هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

گرماي زمين، منبعي سرشار از انرژي براي آينده

 

گرماي زمين، منبعي سرشار از انرژي براي آينده

  
; ساعت ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ روز جمعه ۳۱ تیر ۱۳۸٤


ذوب شدن یخهای قطب جنوب ارگانیزم های مدفون در اعماق برفها را آزاد می کند

پژوهشگرانی که سرگرم انجام تحقیقات در قطب جنوب هستند در کاوشهای اخیر خود به یک زیست بوم عجیب در زیر لایه های یخ این قاره برخورد کرده اند.

اما سقوط این لایه های یخ که موجب آشکار شدن این زیست بوم و قرار گرفتن آن در معرض دید محققان شده در عین حال می تواند بقای این انواع حیاتی را که قرنها در زیر برفها مدفون بوده اند در معرض خطر قرار دهد.

لایه یخ موسوم به "لارسن" در شبه جزیره قطب جنوب واقع در دماغه این قاره که بخش بالایی آن به آمریکای لاتین می رسد احتمالا به واسطه ازدیاد دمای زمین در اثر گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۰۲دچار شکست شد و یک بخش بسیار بزرگ آن به وسعت ۳هزار و ۲۵۰کیلومتر مربع از بدنه اصلی جدا و در دریا رها شد.

ماه مارس امسال پژوهشگران آمریکایی در منطقه به نقشه برداری از بخشی از کف دریا که زیر این لایه عظیم یخ پنهان بود پرداختند.

این بخش از دریا ۸۵۰متر عمق دارد و در فاصله ۱۰۰کیلومتری از دماغه ای واقع است که لایه یخی زمانی از آن آغاز شده بود.

این محققان با استفاده از دوربینهای ویدیویی که بر روی سورتمه خود نصب کرده بودند و آن را به درون آب فرستاده بودند، اقدام به
تصویربرداری از کف دریا کردند.

امیدواری محققان آن بود که در این ناحیه به شواهدی از حیات دست یابند و در این کار موفق شدند. به گفته "یوجین دوماک" از هامیلتون کالج در بخش کلینتن در نیویورک، مشاهده این ارگانیزم ها درست نظیر آن است که در خانه فرش را کنار بزنید و زیر آن به چیزهایی برخورد کنید که هیچ گاه نمی دانستید در آنجا هستند.

تصاویر تهیه شده نشان می دهد یک پوشش کلفت سفید مانند فرش بستر دریا را پوشانده است. این پوشش سفید شباهت زیادی به پوششهای باکتریایی دارد که معمولا در اعماق دریا در نزدیک دهانه های آتشفشانی کف دریا که از آن گاز و حباب متصاعد می شود به چشم می خورد.

تصاویر ویدیویی همچنین آتشفشانهایی از گل را نشان می دادند که در اطراف آنها شمار زیادی صدفهای دو کفه جای گرفته بودند. نتایج این بررسی در شماره اخیر نشریه " "Eosنشریه اتحادیه محققات ژئوفیزیک آمریکا به چاپ رسیده است.

دوماک و همکارانش معتقدند این ناحیه نمونه ای از یک منطقه سرشار آب گوگرد دار است که در آن گازهای طبیعی از منافذ کف اقیانوس به بیرون متصاعد می شوند. در اطراف سواخها توده هایی از گل جمع می شود.

باکتریهایی که نظیر قالیچه ای بستر دریا را می پوشانند نیز از گاز و گوگرد تغذیه می کنند.

این باکتریها با استفاده از روش تجزیه شیمیایی انواع ترکیبات آلی را بوجود می آورند. محققان به نمونه های مشابهی از این مجموعه از باکتریها در جاهایی که آب گوگرد دار آتشفشانی از چشمه های جوشان بیرون می زند مشاهده می شود.

اهمیت کشف اخیر در آن است که تاکنون در این عرض جغرافیایی هیچ نوع سوراخ آتشفشانی که از آن آب گرم و گاز بیرون بیاید مشاهده نشده بود.

به گفته دوماک این احتمال وجود دارد که حفره های مشابهی در زیر تمام لایه های یخ و برفی که قطب جنوب را پر کرده موجود باشد. آلکس راجرز از متخصصان تنوع گونه های زیستی که در گروه پژوهشگران انگلیسی مستقر در قطب جنوب به تحقیق اشتغال دارد معتقد است کشف اخیر یک حلقه مفقوده در مطالعات مربوط به سیستمهای آتشفشانی زیر دریا و مجموعه های باکتریایی، آشکار ساخته است.

راجرز تاکید می کند که بخشهای زیر دریاها و اقیانوسها معمولا جایگاه گونه هایی از انواع یکسان هستند اما این نکته هنوز روشن نیست که چگونه این گونه های جانوران می توانند هزاران کیلومتر بین مناطقی که برای زیستشان مناسب است سفر کنند.

به اعتقاد راجرز اقیانوس جنوبی یک دروازه طبیعی بین همه اقیانوسها به شمار می آید. اگر از این قبیل حفره های زیر دریایی در این منطقه بیشتر یافت شود در آن صورت می توان نتیجه گرفت که این ناحیه نظیر یک قطب توزیع کننده این نوع منافذ به نواحی دیگر در دریاهای دیگر عمل می کند.

اما از بین رفتن لایه یخ در عین حال به این معنی است که پوشش محافظی که قرنها باکتریهایی را که زیر آن قرار داشتند از تاثیر عوامل بیرونی محفوظ نگاه می داشت دیگر به وظیفه خود عمل نمی کند.

