هدف هاي اين وبلاگ ارتقاي آموزش جغرافیا ارتقاي ديدگاه هاي منطقي معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش ايجاد پل ارتباطي بين همه کساني که به جغرافیا وآموزش جغرافیا علاقه مندند پاسخ به پرسش هائي که در زمينه کتاب هاي درسي جغرافیا مطرح مي شود معرفي برخي از وب سايت ها و نرم افزارهاي مناسب جغرافیا طرح پرسش ها ،اخبار و سرگرمي هاي جالب جغرافیا مخاطبان وبلاگ دانش آموزان ، معلمان جغرافیا و علوم ، دانشجويان جغرافیا ، استادان آموزش جغرافیا و همّه کساني که به جغرافیا و آموزش آن علاقه مندند

وسعت مناطق خشک زمين درحال افزايش است

وسعت مناطق خشک زمين درحال افزايش است

 

 

 

 

 

  
; ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸٤


ابرهاي زلزله واقعيت يا خيال؟

در اين جا  مطلبی در مورد ابرهاي زلزله  بخوانيد

  
; ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٤


كشف يك آتشفشان زيردريايي جديد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي

دانشمندان موفق به كشف يك آتشفشان زيردريايي جديد در حوالي «هاوايي» شدند.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، يك تيم بين المللي از محققان دانشگاه «اورگون» و «سيدني» كه توسط كاوشگران انجمن اقيانوس شناسي هدايت مي‌شوند، اخيرا يك آتشفشان فعال زير دريايي را در نزديكي جزيره ساموآن در 2400 مايلي جنوب غربي هاوايي كشف كرده‌اند.

مخروط اين آتشفشان به سرعت در حال شكل‌گيرى است و با يك سرعتي حدود 20 سانتي متر در روز افزايش ارتفاع مي‌دهد. اين شكل گيري كه از ماه مى سال 2001 آغاز شده و تا كنون 300 متر ارتفاع يافته است.

  
; ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٤


نخستين نقشه گرمايي از اعماق يخچال‌هاي قطب جنوب تهيه شد

 

لندن خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۳/۲۹

گروهی از محققان دانماركي براي نخستين بار موفق شدند با بهره‌گيري از داده‌هاي ماهواره‌اي، نقشه‌اي از تفاوتهاي دما در اعماق چند كيلومتري يخهاي زير قطب جنوب تهيه كنند.

اين نقشه به دانشمندان در شناخت اين نكته كمك خواهد كرد كه كوههاي يخ در قطب چگونه بر اثر ازدياد گرما در بخشهاي زيرين خود به حركت در مي‌آيند.

به نوشته هفته نامه علمي "نيوساينتيست" ، "كاترين فاكس مائول" از مركز علوم سياره‌اي در كپنهاگ در دانمارك به اتفاق همكارانش نقشه تحولات گرمايي زير قطب جنوب را با استفاده از اندازه‌گيريهايي ماهواره‌هاي تحقيقاتي "ارستد" (‪" ، (Orested‬چمپ" (‪ (CHAMP‬كه از ميدان مغناطيسي زمين در اين بخش از پوسته آن تهيه شده بود، فراهم آورده‌اند.

اغلب صخره‌هايي كه در دل زمين جاي دارند بالاتر از يك دماي معين از حالت غير مغناطيسي به حالت پارا-مغناطيسي تغيير حالت مي‌دهند.

به اين ترتيب مغناطيسي بودن اين صخره‌ها راهنماي خوبي براي تعيين تغييرات دما در زير زمين است.

نقشه جديد همه تغييرات گرمايي را در كل منطقه قطب جنوب تا مسافت ‪۳۰۰‬ كيلومتر آشكار مي‌كند. به گفته برخي از اعضاي تيم تحقيقاتي وجود مناطقي با دماي زياد در اين نقشه حكايت از حضور آتشفشانهايي دارد كه دانشمندان در گذشته از وجود آنها بي‌اطلاع بوده‌اند.

اگر اين آتشفشانها فعال شوند نتايج حاصله فاجعه بار خواهد بود زيرا منجر به سقوط ديواره‌هاي يخي بسيار بزرگ در قطب جنوب خواهد شد.

