هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

بوميان بيابان‌نشين صحراي كالاهاري در زمره نخستين دامداران بوده اند

 

 

لندن ،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۵/۲۵‬
.

انسان شناسان تاكنون بر اين باور بوده‌اند كه بوميان ساكن صحراي كالاهاري در جنوب آفريقا صرفا به شكار حيوانات و جمع آوري مواد خوراكي به شيوه كوچ دائم سرگرم بوده‌اند اما تازه‌ترين شواهد بدست آمده در اين زمينه حاكي از آن است كه اين بوميان در حدود ‪ ۲۰۰۰‬سال قبل به پرورش دام و نگاهداري احشام اشتغال داشته اند.

به نوشته نشريه علمي "كارنت آنتروپولوژي ‪=Current Anthropology‬ انسانشناسي كنوني " وجود يك ناحيه آلوده شده به وسيله مگس تسه تسه در مرز مشترك ميان كنيا و صحراي كالاهاري عاملي بوده كه مانع از انتقال احشام اهلي شده از كنيا به كالاهاري بوده است.

علت اين امر آن است كه مگس تسه تسه هم براي انسان و هم براي دام كشنده است. اما دانشمندان تا كنون در تعيين زمان دقيق شكسته شدن اين مانع و عبور نخستين احشام اهلي از اين منطقه توفيق نداشته اند.

اكنون لاري رابينسون از دانشگاه دولتي ميشيگان و همكارانش توانسته اند استخوانهاي گاوهايي را در صحراي كالاهاري در شمال بوتسوانا پيدا كنند كه از عمرشان حدود ‪ ۲۰۰۰‬سال مي‌گذرد.

به گفته رابينسون اين بينه نشان مي‌دهد بوميان ساكن اين منطقه در حدود دو هزاره پيش داراي گله هاي گاو بوده اند.

  
; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸٤


چرا برخي رعد و برق‌ها نور شديدتري ساطع مي‌كنند؟

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي

يافته‌هاي جديد دانشمندان نشان داد: ابرهايي كه داراي قطعات يخ بيشتري هستند در هنگام رعد و برق نور شديدتري ساطع مي كنند.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، براساس تحقيقات دانشمندان بين ميزان قطعات يخ ابر و شدت نور رعد و برق رابطه مستقيم وجود دارد.

هنگام توفان و حركت چرخشي باد در ابر ها، تكه هاي معلق يخ به ذرات كوچكتر شكسته مي شوند.

ذرات جديد به علت تفاوت بار الكتريكي در ابر جدا مي شوند. ذرات كوچكتر با بار مثبت در قسمت فوقاني و ذرات بزرگ تر با بار منفي در قسمت پايين ابر جاي مي گيرند.

بنابر اعلام پايگاه ملي داده‌هاي علوم زمين، اين وضعيت مانند يك باتري بزرگ با دو سر مثبت و منفي است و تا زماني كه تخليه بار به صورت رعد و برق صورت نگرفته حفظ مي شود؛ بنابراين هر چه ميزان قطعات يخ بيشتر باشد بار ذخيره شده در دو سر ابر بزرگتر و در نتيجه نور حاصل شديدترخواهد بود.

  
; ساعت ٧:۳٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ امرداد ۱۳۸٤


ميزان گازهاي گلخانه اي تا 2100 دوبرابر مي شود

 

 

