی صورت می گرفت از کنترل خارج شده و به شکل حرفه ای توسط مهاجرانی که از کار بیکار شده و در بحران اقتصادی قرار داشتند، شروع شد. آن ها بعد از این که کار خود را در صنایع از دست دادند، بناچار به دو سمت کشیده شدند. گروهی از آن ها به دلیل آن که خود زمانی ساکن مرزهای نواحی شرقی کشور بودند از ارتباط خود با آن جا سود برده و به خرید و پخش موادمخدر در منطقه که یکی از آسانترین راه های کسب درآمد است، پرداختند و این مسأله موجب شد که مصرف کننده های این مواد هر روز بیشتر و بیشتر می شدند و این مسأله بحران اقتصادی را در منطقه تشدید کرد و همچون آتش زیر خاکستر به جان مال مردم افتاد. گروهی دیگر که در زمستانهای سرد در تالاب میانکاله به دنبال صید، شکار بودند و مجبور بودند هفته ها از خانه و کاشانه خود دور باشند و برای حفظ خود از سرما و جبران انرژی از دست داده خود از موادمخدر استفاده کنند.
*دونیم کردن تالاب لپو توسط را ه آهن بندر امیرآباد
تالاب میانکاله به مرور زمان قتل گاهی مرگبار برای انواع پرندگان شد. به طوری که دیگر چون قبل بین قو که در حال انقراض است و چنگر هیچ فرقی قایل نبوده و با انواع روش ها و ابزارها به شکار آن ها می پردازند.
طبیعت منطقه دچار بحران شده است. رویکرد شکاربانی محیط بانان میانکاله کار را بیش از پیش سخت تر کرده و صیادان را به ارتشی استشهادی در مقابل طبیعت تبدیل کرده. دیگر صیادان که برای نان به صید حرفه ای می پردازند از کشته شدن و کشتن هم نمی هراسند؛ بارها در این سال ها دیده شده که به سوی محیط بانان حمله ور شده و قایق آن ها را درهم می شکنند، نیزارهایی که پرندگان در آنها زندگی می کنند به آتش می کشند. در تالاب به مقدار زیاد سموم شیمیایی ریخته و باعث کشته شدن پرندگان و ماهی ها می شوند و در مقابل هم محیط بانان تلافی جویانه کلبه های شکار آنان را به آتش می کشند، دام های آن ها را از هم می درند، قایق های آن ها را تصاحب می کنند و در بیشتر مواقع شکار آن ها را هم از چنگ در می آورند و در نتیجه نبرد برای زندگی به نابود شدن طبیعت می انجامد.
کشاورزان هم از کودها و سموم کشاورزی به صورت غیراستاندارد استفاده کرده و همواره پس آب های آن که مملو از آلاینده های شیمیایی و بیولژیکی است را به این نهرها سرازیر کرده و به واسطه نهرها و رودخانه ها که همه به سوی تالاب می روند وارد تالاب شده و فاجعه ای دردناک را موجب می شوند. تازه کار همین جا هم به اتمام نمی رسد و این روزها در همه جای این منطقه بحث این است که وزارت نفت به دنبال خرید زمین برای ایجاد پالایشگاه است. اگر این ایده ی دولت مردان ما به حقیقت بپیوندد، دیگر نام تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز به تاریخ می پیوندد و این سرزمین زیبا و طبیعت سرشار از زندگی این منطقه به گورستانی از آهن و دود تبدیل می شود.
به امید آن روز که دیگر دفاع از طبیعت و جلوگیری از انقراض گونه های گیاهی و حیوانی شعاری کلاسیک برای دولتمردان در جهت کسب آرای بیشتر در بین مردم نباشد و همه دست به دست هم به پاسداری این میراث گرانبهای طبیعی بپردازیم.

منبع: ايسنا

  
; ساعت ۳:۱٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٤


چگونه می توان آب های شیرین موجود در کره زمین را اندازه گیری کرد؟

 