قرار است در سال ‪ ۲۰۰۹‬چند ماهواره جديد براي جمع‌آوري داده‌هاي تازه در خصوص اين آتشفشانهاي تازه كشف شده به فضا ارسال شود.

  
; ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٤


کشف راز نحوه تشکیل خرده سیارکهای منظومه شمسی

 

تحقیقات پژوهشگران دانشگاه آزاد انگلستان درباره تاریخچه اولیه شکل گیری منظومه شمسی نشان می دهد بسیاری از خرده سیارکهایی که در این منظومه حضور دارند زمانی در گذشته های دور پوشیده از اقیانوسهایی از گدازه های روان بوده اند.

به نوشته هفته نامه علمی "نیچر" ، "ریچارد گرین وود" و همکارانش از دانشگاه آزاد واقع در"میلتن کینز" نسبت دو نوع ایزوتوپ اکسیژن را در شهاب سنگهایی که از دو خرده سیارک مختلف به دست آمده اند اندازه گیری کردند.

در این بررسی مشخص شد نسبت این دو ایزوتوپ در همه شهاب سنگهایی که از یک خرده سیارک به دست آمده اند دقیقا یکسان است و این امر صرف نظر از اینکه شهابسنگ به کدام بخش خرده سیارک تعلق داشته صادق است.

به اعتقاد محققان انگلیسی این نکته حکایت از آن دارد که سطح خرده سیارکها به حد کافی مذاب و سیال است بطوری که اجازه داده این دو ایزوتوپ با نسبت مساوی به صورت یکنواخت در همه سطح آنها توزیع شوند.

اما مایکل دیک " "Michael Dakeاز دانشگاه آریزونا که متخصص تطور سیارات و خرده سیارکهاست، می گوید هرچند تحقیق اخیر حاوی نکات درخور توجهی است، اما نمی توان نتایج آن را در مورد همه خرده سیارکها تعمیم داد زیرا شواهد دیگری در دست است که نشان می دهد همه خرده سیارکها این حالت مذاب و گداخته نداشته اند.

منبع: خبرگزارى ایرنا

  
; ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٤


کشف سياره ای با ابعاد قابل مقايسه با زمين

به نقل از: BBC

 

 

 

منجمان سياره ای را در خارج از منظومه شمسی کشف کرده اند که بيش از هر

سياره خارجی ديگری که تا به امروز کشف شده به زمين شباهت دارد. جرم اين سياره تنها هفت برابر زمين است و در اطراف ستاره ای بسيار شبيه به خورشيد می گردد.

تاکنون در حدود 150 سياره در اطراف ساير ستارگان کشف شده که جملگی بزرگتر از اورانوس هستند، سياره ای که جرم آن 15 برابر زمين است.

اين جرم آسمانی ممکن است نخستين سياره خاکی باشد که در اطراف ستاره ای مشابه خورشيد کشف می شود.

اين "ابرزمين" در اطراف ستاره ای در فاصله ۱۵سال نوری در جهت برج دلو (Aquarius) می گردد.

اين ستاره همچنين دارای دو سياره ديگر در ابعاد مشتری است.

سياره تازه هر دو روز يک بار حول ستاره مرکزی می گردد و چنان به سطح ستاره نزديک است که درجه حرارت آن احتمالا به 200 تا 400 درجه سانتيگراد می رسد بنابراين برای پيدايش حيات از نوعی که ما می شناسيم بيش از حد داغ است.

اين سياره با استفاده از تکنيک معروف به "تکانه" کشف شد: قوه جاذبه سياره باعث تکانه های بسيار خفيفی در ستاره مادر می شود. اين تکانه ها در طيف نوری ساطع شده از ستاره قابل شناسايی است.

ماهيت اين طيف های نوری می تواند جزئياتی مانند جرم و زمان سير مداری سياره را فاش کند.

استيو ووت، استاد نجوم و اخترفيزيک در دانشگاه کاليفرنيا در سانتا کروز که از اعضای تيم تحقيق است گفت: "ما بی وقفه در حال شکستن مرزها و کشف سيارات تازه هستيم و به کشف سيارات شبيه به زمين نزديک و نزديکتر می شويم."

هرچند تيم کاشفان هيچ گونه شاهد مستقيمی داير بر خاکی بودن اين سياره در دست ندارد، اما جرم کم و در نتيجه قوه جاذبه نسبتا ضعيف آن باعث می شود دانشمندان گمان کنند نتواند مانند سيارات عظيم گازی چون مشتری، گاز را در اطراف خود نگاه دارد.