 ضميمه همشهری دوشنبه ۲۴/۵/۸۴


اخيرا سه محقق برجسته در زمينه تغييرات آب و هوا ادعا كرده اند كه پديده گازهاي گلخانه اي زمين را بيشتر از آنچه در گذشته پيش بيني شده بود، گرم كرده  است. به گفته اين محققان، ذرات گرد و غباري كه از فعاليت هاي صنعتي بشر توليد مي شود، مانند يك محافظ عمل كرده و گرماي موجود در هوا را جذب مي كند. اين محققان اظهار كرده اند كه باتوجه به برنامه هاي كاهش آلودگي و كمتر شدن اين ذرات معلق در هوا، دماي هوا تا سال 2100 حداقل به ميران شش درجه سانتيگراد افزايش پيدا خواهد كرد. در واقع اين ميزان بيشتر از پيشگويي هايي است كه در گذشته صورت مي گرفته و ميزان افزايش دما را 5/1 تا 5/4 درجه سانتيگراد اعلام مي كرده است. اين افزايش بيش از حد دما را مي توان با تغييرات ناگهاني دما در عصر يخبندان مقايسه كرد.
يكي از اين محققان در اين باره مي گويد: ما با هيچ اطميناني نمي توانيم سرنوشت زمين را پيش بيني كنيم و تنها حدس هايي را باتوجه به تجربيات گذشته و علم كنوني مان بيان مي كنيم.
براساس محاسبه دانشمندان، ميزان گازهاي گلخانه اي مانند
Co2  تا سال 2100 دو برابر خواهد شد كه اين افزايش با تغيير ميزان اين گازها در قبل و بعد از انقلاب صنعتي قابل قياس است. تحقيقات دانشمندان اثرات كاهش دما توسط ذرات معلق را به اثبات رسانده است.مدل هاي تحقيقاتي جديد نشان داده اند كه با استفاده از ذرات خنك كننده و گازهاي گلخانه اي مي توان داستان تغييرات دمايي جهان طي پنج سال گذشته را توضيح داد.
اكوسيستم هاي طبيعي توسط فرآيند فتوسنتز گياهان به طور معمول و رايج، نيمي از
Co2  توليد شده توسط بشر را جذب مي كنند و در بيشتر مدل هاي پيش بيني آب و هواي آينده فرض مي شود كه اين فرآيند، يعني تصفيه Co2  ادامه خواهد داشت، اما اخيرا يك نظريه نگران كننده منتشر شده است كه براساس آن از سال 2050 خاك ها و جنگل ها جذب Co2  را متوقف و شروع به انتشار Co2  در محيط خواهند كرد كه در صورت اثبات اين نظريه، ساخته شدن Co2  د ، 50درصد شتاب خواهد گرفت و در سال 2100 زمين شاهد افزايش 10 درجه سانتيگرادي دما خواهد بود.

  
; ساعت ۸:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸٤


جانوران اعماق درياها غذاي خود را از كجا تهيه مي‌كنند

لندن،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۵/۲۰‬
علمي.زيست‌شناسي.دريا.

يكي از اسرار گيج‌كننده حيات گونه‌هاي دريايي كه سالهاست توجه زيست‌شناسان را به خود معطوف كرده اين نكته است كه گونه‌هايي كه در كف اقيانوسها و درياها زيست مي‌كنند از كجا غذاي كافي براي ادامه حيات بدست مي‌آورند.

آنچه كه بر پيچيدگي مساله افزوده آن است كه زيست شناسان با اندازه‌گيري مواد غذايي كه از سطح آب به كف دريا ته‌نشين مي‌شود دريافتند اين ميزان غذا براي زنده نگه داشتن گونه‌هاي موجود در اعماق دريا كافي نيست.

به نوشته هفته نامه علمي "ساينس" يك گروه از زيست شناسان در موسسه تحقيقات آبي در خليج مونتري پس از ‪ ۱۰‬سال تحقيق با استفاده از دوربينهاي ويديويي و زير دريايي‌هاي روباتي كوچك به اين نتيجه رسيدند كه ماده غذايي رايج در اين اعماق لعاب يا خلطي است كه از نوعي جانور دريايي به اندازه بچه قورباغه حاصل مي‌شود.

اين جانور عجيب "شفيره غول آساي اقيانوسي" (‪ (giant larvacean‬نام دارد كه در درون خانه‌هايي كه به عرض يك متر از جنس لجن و گل و لاي در كف اقيانوس زيست مي‌كند و در اين خانه غذا انبار مي‌سازد.

زماني كه خانه پر از لعاب و خلط شد و ديگر جايي براي زيست نبود اين شفيره‌هاي غول آسا به نقطه ديگري مي‌روند و خانه ديگري درست مي‌كنند.