طبق تحقیقات انجام گرفته هر سال در اثر طغیان های سنگین رودخانه آمازون، بخشی از آمریکای جنوبی در حدود چند اینچ نشست پیدا می کند و دوباره بعد از عقب نشینی آبها این سطح پایین رفته، بالا می آید.
به گزارش خبرنگار سرویس «نگاهی به وبلاگ ها»ی ایسنا در وبلاگ http://hajieh.blogsky.com/ نوشته شده است: دانشمندان با اندازه گیری سالانه پستی و بلندی های پوسته زمین نسبت به یک خط مبنا و با مقایسه این داده ها در سال های گذشته، به وجود این تغییرات پی می برند. همین اطلاعات است که می تواند روزی دانشمندان را قادر به محاسبه میزان مجموع آب های کره زمین کمک کند. آیا می دانید چقدر آب روی این کره خاکی وجود دارد؟ داگلاس آلسفورد، پروفسور زمین شناسی دانشگاه اوهایو امریکا جواب این سؤال را بسیار مشکل می داند. زیرا کسی با اطمینان نمی داند میزان آب موجود در زمین چقدر است؛ تخمین میزان ذخیره آبهای شیرین زمین (آب های زیرزمینی مخفی و یخچال های طبیعی که از قله های کوه به طرف رودخانه ها و تالاب های دنیا جاری می شود) می تواند کمک بزرگی برای پیشگویی خشکسالی ها، طغیان ها و تغییرات آب و هوایی به شمار آید.
در این تحقیقات که در سال 2004 میلادی آغاز شد، مایکل بویس پروفسور عمران، مهندس زیست شناسی و پژوهشگر برجسته ایالت اوهایو به وسیله سیستم GPS (سیستم موقعیت یابی جهانی به وسیله ماهواره) حرکات و جهت های پستی و بلندی های بخشی از زمین را در نزدیکی دریاچه ای در آندس (رشته کوهی در غرب آمریکا) بررسی کرد.
او به این نتیجه رسید که علت اصلی بالا و پایین رفتن سطح آب دریاچه، زمین است. بویس شروع کرد به تفکیک این نوسانات که در یک ایستگاه GPS در حوالی آمریکای جنوبی ثبت شده بود. دیگر دانشمندان نیز گزارشی حاکی از تغییراتی در حدود نیم اینچ از دیگر قسمت های زمین که مورد بررسی قرار داده بودند، برای او فرستادند. البته این دانشمندان تصور می کردند فشاری که از لایه های زیرین زمین می آید سبب این تغییرات می شود. اواخر سال 2004 میلادی یک گروه تحقیقاتی تخمین زدند که بستر رودخانه آمازون حدود یک اینچ در هر سال بالا و پایین می رود. اما بویس با توجه به اطلاعاتی که از ایستگاه GPS در مانواس برزیل که منطقه ای در نزدیکی مرکز حوزه این رودخانه است به دست آورده بود، متوجه شد این تغییرات در حدود 3اینچ است نه یک اینچ. بنابراین او شروع کرد به استخدام نیرو برای دادن اطلاعات به کامپیوتر تا از طریق این اطلاعات بتوانند حوضه جریان آب را مدل سازی کنند. آن ها در ابتدا نام این مدل سازی خود را مدل وان حمام گذاشتند؛ چون فرض می کردند سطح آب در سراسر رودخانه آمازون به طور یکنواخت بالا و پایین می رود که بسیار شبیه آب جاری در وان حمام است. آبی که در هر سال از رودخانه آمازون به اقیانوس آتلانتیک ریخته می شود، حدودا 10 برابر بیشتر از آبی است که رودخانه می سی سی پی به خلیج مکزیک می ریزد. این مقایسه می تواند میزان آب این رود خروشان و بسیار بزرگ را مشخص کند. آلسفورد در مطالعاتش به نقطه خطرناکی رسید؛ محققان با استفاده از اطلاعات یک ایستگاه GPS و مدل ساده شده وان حمام، تغییرات سطح آب سراسر آمازون را مقایسه کردند، ولی تنها نکته ای که برای دانشمندان روشن نبود، بستر زیرین حوزه این رودخانه بود. با وجود این که این مطالعات بسیار مبهم بود، ولی عدد 3اینچ، از نوساناتی که به صورت روزانه اندازه گیری می شد، به دست آمد. این داده می تواند روزی برای محاسبه مقدار آب رودخانه آمازون به کار آید و آن وقت می توان وزن رودخانه را بر پایه مقدار فرو رفتن زمین در اثر این وزن به دست آورد.
آلسفورد می گوید: با این تکنیک ساده می توان مقدار آب موجود روی کره خاکی را نیز به دست آورد، ولی پیش از آن باید تمام اطلاعات جهانی به دست آورده شود. در گام اول او و همکارانش در دانشکده می خواهند ایستگاه های GPS بیشتری در اطراف منطقه ماینوس و رودخانه آمازون نصب کنند تا بتوانند رابطه میان تغییراتی که در مناطق مختلف رخ می دهد و پستی و بلندی ها را بررسی کنند. با همین سیستم می توان تغییرات رودخانه کنگو در آفریقا را نیز به دست آورد. اما مانیتور کردن جریان آب در کل جهان نیازمند به ماهواره است که آلسفورد که رییس این تیم بین المللی است، چنین ماهواره ای را برای انجام این موارد درخواست کرده است. ماموریت این ماهواره این است که به کمک رادارهای خود، هر 8 روز یک بار سطح آب سراسر دنیا را اندازه گیری کند.
او می گوید: اطلاعاتی که به این وسیله از ارتفاع آب به دست می آید، می تواند به دانشمندان برای به دست آوردن تخمین بهتری از میزان آب شیرین رودخانه ها، منابع آبی و هم چنین به بهبود مدل تغییرات آب و هوایی و چرخه آب جهانی کمک کند.