تاکنون کشف سه سياره ظاهرا خاکی ديگر گزارش شده است اما آنها در اطراف تپ اخترها (پالسار) که لاشه ستارگان منفجر شده هستند می گردند.

جفری مارسی، استاد نجوم در دانشگاه کاليفرنيا در برکلی، گفت: "اين سياره به پرسشی کهن پاسخ می دهد."

"بيش از دو هزار سال قبل، ارسطو و اپيکوروس، درباره وجود يا عدم وجود سيارات شبيه به زمين مجادله کردند. اکنون برای نخستين بار، ما شاهدی داير بر وجود سياره ای خاکی در اطراف يک ستاره معمولی پيدا کردهپروفسور مارسی، دکتر ووت، دکتر پل باتلر از موسسه کارنگی واشنگتن و ساير اعضای تيم تحقيق اين مطالعه را به کمک رصدخانه کک            (Keck) در هاوايی انجام دادند.

آنها مقاله علمی خود را تسليم نشريه "استروفيزيکال" کرده اند

 

  
; ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸٤


تصاوير مطالب قبلی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
; ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸٤


تصاوير مطالب قبلی

  
; ساعت ۸:٥۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸٤


ژئومورفولوژی ۱۰،۹،۸،۷

ژئومورفولوژی ۷

ژئومورفولوژی ۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
; ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸٤


ژئومورفولوژی۶

ژئومورفولوژی۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
; ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٤


ژئومورفولوژی۵

ژئومورفولوژی۵

 

 

 

 

 

 

 

  
; ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٤


سرگرمی جغرافيايی

در اين سايت يک بازی جغرافيايی را خواهيد يافت که به آموزش جغرافيا کمک می کند.شناخت کشور های اروپايی و پايتخت آنها هدف اين بازی است.

  
; ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٤


ژئومورفولوژی ۴

 

ژئومورفولوژی ۴

  
; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٤


ژئومورفولوژی۳

  
; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٤


در مورد درخواست يکی مراجعين

دوست عزيزی که در مورد جغرافيا و اينترنت مطلب خواسته بود ی کافی است به تاريخ ۲۶ اسفند ۸۲ و قبل از آن در همين وبلاگ مراجعه نماييد.

  
; ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٤


نخستين ماهواره هواشناسي چين خدمات ضد سيل ارايه مي‌كند

پكن، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۳/۲۰‬ 

كار دريافت اطلاعات و داده‌ها مربوط به بلاياي طبيعي بويژه سيل و سيلاب از نخستين ماهواره هواشناسي چين كه مخصوص ارايه اين خدمات است، آغاز شد.

به گزارش روز جمعه راديو بين‌المللي چين ، ماهواره " فنگ يون - ‪ ۲‬سي" از نخستين روز ماه جاري ميلادي به خدمت گرفته شد و تاكنون اطلاعات و تصاوير متعددي درباره وضعيت آب و هواي سراسر چين از آن دريافت شده است.

اين ماهواره هواشناسي بويژه‌اطلاعات مفيدي درباره وضعيت سيل در رودخانه " يانگ تسه " بزرگترين رودخانه چين و بارندگي در جنوب چين ، ارايه كرده است.

ماهواره يادشده قادر به ارايه خدماتي درباره جاري شدن سيل و سيلاب، وزش توفان و بارندگي‌هاي سنگين ، آتش سوزي ، خشكسالي ، مه ، بارش برف و غيره است .

  
; ساعت ٩:۱٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٤


قطب شمال مغناطيسي از محدوده قلمرو كانادا خارج شد

مسكو،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۳/۲۰‬ 

قطب شمال مغناطيسي زمين كه بيش از ‪ ۴۰۰‬سال در قلمرو كشور كانادا قرار داشت از محدوده آبهاي اين كشور خارج شد.

خبرگزاري ايتارتاس روز جمعه به نقل از "لري نيويت" رييس مركز ژئو- مغناطيسي وزارت منابع طبيعي كانادا اعلام كرد قطب شمال مغناطيسي كه بطور دائم در حال تغيير مكان مي‌باشد، از طرف غرب به شرق حركت مي‌كند.

