هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

سال ‪ ۲۰۰۵‬گرمترين سال در ‪ ۴۰۰‬سال گذشته

تهران، ايرنا ‪۸۴/۰۷/۳۰‬

بر اساس تحقيقات موسسه هواشناسي ايتاليا، سال ‪ ۲۰۰۵‬ميلادي گرمترين سال نسبت به ‪ ۴۰۰‬سال گذشته بوده است.


به گزارش خبرگزاري آنسا، همچنين بر اساس تحقيقات اين موسسه در اواخر سال ميلادي جاري نيز درجه حرارت كره زمين نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش مي يابد.

اين تحقيق كه توسط يك كارشناس هواشناسي با نام ‪ ANDREA GIULIACCI‬انجام شده است، مي‌گويد: در ماه سپتامبر ميزان درجه حرارت زمين و گرماي آن نسبت به ماه جاري افزايش يافت بطوريكه در ماه ژانويه نيز با اين امر مواجه خواهيم شد.

وي مي‌افزايد: در ماه ژانويه ميزان حرارت زمين نسبت به ماه‌هاي ديگر سال افزايش چشمگيري پيدا مي‌كند.

‪ GIULIACCI‬ادامه داد: تخقيقات نشان مي‌دهد كه در ماه‌هاي ژوئن و سپتامبر سال ‪ ۲۰۰۵‬بيشترين افزايش درجه حرارت در كره زمين ديده شده است كه اين امر در طول ‪ ۴۰۰‬سال گذشته بي‌سابقه بوده است.

همچنين در ماه ژانويه نيز اين امر مجددا تكرار خواهد شد.


  
; ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٤


معرفی يک سايت آموزشی

در اين آدرس می توانيد اطلاعات مفيدی را ببينيد . به خصوص برای معلمان جغرافيا می تواند مناسب باشد زيرا مجموعه ای از فعاليتهای کلاسی را در علوم زمين ارائه کرده است.

  
; ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٤


یک ژئوفیزیکدان روسی مدعی کشف راز «مثلث برمودا» شد

 

 

 

یک دانشمند ژئوفیزیک ساکن شهر وارونژ روسیه مدعی کشف علت طبیعی روی دادن حوادث ناگوار در منطقه «مثلث برمودا» شد.

به گزارش خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در آسیای میانه، «ولادیسلاو بوکریف» در این زمینه گفت: ویژگی عجیب مثلث برمودا توسط طبیعت برنامه ریزی شده است که یکی از شعبات جریانات گرم گلف استریم، با گردش در جهت عقربه های ساعت در منطقه دریای «سارگاسوف»، با جهش در ساحل فلوریدا به سمت عرض شمالی بالا روی می دهد.

این حرکت به یاد آورنده پرتاب کننده دیسکی می باشد که در آغاز خود می چرخد و تنها در لحظه ای که بالاترین سرعت زاویه یی را بدست آورد، دیسک را به جلو پرتاب می کند.

برمودا، گودالی مستقل و عظیم است. جریانات حلقه یی آن، مشروط به اشکال خطوط ساحلی و عمق کم آن است که تا 26 متر می باشد.

به نظر وی وجود میکرو و ماکرو گودال هایی در این منطقه، مولد آشفتگی های جاذبه یی و مغناطیسی می باشد که در نتیجه آن دستگاه ها از کار افتاده و ارگانیزم انسان سنگینی ای را تحمل می کند که گاهی مرگ بار است.

وی می گوید: از آنجایی که در این منطقه، گردش آب در جهت عقربه های ساعت است، برمودا همانند گرداب اشیا را به سمت خود می کشد، یعنی بردار جاذبه به سمت عمق دریا و مرکز زمین است.

به گفته این دانشمند روسی، برمودا برای وسایط نقلیه هوایی و دریایی تنها در زمان وقوع جزر در دریا خطرناک است. در این فاز، ابتدا گودال های آبی و پس از آن گودال های هوایی پدیدار می شوند. این وضعیت همانند فنجانی است که به طور ناگهانی انتهای آن را باز کنند. آب به سمت شکاف حرکت می کند و حرکتی گردشی به خود می گیرد و در امتداد خود، جریان هوایی را می راند.

این دانشمند ژئوفیزیک روسیه می افزاید: با دانستن فاز جریان مد و ویژگی تشکیل جریانات، می توان روشی را ایجاد کرد که وقوع حادثه را در این مثلث ناآرام، همچنین در سایر نقاط خطرناک جهان هشدار دهد.

منبع خبر: روزنامه ترود

منبع: ايسنا

  
; ساعت ۱:۱٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ مهر ۱۳۸٤


سوراخ ایجاد شده در لایه اوزن کوچکتر شده است

سازمان هواشناسی جهانی وابسته به سازمان ملل اعلام کرده است که سوراخ لایه اوزن برفراز قطب جنوب کوچکتر شده است.