ميزان مواد غذايي كه به اين ترتيب در خانه‌هاي رها شده باقي مي‌ماند طبق محاسبه زيست شناسان از نظر ميزان كربن نصف مقدار كربني است كه از بارش مواد و ذرات آلي از سطح آب به بخشهاي پاييني حاصل مي‌شود.

  
; ساعت ٧:۳٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸٤


تجارتي براي نجات سياره

تجارتي براي نجات سياره

  
; ساعت ٢:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸٤


بحران آلودگي صوتي در تهران

بحران آلودگي صوتي در تهران    

    

  
; ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸٤


فعال شدن يك آتش‌فشان خاموش در مكزيك

 

 

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

آتش فشان خفته «پوپو كاتپت» در مكزيك فعال شد.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين آتش فشان خفته در نزديكي «پوبلا» در 120 كيلومتري شرق مكزيكوسيتي پايتخت مكزيك قرار دارد.

دانشمندان بررسي‌هاي خود را در خصوص گازها و مواد سمي متصاعد شده از اين آتش فشان آغاز كرده‌اند.

 

  
; ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٤


انجمن جهاني نجوم كشف دهمين سياره منظومه شمسي را تاييد كرد

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

انجمن بين‌المللي نجوم اكتشاف دهمين سياره گردنده به دور خورشيد را كه در مرز منظومه شمسي قرار دارد تاييد كرد.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين شيء ابتدا در سال 2003 كشف شده بود اما سياره بودن آن اخيرا تاييد شد.

فاصله اين شيء از خورشيد بيش از دو برابر فاصله پلوتون از خورشيد است. تاكنون تصور مي‌شد پلوتون دورافتاده‌ترين سياره منظومه شمسي است.

جرم اين سياره حداقل به اندازه پلوتون است.

سياره جديد كه نام علمي آن «2003 يو بي 313» و قطر آن تقريبا سه هزار كيلومتر است توسط ستاره‌شناسان در كاليفرنيا و هاوايي كشف شد.

اين بزرگترين جرم آسماني است كه از زمان اكتشاف نپتون در سال 1846 در مدار خورشيد كشف مي شود.

هنوز جزييات كاملي در مورد اين جرم آسماني در دست نيست اما مشخص شده است كه در مداري نامتعارف گردش مي كند و فاصله آن با خورشيد هرگز كمتر از فاصله نپتون با مركز منظومه شمسي نيست و بخش اعظم مدار آن در فاصله‌اي دورتر از سياره پلوتون قرار دارد.

فاصله متوسط نپتون و پلوتون از خورشيد به ترتيب 1/30 و 5/39 برابر فاصله متوسط زمين از خورشيد است كه خود به بيش از 150 ميليون كيلومتر مي‌رسد كه آن را يك واحد اخترشناسي (AU) مي نامند.

به گفته اخترشناسان كمابيش مشخص است كه اين سياره از يخ و توده هاي سنگ تشكيل يافته است.

به دليل خاصيت اين جرم در انعكاس نور، اندازه گيري آن با حاشيه خطاي قابل توجهي همراه بوده و هنوز ابعاد واقعي آن مشخص نشده است.

در سال 2004 ، اخترشناسان آمريكايي جرم دوردست ديگري را با قطر حدود 1700 كيلومتر در منظومه شمسي شناسايي كردند و آن را «سدنا» ناميدند.

در حال حاضر، دو گروه از اخترشناسان همزمان كشف اين جرم كيهاني را اعلام داشته اند.

قرار است كاشفان جرم جديد يافته‌هاي خود را در كنفرانس اخترشناسي كمبريج در ماه سپتامبر (شهريور- مهر ماه) سال جاري ارايه دهند.

به گزارش ايسنا به نقل از بي‌بي‌سي، اخترشناسان موسسه اخترفيزيك آندولس در اسپانيا گفته‌اند كه جرم جديد را در ادامه برنامه بررسي حاشيه منظومه شمسي كشف كرده‌اند كه از سال 2002 ادامه داشته است.