اکنون انواع رسوبات و مواد ته نشین شونده بتدریج در این منطقه جا می گیرند و شمار بیشتری از جانداران متعارف ساکن ابهای قطبی به این ناحیه هجوم می آورند.

حدود یک دهه یا کمتر طول می کشد تا این ناحیه زیر رسوبات مدفون شود.

از هم اکنون نشانه های تحلیل رفتن فرش ضخیم باکتریایی به چشم می خورد. ظاهرا دیگر ارگانیزم ها و جاندارانی که به این منطقه کوچ کرده اند این لایه ضخیم باکتریایی را منبع غذایی خوش خوراکی یافته اند.

منبع: خبرگزارى ایرنا

  
; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۳۱ تیر ۱۳۸٤


نرم‌افزار جديدي كه به نقشه‌هاي جغرافيايي "جان" مي‌بخشد طراحي شد

  

لندن، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۴/۲۹‬ 

يك گروه از محققان انگليسي در دانشگاه كيمبريج نرم افزار تازه‌اي ابداع كرده‌اند كه با استفاده از آن مي‌توان در هنگام بررسي نقشه‌هاي جغرافيايي علاوه بر به روز كردن اطلاعات، تصاوير مناسب و حتي فيلمهاي ويديويي كوتاه از مناطق مورد نظر را مشاهده كرد.

نرم افزار تازه كه به وسيله "تام داموند"، "گرهارد ريت مي‌ير" و "ناتان اده" تكميل شده، در مورد همه نقشه‌هاي جغرافيايي معمولي كه بر روي كاغذ چاپ شده كاربرد دارد و مي‌تواند اطلاعات اضافي را بر روي صفحه خود نقشه به نمايش در آورد.

به اعتقاد پژوهشگراني كه اين سيستم تازه را ابداع كرده اند، اين سيستم بخصوص مي‌تواند به امدادگراني كه براي انجام عمليات نجات و امداد به مناطق مختلف ناآشنا سفر مي‌كنند مفيد باشد.

در اين سيستم از يك پروژكتور "ال‌ورهد" براي به نمايش در آوردن تصاوير و يك نرم‌افزار ويژه براي تشخيص علائم و نشانها و اشكال روي نقشه استفاده مي شود.

اين نرم افزار به يك رايانه دستي، و قابل حمل و نقل متصل است و با ارائه اطلاعات روي نقشه به رايانه اين امكان را بوجود مي‌آورد كه رايانه بتواند با بهره‌گيري از بانك اطلاعاتي خود و يا اطلاعات موجود در شبكه اينترنت دانستنيهاي لازم در مورد منطقه مورد نظر را به صورت بصري (اعم از تصاوير و يا نوشته ها) بر روي نقشه به نمايش در آورد.

امدادگران و يا كساني كه سرگرم استفاده از نقشه هستند مي‌توانند در حين كار بر روي هر منطقه انواع داده‌هاي مورد نظر از جمله به عنوان مثال محل بروز يك تصادف ترافيكي و يا موقعيت پاسگاه پليس و يا پرواز هليكوپتر امداد رسان در آسمان را بر روي نقشه خود مشاهده كنند.

به گزارش پايگاه اينترنتي نشريه علمي نيو ساينتيست جزييات كامل اين ابداع جديد و مفيد در كنفرانس بين‌المللي مهندسان الكترونيك و برق كه در ماه اكتبر كه با عنوان "واقعيت بسط يافته" برگزار مي‌شود ارائه خواهد شد.

  
; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۳۱ تیر ۱۳۸٤


كشف گوشه‌اي از اسرار آميزترين دوره‌هاي تطور حيات بر روي زمين

 

 

لندن، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۴/۲۷‬ 

دستيابي به چند نوع فسيل عجيب به ديرين شناسان كمك كرده‌است كه گام تازه‌اي در شناسايي جانداران شگفت آوري بردارند كه در دوره زمين شناسي موسوم به ادياكاران پديدار شدند.

دوره ادياكاران ‪ Ediacaran‬كه از ‪ ۶۳۵‬ميليون سال قبل آغاز شد و تا ‪۵۴۲‬ ميليون سال قبل و شروع دوره موسوم به كامبرين ادامه پيدا كرد، سال گذشته به دورانهاي متنوع زمين شناسي اضافه شد تا به عنوان حد فاصلي ميان دوره- هاي قبل و بعد كه براي زمين شناسان بهتر شناخته شده بود عمل كند.

در دوره ادياكاران يخبندان سراسري زمين را فراگرفته، و سياره مسكوني انسان به صورت يك گلوله برفي بزرگ در آمده بود،اما با پايان يافتن اين دوران و آغاز دوره كامبرين ناگهان انفجاري از انواع گونه‌هاي تازه زيستي در زمين آغاز شد كه شواهد ديرين شناسانه آن در لايه‌هاي زمين مضبوط است.

تا قبل از شروع دوره كامبرين تا حدود ‪ ۲۵‬ميليارد سال قبل تنها ارگانيزمهاي تك سلولي در زمين زندگي مي‌كردند.

ديرين شناسان با انجام حفاريهايي در منطقه ادياكارا در جنوب استراليا در لايه‌هايي كه ‪۵۶۰‬تا ‪۵۵۰‬ميليون سال قبل شكل گرفته‌اند به الگوهاي عجيبي برخورد كرده‌اند كه به سهدسته كلي تقسيم مي‌شوند.

دسته اول كه براي آن نام بسترهاي كيسه‌اي ‪ baggy beds‬انتخاب شده مشابه كيسه‌هاي پلاستيكي مچاله شده است. نوع دوم فسيلها كه با عنوان "بسترهاي شياري ‪ " groovy beds‬نام‌گذاري شده‌اند نظير شيارها و بريدگيهايي هستند كه در كف دريا ديده مي‌شوند و بالاخره سومين گروه موسوم به "بسترهاي طنابي ‪ "ropy beds‬شاخ و برگ درختان هستند كه از يك نقطه در جهات مختلف در سطح فسيلها گسترش يافته اند.