منبع: ايسنا

  
; ساعت ۳:٠٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٤


چگونه خورشيد را وزن می کنند؟

 

 

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور- خورشيد حدود دو ميلياردميليارد ميليارد تن وزن دارد و اين رقم 33 هزار بار از جرم زمين بيشتر است ستاره شناسان با استفاده از دو شاخص، اين ميزان را به دقت اندازه گيري مي کنند اولين پارامتر، مدت زماني ست که زمين براي چرخش به دور خورشيد صرف مي کند و دومين پارامتر اندازه مدار زمين مي باشد حال مي توان با استفاده از قانون ميدان معکوس جاذبه نيوتن، اين دو پارامتر را با نيروي جاذبه خورشيد، در يک فرمول جاي داد و خورشيد را وزن کرد به جز زمين مي توان از مدت زمان چرخش به دور خورشيد و اندازه مدار ديگر سيارات منظومه شمسي که تحت تاثير جاذبه خورشيد نيز استفاده کرد.

  
; ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳۸٤


روند گرم‎ شدن تدريجي‎‎ زمين‎ مي تواند موجب‎ مرگ‎ انسـانهـا شود

 

 

اوتاوا ـ دانشمندان‎‎ معتقدند روند گرم‎ شدن تدريجي‎‎ زمين‎ مي تواند موجب‎ مرگ‎ انسـانهـا شود . پايگاه‎ ايـنتـرنتـي‎‎ روسـي نيـوز: دو دانشمند معروف‎ كانادايي‎‎ اعلام‎ كردند: يكي از علل‎ گرم‎ شدن‎‎ زمين , استخراج‎ بيش‎ از حد منابع‎ طبيعي‎ است‎ . هيوبرت‎ ريوز كارشناس‎ فيزيك‎ فضايـي‎ و ديويد سوزوكي‎ متخصص‎ ژنتيك‎ معتقدند , گـرم‎ شدن‎‎ زمين نتيجـه‎ علـمكـرد انسـانهـاسـت‎ و نابودي‎‎ انسانها يك‎ تهديد بسيـار جـدي بـه‎ شمار مي‎‎ رود چون‎‎‎ ساكنان قبلي كره‎ زميـن و از جمله‎‎ دايناسورها هم‎ به اين‎ سرنوشت‎ دچار شده‎اند.

  
; ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳۸٤


نحوه عملکرد زمين لرزه ها

 

 

 

يک گروه از متخصصان زلزله شناسى با سوراخ کردن زمين با مته هاى قوى حفارى در يکى از گسلهاى فعال زلزله در ناحيه سن آندرياس به بخشى از ساختار درونى زمين رسيده اند که به ادعاى آنها چشم انداز کاملا" جديدى را از نحوه عملکرد زمين لرزه ها پيش چشم دانشمندان گشوده است.
   اخيرا" محققان گسل عميق سن اندرياس را که پس از يک سال حفارى درفواصل زمانى مختلف به يک ناحيه فعال زمين لرزه در عمق 4 کيلومترى زمين رسيده بودند. که در ناحيه پارک فيلد و بر روى گسلى به طول 1300 کيلومتر قرار دارد. دسترسى پيدا کردند. اين گروه از محققان قصد دارند پس از تعيين ترکيب مواد موجود در خاک اين ناحيه در عمق 4 کيلومترى زمين حفره اى را که ايجاد کرده اند با سيمان و فولاد پر کنند و در لابلاى اين مواد نيز لرزه نگارهائى قرار خواهند داد که اطلاعات مربوط به لرزشهاى بعدى زمين را به مرکز اطلاعات رصدخانه انتقال دهد.
  