گروه اخترشناسي آندولس اين جرم را EL612300 نام داده است.

در همان ‌حال، اخترشناسان آمريكايي كاشف سدنا همين جرم را كشف كرده و آن را K40506A ناميده‌اند.

  
; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ امرداد ۱۳۸٤


کنتور جمعيت

در اين آدرس می توانيد کنتوری را مشاهده کنيد که افزايش جمعيت جهان را تمايش می دهد.

  
; ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳۸٤


جغرافيای تاريخی خزر-قابل توجه دوستانی که اصرار به استفاده از نام (خزر ) دارند

 

 

 

 

روزنامه همشهری ۳/۵/۸۴

در دهه سوم ژوئيه سال ۱۹۹ ميلادي (طبق نوشته برخي از مورخان بر پايه تطبيق تقويم ها) بلاش چهارم شاه اشكاني ايران اقوام مهاجر خزر را كه از آسياي ميانه به سوي غرب به حركت در آمده و دسته اي از آنها وارد برخي از مناطق ساحلي درياي مازندران شده و در حال دست اندازي بيشتري بودند به آن سوي دربند قفقاز عقب راند. بلاش با اين كه در معرض حمله نيروهاي «سه وروس» امپراتور روم بود كه وارد ساحل شرقي مديترانه شده و قصد پيشروي به سوي شرق را داشتند، به بيرون راندن خزرها اولويت داده بود و با ارسال يك پيام صلح جويانه به «سه وروس» ، ارتش ايران را مأمور بيرون راندن خزرها كرده بود و موفق شد. «خزر» در لغت به معناي «آواره و سرگردان» است. مهاجرت اين قوم در جريان مهاجرت آوارها، بلغارها و هون ها از آسياي ميانه به سوي اروپا صورت گرفته بود. بلغارها از پامير (شرق تاجيكستان) و در اصل فارسي زبان بودند. بلغارهاي ولگا هنوز واژه هاي فارسي قديم را به كار مي برند. از ميان اين اقوام مهاجر آسياي مركزي، خزرها از ميان رفته اند. خزرها در همان زمان به دين يهود گرويدند و گفته شده است كه يهوديان «اشكنازي» كه در اروپاي شرقي و نقاط ديگر پراكنده اند از نسل خزرها هستند كه روس هاي «كي افي» آنان را پراكنده ساختند. اعراب مسلمان پس از تصرف ايران درصدد حمله به اروپا از طريق قفقاز بودند كه همين خزرها مانع اين كار شدند. مسلمانان عرب بعداً از طريق جنوب غربي اروپا (اسپانيا) قدم به اين قاره گذاشتند. با اينكه خزرها ديگر وجود نداشتند، روس ها (پس از ايجاد امپراتوري)، از قرن ۱۶ به اين سوي، بر پايه منافع سياسي خود درياي مازندران را «خزر» خوانده اند. يونانيان باستان، اين دريا را به نام قوم ايراني «كسپين كاسپين» ساكن ساحل جنوب غربي آن كه شهر قزوين به نام ايشان است درياي «كسپيان» ناميده بودند كه بين المللي شده است. در قرن جاري هجري سه بار به روزنامه هاي ايران و مؤلفان كتب درسي و معلمان مدارس توصيه اكيد شده است كه خزر را درياي مازندران بگويند و بنويسند، يكبار در ،۱۳۰۷ بار ديگر پس از ملي شدن نفت و از سال ۱۳۳۰ و بار سوم از سال ۱۳۳۵ و تأسيس سازمان هواشناسي و انتشار اخبار پيش بيني وضع هوا در رسانه ها.