خبر كشف اين فسيلها به وسيله خانم مري دوزر از دانشگاه كاليفرنيا در ريورسايد در كنوانسيون ديرين شناسان در شهر هاليفكس كانادا كه ماه گذشته برپا شد اعلام گرديد.

به نوشته هفته نامه علمي نيو ساينتيست اكنون محققان موسسه گلي تكنيك ويرجينيا اعلام كرده‌اند كه نوع تازه‌اي از اين فسيلها را شبيع لوله‌هاي توخالي هستند كه به صورت شبكه‌اي به يكديگر متصلند در جنوب چين كشف كرده‌اند.

اين محققان عمر اين لوله‌هاي توخالي را بين ‪ ۵۴۲‬ميليون تا ‪ ۵۵۱‬ميليون سال قبل تخمين زده، و در بررسي آنها متوجه شده‌اند كه با هيچ ساختاري به كف دريا اتصال نداشته‌اند و خود آنها نيز به صورتي قرار گرفته‌اند كه تا اندازه‌اي نظير حالتي است كه سرخسها پيش از فسيل شدن بر زمين افتاده باشند.

دانشمندان اميدوارند با بررسي دقيق تر اين نمونه‌هاي فسيلي و كشف ارگانيزمهايي كه اين فسيلها نماينده آنها هستند شناخت بهتري از تطور موجودات زنده در دورانهاي پيشين به دست آورند.

  
; ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸٤


نرم افزار جغرافيايی

نرم افزار google earth  را اينجا بيابيد و با نصب آن   ازامکانات آموزشی جالب آن استفاده نماييد.

                

  
; ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٤


بازی جغرافيايی

اين هم يک بازی ساده جغرافيايی:

OPTION 2.
         Download the following self extracting zip file, then run it,
         keep track of what folder the files are extracted to. 
         Then go to the folder with windows explorer and double click on setup.exe.
                          geocardinstall.exe (4,582 kB)

 

  
; ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ۱۳۸٤


تاثيرات تغيير آب و هوا بر سلامتي انسان‌ها

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۴/۱۵‬ 

پژوهشگران در سراسر جهان در پي‌آنند كه پديده پيچيده راز تاثيرات هواي خوب يا بد، بر پيكر و سلامتي انسان‌ها را بيابند.

سايت راديو كلن روز چهارشنبه آخرين نتايج تاثيرات تغيير آب و هوا بر روي سلامتي انسان را منتشر كرد.

اين سايت گزارش داد: اين كه سرماي بيش از حد مي‌تواند موجب بروز سكته قلبي گردد، شناخته شده است، اما چگونه آب و هوا ممكن است، همچنين بر سلامتي انسان‌ها تاثيراتي پيچيده‌تر داشته باشد؟
آسماني آبي، عاري از ابر و وزش باد گرم و در حاليكه بسياري از افراد در شمال يك كشور از دردهاي مفصلي در رنجند، در جنوب، سردرد، عارضه عمومي است.

طبق بررسي‌هاي انجام شده، تقريبا نيمي از مردم آلمان، به تاثيرات آب و هوا بر سلامتي خود، اعتقاد دارند و تا همين اواخر، بر پيشاني كسانيكه چنين ادعايي مي‌كردند، مهر تمارض و تنبلي زده مي‌شد.

اما دانشمندان علم هواشناسي يا متئورولوژي، بر اين عقيده هستند كه در واقع هر فرد آلماني، به علت تغييرات آب و هوا، چهار روز در سال، بيمار است.

تنها خيلي‌ها نمي‌دانند كه علت سردرد ميگرني، ضعف و ناتواني، بي‌خوابي يا حتي دردهاي مفصلي آنها، ممكن است، به تغييرات آب و هوا ربط داشته باشد.

پيش از اين، دانشمندان علم هواشناسي نمي‌دانستند كه ضربان‌هاي الكترو مغناطيسي ضعيف موسوم به اسفريكس (‪ (Spherics‬يا انرژي مي‌توانند عامل بوجود آورنده اين بيماري‌ها باشند.

اين ضربان‌هاي الكترو مغناطيسي، اصولا زماني بوجود مي‌آيند كه جبهه‌هاي هواي سرد و گرم، با يكديگر برخورد مي‌كنند.

اما چندي پيش پژوهشگران دانشگاه "مونيخ" كشف كردند، نوسانات اندك فشار هوا كه تنها با فشار سنجهاي ويژه بسيار حساس قابل ثبت مي‌باشند و هر گونه تغييرات آب و هوا را با سرعتي بسيار زياد در پي‌دارند، بر بدن انسان اثر مي‌كنند.

اين نوسانات بر محل بسيار حساسي در بدن، يعني در شاهرگ گردن تاثير مي‌گذارد.

در اين بخش از بدن، گيرنده‌هاي حساس فشار، ضربان نبض و فشار خون بدن را تحت كنترل خود دارند. به اين ترتيب كه در برابر نوسانات فشار هوا، بوسيله تغيير قطر رگها يا فركانس ضربان قلب، واكنش نشان مي‌دهند.

علاوه بر اين گيرنده‌هاي حساس سيستم عصبي نباتي بدن نيز، در هنگام تغيير فشار هوا، فعالتر مي‌شوند.