به گفته وي قطب شمال مغناطيسي از اوايل قرن هفدهم در محدوده قطبي شمال كانادا قرار داشت و امسال از محدوده آبهاي اين كشور خارج شد.

دانشمندان تا چند سال پيش معتقد بودند كه قطب شمال مغناطيسي با سرعت ‪ ۱۰‬كيلومتر در سال حركت مي‌كند.

اما تحقيقات سال ‪ ۲۰۰۱‬نشان شد كه سرعت حركت اين قطب تا ‪ ۴۰‬كيلومتر در سال افزايش يافته و در اواسط قرن جاري وارد محدوده قطبي روسيه خواهد شد.

  
; ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٤


ژئومورفولوژی ۲

ژئومورفولوژی ۲

  
; ساعت ۱:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸٤


ژئومورفولوژی ۱

مطالب مربوط به اين عنوان را در بخوانيد.

  
; ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸٤


معرفي شهرهاي جهان‌ از نظر ميزان تهديد بلا‌ياي طبيعي‌

 

بلایای طبیعی

نتايج‌ آخرين‌ تحقيقات‌ جهاني‌ نشان‌ مي‌دهد شهر تهران‌ از نظر خطر وقوع‌ بلاياي‌ طبيعي‌ در فهرست50 ‌ شهر جهان‌، در رديف‌ سي‌ام‌ قرار دارد.
اين‌ پژوهش‌ توسط شركت‌ "مونيخ‌ آر" يكي‌ از بزرگترين‌ شركت‌هاي‌ بيمه ‌مادر (شركت‌هاي‌ بيمه‌اي‌ كه‌ شركت‌هاي‌ بيمه‌ ديگر را بيمه‌ مي‌كنند) در جهان ‌انجام‌ شده‌ است.
نتيجه‌ اين‌ پژوهش‌ نشان‌ مي‌دهد كه‌ شهر تهران‌ با 7/ 4 امتياز در خطر وقوع ‌زلزله‌، طوفان‌ و سيل‌ قرار دارد.
بر اساس‌ اين‌ فهرست‌، در حال‌ حاضر شهر "توكيو" با 710 امتياز در مقام ‌اول‌ تهديد بلاياي‌ طبيعي‌ قرار دارد و شهرهاي‌ سانفرانسيسكو و لس‌آنجلس‌ در آمريكا نيز به‌ ترتيب‌ با 167 و 100 امتياز در رديف‌هاي‌ دوم‌ و سوم‌ قراردارند.
شهرهاي‌ اوزاكا، ميامي‌، نيويورك‌ و هنگ‌كنگ‌ نيز در مقامهاي‌ بعدي ‌قرار گرفته‌اند. در اين‌ فهرست‌ شهرهاي‌ لندن‌ و پاريس‌ نيز به‌ ترتيب‌ با 30 و 20 امتياز در رده‌هاي9 ‌ و 10 قرار دارند.
 

به نقل از :فرهنگ و پژوهش شماره ۱۷۶

  
; ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸٤


بادخيزترين نقاط جهان شناسايي شد

 

 

لندن،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۳/۱۰

محققاني كه با استفاده از نرم‌افزارهاي رايانه‌اي الگوهاي مربوط به تحولات آب و هوايي را تعيين مي‌كنند موفق به تكميل نقشه جديدي شده‌اند كه مسير وزش بادها را در جهان مشخص مي‌سازد.

در اين نقشه بادهايي كه در ارتفاع ‪ ۸۰‬متري بالاي سطح زمين مي‌وزد با دقت تعيين شده است. اين ارتفاع براي نصب توربين‌هاي بادي براي توليد برق بسيار مناسب است.

به گفته "كريستينا آرچر"، مهندس محيط زيست در دانشگاه استنفورد، كه در تكميل نقشه جديد سهم داشته است، اغلب نقشه‌هايي كه براي مشخص كردن مسير باد تهيه شده سرعت و جهت باد را فقط تا ارتفاع ‪ ۱۰‬متري مشخص مي‌كند.

در حالي كه هرچه از سطح زمين بالاتر برويم بر سرعت وزش باد افزوده مي‌شود و همين امر كار تهيه نقشه مربوط به نقاط مناسب براي نصب توربين‌ها را مشكل مي‌سازد.