شبکه خبری "ای.بی.سی" استرالیا روز چهارشنبه به نقل از سازمان یاد شده گزارش داد که بزرگی سوراخ در لایه اوزن (اوزن هول) برفراز قطب جنوب در ۱۹ ماه سپتامبر به ۲۶میلیون و ۹۰۰هزار کیلومتر مربع رسیده است.

بر اساس این گزارش، در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۳میلادی مساحت سوراخ اوزن به ۲۹میلیون کیلومتر مربع رسیده بود که به گفته متخصصان امر یک رکورد محسوب می شد.

این گزارش حاکی است که اجرای پروتکل های جهانی محیط زیست نقش موثری در کاهش سوراخ لایه اوزن ایفا کرده اند.

به گفته "جیربرافن" متخصص لایه اوزن در سازمان هواشناسی جهانی، درصورت ادامه کاهش گازهای گلخانه ای انتظار می رود که همچنان از وسعت سوراخ لایه اوزن در دهه های آینده کاسته شود.

اوزون از لایه هایی کمربندی است که درجو زمین کشیده شده و نقش فیلتر برای پیشگیری از ورود پرتوهای زیان آور به زمین را بازی می کند.

به گفته دانشمندان انتشار بالای گازهای گلخانه ای بیشترین نقش را در تخریب لایه اوزن و تغییرات شدید آب و هوایی ایفا می کنند.

گاز کربنیک، متان، اکسید نیتروژن (نیتروس)، و کلروفلوروکربن ها(سی اف سی) از جمله گازهای گلخانه ای شمرده می شوند.

بر اساس کنوانسیون وین منعقده در ۲۰سال پیش و پروتکل مونترال در سال ۱۹۸۲میلادی استفاده از کلروفلوروکربن ها ممنوع شده است.

بر اساس پیمان کیوتو نیز امضاکنندگان این پیمان موظف هستند که حجم گازهای گلخانه ای را طی یک دوره زمانی ( ۲۰۰۸تا ۲۰۱۲میلادی) به طور میانگین ۵/۲درصد نسبت به سال ۱۹۹۰میلادی کاهش دهند.


 

منبع: ايرنا


 

  
; ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ مهر ۱۳۸٤


طوفان ويلما هم آمد.

 

بيست و يکمين توفان گرمسيري امسال با نام ويلما ، امروز در شمال غربي درياي کارائيب شکل گرفت . خبرگزاري علوم ايران به نقل از پايگاه اينترنتي آسوشيتدپرس گزارش داد:
   در ساعت 8 امروز به وقت محلي شدت توفاني که ديروز در نزديکي جزاير کيمان تشکيل شده بود اضافه شد و آنرا به بيست و يکيمن توفان سهمگين امسال تبديل کرد . بر پايه اين گزارش در ساعت 8 ، ويلما در 205 مايلي جنوب شرقي کيمان بوده و سرعت بادهاي آن نيز به 40 مايل در ساعت مي رسيد . کارشناسان مرکز توفان هاي ملي آمريکا احتمال مي دهند فردا اين توفان به سمت جنوب غربي يا غرب تغيير مسير دهد و تا اواخر هفته به خليج مکزيک برسد . به گفته کارشناسان ، ويلما ظرف 24 ساعت به جزاير کيمان خواهد رسيد و درزمان وقوع آن در جزاير کيمان در بعضي از نقاط بين 4 تا6 اينچ و در بعضي از نقاط ت 12 اينچ باران خواهد باريد .

  
; ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ مهر ۱۳۸٤


تصاوير جديد از آندرومدا

 

 

 

 

پژوهشگران پايگاه فضايي آمريکا ، ناسا ، تصاوير جديد تلسکوپ فضايي اسپيتزر از کهکشان مارپيچي آندرومدا را تحليل کردند .
   به گزارش خبرگزاري علوم ايران از پايگاه اينترنتي تراديلي، تلسکوپ فضايي اسپيتزر تصاوير پيچيده اي از قسمت مرکزي کهکشان مارپيچي 31 Messier ، معروف به آندرومدا تهيه کرده است . در اين تصاوير ، کمان هاي مارپيچ ، ستاره هاي قديمي و حلقه هاي متعدد در مرکز کهکشان قابل رويت است .
   به گفته ستاره شناسان ، وجود اشکال نامتقارن در اين تصاوير ممکن است ناشي از عملکرد همزمان کهکشان هاي ديگري که پيرامون اين کهکشان مي گردند ، باشد . اما نکته قابل توجه در اين تصاوير وجود يک صفحه محدب پر حرارت در مرکز کهکشان است که نور قرمز تندي از آن منتشر مي شود . ستار شناسان بيان کردند اين نور قرمز از گرد و غبارهاي بسيار داغ توليد شده از ستارگان قديمي منتشر مي شود .
   کهکشان مارپيچي آندرو مدا با فاصله 5/2 ميليون سال نوري از کهکشان راه شيري نزديک ترين کهکشان مارپيچي به زمين است . اين کهکشان با چشم غير مسلح و نور مرئي نيز قابل رويت است . به گفته ستاره شناسان ، کهکشان آندرومدا و کهکشان راه شيري در نهايت به يکد يگر ملحق خواهند شد