  
; ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٤


معرفی وبلاگ آموزش جغرافيا در ايران در روزنامه شرق ۳۰/۴/۸۴

آئينه تمام نما
آموزش جغرافيا در ايران
http://chubineh.persianblog.ir
124110.jpg
جغرافيا را مى توان علم شناخت توام پديده هاى انسانى و طبيعى و بررسى تاثيرات متقابل اين دو دانست. به عبارت ديگر جغرافيا آيينه تمام نماى روابط متقابل انسان و طبيعت است. عمر آن با عمر انسان برابرى مى كند. يعنى از همان آغاز كه نخستين انسان ها براى شناخت پديده هاى محيط اطراف خود به جست وجو پرداختند و چگونگى سازگارى با طبيعت را تجربه كردند علم جغرافيا نيز پا گرفت. وبلاگ آموزش جغرافيا در ايران كه توسط يكى از پژوهشگران اين رشته و مولف كتاب هاى درسى جغرافيا نگاشته مى شود به آموزش جغرافيا اختصاص يافته است. آنگونه كه بر سردر اين وبلاگ نقش بسته است هدف از نگارش اين وبلاگ «ارتقاى آموزش جغرافيا، ارتقاى ديدگاه هاى منطقى، معرفى برخى از شيوه هاى نوين آموزش، ايجاد پل ارتباطى بين همه كسانى كه به جغرافيا و آموزش جغرافيا علاقه مندند، پاسخ به پرسش هايى كه در زمينه كتاب هاى درسى جغرافيا مطرح مى شود، معرفى برخى از وب سايت ها و نرم افزارهاى مناسب جغرافيا، طرح پرسش ها، اخبار و سرگرمى هاى جالب جغرافيا» بوده و مخاطبين آن «دانش آموزان، معلمان جغرافيا و علوم، دانشجويان جغرافيا، استادان آموزش جغرافيا و همه كسانى كه به جغرافيا و آموزش آن علاقه مندند» هستند. نويسنده وبلاگ به نقل از خبرگزارى دانشجويان ايران درباره استفاده از GPS در پيش بينى زلزله مى نويسد: «به عقيده گروهى از دانشمندان انگليسى مى توان با شيوه اى جديد كه بر مطالعه حركت پوسته زمين مبتنى است، زلزله را پيش بينى كرد. دانشگاه نيوكاسل در شمال انگليس و چند مركز ديگر در انگليس سيستم هاى مختصات جهانى (GPS) نصب كرده تا اطلاعات و همچنين داده هاى ژئوفيزيكى جمع آورى شده و درباره آنها مطالعه و تحقيق صورت پذيرد...».

  
; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٤


تغييرات آب و هوايي ميزان بارندگي را افزايش مي‌دهد

 

لندن،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۵/۰۱‬ 

به اعتقاد محققان موسسه بين‌المللي فيزيك نظري عبدالسلام واقع در تريست ايتاليا، تغييرات آب و هوايي موجب مي‌شود تا سال به سال بر ميزان آبي كه از سطح درياها تبخير شده و به صورت باران بر زمين مي‌بارد افزوده شود.

به نوشته نشريه علمي ".‪ ، "Geophys. Res. Lett‬دو محقق به نامهاي "فيليپه گيورگي" و "خوانكيانگ بي" در موسسه عبدالسلام در بررسيهاي خود بر روي الگوهاي آب و هوايي با بررسي مناطق مختلف به اين نتيجه رسيدند كه ميزان بارندگي در سطح زمين رو به افزايش است.

اين تحقيق تاييدكننده بررسيهاي ديگري است كه در اين زمينه در سالهاي اخير انجام شده و حكايت از آن دارد كه الگوي بارندگي در سياره زمين به خاطر واسطه تغييرات آب و هوايي دستخوش تغيير شده است.

اين دو محقق سطح زمين را به صورت جدول كلمات متقاطع به مناطقي مربع شكل به وسعت يك درجه مربع تقسيم كردند و آنگاه با استفاده از اين تقسيم‌بندي و بهره‌گيري از ‪ ۱۸‬الگوي رايانه‌اي مختلف به پيش‌بيني شرايط آب و هواي زمين در قرن جاري پرداختند.

هدف اين محققان آن بود كه ببينند ميان پيش بيني اين الگوها در مورد هر منطقه تا چه اندازه تفاوت وجود دارد و اين تفاوت در طول ساليان مختلف چگونه افزيش مي‌يابد.