اما چه اتفاقي زماني كه يك جبهه هواي سرد، جاي خود را به هواي گرم مي‌دهد مي‌افتد؟ فشار هوا بر پيكر يك فرد بزرگسال، بصورت ميانگين ‪۲۰۰۰‬ كيلوگرم مي‌باشد.

زمانيكه يك جبهه هوا با فشار پائين، به محل زندگي ما نزديك مي‌شود، ميزان فشار اطراف، تغيير يافته و فشار موجود بر بدن، به ميزان ‪۴۰۰‬ كيلوگرم كاهش مي‌يابد.

اينكه اينگونه تغيير فشار مي‌تواند، تاثير بسزايي در حال و احوال ما داشته باشد، از جانب فيزيكدانان دانشگاه "كيف" نيز تائيد شده است.

نوسانات فشار هوا در آزمايشگاه، باعث تغيير فركانس ضربان قلب و فشار خون افراد مورد آزمون شده است، روندي كه مي‌تواند، علت بروز عوارضي همچون سردرد، بي‌خوابي و واكنش‌هاي عصبي افراد باشد.

اما براي افراد حساس به تغييرات آب و هوا، امروزه شيوه‌هاي درماني جديدي وجود دارند، براي مثال، آنها مي‌توانند در دوره‌هاي ويژه بياموزند كه چگونه مي‌توان از فشارهاي عصبي و روحي دوري كرد يا آنها را بوسيله نرمش و ورزش در آب استخر يا ماساژ تخفيف بخشيد.

بعلاوه آزمايشهاي انجام گرفته در مورد ‪ ۱۵‬هزار نفر نشان داده‌اند كه عصاره تهيه شده از گياه "بادرنجبويه" به ‪ ۹۰‬درصد از اين افراد حساس به تغييرات آب و هوا كمك مي‌كند.

آنچه مسلم است اين است كه شمار افرادي كه به اين تغييرات اتمسفري حساس مي‌باشند، روز بروز افزايش مي‌يابد و تعداد كودكان نيز در بين آنها اندك نيست.

كارشناسان و متخصصان، علت اين پديده را سر و صداهاي آزاردهنده محيط زيست و افزايش ميزان مواد مضر در هواي اتمسفر مي‌دانند.

اگر چه حساس بودن به تغييرات اتمسفري، خود به تنهايي يك بيماري نيست، اما عوارض ناشي از آن مي‌توانند چهره‌اي ناگوار بخود بگيرند.

  
; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۸ تیر ۱۳۸٤


گاز دي اكسيد كربن در كره زمين طي ‪ ۲۵۰‬سال اخير افزايش يافته است

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۴/۱۶‬
.

بررسي حباب‌هاي هواي كره زمين متعلق به هزاران سال پيش نشان مي‌دهد كه ميزان گاز دي اكسيد كربن در جو زمين در خلال ‪ ۲۵۰‬سال گذشته به شدت افزايش يافته است.

پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي روز پنجشنبه به نقل از مجله علمي "نيچر" نوشت:
گروهي از دانشمندان توانسته‌اند، حباب‌هاي هوا مربوط به حدود ‪ ۴۰۰‬هزار سال قبل را كه در لايه‌هاي قديمي يخ محبوس بوده، مورد بررسي قرار دهند و تركيب آن را با دوره‌هاي بعدي و زمان حاضر مقايسه كنند.

‪ ۴۰۰‬هزار سال قبل، تغييري اندك در مدار زمين، باعث تغيير در آب و هواي زمين شد و از اين نظر با شرايط متحول جاري قابل مقايسه است.

اين دانشمندان نتيجه گرفتند كه پس از اين تغيير، ميزان گاز دي اكسيد كربن در هواي زمين، براي ‪ ۳۰‬هزار سال همچنان يكنواخت باقي ماند.

انتشار گزارش جديد در مورد تاثير استفاده از سوخت‌هاي فسيلي در گرمايش آب و هواي زمين، سياست دولت آمريكا در خودداري از پيوستن به پيمان كيوتو و تلاش براي كاهش ميزان گازهاي گلخانه‌اي را در معرض انتقاد بيشتري قرار مي دهد.

پس از خاتمه جديدترين دوره يخبندان كره زمين نيز تغييري محسوس در توليد اين گاز مشاهده نشد اما از زمان آغاز انقلاب صنعتي در دو قرن و نيم پيش، اين مقدار بيش از ‪ ۳۰‬درصد افزايش يافته است.

انقلاب صنعتي به تحول سريع در فناوري توليد و به خصوص استفاده روزافزون از سوخت‌هاي فسيلي مانند زغال سنگ، نفت و گاز در توليد كارخانه‌اي و حمل و نقل منجر شد.

نتيجه اين پژوهش نظر دانشمنداني را تاييد مي‌كند كه معتقدند، آلودگي ناشي از استفاده از سوخت‌هاي فسيلي، عامل اصلي در ايجاد گاز دي اكسيد كربن و گرمايش آب و هواي زمين بوده است.

پخش گازهاي ناشي از سوخت‌هاي فسيلي در فضا، باعث مي‌شود تا لايه‌اي اطراف كره زمين را فرا گيرد و با حبس گرما در داخل جو، عملا شرايطي شبيه گلخانه را ايجاد كند.

از همين رو، از اين گازها با عنوان گازهاي گلخانه‌اي نام برده مي‌شود.

يافته‌هاي جديد داراي نتايج سياسي نيز هست زيرا ديدگاه دولت كنوني آمريكا در اين زمينه را كه گرمايش زمين ممكن است ناشي از عواملي غير از استفاده وسيع از سوخت‌هاي فسيلي باشد، بيشتر زير سوال مي‌برد.