  
; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٤


احتمال وقوغ زلزله در تبريز در صورت آبگيری سد شهيد مدنی

 

شهر تبريز در کنار يکي از مهمترين گسل هاي ايران به نام گسل تبريز قرار دارد.
   به گزارش خبرگزاري علوم ايران، سد شهيد مدني در مسير رودخانه آجي چاي که در مسير گسل تبريز قرار دارد، در حال احداث است. به گفته کارشناسان، آبگيري اين سد، احتمال وقوع زمين لرزه در اين منطقه را ممکن است افزايش دهد.
   بررسي هاي گروه جغرافياي طبيعي دانشگاه تبريز، نشان مي دهد، هر چند محل احداث سد شهيد مدني از نظر ليتولوژي، به ظاهر داراي استحکام است اما مشکل اساسي در ساخت اين سد، امکان نفوذ آب به سنگهاي رسوبي اطراف آن است. اين سد در شمال شرقي تبريز، روي برون زدگي کوچک آذرين ساخته مي شود. بر اساس بررسي اين کارشناس کشورمان، از آنجا که فاصله چنداني از سد شهيد مدني تا گسل تبريز وجود ندارد، نفوذ آب مي تواند موجب لغزندگي سنگهاي اطراف گسل شود. تعداد زمين لرزه هاي القايي ناشي از احداث سدها در دنيا زيا د است اما در مورد تبريز، گذشت زمان طولاني از آخرين زمين لرزه شديد آن، خطر وقوع زمين لرزه را افزايش مي دهد.
   در صورتيکه احداث سد به رغم برخي مشکلات ژئومورفولوژيک موجود به اتمام برسد، لازم است براي پيشگيري از وقوع زمين لرزه احتمالي، زمان بندي خاصي در سالهاي اوليه آبگيري و تخليه اين سد، اعمال شود. مشروح اين بررسي در همايش بين المللي بلاياي طبيعي و راهکارهاي مقابله با آن در دانشگاه تبريز ارائه شده است.
  

  
; ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٤


زلزله در جزاير گوريل

واحد خبر پايگاه ملي داده هاي علوم زمين کشور– مرکز زلزله شناسي اروپا مديترانه اعلام کرد که زمين لرزه اي به بزرگي 6 جزيره کوريل روسيه را لرزاند. عمق اين زلزله 40 کيلومتر و ساعت 10 و 06 دقيقه به وقت گرينويچ رخ داده است. مرکز سطحي اين زلزله 154.24 شرقي و عزض 46.96 درجه شمالي رخ داده است. از ميزان خسارات احتمالي گزارشي در دست نيست.

 

 

 

  
; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٤


اثر آب های زيرزمينی بر ميزان بارندگی

 

 

 
 
دانشمندان با بررسي اعماق کره زمين دريافتند طي مراحلي آب موجود در اين قسمت ها باعث افزايش بارندگي در سطح مي شود .
   به گزار ش خبرگزاري علوم ايران از پايگاه اينترنتي تراديلي، محققان در مطالعات منحصر به فرد ي نشان دادند که سيالات از اعماق 120 تا 180 کيلومتري زمين و در دماي 700 تا 1200 درجه سانتيگراد به طرف سطح زمين مي آيند .
   به گفته دانشمندان با وجود اينکه زمين عمدتا خاکي است ولي آب نقش عمده اي در زمين بازي مي کند . سطح زمين در صفحات بزرگي شکسته شده است که به سمت هم حرکت مي کنند با برخورد دو صفحه با هم يک صفحه مي تواند ديگري را به سمت مرکز کره فشار دهد و آب رابوسيله آن به اعماق زمين و جبه آن حمل کند با ورود آب به بخش دروني زمين ، اين مابع از درون سنگهايي موسوم به هيدروس عبور مي کند . اين سنگ ها پرآب و مرطوب هستند .
   اين سنگ هاي معدني آبدار در اعماق 50 تا 200 کيلومتري مي شکنند و ذوب شدن سنگها در نواحي آتشفشاني را تسهيل مي کنند و باعث فوران آتشفشاني و نهايتا دوباره ساخته شدن پوسته زمين مي شوند . اين آتشفشان ها گازهاي زيادي مانند دي اکسيد کربن در جو رها مي کنند که اين گازها باعث ضخيم شدن ابرها و بارش باران مي شود و به اين صورت آب حمل شده به داخل زمين در ميزان ريزش باران اثر مي گذارد .
   به علاوه تحرک و پويايي آب دراعماق دريا باعث بازيافت ساير عناصر مانند کروم ،نيکل و واناديوم
   مي شود .
  