تهيه‌كنندگان نقشه اخير براي تكميل الگوي خود ناگزير شده‌اند اطلاعات مربوط به برخي از نقاط را از طريق انجام محاسبات مقاديري براي سرعت و جهت وزش باد در هزاران نقطه در روي زمين معين كنند.

به اعتقاد متخصصان در هر ناحيه كه سرعت متوسط باد معادل ‪ ۲۵‬كيلومتر در ساعت باشد نصب توربين بادي از نظر اقتصادي مقرون به صرفه خواهد بود.

به اعتقاد اين محققان شمار نقاط روي كره زمين كه چنين مشخصه‌اي داشته باشند آنقدر زياد است كه مي‌توان با نصب توربين‌هاي بادي در آن مناطق تا ميزان ‪ ۷۲‬تراوات (هر ترا معادل يك تريليون يا ‪ ۱۰۱۲‬است) برق توليد كرد.

فقط ‪ ۲۰‬درصد از اين ميزان انرژي براي تامين نياز انرژي كل جهان كافي است.

به گفته "تام گري" سخنگوي اتحاديه انرژي باد در آمريكا، نقشه جديد كه در نشريه علمي "‪ "Journal of Geophysical Research‬به چاپ رسيده است براي همه كساني كه به توليد انرژي از نيروي باد علاقه‌مندند مفيد است.

ميزان كل انرژي برق كه مي‌توان از باد توليد كرد به مراتب بيش از ‪۷۲‬ ترا وات است، اما ملاحظاتي نظير سروصداي توربين‌ها، خطرهاي احتمالي براي پرندگان مهاجر و دشواري نصب توربين در بخشهايي از سطح سياره، مي‌تواند تا اندازه‌اي بر رقم نهايي تاثير بگذارد.

در نقشه جديد برخي از بادخيزترين نقاط جهان در درياي شمال، بخش شمالي آمريكاي جنوبي و درياچه بزرگ در آمريكاي شمالي معرفي شده‌اند.

پربادترين ناحيه در جهان كوه واشنگتن در نيو همپشاير است كه سرعت وزش باد در آن به ‪ ۶۰‬كيلومتر در ساعت مي‌رسد.

بر روي نقشه جديد بخشهايي در خراسان، استان مركزي و بخش جنوبي درياي خزر، آذربايجان، بندرعباس، و خليج فارس به عنوان بادخيزترين نقاط ايران معرفي شده‌اند.

  
; ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٤


خشكسالي ازمهمترين بلاهاي طبيعي كشور محسوب مي‌شود

 

 خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۳/۱۰‬ کتیبه داریوش

مطالعات نشان مي‌دهد، خشكسالي‌از مهمترين بلاياي طبيعي كشور محسوب مي‌شود و باوجود تلفات انساني كم نسبت به سايربلاياي طبيعي، اثرهاي مخرب زيست محيطي را بدنبال دارد و اقتصاد را نيز بابحران روبرو مي‌كند.

براساس اين گزارش كه در شصت ودومين شماره فصلنامه "جنگل و مرتع" به چاپ رسيده،آورده‌است: درمواردي كه خشكسالي‌ها شدت داشته‌باشد باشد جبران خسارت‌ها راحت ودر زمان كوتاه‌امكان پذيرنيست، بنابراين نيازمند فرصت، تلاش وسرمايه- گذاري است.

باوجود رشد تكنولوژي در عصر حاضر امكان مقابله بااين پديده و بلاي طبيعي ديگر وجود ندارد، بلكه‌تنها راه ممكن شناخت اصولي بلايا و برنامه‌ريزي درجهت نوعي همزيستي باآنهاست.

در اين گزارش آمده‌است: پيش از هراقدام عملي براي كاهش خسارت‌هاي خشكسالي سياست‌هاي راهبردي مي‌تواند مشكل گشا باشد و اين سياست‌ها برمبناي باورداشتن واقعيت كم‌آبي درمنطقه اجرا شود.

اين گزارش مي‌افزايد: اين ديدگاه همچنين مي‌تواند در سياست‌گذاري و ايجاد صنايع با مصرف زياد آب و كشت‌هاي مناسب با وضعيت كم‌آبي كارآمد باشد.