رشد اقتصادي چين هم از عوامل افزايش شديد آلودگي زيست محيطي بوده است.

ايالات متحده به دليل فعاليت‌هاي صنعتي و همچنين، استفاده وسيع از اتومبيل‌هاي شخصي به تنهايي توليدكننده حدود ‪ ۲۲‬درصد از تمامي گازهاي گلخانه‌اي در جهان است اما دولت آن كشور، از پيوستن به پيمان كيوتو كه واستار تلاش مشترك تمامي كشورها در كاهش ميزان آلودگي زيست محيطي است، خودداري ورزيده است.

مساله آلودگي زيست محيطي از جمله موضوعات اصلي در اجلاس سران گروه هشت كشور صنعتي جهان است كه در اسكاتلند برگزار شده و با تظاهرات گسترده از جمله از سوي منتقدان دولت آمريكا به دليل خودداري از پيوستن به پيمان كيوتو همراه بوده است.

كشورهاي اتحاديه اروپا حدود ‪ ۱۳‬درصد از مجموع گازهاي گلخانه‌اي جهان را توليد مي‌كنند و چين مسئول ايجاد حدود ‪ ۱۲‬درصد از اين مقدار است.

يكي از عوامل اصلي آلوده‌ساز در چين، كاربرد وسيع زغال سنگ در صنايع و نيروگاه‌ها و استفاده روزافزون از خودروهاي شخصي است كه نتيجه رشد سريع اقتصاد اين كشور بوده است.

  
; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۸ تیر ۱۳۸٤


با كاهش نور خورشيد كره زمين تاريكتر مي‌شود

 

                                                               

 

لندن، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۴/۱۷‬
علمي.خورشيد.زمين.

دانشمندان اعلام كردند كره زمين بدليل آلاينده‌هاي موجود در جو تاريك تر مي شود.

در گزارش دانشمندان درنشريه فوكوس بي.بي.سي آمده است:نور خورشيد پس از برخورد با ذرات بسيار ريز ايجاده شده توسط دود خروجي از اگروز اتومبيلها، اسپري‌ها و هواپيماهايي كه در ارتفاع بسيار بالا پرواز مي‌كنند به فضا بازمي گردد.

ابرها نيز بر اثر وجود اين ذرات بسيار ريز بيشتر تشكيل مي‌شوند.

صدها دستگاه در سراسر جهان كاهش ‪ ۱۰‬درصدي نور خورشيد در رسيدن به سطح زمين را از اواخر دهه ‪ ۱۹۵۰‬تا اوايل ‪ ۱۹۹۰‬ثبت كرده‌اند كه اين رقم حدود دو تا سه درصد براي هر دهه مي‌شود.

در آسيا، اروپا و آمريكا اين كاهش شديدتر بوده است و در هنگ كنگ كاهش نور خورشيد ‪ ۳۷‬درصد بوده است.

در سراسر جهان تحقيقاتي در مورد تاريك شدن كره زمين و تاثير آن بر آب و هوا، ذخاير آب و كشاورزي درحال انجام است.

تاثير منفي اين امر بر كشاورزي بسيار اساسي است زيرا حتي يك درصد كاهش نور خورشيد كافي است تا بر مرحله رسيدن برخي از محصولات تاثير گذارد.

آلاينده‌هايي كه منجر به تاريك شدن كره زمين مي‌شوند نيز منجر به بروز مشكلات مختلف انساني و زيست محزطي از جمله ايجاد مه دود, مشكلات تنفسي و بارانهاي اسيدي مي‌شود.

برخي از متخصصان اب و هوايي كه برروي اين پديده تحقيق مي‌كنند معتقدند بازتابش گرما سبب سردترشدن آبها در نيمكره شمالي شده است.

در نتيجه اين امر باران كمتري در مناطق اصلي تشكيل مي‌شود و اين مساله ممكن است در در بروز خشكسالي در دهه ‪۱۹۷۰‬و ‪۱۹۸۰‬در قاره افريقا نقش داشته باشد.

  
; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۸ تیر ۱۳۸٤


استفاده از GPS در پيش‌بيني زلزله

 

 

 

gps &earthquake

استفاده از GPS در پيش‌بيني زلزله

سرويس: علمي
1384/04/17
07-08-2005
14:34:39
8404-07081: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي

به عقيده گروهي از دانشمندان انگليسي مي‌توان با شيوه‌اي جديد كه بر مطالعه حركت پوسته زمين مبتني است، زلزله را پيش‌بيني كرد.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دانشگاه «نيوكاسل» در شمال انگليس و چند مركز ديگر در انگليس سيستم هاي مختصات جهاني (GPS) نصب كرده تا اطلاعات و همچنين داده هاي ژئوفيزيكي به مطالعه و تحقيق بپردازد.

اين داده‌ها بعد از جمع آوري به جداسازي و طبقه بندي آنها اقدام مي شود.

اين اطلاعات به طور خودكار وارد رايانه‌هاي دانشگاه شده و در نهايت اقدام به بهينه سازي اطلاعات مي‌شود.

بنابر اعلام پايگاه ملي داده‌هاي علوم زمين، در حال حاضر حدود 200 ايستگاه اطلاعات خود را وارد رايانه‌هاي اين دانشگاه مي‌كنند.