 

  
; ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٤


روز جهانی مقابله با بلايای طبيعی

 

 

روز جهانی مقابله با بلايای طبيعی

  
; ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٤


زلزله های مرگبار يک صد سال اخير در جهان

زلزله های مرگبار يک صد سال اخير در جهان

 

  
; ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٤


فهرست برترین کشورهای جهان از لحاظ جذابیت برای انجام تحقیقات علمی اعلام شد

سازمان بازرگانی و توسعه وابسته به سازمان ملل متحد در گزارش خود در خصوص سرمایه گذاری های جهانی در زمینه تحقیقات، فدراسیون روسیه را یکی از 10 کشور جهان که دارای بیشترین جذابیت از لحاظ انجام تحقیقات علمی می باشد، معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در آسیای میانه، بر این اساس فدراسیون روسیه دارای مقام ششم در فهرست برترین کشورهای محقق است.

در این گزارش کشور چین با بیشترین جذابیت برای انجام تحقیقات علمی در رده اول قرار دارد. در این فهرست کشورهای ایالات متحده آمریکا، هند، ژاپن و انگلستان در رده های بعدی قرار دارند.

گفتنی است بر اساس اطلاعات سازمان بازرگانی و توسعه سازمان ملل، فدراسیون روسیه بزرگترین دریافت کننده سرمایه گذاری ها در منطقه جنوب شرقی اروپا و کشورهای مشترک المنافع می باشد.

در سال 2004 میلادی حجم سرمایه گذاری های صورت گرفته در اقتصاد فدراسیون روسیه 40 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

منبع: ايسنا

  
; ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٤


ارتفاع قله "اورست" کوتاه تر شد

 

اداره نقشه برداری و زمین شناسی چین ارتفاع قله اورست را هشت هزار و ۸۴۴ متر و ۴۳سانتیمتر اعلام کرد که نسبت به اندازه گیری قبلی کوتاه تر است.

به نوشته روز دوشنبه روزنامه " جوانان چین " ، این اندازه گیری جدید که تازه ترین آمار این اداره محسوب می شود ، ثابت می کند که ارتفاع قله اورست نسبت اندازه گیری قبلی در سال ۱۹۷۵میلادی ۳/۷متر کوتاه تر شده است.

اداره نقشه برداری و زمین شناسی چین اعلام کرد با توسعه فناوری، اطلاعات و داده های حاصله در زمینه اندازه گیری دقیق تر شده است.

اندازه جدید قله اورست براساس زمین شناسی و محاسبات و اندازه گیری های دقیق تیم های کارشناسی چین بدست آمده است.

قله اورست که در چین به " چومونگ لانگما " موسوم است ، در منطقه چین و نپال واقع می باشد و بلندترین قله جهان است.

منبع: ايرنا

 

 

 

 

 

  
; ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٤


تکتونيک و زمين لرزه

در اين آدرس می توانيد يک فلاش جالب از فرايندهای تکتونيکی و علل وقوع زمين لرزه اخير شبه قاره هند را ببينيد.

  
; ساعت ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٤


پاسخ به دوست عزیز

برای دوست عزیزی که نه آدرس از خودش به جای گذاشته و نه url ای که بشود به ایشان جواب داد.

 دوست عزیز این ادعای بر سردر این وبلاگ برای نمونه تقدیم شده است و هیچ ربطی هم به جواهرات سازمان ندارد . شاید بنده کم بها ترین گوهر این سازمان باشم. اگر قدری حوصله می کردید و در آرشیو وبلاگ تفحص می فرمودید به اندازه دوسال هر روز حداقل یک برگ مطلب از بنده می یافتید که خدمت دوستان ارائه شده است به حدی که در اوایل راه اندازی آن به دلیل مصرف فضای در اختیار تا چند روز امکان نگاشتن مطالب جدید وجود نداشت  و به همین دلیل وبلاگ جایگزین طراحی شده است.

. آخرین مطلب با عنوان حیف... خیلی ها را  معذب نمود آن قدر که آرزو داشتند ای کاش فلانی سواد خواندن و نوشتن هم نمی داشت تا چنین مطالبی بنویسد..فرمایش  شما که جای خود دارد .

  
; ساعت ٢:۳٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٤


زمين‌ لرزه مهيب 6/7 ريشتري پاكستان، هند و افغانستان را لرزاند

 

زمين‌لرزه مهيبي با بزرگي 6/7 ريشتر امروز صبح مناطقي از سه كشور هند و پاكستان و افغانستان را به لرزه درآورد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «آسوشيتدپرس»،‌ هنوز از تعداد كشته‌هاي احتمالي اين زمين‌لرزه بزرگ اطلاعي در دست نيست اما گزارش‌هاي اوليه از تخريب ده‌ها منزل مسكوني و فروشگاه در اين مناطق خبر مي‌دهد.