  
; ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳۸٤


جمعیت تهران از ۱۲ میلیون گذشت

 

 

جمعیت كشور از مرز ۶۸ میلیون و جمعیت تهران از مرز ۱۲ میلیون نفر گذشت.
به گزارش ایسنا، آخرین برآورد جمعیت كشور بر اساس اطلاعات مركز آمار ایران نشان می‏دهد: جمعیت كشور در سال جاری
۶۸ میلیون و ۴۶۷ هزار و ۴۱۳ نفر شامل ۴۵ میلیون و ۶۵۰ هزار و ۲۵۳ نفر جمعیت شهری و ۲۲ میلیون و ۸۱۷ هزار و ۱۶۰ نفر جمعیت روستایی است. بر این اساس استان «تهران» با ۱۲ میلیون و ۱۵۰ هزار و ۷۴۲ نفر شامل ۱۰ میلیون و ۵۲۸ هزار و ۲۸۲ نفر جمعیت شهری و یك میلیون و ۶۲۲ هزار و ۴۶۰ نفر جمعیت روستایی مقام اول را در كشور به لحاظ جمعیت به خود اختصاص داده است.
پس از «تهران» به ترتیب استان‌های ‌ «خراسان رضوی» ، «اصفهان» و فارس پرجمعیت ترین و «خراسان جنوبی» ، «ایلام» و  «سمنان» كم جمعیت ترین استان‌های ‌كشور هستند.

 

 

 

  
; ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ آبان ۱۳۸٤


سايتی برای دست يابی به اطلاغات مخاطرات طبيعی

در اينجا می توانيد سايتی را ببينيد که اطلاعات جامعی در مورد مخاطرات طبيعی در اختيلر شما می گذارد

  
; ساعت ٢:٠٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ آبان ۱۳۸٤


اولين ماهواره ی تحقيقاتی ايران

 

نخستين ماهواره ايراني كه بامشاركت روسيه ساخته شده‌است امروز پنجشنبه ساعت ‪ ۱۰/۵۲دقيقه به وقت مسكو ازپايگاه فضايي "پلستسك" دراستان مورمانسك واقع در شمالغرب روسيه به فضا پرتاب شد.

اين ماهواره كه سينا- ‪ (Z.S.4) ۱نام دارد ‪ ۳۵دقيقه پس از پرتاب ،از موشك روسي "كاسموس" جدا شد و درمدار زمين قرار گرفت.

موشك كاسموس حامل ماهواره ايراني سينا-‪ ۱(زد.اس-‪ (۴و چند ماهواره روسي انگليسي و چيني از اين پايگاه فضايي پرتاب شد.

سينا-‪ ۱نخستين ماهواره ايراني است كه با همكاري روسيه ساخته شده‌است.

فعاليتهاي كاربردي ماهواره در دو محور مخابراتي و تصويربرداري از سطح زمين براي نيازهاي عمومي مي‌باشد.

علاوه بر آن تصويربرداري اين ماهواره مي‌تواند براي فعاليتهايي نظير حوادث غيرمترقبه،كشاورزي ،منابع زميني و ساير نيازهاي عمومي ايران مورد استفاده قرار گيرد.

اين ماهواره مي‌تواند اطلاعاتي را بصورت محدود در باندهاي فركانس وي.اچ.اف و يو.اچ.اف ارسال و دريافت كند.
ماهواره سينا-‪ ۱سه سال عمر خواهد داشت و در مدار دايره‌اي (خوشيد آهنگ) در ارتفاع ‪ ۷۰۰كيلومتري قرار مي‌گيرد.

اين ماهواره مزين به پرچم جمهوري اسلامي ايران با نمايي از نقشه ايران و خليج فارس مي‌باشد كه بر روي بدنه آن ترسيم شده‌است.

سينا -‪ ۱با داشتن ‪ ۱۷۰كيلوگرم وزن مجهز به دو دوربين مي‌باشد كه مي‌تواند تصويربرداري از سطح زمين براي نيازهاي عمومي با دقت ‪ ۲۵۰و ‪ ۵۰متر تصوير تهيه كند.

  
; ساعت ۱:٥٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ آبان ۱۳۸٤


آغاز به کار پایگاه تحقیقاتی متحرک دانشمندان انگلیسی در قطب جنوب

 

دانشمندان انگلیسی در قطب جنوب به زودی از یک پایگاه متحرک جهت بررسی های علمی و تحقیقاتی خود که بیشتر بر روی مطالعات مربوط به لایه های اوزون است، بهره مند خواهند شد.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تصاویر مربوط به این پایگاه متحرک از سوی British Antarctic Survey و Faber Maunsell/Hugh Broughton Architects در لندن منتشر شدند.

این پایگاه متحرک منحصربفرد موسوم به Halley VI Research Station این امکان را به دانشمندان خواهد داد تا تحقیقات گسترده تری درخصوص جو زمین صورت دهند.

بررسی صفحات یخی قطبی نیز از سایر اهداف این دانشمندان است.

منبع: ايسنا

  
; ساعت ٧:٠٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٤ آبان ۱۳۸٤