دراين گزارش ايجاد سامانه‌هاي هشداردهنده، افزايش‌انعطاف پذير تركيب چرا، ايجادبانك علوفه، كشت گياهان مقاوم، احياي روش‌هاي سنتي‌استحصال‌آب، استفاده از فاضلاب‌هاي شهري، شناسايي مكان‌هاي احداث سدهاي زيرزميني در مسير رودخانه واستفاده از منابع آب غيرمتعارف را از راهكارهاي بيش از بحران خسكسالي در كشور عنوان كرده‌است.

همچنين استفاده از پيتينگ و كنتور فارو، شيرين كردن آب شور با استفاده از انرژي‌هاي غيرفسيلي، برنامه‌ريزي براي استفاده از روش‌هاي آبياري قطره‌اي و تحت فشار و بيمه محصولات كشاورزي دراين گزارش به عنوان راهكارهاي بيش از بحران خشكسالي در كشور عنوان شده‌است.

دربخش ديگري از اين گزارش آمده است: از تفاوت‌هاي اساسي مديريت بحران‌هاي خشكسالي با بحران‌هاي ناشي از ساير بلاياي طبيعي وقوع تدريجي بحران خشكسالي است، بطوري كه پيش درآمدهايي براي خشكسالي وجود دارد و براحتي پيش بيني آن امكان پذير مي‌شود.

در پايان اين گزارش آمده‌است: از مهمترين مواردي كه در طرح جامع خشكسالي بايدموردتوجه قرارگيرد شناسايي ظرفيت‌هاي مقابله باضايعات ناشي‌از خشكسالي، تشكيل جلسات مشورتي با كارشناسان و بهره‌برداران، تهيه برنامه‌هاي اشتغال كوتاه‌مدت و برنامه‌هاي تامين كمبود آب و مواد غذايي است.


 

  
; ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٤


يادی از گذشته ها

کتاب های درسی قديم يادتان هست؟ تصاوير روی جلد آنها ياد آور خاطرات گذشته هاست.

  
; ساعت ٦:٢٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ خرداد ۱۳۸٤


كشورهاي فقير وغني جهان

آخرين آمار در مورد درآمد سرانه کشور ها را در اينجا ببينيد.

  
; ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ خرداد ۱۳۸٤


آتشفشان "كوليما" در مكزيك فوران كرد

تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۳/۰۳‬
خارجي .مكزيك.آتشفشان .

فوران كوه آتشفشان "كوليما" در جنوب غرب مكزيك از روز دوشنبه مجددا آغاز شد.

منابع اينترنتي روز سه شنبه نوشتند: با شروع فعاليت اين آتشفشان، گاز و مواد گداخته از دهانه آن خارج و سنگهاي اطراف دهانه اين كوه تا كيلومترها به اطراف پرتاب شده است.

همزمان با جاري شدن گدازه‌هاي آتشفشاني، ابري از خاكستر آسمان منطقه را پوشانده است.

به گفته كارشناسان دانشگاه كموقعیت آتشفشان کولیماوليما، فعاليت كنوني اين آتشفشان، شديدترين فعاليت آن از سال ‪ ۱۹۹۱‬ميلادي تاكنون است.

از آنجايي كه تا فاصله تقريبي چهار هزار متر از اين كوه منطقه مسكوني وجود ندارد، تاكنون از خسارات ساكنين منطقه گزارشي ارسال نشده است.

بر اساس اين خبر، آتشفشان كوليما از اولين فعاليت خود در سال ‪۱۵۶۰‬ تاكنون دو بار ديگر فعال شده كه شديدترين آن در سال ‪ ۱۹۱۳‬به ثبت رسيده است.

در آن سال گدازه‌هاي اين آتشفشان تا فاصله ‪ ۱۲۰‬كيلومتري مركز "گوادلاهارا" پرتاب شده بود.کولیما

  
; ساعت ٥:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳۸٤


بررسی افزایش ارتفاع "اورست"

دانشمندان چینی برای بررسی افزایش ارتفاع "اورست"، به این قله صعود کردند

گروهی از دانشمندان چینی روز یک شنبه برای بررسی این موضوع که آیا ارتفاع قله اورست همچنان در حال افزایش است یا خیر، به مرتفع ترین قله جهان صعود کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محققان چینی تجهیزات "جی پی اس" (سامانه مکانیابی جهانی) و رادارهای ویژه ای را به منظور اندازه گیری ارتفاع دقیق قله اورست، در مرتفع ترین محل این کوه نصب کرده اند.