بنا بر اين گزارش، در اسلام‌آباد، پايتخت پاكستان بخشي از آپارتمان 19 طبق تخريب شد.
ژنرال «شوكت سلطان» سخنگوي ارتش پاكستان امروز درباره اين زمين‌لرزه گفت كه گزارش‌ها از وارد آمدن خسارات فراوان در مناطق شمالي پاكستان، كشمير و ديگر نقاط كشور حكايت دارد.

وي افزود، بالگردها و نيروهاي پاكستاني براي كمك به مناطق زلزله‌زده و انجام عمليات امدادرساني به منطقه اعزام شدند.
پليس شهر «لاهور» پاكستان نيز از زخمي شدن هشت نفر در اثر تخريب يك فروشگاه اين شهر حكايت دارد.

بنا بر گزارش‌ها، اين زلزله حدود ساعت 8:50 بامداد امروز به وقوع پيوست و به مدت حدود يك دقيقه ادامه داشت.
اين در حالي است كه سازمان زمين‌شناسي آمريكا در پايگاه اينترنتي خود شدت اين زمين‌لرزه را 6/7 در مقياس ريشتر و در 80 كيلومتري شمال و شمال شرق اسلام‌آباد عنوان كرد.

ساكنان شهر «پيشاور» و كابل نيز اعلام كردند اين زمين لرزه را حس كرده‌اند.
خبرگزاري فرانسه نيز دقايقي پيش بدون اشاره به شمار دقيق كشته‌ها از مرگ ده‌ها نفر در اين زمين‌لرزه خبر داد.

Region: Pakistan
Time (GMT): 2005-10-08 03:50:38
Magnitude: 7.6
Location: 34.4 N, 73.5 E
Depth: 10 km

  
; ساعت ٢:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٤


ذوب يخچالهاي طبيعي مي‌تواند امواج سهمگين سونامي پديد آورد

 

 

تهران،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۷/۱۳‬

دانشمندان سوئدي هشدار دادند ذوب سريع يخچالهاي طبيعي مي‌تواند باعث امواج سونامي با ارتفاع هزاران متر ايجاد كند.

به گزارش پايگاه اينترنتي آنانوا، يخچال طبيعي "تريفت" (‪ (Trift‬در برن سوييس از سال ‪ ۲۰۰۰‬تاكنون يك كيلومتر كوچكتر شده است كه نگراني زيادي بوجود آورده است.

مارتين فانك كارشناس يخچالهاي طبيعي دانشگاه فني فدرال در زوريخ معتقد است درحال حاضر ‪ ۶‬ميليون متر مكعب آب در درياچه‌اي در پاي اين يخچال طبيعي جمع شده است.

وي مي‌گويد اگر سطح آب همچنان بالاتر برود مي‌تواند باعث شكاف برداشتن و شكستن قطعات بزرگ يخ و فروافتادن آنها به درون درياچه شده كه اين امر امواج عظيمي شبيه سونامي پديد مي‌آورد.

روستاهاي آلپ كه زير يخچال "تريفت" قرار گرفته‌اند در اثر هجوم آب، يخ، و گل محو خواهند شد.

پژوهشگران بطور شبانه روزي اين يخچال طبيعي را زيرنظر گرفته‌اند و تلاش مي‌كنند ديوارهاي محافظي اطراف يخچال بسازند و راهي براي زهكشي بخشي از آب درياچه بيابند.

 

  
; ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٤


تهران جزو ده شهر نامطلوب جهان برای سکونت شناسايی شد

 سه شنبه 04 اکتبر 2005

http://www.bbcpersian.com

مطالعه ای توسط واحد اطلاعاتی مجله اکونوميست (ای آی يو) نتيجه گيری کرده است که شهر ونکوور کانادا بهترين مکان در دنيا برای سکونت به حساب می آيد. در اين فهرست تهران در ميان 10 شهر قعر جدول قرار گرفته است.

واحد اطلاعاتی اکونوميست 127 شهر جهان را با توجه به خطرات شخصی، تاسيسات زيربنايی و در دسترس بودن کالاها و خدمات ارزيابی کرده است.

کليه شهرهايی که 10 جايگاه نخست اين جدول را اشغال می کنند در کانادا، استراليا و اروپای غربی واقع هستند.

الجزيره در الجزاير و پورت مورزبی در پاپيوا نيو گينی بدترين شهرها شناسايی شده اند چرا که به گفته واحد اطلاعاتی اکونوميست "بسياری از جنبه های زندگی در اين شهرها با چالش همراه است."