  
; ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۸ تیر ۱۳۸٤


ثروتمندترين كشورهاي جهان

آموزش جغرافیا در ایران

  بانك جهاني فهرست 20 كشور ثروتمندتر جهان را براساس توليد ناخالص داخلي آنها در سال 2004 ميلادي منتشر كرده است.
به نوشته روزنامه لزكو ، فهرست 20 كشور ثروتمندتر جهان كه براساس توليد ناخالص داخلي در سال 2004 ميلادي تنظيم و توسط بانك جهاني منتشر شده به شرح ذيل است:
1- ايالات متحده 11668 ميليارد دلار
2- ژاپن 4623 ميليارد دلار
3- آلمان 2714 ميليارد دلار
4- انگلستان 2141 ميليارد دلار
5- فرانسه 2003 ميليارد دلار
6- ايتاليا 1672 ميليارد دلار

7- چين 1649 ميليارد دلار
8- اسپانيا 991 ميليارد و 440 ميليون دلار
9- كانادا 979 ميليارد و 770 ميليون دلار
10- هند 691 ميليارد و 880 ميليون دلار
11- كره جنوبي 679 ميليارد و 670 ميليون دلار

12- مكزيك 676 ميليارد و 500 ميليون دلار
13- استراليا 631 ميليارد و 260 ميليون دلار
14- برزيل 604 ميليارد و 860 ميليون دلار
15- روسيه 582 ميليارد و 400 ميليون دلار
16- هلند 577 ميليارد و 260 ميليون دلار

17- سوئيس 359 ميليارد و 470 ميليون دلار
18- بلژيك 349 ميليارد و 830 ميليون دلار
19- سوئد 346 ميليارد و 400 ميليون دلار
20- تركيه 301 ميليارد و 950 ميليون دلار

جام جم آنلاين سه شنبه 14 تير ماه 1384

  
; ساعت ٩:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ تیر ۱۳۸٤


توفانهاي شديد مناطق حاره موجب بروز زلزله هاي خفيف و حتي لرزش پوسته زمين مي شوند.

حوادث طبيعي و مخاطرات زمين                                                                                                               

 

 

13/04/1384

نتايج نخستين تحقيق در مورد آثار توفانهاي شديد مناطق حاره كه با بادهاي بسيار تند و بارانهاي سيل آسا همراه است نشان مي دهد اين توفانها موجب بروز زلزله هاي خفيف و حتي لرزش پوسته زمين مي شوند.
  
در ماه اوت سال 2004 زماني كه توفان موسوم به چارلي سواحل فلوريدا را در هم مي كوبيد يك فيزيك دان از دانشگاه مرسر در شهر ماكن در ايالت جورجيا با يك لرزه نگار سرگرم سنجش ميران لرزش پوسته زمين بود.
  
اين فيزيك دان كه "رندل پيترز" نام داشت اندازه گيريهاي خود را به مدت 36 ساعت و در طول زماني كه توفان چارلي بر فراز فلوريدا عبور مي كرد و تا زماني كه توفان به اقيانوس اطلس وارد شد، ادامه داد.
  
در اين بررسي مشاهده شد به محض نزديك شدن توفان به سواحل فلوريدا، پوسته زمين دچار لرزه هاي خفيف شد و اين حالت هنگامي كه توفان مجددا در حال بازگشت به اقيانوس بود تكرار شد.
  
در اين هنگام در شرايطي كه توفان چارلي در حال گذر از روي يك صفحه حامل قاره اي بود يك تكانه شديد بر روي دستگاه ثبت شد. به گفته پيترز اين احتمال وجود دارد كه توفان موجب فروريزي بخشي از طبقات زير زمين شده باشد.
  
توفان چارلي سبب شد زمين دچار لرزه و نوسان شود. سطح سياره در مجاورت توفان شروع به بالا و پايين رفتن و نوسان كرد. تواتر اين نوسانات بين 9/0 تا 3 هزارم هرتز متغير بود.
  
نظير اين گونه نوسانات با تواتر پايين فقط به هنگام بروز زمين لرزه هاي بزرگ مشاهده شده بود و اين نخستين باري است كه ديده مي شود توفانهاي سهمگين نيز از چنين خاصيتي برخوردارند
   
   پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور

 

 

  
; ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٤


۱۰ميليون دلار براي زاگرس

مطلب جالبی با اين عنوان را در اينجا بخوانيد

کوه های زاگرس

  
; ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٤


راه‌اندازي رسمي شبكه اينترنتي متخصصان

موسسه فنآوري اطلاعات و ارتباطات پارس درگاه با هدف برقراري ارتباط و تبادل اطلاعات ميان جامعه تخصصی ایران(شامل متخصصین داخل و خارج کشور اساتید، پژوهشگران ،دانشجویان مراکز علمي و تحقيقاتي، سازمان هاي دولتي، صنايع، شرکت ها و ... )اقدام به طراحي اين سايت نموده است. برای عضويت اينجا را کليک کنيد.

  
; ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٤


گسترش شنزار جنوب آفريقا را تهديد می کند

05:16 گرينويچ

- پنج شنبه 30 ژوئن 2005

پژوهشگران هشدار داده اند که بخش های بزرگی از آفريقا در معرض خطر گسترش شنزارهای منطقه ای قرار دارد.

گزارش انتشار يافته توسط گروهی از دانشمندان دانشگاه آکسفورد در بريتانيا در مورد تاثير گرمايش هوای کره زمين بر نابودی پوشش گياهی و گسترش شنزارهای صحرای کالاهاری در جنوب آفريقا، علاوه بر تغييرات آب و هوای زمين به برخی برنامه های اقتصادی کشورهای منطقه به عنوان عوامل گسترش کوير اشاره می کند.

پژوهشگران در مورد گسترش شنزارهای کالاهاری به مناطق قابل سکونت هشدار داده اند

بر اساس اين گزارش، که در نشريه طبيعت Nature انتشار يافته، حرکت شنزارهای کالاهاری باعث خواهد شد تا بخش هايی از اراضی قابل کشت و کار در آينده به کوير تبديل شود.