دانشمندان چینی در سال ۱۹۷۵ارتفاع قله اورست را ۸هزار و ۸۴۳/۱۳متر اعلام کردند که این میزان چند سانتی متر بیشتر از مقدار اندازه گیری شده توسط دانشمندان هندی در دهه ۵۰میلادی بود.

در سال ۱۹۹۹نیز گروهی از محققان آمریکایی ارتفاع قله اورست را ۸هزار ۸۵۰متر ثبت کردند که نشان دهنده افزایش ارتفاع آن نسبت به زمان سنجشهای صورت گرفته قبلی است.

جدای از افزایش ارتفاع، کوه اورست از برخی جهات دیگر نیز دستخوش تغییرات اساسی شده و یخچالهای طبیعی آن در بخشی از رشته کوه که در چین واقع شده، به علت روند افزایش دمای زمین سریعتر از همیشه در حال ذوب شدن است.

کوه اورست که چینی ها آن را "کومولانگما" می نامند، تعیین کننده مرز میان دو کشور چین و نپال است.

نتایج اندازه گیری های جدید ارتفاع قله اورست که توسط دانشمندان چینی صورت گرفته، در ماه اوت منتشر خواهد شد.

منبع: خبرگزارى ایرنا

  
; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳۸٤


ناپديد شدن شبانه آب يک درياچه

حيرت روستاييان در روسيه از ناپديد شدن شبانه آب يک درياچه

 

دریاچه ای که ناپدید شد

ساکنان يک روستا در مرکز روسيه، واقع در 500 کيلومتری مسکو، می کوشند معمای ناپديد شدن آب درياچه ای در اطراف روستای خود را که گفته می شود يک شبه اتفاق افتاده حل کنند.

برخی می گويند اين درياچه در روستای بالوتنيکووا از گذشته های دور، از روزگار ايوان مخوف، اينجا بوده است اما آب آن به حجم تقريبا 775 ميليون ليتر يک شبه ناپديد شده، گويی بخار شده و به هوا رفته است.

ماهيگيران محلی که پيش از سايرين به اين موضوع پی بردند با مشاهده حفره عظيمی که از درياچه به جا مانده است انگشت حيرت به دهان بردند.

روستاييان حتی آتش نشان محل را خبر کردند اما هويداست که او برای رسيدگی به وضعيتی از اين نوع از تجهيزات يا آموزش لازم برخوردار نبود.

شوک ناشی از غيب شدن درياچه به سرعت به سوءظن بدل شد.

يکی از ساکنان سالخورده بالوتنيکووا به تلويزيون روسيه گفت که اين بخشی از نقشه های غرب است.

پيرزن گفت: "آمريکايی ها بالاخره از زير زمين حفره ای به طرف ما نقب کردند."

اينکه چرا آمريکايی ها بايد بخواهند از زير زمين به اين روستا که ترجمه نام آن "شهر باتلاقی" است تونل بزنند معلوم نيست.

اما مقام های منطقه توضيحی علمی تر برای آن دارند.

آنها بر اين باورند که آب درياچه در غاری زير زمينی تخليه شده است.

  
; ساعت ٧:۳٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳۸٤


پيش گويی زلزله

آخرين خبر در مورد پيش گويی زلزله را در اين قسمت ببينيد

  
; ساعت ۳:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٤


زمین هر سال تاریک تر می شود

ناسا اعلام کرد: زمین هر سال تاریک تر می شود

ناسا اعلام کرد که زمین تاریکتر شده است.

به گزارش خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان «ناسا» با بررسی وضعیت زمین از طریق ماهواره ها متوجه شدند که روشنایی زمین هر سال نسبت به سال قبل کاهش می یابد.

روزنامه «یومیوری» با درج این خبر به نقل از محققان ناسا نوشت: با گرم شدن زمین و کم شدن برف و یخها، زمین روشنایی خود را از دست داده و در بین سال های 2000 تا 2004، 15 درصد از انعکاس نور خورشید توسط زمین کاسته شده است.

این عدد نشانگر آن است که زمین به طور متوسط در هر متر مربع 5/0 وات انرژی اضافی جذب کرده است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزارى ایسنا

  
; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٤