درخشش کانادا و استراليا

شهرهای کانادا و همچنين وين اتريش و ژنو سوئيس نمره خوبی آورده اند زيرا هدف حملات تروريستی تلقی نمی شوند.

واحد اطلاعاتی اکونوميست گفت تنها پديده نامطمئنی که ساکنان اين شهرها بايد با آن دست و پنجه نرم کنند مربوط به آب و هواست.

جان کوپ استيک، دبير تهيه گزارش واحد اطلاعاتی اکونوميست گفت: "در وضعيت جاری سياسی جهان، عجيب نيست که مطلوب ترين سکونتگاه ها آنهايی است که احساس خطر حمله تروريستی در آنها کمتر است."

اين مطالعه تصويری ناهمگون از شهرهای جهان ارائه می کند. لندن در کنار دابلين و لس آنجلس در گروه دهم جای گرفته است.

شهرهای منچستر، برلين، توکيو، هلسينکی، فرانکفورت و استکهلم جملگی بالاتر از لندن قرار گرفتند اما تنها با اختلاف يک يا چند رتبه.

واحد اطلاعاتی اکونوميست گفت در آمريکای لاتين "هيچ شهری دارای شرايط ايده آل برای سکونت نيست، اما هيچ کدام نيز در زمره شهرهايی که زندگی در آنها با مکافات زياد همراه است قرار نمی گيرند."

مونته ويدئو در اروگوئه، سانتياگو در شيلی و بوينوس آيرس در آرژانتين دارای بهترين شرايط زندگی در اين منطقه هستند. شهر بوگوتای کلمبيا و کاراکاس ونزوئلا در اين منطقه کمترين نمره را می آورند.

در آسيا شهرهای ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، چين و تايوان جملگی نمرات خوبی می آورند.

آفريقا و خاور ميانه نسبت به آسيا در وضعيت بدتری قرار دارند و واحد اطلاعاتی اکونوميست به احتمال حملات تروريستی و ناپايداری سياسی و اقتصادی در آنها اشاره می کند.

هراری در زيمبابوه و لاگوس در نيجريه براساس معيارهای "ای آی يو" در ميان بدترين شهرها برای زندگی قرار می گيرند.

ده شهر برتر
ونکوور (کانادا)
ملبورن (استراليا)
وين (اتريش)
ژنو (سوئيس)
پرت (استراليا)
آدلايد (استراليا)
سيدنی (استراليا)
زوريخ (سوئيس)
تورنتو (کانادا)
کالگاری (کانادا)
منبع: واحد اطلاعاتی اکونوميست
ده شهر قعر جدول
تهران
دوالا (کامرون)
هراری (زيمبابوه)
ابيجان (ساحل عاج)
پنوم پن (کامبوج)
لاگوس (نيجريه)
کراچی (پاکستان)
داکا (بنگلادش)
الجزيره (الجزاير)
پورت موزبی (پاپيوا نيوگينی)
منبع: واحد اطلاعاتی اکونوميست

  
; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٤


تغييرات محيطی

  

  

 

                                                                         

 

 

 

 

اگر مايليد در مورد تغييرات محيطی بيشتر بدانيد به اينجا سری بزنيد . در اين سايت نقشه هايی با مقايسه زمانی از کوچک شدن درياچه آرال- تغييرات هور های جنوب عراق - تغييرات درياچه چاد در افريقا- تغييرات در ورقه يخ لارسن در نزديکی قطب جنوب و تاتيرات   سد Three gorges  در چين را خواهيد ديد.

  
; ساعت ٢:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ مهر ۱۳۸٤


هشدار نسبت به ذوب سريع یخهای قطب شمال

 

آموزش جغرافیا در ایران

آموزش جغرافیا در ایران

در

اين قسمت مطلبی با عنوان هشدار نسبت به ذوب سريع یخهای قطب شمال را می توانيد بخوانيد

  
; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٤


زمان دقيق خورشيد گرفتگي امروز

 

خورشيد گرفتگي جزئي روز دوشنبه 11 مهر در ساعت 12 و 57 دقيقه و 8 در تهران آغاز و ساعت 14 و 56 دقيقه و 55 ثانيه پايان مي‌يابد.
به گزارش ايسنا، حداكثر گرفت در خورشيدگرفتگي روز دوشنبه ساعت 13 و 58 دقيقه و 19 ثانيه خواهد بود.
درصد گرفت در تهران تا بيش از 20 درصد سطح خوشيد است.

براي رصد كسوف حتما مي‌بايست با چشم و يا ابزارهاي مجهز به فيلتر مخصوص اقدام كرد و رصد بدون محافظ براي چشم بسيار خطرناك است
.

چنانچه عينک مخصوص رصد خورشيد نداريد می توانيد از يک ديسکت فرسوده استفاده کنيد.برای اين کار کافی است لايه داخلی ديسکت را خارج کرده و آن را تا کنيد حالا يک فيلتر نسبتا قابل قبول برای رصد خورگرفت(کسوف) ساخته ايد با اين حال  به مدت طولانی به خورشيد نگاه نکنيد.