اين پژوهشگران پيامدهای اقتصادی و اجتماعی چنين تغييری را برای ساکنان منطقه فاجعه بار خوانده اند.

آنان به رهبران کشورهای منطقه توصيه می کنند از اجرای برنامه های اقتصادی که ممکن است اراضی نيمه خشک را به صحرای غيرقابل استفاده تبديل کند خودداری ورزند.

به عنوان نمونه، اين پژوهشگران به برنامه ای در بوتسوانا اشاره می کنند که به منظور گسترش دامداری با کمک اتحاديه اروپا به اجرا گذاشته شده است و از منابع آب زيرزمينی برای اين منظور استفاده می کند.

به گفته آنان، اين برنامه باعث می شود فشار بيش از اندازه ای بر شرايط طبيعی بوتسوانا وارد آيد و مشکلات عمده ای را در آينده در پی آورد.

گسترش کوير

برای تهيه اين گزارش، پژوهشگران از چند برنامه نمونه سازی کامپيوتری برای پيش بينی تغييرات در صحرای کالاهاری استفاده کرده اند.

شنزارهای کالاهاری به طور پراکنده حدود 5/2 ميليون کيلومتر مربع از شمال کشور آفريقای جنوبی تا آنگولا، بوتسوانا، ناميبيا و غرب زيمبابوه و زامبيا را پوشانده است.

 


در حال حاضر، اين شنزارها با پوشش گياهی پوشانده شده است اما به پيش بينی پژوهشگران دانشگاه آکسفورد، تغيير در آب و هوای زمين و برخی فعاليت های اقتصادی باعث نابودی اين پوشش و حرکت شنزارها خواهد شد.

اين پژوهشگران پيش بينی کرده اند که ادامه روندهای جاری باعث به حرکت در آمدن شنزارهای جنوبی کالاهاری از سال 2040 ميلادی و به حرکت در آمدن شنزارهای شمالی از سال 2070 ميلادی می شود.

در چنين صورتی، هزاران نفر با آثار منفی چنين تغييری مواجه خواهند شد زيرا صحرای کالاهاری محل سکونت و امرار معاش جمعيتی است که در گذشته، به شکلی هماهنگ با شرايط طبيعی به زراعت و دامداری اشتغال داشته اند.

در حاليکه تاثيرات تغيير در آب و هوای زمين بر مناطق مختلف، از جمله يخچال های قطبی، مورد بررسی های متعددی قرار گرفته، اين نخستين گزارش مفصل در مورد آينده مناطق کويری آفريقاست.

رهبران گروه 8 کشور صنعتی جهان به زودی در بريتانيا تشکيل جلسه می دهند و تلاش برای مبارزه با فقر و عقب ماندگی آفريقا در دستور کار اجلاس قرار دارد.

اما هفته گذشته گروهی متشکل از سازمان های خيريه و حاميان محيط زيست در بريتانيا در مورد نتيجه اجلاس رهبران گروه 8 ابراز ترديد کردند.

به گفته آنان، بدون اقدام فوری برای متوقف کردن روند گرمايش آب و هوای زمين، اقدامات گروه 8 برای غلبه بر فقر در آفريقا محکوم به شکست است.

 

کالاهاری محل سکونت و امرار معاش هزاران نفر است که آينده آنان با خطر مواجه است

  
; ساعت ۸:٤٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ تیر ۱۳۸٤


هسته زمين از خود زمين سريعتر مي چرخد

 
 
 
 
 

براساس كشف جديد دانشمندان:
هسته زمين از خود زمين سريعتر مي چرخد

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي

براساس تحقيقات اخير دانشمندان، هسته زمين در قرن‌هاي اخير سريعتر از خود زمين مي‌چرخد.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، تا پيش از مطالعه دو زلزله‌شناس هيچگاه حركت هسته داخلي زمين مورد توجه قرار نگرفت بود.

براساس تحقيقات اين دو دانشمند هسته داخلي زمين حدود 400 سال است كه سريعتر از خود زمين مي چرخد.

اين كشف همچنين نشان داد: هسته داخلي زمين، جامد و تركيبي از آهن در اندازه ماه و به صورت يك بخش كاملا مجزا است.

آنها با استفاده از شواهد الكتريكي و مغناطيسي پي بردند كه اين هسته به وسيله يك بخش مايع احاطه شده است. بنابر اعلام پايگاه ملي داده‌هاي علوم زمين، شواهد مختلف و يافته ها نشان داد كه چگونه معكوس شدگي ميدان مغناطيسي رخ داده، چگونه هسته داخلي از چندين لايه تشكيل شده و چگونه جريانهاي همرفتي ايجاد شده است.

هسته داخلي زمين در گذشته اندكي سريعتر از كل زمين مي چرخيد كه از 100 سال اخير اين سرعت افزايش يافته است.