براساس نتايج به دست آمده از همه الگوها، در همه مناطق زمين دما بيشتر مي‌شود و بر ميزان بارندگي نيز به صورت سالانه افزوده مي‌گردد.

  
; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٤


كره زمين با خطر پيري رو به‌رو است

 

 

تهران،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۴/۳۱‬ 

 

يك پايگاه‌اينترنتي روز جمعه نوشت: بيست وپنجمين كنگره بين‌المللي جمعيت كه درشهر تور فرانسه برگزار شد اعلام كرد: جمعيت كره‌زمين باخطر پيري رو به‌رو است.

پايگاه مذكور افزود: شمار ساكنان زمين كه هم اكنون در حدود شش ميليارد ونيم مي‌باشد، در سال ‪ ۲۰۵۰‬ميلادي يعني چهل و پنج سال ديگر، بر حسب فرضيات، حداقل وحداكثر، بين ‪ ۷۵‬تا ‪ ۱۰۵‬ميليارد نفر در نوسان خواهد بود.

اين گزارش افزود: از اين پس كم نخواهند بود كشورهايي كه پيش از رهايي از فقر، پير مي‌شوند و خود را با چالشي تازه رو به‌رو مي‌بينند، "تامين معاش جمعيت رو به افزايش كهنسالان".

بيست و پنجمين كنگره بين‌المللي جمعيت كه دوشنبه گذشته با شركت حدود دو هزار محقق درشهر تور فرانسه گشايش يافت، فردا(شنبه) با اين پيام‌مهم براي جهانيان پايان مي‌يابد كه" از انفجار جمعيت زمين بيمي به دل راه ندهيد ، اما پير شدن جوامع انساني را خطري جدي تلقي كنيد."
بدين سان، ترس بزرگ نيمه دوم قرن بيستم كه‌اوجگيري جمعيت كره خاك را تا مرز پانزده و حتي بيست ميليارد نفر مصيبتي گريز ناپذير تلقي مي‌كرد، ديگر موردي ندارد.

آنچه در عوض جمعيت شناسان و اقتصاددانان را نگران مي‌كند، پير شدن روز افزون جمعيت جهان به دليل كاهش ميزان باروري‌است كه پيامد محتوم آن افزايش جمعيت كهنسال است .

اين پديده از محدوده كشورهاي ثروتمند بسي فراتر مي‌رود وشمار زيادي از كشورهاي درحال توسعه را نيز در بر مي‌گيرد.

ايران نيز تحولي مشابه ديگر كشورهاي در حال توسعه را از سر مي‌گذراند.

برپايه آمار سازمان ملل متحد، شمار ايرانيان از ‪ ۱۷‬ميليون نفر درسال ‪۱۹۵۰‬ ميلادي به هفتاد ميليون نفر در حال حاضر رسيده ودرسال ‪ ،۲۰۴۵‬مرز صد ميليون نفر را پشت سر مي‌گذارد.

نرخ رشد جمعيت ايران كه پنجاه‌سال پيش حدود ‪ ۲/۴۲‬درصد بود، امروز نزديك به ‪ ۱/۳۳‬درصد در نوسان است و ميزان كل باروري ( يا تعداد فرزندان زنده به دنيا آمده يك زن در طول دوران باروري) هم، درهمين فاصله، از هفت فرزند به مرز دو فرزند نزديك مي‌شود.

طي اين پنجاه سال اميد به زندگي درايران ازچهل وپنج سال به هفتاد سال رسيده است. در عوض جمعيت ايران پيرتر شده وميانه سني آن از بيست سال به بالاي بيست وسه سال رسيده‌است.

باتوجه به اين شرايط درفاصله ‪ ۱۹۷۵‬تا ‪ ۲۰۳۰‬ميلادي، نسبت ايرانيان داراي سن بالاي ‪ ۶۰‬سال از ‪ ۵۵‬درصد به ‪ ۱۲۷‬درصد كل جمعيت مي‌رسد و شمار مطلق آنها از يك ميليون وهشتصد هزار به حدود دوازده ميليون نفر افزايش خواهد يافت.

  
; ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ امرداد ۱۳۸٤