  
; ساعت ٩:۱٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٤


دو خبر

 

 

آموزش جغرافیا در ایران

 

در اينجا می توانيد دو خبر در مورد روز جهانی درياها و انبار کردن گاز های گلخانه ای در اعماق اقيانوسها را ببينيد.

  
; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ مهر ۱۳۸٤


مساحت جنگلهاي کشور 22 درصد کاهش يافت

مديرکل زيستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به کمبود امکانات و منابع انساني براي حفاظت از جنگلهاي شمال کشور و عدم توفيق سازمان جنگلها و مراتع کشور براي خروج دام از اين جنگلها از تخريب آنها اظهار نگراني کرد.
وی با بيان اين که براساس آخرين آمار موجود ، مساحت کل جنگلهاي شمال کشور طي 3 دهه اخير 590هزار هکتار(بيش از 22درصد) کاهش يافته است ، گفت : در مناطق چهارگانه تحت حفاظت محيط زيست که شامل مناطق حفاظت شده ، پارک ملي و پناهگاه حيات وحش است ، کمبود ابزار آلات حفاظتي ، بي سيم و نيروي انساني که همان حافظان محيط زيست هستند به نابودي بخشهايي از جنگلها منجر شده است.

وي در ادامه افزود: اميدواريم با تامين تجهيزات مورد نياز بتوانيم مديريت موفق تري بر جنگلهاي شمال کشور داشته باشيم.

مديرکل زيستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محيط زيست در گفتگو با فارس اظهار کرد: يکي از خطرات مهم تهديدکننده جنگلهاي شمال کشور ، وجود دام در اين مناطق است که مي تواند جلوي زادآوري جنگلها را گرفته و به آنها صدمه بزند اما متاسفانه سازمان جنگلها و مراتع با توجه به اين که چندين سال است اعتبار لازم را هم براي تحقق خروج دام از جنگلها گرفته است ، موفق به خروج کل دامها از جنگلهاي شمال نشده است.

مدير کل زيستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محيط زيست ، بخشي از عوامل تخريب کننده جنگلها را عوامل طبيعي چون سيل ، خشکسالي ، آتش سوزي ، عوامل اقليمي و عوامل انساني و دام عنوان کرد و گفت : عوامل طبيعي باعث 20 تا 25 درصد تخريب جنگلها مي شود.

سه شنبه 8 شهريور ماه 1384  جام جم آن لاين   

  
; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٦ مهر ۱۳۸٤


توفان‌هاي كاترينا و ريتا ناشي از گرم شدن جو زمين است

 

تهران، ايرنا ‪۸۴/۰۷/۰3‬

توفان‌هاي "كاترينا" و"ريتا" با ويراني‌هايشان، صحت اين جمله را نشان دادند كه توسعه پايدار اقتصادي تنها در توازني منطقي با محيط زيست امكان پذيراست و تخطي از آن به معني نابودي بشريت خواهد بود.


به گزارش پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي: اگر چندين كره زمين وجود داشت و اگر بشريت به دانش، علم و هشدارهاي متخصصان در قبال محيط زيست نيز مجهز نبود، آنگاه رفتار انسان‌ها در قبال اين كره خاكي شايد قابل فهم بود ولي متاسفانه‌اينگونه نيست.

جمعيت جهان اكنون به ‪ ۶‬ميليارد و يك صد ميليون نفر رسيده‌است و تا پايان نيمه‌اول اين قرن به بيش از ‪ ۹‬ميليارد نفر خواهد رسيد و جمعيت ‪ ۴۹‬كشور توسعه نيافته نيز سه برابر خواهد شد واز ‪ ۶۶۸‬ميليون به يك ميليارد و ‪۸۰۰‬ ميليون نفر خواهد رسيد.

آخرين گزارش صندوق جهاني حيات وحش نشان مي‌دهد كه‌انسان در هوا، دريا و خشكي با سرعتي معادل ‪ ۲۰‬برابر توانايي طبيعت براي تجديد و احياي منابع مزبور در حال مصرف منابع طبيعي است.

گمانه‌زني‌ها حاكي از آن هستند كه مصرف بي‌رويه منابع طبيعي تا سال ‪۲۰۵۰‬ ميلادي به ‪ ۲۲۰‬درصد كل ظرفيت منابع موجود بالغ خواهد شد.

هم اكنون بيش از ‪ ۱۱‬هزارگونه از جانداران با خطر انقراض رو به رو هستند و در آينده نزديك يك چهارم پستانداران و خزندگان، يك پنجم دوزيستان، ‪۳۰‬ درصد از ماهيان و ‪ ۱۲‬درصد از پرندگان كره زمين از بين خواهند رفت ومسئول تمامي اين‌ها انسان است.