  
; ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ تیر ۱۳۸٤


۲۰۰۶ ، سال بيابان ها

 

                                                             

                                                

به نقل از ضميمه روزنامه همشهری ۶/۴/۸۴                          

سال ۲۰۰۶ ميلادي، «سال بيابان ها» نامگذاري شده است.به گزارش سايت اينترنتي «ژئو» ، براساس تصميم سازمان ملل متحد، سال آينده، «سال بيابان ها» نامگذاري شده است.
شايد فكر كنيد چرا سال بيابان ها؟ گاهي سعي مي شود با چنين برنامه هاي جهاني، توجه همه مردم به يك مشكل مهم جلب شود. يكي از مسائل مهم امروز هم اين است كه بيابان هاي زمين روزبه روز بيشتر مي شوند.
منطقه هايي كه تا چند سال پيش، انسان ها در آنها كشاورزي و دامپروري مي كردند به خاطر پيشروي بيابان ها، خالي از انسان شده است. ميليون ها انسان بر اثر پيشروي بيابان ها و خشك شدن منطقه هاي سبز، مجبور به ترك خانه و شهرشان شده اند.
علت اصلي گسترش بيابان ها گرم شدن زمين و آلودگي هواست. سرعت گسترش بيابان ها بيش از همه در منطقه هايي از آفريقا، آسيا و اقيانوسيه است.
استفاده نادرست از مرتع ها به عنوان زمين هاي كشاورزي و محل چراي دام ها باعث فقير شدن خاك و تبديل شدن فضاهاي سبز به بيابان مي شود. حالت گلخانه اي و افزايش گازهاي گلخانه اي هم باعث گرم شدن زمين و تشديد اين مشكل مي شود.

  
; ساعت ۱:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ تیر ۱۳۸٤


۲۰۰۵ساله شدن علم جغرافيا و مجازات آلودن محيط زيست در ايران باستان

  ۲۵ ژوئن  روزي است كه استرابو دانشمند يوناني پنج سال پيش از ميلاد كار نوشتن تأليف بزرگ و معروف خود را در ۱۷ كتاب تحت عنوان «جغرافي» به پايان رسانيد و به اين مناسبت هر سال رسانه ها اين كار مهم را به نسل معاصر يادآور مي شوند تا از زحمات او قدرداني شده باشد. استرابو دانشمند يوناني متولد در آسياي صغير ۲۵ ژوئن پنج سال پيش از ميلاد، كار نوشتن تأليف بزرگ خود را به پايان رسانيد. وي جغرافيا را يك علم خواند و آن را به جغرافياي انساني، طبيعي و اقتصادي تقسيم كرد. با اين كه پيش از او هم تلاش هايي براي تنظيم جغرافيا به عمل آمده بود، روال بر اين است كه «استرابو» را پدر دانش «جغرافيا» بخوانند و اصلاحاتي را كه به كار برده به همان گونه به كاربرند. استرابو كه در سال ۶۴ پيش از ميلاد متولد و در سال ۲۴ ميلادي در ۶۰ سالگي فوت شد پس از تحصيلات مقدماتي در زادگاه خود و آتن به رم رفته و بعد از انجام مطالعاتي در آنجا به مدت پنج سال هم در اسكندريه مصر به بررسي اوضاع جهان پرداخته بود.استرابو براي نوشتن كتاب جغرافي خود از ارمنستان تا اتيوپي و همه مناطق درياي سياه و مديترانه را زير پا گذارده و اسناد را خوانده و با مسافران و سربازان و بازرگانان نقاط دور دست مصاحبه كرده بود.تأليف او اطلاعات جامعي درباره مردم و سرزمين هايي كه در آن زمان براي روميان و يونانيان شناخته شده بود به دست مي دهد. استرابو با توجه به اطلاعات تازه اي كه بعداً به دست آورده بود در سال ۱۸ ميلادي در تأليف خود يك تجديدنظر كامل به عمل آورد. وي در باره امپراتوري ايران و ايرانيان مطالب فراوان به دست داده از جمله نوشته است كه كثيف كردن آب و زمين (آلودگي محيط زيست) در ايران مجازات دارد. نوشته هاي استرابو در عصر حاضر بارها مورد استناد قرار گرفته است و آخرين بار آن در دهه ۱۹۹۰ بود كه مقدوني ها به آن استناد كردند و ادعاي يونانيان را كه ملت جداگانه اي نيستند رد كردند. زيرا استرابو در تأليف خود نوشته است كه مقدوني ها و مردم سرزمين هاي شمال تساليا غير يوناني هستند.َ  به نقل از روزنامه همشهری ۴/۴/۸۴

  

  
; ساعت ٩:٢٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ تیر ۱۳۸٤


روشي براي پيش بيني زمين لرزه

 

 

پژوهشگران آلماني به روشي براي پيش بيني زمين لرزه دست يافتند

لندن، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۴/۰۴‬
خارجي.علمي.زمين لرزه.

يك گروه از پژوهشگران آلماني مدعي شده‌اند كه اگر بتوان لرزه‌هاي بسيار خفيف و نامحسوس زمين را تحت نظارت قرار داد آنگاه با استفاده از آنها مي‌توان احتمال وقوع زمين لرزه‌هاي بزرگ در گسلهاي زلزله خيز را مشخص ساخت.

به نوشته نشريه علمي "ارت پلانت" ‪ Earth Planet(‬سياره زمين) "روكو مالسرويسي" ‪ Rocco Malservisi‬و همكارانش در دانشگاه "لودويگ ماكسيميلين" در مونيخ با بررسي گسل "هيوارد" كه بخشي از گسل بزرگتر "سن آندرا" در كاليفرنيا است به فرضيه تازه خود دست يافته اند.

اين بررسيها نشان مي‌دهد كه تجمع كشش و فشار در امتداد اين گسل بتدريج و به آرامي در هنگامي كه صخره‌هاي زير زمين از كنار هم عبور مي‌كنند، تخليه مي‌شود.

اما در نقاطي كه تجمع فشار امكان خروج تدريجي نداشته، زمين لرزه‌هاي گسترده‌اي در گذشته به وقوع پيوسته است.

اين محققان با تهيه يك مدل كامپيوتري از زمين لرزه‌هاي خفيف موفق شده‌اند نقشه‌اي از نقاطي كه فشار زلزله در آنجا جمع مي‌شود تهيه كنند.

  
; ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٤ تیر ۱۳۸٤