بنا به گزارش بي‌بي‌سي: افزايش مصرف سوخت‌هاي فسيلي درآمريكا،اروپا و آسياي جنوب شرقي به ويژه چين از دهه شصت ميلادي به بعد، همواره سير صعودي داشته‌است.

مصرف نفت، گاز و ذغال سنگ موجب انتشار دي‌اكسيد كربن و ديگر گازهاي گلخانه‌اي مي‌شود كه حرارت خورشيد را در سطح زمين به دام مي‌اندازد و موجب افزايش دماي اتمسفر و بدين ترتيب آب درياها و اقيانوس‌ها مي‌شود.

قدرت توفان‌هاي كاترينا و ريتا، حاصل و نتيجه‌اين پديده‌است، امااين پديده روي ديگري هم دارد و آن خشك سالي و قطحي در ديگر نقاط جهان است.

در حالي كه مصرف آب جهان طي قرن گذشته ‪ ۶‬برابر شده، هم اكنون بيش از يك ميليارد نفر در سطح جهان از دسترسي به آب آشاميدني سالم محروم هستند.

سال‌ها پيش به هنگام برگزاري كنفرانس ريو، "جرج بوش" (پدر) گفت كه ما در مورد نحوه زندگي آمريكايي اجازه بحث نمي‌دهيم و امروز هم دولت "جرج دبليو بوش" در همه كنفرانس‌هاي سازمان ملل سياستي را پيش مي‌برد كه حاوي نكات تعهد آور نباشد.

دولت آمريكااز امضاي پروتكل "حفاظت از اتمسفر كيوتو" به بهانه تاثير آن بر رشد اقتصادي سرباز مي‌زند ولي اكنون خود وزارت انرژي آمريكا نيز به‌اين نتيجه رسيده‌است كه كاهش گازهاي گلخانه‌اي براي خانوارهاي آمريكايي مبلغ ‪ ۷۸‬دلار در سال هزينه برمي‌دارد كه تا سال ‪ ۲۰۲۵‬ميلادي درآمد ناخالص ملي يك دهم درصد كاهش مي‌يابد.

بي‌بي‌سي گفت: توفان‌هاي كاترينا و ريتا با ويراني‌هايشان به آمريكا و كشورهاي صنعتي واز همه مهمتر به‌انسان‌ها، صحت اين جمله را نشان دادند كه توسعه پايدار اقتصادي تنها در توازني منطقي با محيط زيست امكان پذيراست و تخطي از آن به معني نابودي بشريت خواهد بود.


  
; ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ مهر ۱۳۸٤


انيميشن هاريکان

در اين آدرس می توانيد يک انيميشن در مورد چگونگی تشکيل هاريکان های جنوب شرقی امريکا ببينيد.

  
; ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ مهر ۱۳۸٤


فوران مواد مذاب و خاكستر از دهانه آتشفشان "شيولوچ" روسيه

 

مسكو،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۷/۰۱

آتشفشان "شيولوچ" شمالي‌ترين آتشفشان فعال شبه جزيره كامچاتكا واقع در خاور دور روسيه روز جمعه مجددا فعال شد.

خبرگزاري ريانووستي به نقل از يك كارشناس اداره زلزله‌نگاري و آتشفشان شناسي "كامچاتكا" اعلام كرد: ارتفاع خاكستر ، مواد مذاب و گاز برخاسته از آتشفشان تا ارتفاع ‪ ۷۵۰۰متري مي‌رسد.

به گفته وي جريان خاكستر و مواد مذاب و قطعات آتشفشاني كه دماي آن به ‪ ۸۰۰درجه سانتيگراد مي‌رسيد با پيمودن ‪ ۱۵كيلومتر مسافت وارد رودخانه "بايدارنو" واقع در ‪ ۳۰كيلومتري روستاي "كليوچي" شد.

در تصاوير ماهواره‌اي از اين آتشفشان ،ستون خاكستر به قطر ‪ ۱۸تا ‪۲۰ كيلومتر در ارتفاع ‪ ۶۵۰۰متر از سطح دريا ديده مي‌شود.

به گفته "آلكسي اوزروف" كارشناس ارشد انستيتو آتشفشان شناسي خاور دور روسيه فعاليت آتشفشان شيولوچ براي مردم و هواپيماها بسيار خطرناك است.

وي گفت :خاكستر آتشفشاني تشكيل يافته تا شعاع دو كيلومتري مي‌تواند باعث مسموميت مردم و حيوانات شود.

آخرين فوران شديد شيولوچ در بهمن ماه گذشته رخ داد كه جريان مواد مذاب تا فاصله ‪ ۲۲كيلومتري جريان يافت و پايگاه زلزله‌شناسي واقع در منطقه را نابود كرد.

 

  
; ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ مهر ۱۳۸٤